Gönderen Konu: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası  (Okunma sayısı 2007547 defa)

eu_kobe ve 106 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
Ynt: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası
« Yanıtla #12810 : 05 Temmuz 2022, 09:05:34 »
Şeyhmus kaya gibi çocuk, kalınlaşmasına gerek bile yok, böle savunmada acaip rahatsız edici zaten. Şutu istikrar kazansa deliciliğini de daa raad kullanır, bence daha çok süre almalı. Şeyhmus, Tarık, İsmet, Metecan bunların ortalama 8-10ar dakkaları olmalı EL'de, yerli iskelet bizim için çok önemli istikrar ve aidiyet açısından.
Ozellikle sut konusunda katiliyorum, o defualt olmali. Ama bence de biraz kalinlasmali.
Aslinda Seymus icin once karar vermesi lazim, undersize 2 mi olacak yoksa pg mi.
Oyun kurucu olmasi icin ozellikleri uygun degil, oyun kuramiyor ama topu getirebiliyor. Mesela 2 den oyun kuruldugu zamanlarda (nando ile oynarken mesela) cok faydali oldu. Orada illa kalinlasmasa da olur.

Genelde bu kurgu olmayacagindan, undersize 2 oynuyor (dixon gibi) diger senaryolarda. Iste orada hem savunmada hem hucumda aksiyor. En azindan kalinlasmasi lazim. Boyu da kisa oldugundan, diger 2 numaralar pota altinda onunla eslestiginde rahat ediyor. Yada ters eslesme ile 3 le kaliyor sirti donuk oyununu savunamiyor. En azindan kalinlasip itebilmeli ters eslesme ile kaldiginda.  Ornek Dixon; o da kisaydi ama demir gibi duruyordu biri ona sirti donuk hucum ettiginde... Dixon gibi kuvvetli degil, bu nedenle biraz kalinlasmali ve kuvvetlenmeli. (tabi atletizmini kaybetmeyecek kadar)
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İzmir
  • Kitap okumuyorsanız tartışmayalım..!
    • i_dnmz
« Yanıtla #12811 : 05 Temmuz 2022, 09:11:55 »
Henry'nin savunmada üstlendiği rolü üstlenemez mi? Rol oyuncusu olacak en nihayetinde. 1 numarada Wanamaker+Smith, 2 numarada Wilbekin+Dorsey, 3 numarada Guduric+Pierre. Nasıl olur bu kısa rotasyonu?
Henry nin boşluğunu biraz Willbakin biraz Şehmus kapatmalı. Elbette Smith ve türevi bir sürü oyuncu da yapabilir. Öbür yandan, Smith'e biçilen rolün pek ala Şehmus da üstesinden gelebilir. Kenan, Ahmet gibi eski oyuncularımız daha genç dönemlerinde hep aynı rolü üstlendiler. Muhabirler her "kaşıdığında"; "Koç bize süre veriyor, süre aldığımızda takıma enerji katmamızı istiyor" gibilerinden demeçler veriyorlardı. Bu rol için neden bir yabancı hakkımızı verelim diyorum.

Elimizde değerli bir bir yerli rotasyon oluşmaya başladı. Alt lig takımımız da arkadan geliyor. Bu fırsatı elimizdeki oyunculara değer/süre vererek, geriden gelenlere yol açarak akıllıca kullanmalıyız. Bunun yöntemi de yerli oyuncularımızı EL de de yavaş yavaş rotasyona alarak yapmalıyız. Şehmus geçtiğimiz yıl, savunma agresifliğiyle ve zaman zaman hücumda cesaretiyle yaptığı denemelerle potansiyel ortaya koydu, bunun üstüne gidilmeli...
PG Calathes / SG Wilbekin / SF Tarık / PF Hayes / C Motley
PG Mrsic / SG Bogdanović / SF Datome / PF Mirsad / C Vesely
PG Parker / SG Ginóbili / SF Kukoč / PF Nowitzki / C Sabonis

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
« Yanıtla #12812 : 05 Temmuz 2022, 09:19:15 »
Isimiz yok Smith e rol buluyoruz. Normal de alacagimiz adam degil bunu inkar etmenin alemi yok. Starks tan fazla fayda vermez.

