Gönderen Konu: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası  (Okunma sayısı 2006969 defa)

Ero1907, Samet_GFB ve 114 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Ero1907

• Üye
  • Yer: İstanbul
Ynt: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası
« Yanıtla #7125 : 02 Şubat 2021, 23:57:08 »
Arkadaşlar efeste larkin sakatlanmıs ciddi diyenler var durumunu bilen varmı eger 1 2 aylık birşeyse yada sezon kapatma durumu varsa avrupada ilk 8 ligdede şampiyonluk hayal olur onlar için.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #7126 : 03 Şubat 2021, 03:58:28 »
Ulusoy bu sezon 5.3 sayı %41 ikilik, %24 üçlükle oynayan vasıfsız bir oyuncu.

Abi, bu adama vasıfsız demek de ne bileyim çok yavan bir yorum bana göre. Uzun yıllardır izlediğim bir oyuncu Cem, geçtiğimiz sezondan beri 1.5 yıldır hiçbir maçını kaçırmadım. Biraz da işim gereği bütün maçları izlediğimden Cem'i de yakından takip ettim.

Hatta geçen sene Mayıs ayında Cem'le ilgili şöyle bir analizim mevcut, bir kısmını buraya koyayım:

İstatistikler bazen aldatıcı olabiliyor ama ironik olsa da bu istatistiklerin aldatıcılığını yine aynı şekilde istatistiklerle ortaya çıkartabiliyorsunuz.

Türkiye’de 10-15 dakika bandında süre alan bir oyuncunun istatistik hanesine bakıp, 25-30 dakika bandında gezen bir oyuncuyla kıyaslamaya girip, çok yanlış yargılara varmamıza neden olabilecek veriler ortaya çıkıyor. Aslında birçok yerli oyuncunun hedef tahtasına oturtulmasında bu çelişkili kıyaslamaların getirisi olan yanlış veriler var. Oyun kurucu pozisyonunda oynayan gençlerin de bundan fazlaca nasibini aldığını söylemek lazım.

Kişisel olarak, bir oyuncuyu sadece istatistikler üzerinden yargılama taraftarı değilim. Maç içinde istatistiklerin yansıtmadığı birçok değişken mevcut oluyor. Bu değişkenleri görmezden geldiğimiz için bazı değerlerimizi de çok kolay harcayabiliyoruz.

Artan Süreler Dönüşümü Tetikliyor

Gaziantep Basketbol’un 1996 doğumlu oyun kurucusu Cem Ulusoy, istatistiklerin ne denli yanıltıcı olabileceğini yine istatistikler üzerinden bizlere gösteren bir isim.

Aşağıdaki 4 veriye bakalım öncelikle:

22 Maç Sezon Geneli
15.9 dakika: 5.2 sayı-3.6 asist-1.9 ribaunt

13 Maç 15 ve Üzeri Dakika
19.1 dakika: 6.8 sayı-4-3 asist-2.3 ribaunt

6 Maç 20 ve Üzeri Dakika
23.5 dakika: 6.6 sayı-5.6 asist-2.5 ribaunt

2 Maç 25 ve Üzeri Dakika
26.0 dakika: 9.0 sayı-6.5 asist-4.5 ribaunt

Süre artış gösterdikçe, istatistikler de o doğrultuda artış gösterecektir, bu doğal bir dönüşümdür. Sorun, bundan sonra başlıyor zaten. İstatistikleri ‘kategorize’ ettiğiniz zaman, bir oyuncudan ‘üç farklı kimlik’ çıkarmanız da mümkün olabiliyor.

Cem’i sezon geneli ortalamasıyla değerlendirirsek, ideal bir rotasyon oyuncusu diyebiliriz.

15+ sürelerde değerlendirecek olursak, rotasyonun önemli bir parçası olarak görürürüz.

20+ sürelerde değerlendirirsek, rotasyondan çıkıp onu elit seviyeye çok uzak olmayan ve bir takımın ana oyun kurucusu potansiyelinde tanımlarız.

Yani onun size verebilecekleri, sizin ondan istediklerinizle doğru orantılı olacaktır.

Cem, 15 dakika süre alırken de, 25 dakika oynarken de hep aynıydı. Değişen kendisi değildi, dönüşen süreleri arttıkça ortaya çıkan potansiyeliydi. Tıpkı bir arabanın maximum hıza ulaşması için belli bir yol alması gerektiği gibi, bir oyuncunun da potansiyelinin tamamını açığa çıkarması için belli süreleri alması gerekiyor.

Tıkandığımız nokta sanırım tam olarak burası. Belki de karşılıklı bir güven problemi yaşıyoruz ve bunu bir türlü aşamıyoruz.

Bu bölümü Cem’in sezon içindeki diğer dikkat çekici istatistikleriyle noktalayalım:

Euroleague Takımlarına Karşı 4 Maçlık Performansı
14.5 dakika: 4.5 sayı-4.5 asist-2.2 ribaunt

En Çok Süre Aldığı Maç
Bandırma’ya karşı 27 dakika: 9 sayı-6 asist-3 ribaunt

En Çok Asist Ürettiği Maç
Bandırma’ya karşı 23 dakika: 11 asist

En Çok Sayı Ürettiği Maç
Bursaspor’a karşı 15 dakika: 14 sayı

Kaldı ki, bu çocuğun topa baskısı ve savunma enerjisi öne çıkan en önemli özellikleri arasında. Bunları da istatistiklere yansıtamıyoruz haliyle. Cem'den de kimsenin ana guard performansı beklediğini sanmıyorum. Buradaki muhtemelen çoğu kişi rotasyon guardı olarak ekliyor listelerine.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2021, 04:07:10 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #7127 : 03 Şubat 2021, 08:50:21 »
Abi, bu adama vasıfsız demek de ne bileyim çok yavan bir yorum bana göre. Uzun yıllardır izlediğim bir oyuncu Cem, geçtiğimiz sezondan beri 1.5 yıldır hiçbir maçını kaçırmadım. Biraz da işim gereği bütün maçları izlediğimden Cem'i de yakından takip ettim.

Hatta geçen sene Mayıs ayında Cem'le ilgili şöyle bir analizim mevcut, bir kısmını buraya koyayım:

İstatistikler bazen aldatıcı olabiliyor ama ironik olsa da bu istatistiklerin aldatıcılığını yine aynı şekilde istatistiklerle ortaya çıkartabiliyorsunuz.

Türkiye’de 10-15 dakika bandında süre alan bir oyuncunun istatistik hanesine bakıp, 25-30 dakika bandında gezen bir oyuncuyla kıyaslamaya girip, çok yanlış yargılara varmamıza neden olabilecek veriler ortaya çıkıyor. Aslında birçok yerli oyuncunun hedef tahtasına oturtulmasında bu çelişkili kıyaslamaların getirisi olan yanlış veriler var. Oyun kurucu pozisyonunda oynayan gençlerin de bundan fazlaca nasibini aldığını söylemek lazım.

Kişisel olarak, bir oyuncuyu sadece istatistikler üzerinden yargılama taraftarı değilim. Maç içinde istatistiklerin yansıtmadığı birçok değişken mevcut oluyor. Bu değişkenleri görmezden geldiğimiz için bazı değerlerimizi de çok kolay harcayabiliyoruz.

Artan Süreler Dönüşümü Tetikliyor

Gaziantep Basketbol’un 1996 doğumlu oyun kurucusu Cem Ulusoy, istatistiklerin ne denli yanıltıcı olabileceğini yine istatistikler üzerinden bizlere gösteren bir isim.

Aşağıdaki 4 veriye bakalım öncelikle:

22 Maç Sezon Geneli
15.9 dakika: 5.2 sayı-3.6 asist-1.9 ribaunt

13 Maç 15 ve Üzeri Dakika
19.1 dakika: 6.8 sayı-4-3 asist-2.3 ribaunt

6 Maç 20 ve Üzeri Dakika
23.5 dakika: 6.6 sayı-5.6 asist-2.5 ribaunt

2 Maç 25 ve Üzeri Dakika
26.0 dakika: 9.0 sayı-6.5 asist-4.5 ribaunt

Süre artış gösterdikçe, istatistikler de o doğrultuda artış gösterecektir, bu doğal bir dönüşümdür. Sorun, bundan sonra başlıyor zaten. İstatistikleri ‘kategorize’ ettiğiniz zaman, bir oyuncudan ‘üç farklı kimlik’ çıkarmanız da mümkün olabiliyor.

Cem’i sezon geneli ortalamasıyla değerlendirirsek, ideal bir rotasyon oyuncusu diyebiliriz.

15+ sürelerde değerlendirecek olursak, rotasyonun önemli bir parçası olarak görürürüz.

20+ sürelerde değerlendirirsek, rotasyondan çıkıp onu elit seviyeye çok uzak olmayan ve bir takımın ana oyun kurucusu potansiyelinde tanımlarız.

Yani onun size verebilecekleri, sizin ondan istediklerinizle doğru orantılı olacaktır.

Cem, 15 dakika süre alırken de, 25 dakika oynarken de hep aynıydı. Değişen kendisi değildi, dönüşen süreleri arttıkça ortaya çıkan potansiyeliydi. Tıpkı bir arabanın maximum hıza ulaşması için belli bir yol alması gerektiği gibi, bir oyuncunun da potansiyelinin tamamını açığa çıkarması için belli süreleri alması gerekiyor.

Tıkandığımız nokta sanırım tam olarak burası. Belki de karşılıklı bir güven problemi yaşıyoruz ve bunu bir türlü aşamıyoruz.

Bu bölümü Cem’in sezon içindeki diğer dikkat çekici istatistikleriyle noktalayalım:

Euroleague Takımlarına Karşı 4 Maçlık Performansı
14.5 dakika: 4.5 sayı-4.5 asist-2.2 ribaunt

En Çok Süre Aldığı Maç
Bandırma’ya karşı 27 dakika: 9 sayı-6 asist-3 ribaunt

En Çok Asist Ürettiği Maç
Bandırma’ya karşı 23 dakika: 11 asist

En Çok Sayı Ürettiği Maç
Bursaspor’a karşı 15 dakika: 14 sayı

Kaldı ki, bu çocuğun topa baskısı ve savunma enerjisi öne çıkan en önemli özellikleri arasında. Bunları da istatistiklere yansıtamıyoruz haliyle. Cem'den de kimsenin ana guard performansı beklediğini sanmıyorum. Buradaki muhtemelen çoğu kişi rotasyon guardı olarak ekliyor listelerine.
Bu analizi yeni görüyorum, ben de senin tam tersin pek nadir izlemişimdir maçını, sadece istatistik üzerinden yaptığım bir yorum açıkçası, o yüzden yanılma payım elbetteki yüksek, 25 yaşında olmasına rağmen son yıllardaki vasat A milli takımımıza bile yanlış hatırlamıyorsam hiç seçilememesi etkili oldu yorumumda.
Bu sezon 21 dakika ortalama ki gayet iyi bir süre olmasına rağmen %41 ve %24'lük şut yüzdeleri fazla düşük ama yine de "vasıfsız" nitelemem bence de sert kaçmış, "vasat" olarak düzelteyim.

1,5 yıldır izlediğin için senin tespitlerin çok daha muteberdir. Adı geçen diğer isimler İsmet ve Berk olunca -ki Berk bu sezon 26 dakika, 8.5 sayı, %59 ikilik, %39 üçlükle çok iyi bir sezon geçiriyor ve A milli kadrosunda yer alıyor- Ulusoy vasat geldi gözüme.

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #7128 : 03 Şubat 2021, 08:52:21 »
Yönetim uyuma Kemal Beyi yerli oyuncu scout ekibinin başına alın.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
« Yanıtla #7129 : 03 Şubat 2021, 10:10:20 »
Aslinda cok guzel bir noktaya deginmissin. Mesele de bu.

Biz yerli oyuncuyu ilk 5 rotasyonu icin mi aliyoruz? Yoksa rotasyonunda oyuncuyu tamamlamasi icin mi? Yoksa savunma direnci katmasi icin mi? yoksa hucum cesitliligi icin mi?
Burada bir cok isim geciyor ama cogumuzun hemen hemen ortak paydasi olan isim Ismet. Cunki oyun kurucu ve rakip sahaya guvenle top getirebilen bir oyuncu su anda milliyetinden bagimsiz cok degerli bizim icin. Cunki direk ihtiyaci karsilama ihtimali var....
Cem ozelinde benim fikrim; cem'in ozelligi olarak tarif edilen topa baski da mesela Brown iyi is cikariyor. Yoksa bence rotasyonda takima iyi enerji katan bir oyuncu. Ve kesinlikle eldeki yerli rotasyonundan daha fazla katki verir. Cunki bizim yerli rotasyonundaki kisalardan kendini yirtarak savunma yapan biri yok. Sipahi desen, evet ugrasiyor ama hucumda topal birakiyor bizi. Keza Seyhmus ve Ridvan da var, onlar Cem den daha ondeler hucum ozellikleri olarak.

Ben kim gelse hayir diyemem halihazirdaki durumda. Sirasiyla Ismet, Seyhmus, Ridvan, Cem .... kimi alabilirsek kardir.
« Son Düzenleme: 03 Şubat 2021, 10:11:07 Gönderen: ETIRYAK »
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7130 : 03 Şubat 2021, 10:18:51 »
İsmet için sulanacak biri var o kim tabı ki Ergin Bey.Onlar girerse devreye oraya gider para konuşur.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #7131 : 03 Şubat 2021, 10:21:29 »
İsmet için sulanacak biri var o kim tabı ki Ergin Bey.Onlar girerse devreye oraya gider para konuşur.
O mevkide yerli olarak Buğrahan ve Doğuş varken üstüne bir de İsmet'i alırlar mı sence?

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7132 : 03 Şubat 2021, 10:24:01 »
O mevkide yerli olarak Buğrahan ve Doğuş varken üstüne bir de İsmet'i alırlar mı sence?

Basketbol özürlüsü Doğuşu yollarlar bu sene Daçkaya falan gider.Buğrahan iyi çoçuk.

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #7133 : 03 Şubat 2021, 10:24:40 »
Yazık günah yerli oyuncuya verecek paralara.

3 tane yerliye vereceğimiz parayla, 1 tane fazladan yabancı alalım.

Ligde şampiyon olmak zorunda mıyız arkadaş? Aferin mi diyecekler bize ligi kazanırsak?

Xxx - brown
Guduric - melih
Pierre - ulanovas
Xxx - barthel
Vesely - o'quinn

De colo ile eddie kalıyorsa kalsın, transfere gerek yok şu kadroya.

Daha üst düzey bir 4 numara gelecekse de gelsin.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #7134 : 03 Şubat 2021, 10:49:27 »

Ligde şampiyon olmak zorunda mıyız arkadaş? Aferin mi diyecekler bize ligi kazanırsak?

Xxx - brown
Guduric - melih
Pierre - ulanovas
Xxx - barthel
Vesely - o'quinn

2007 şampiyonluğu çılgınlar gibi sevinmiştik, son 13 yılda 8 şampiyonluk yaşadık, hepsi de çok değerli benim için. Bundan sonra Obrasız EL şampiyonluğu hayal bence. O bütçelerle başa çıkamayız bu ekonomik sıkıntıda, o yüzden lig odaklı bir kadro kurmak bana daha mantıklı geliyor.

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7135 : 03 Şubat 2021, 11:01:50 »
Güzel kimya yakalanınca görüyoruz neler oluyor.Ana hedef Avrupa ama ligde önemli.

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
« Yanıtla #7136 : 03 Şubat 2021, 11:09:24 »
2007 şampiyonluğu çılgınlar gibi sevinmiştik, son 13 yılda 8 şampiyonluk yaşadık, hepsi de çok değerli benim için. Bundan sonra Obrasız EL şampiyonluğu hayal bence. O bütçelerle başa çıkamayız bu ekonomik sıkıntıda, o yüzden lig odaklı bir kadro kurmak bana daha mantıklı geliyor.

katılıyorum en azından ahmet ve cok iyi durumdaki melih seviyesinde yerliler olmasi lazim, lig şampiyonluğu ve f8 makul hedefler önümüzdeki süreçte için.

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #7137 : 03 Şubat 2021, 11:21:48 »

Fenerbahçe, İsmet'e teklif yapması halinde para konuşmaz. Sen bu konuda rahat ol Tom abi :D

Açıkçası BSL'de şampiyon olmasak da olur kafası beni de epey şaşırtıyor. BSL'de alternatifin sağlam olacak ki, Guduric'ten de Vesely'den de Euroleague'de daha iyi verim alasın. Sonra elin mahkum Guduric ve Vesely'i oynatmak zorunda kalıyorsun. Guduric'in de bir anda sakatlanıyor.

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #7138 : 03 Şubat 2021, 11:25:02 »

Xxx - brown
Guduric - melih
Pierre - ulanovas
Xxx - barthel
Vesely - o'quinn

5 yabancı sınırı var BSL'de, orada kimle maça çıkacaksın? Melih'in yanında ben, İlhan abi, Sinan ve Özcan Hoca falan mı olacak kadroda? İskender bazen yazdığının mantıksız olduğunu göremiyor musun allah aşkına.

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #7139 : 03 Şubat 2021, 11:29:45 »

Xxx - brown
Guduric - melih
Pierre - ulanovas
Xxx - barthel
Vesely - o'quinn

Bu nasıl bir mantık çözemedim. Aynı cümleyi euroleague şampiyonluğu içinde kurabiliriz o zaman, "Euroligde şampiyon olmak zorunda mıyız arkadaş? Aferin mi diyecekler bize ligi kazanırsak?"

Bence bu kadar yoğun maç trafiği varken yerli oyuncu şart. 7-8 tane üst düzey yabancıdan sonra gerekiyorsa 2 tanesini biraz daha düşük seviyede al (mesela geçmiş senelerdeki Guduric, Nunnally gibi), artan para ile de yerli kaliteni yükselt. Ben ligde playoff kovalayan bir Fenerbahçe istemiyorum. Şampiyonluğun 1 numaralı adayı olan Fenerbahçe istiyorum.