Çevrimdışı Kubilay Can

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #12813 : 05 Temmuz 2022, 09:38:08 »
Polonara ve Booker ne olacak acaba ?

Çevrimdışı bothersome man

• Üye
« Yanıtla #12814 : 05 Temmuz 2022, 09:46:20 »
@friend-chip  Şehmus'u, Efes'in yıllarca Doğuş Balbay'ı kullandığı gibi kullanmaktan bahsediyoruz sanırım. Şehmus Doğuş'a göre çok daha ekstrası olan bir oyuncu tabii. Djordjevic'in Henry-Şehmus'u yan yana oynattığı maçlar da epey oldu ama Itoudis'in böyle bir şeyi pek tercih edeceğini sanmam, onun planları için fazlasıyla kısır bir ikili. Eğer bana kısa savunmasında tek Şehmus (+biraz da enerjisiyle Wilbekin) yeter diye düşünüyorsa Smith gibi birini almaya gerek yok elbette.

@ETIRYAK  Abi X oyuncuya rol bulmaya çalışmaktan ziyade savunma-yaratıcılık-delicilik-dış şut gibi temel özelliklerden dengeli şekilde dağıtarak total balansı sağlamaya çalışıyoruz her bir bölge için. Bireysel bakmamalı meseleye. Jaleen Smith gelmesin de Nick Weiler-Babb gelsin, Jan Sisko gelsin. Ya da sen kimi beğeniyorsan o gelsin :)
İyi olan değil, TAKIM olan kazanır.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
« Yanıtla #12815 : 05 Temmuz 2022, 10:05:19 »
@friend-chip  Şehmus'u, Efes'in yıllarca Doğuş Balbay'ı kullandığı gibi kullanmaktan bahsediyoruz sanırım. Şehmus Doğuş'a göre çok daha ekstrası olan bir oyuncu tabii. Djordjevic'in Henry-Şehmus'u yan yana oynattığı maçlar da epey oldu ama Itoudis'in böyle bir şeyi pek tercih edeceğini sanmam, onun planları için fazlasıyla kısır bir ikili. Eğer bana kısa savunmasında tek Şehmus (+biraz da enerjisiyle Wilbekin) yeter diye düşünüyorsa Smith gibi birini almaya gerek yok elbette.

@ETIRYAK  Abi X oyuncuya rol bulmaya çalışmaktan ziyade savunma-yaratıcılık-delicilik-dış şut gibi temel özelliklerden dengeli şekilde dağıtarak total balansı sağlamaya çalışıyoruz her bir bölge için. Bireysel bakmamalı meseleye. Jaleen Smith gelmesin de Nick Weiler-Babb gelsin, Jan Sisko gelsin. Ya da sen kimi beğeniyorsan o gelsin :)

:) sagolasin ... ya simdi insaat muhendisi kokenli oldugumdan, sivadan iyi anlarim. Gerekirse sivariz ama Jalen Smith-Starks-Perez... bunlarin sivanacak hali yok. O nedenle zorlamamak icin ortasindan girdim konuya.

Rol olarak soyluyorsan, guvenilir sutu olan ve oyun kurucu biri lazim.  Ama su ara ne avrupa da ne dunyada kalmadi bu modellerden ne yazik ki. O olmuyorsa net sutor lazim (dorsey mesela). O da olmuyorsa oyun zekasi ile one cikan bir kisa lazim (Krunoslav Simon gibi). Bu rollerden birini doldurmuyorsa uydurmaca olur gerisi. Ya da hic kisa oyuncun yoktur antreman icin aliyorsundur.

Savunma ise konu, oyuncunun bireysel isi degil o. Takim savunmasi onemli. Sloukas mesela savunmada bildigin kara delikti ama takim savunmasi ile cozuluyordu.

Dedigin gibi bireysel bakmiyorum ama ne getirecek takima ona bakiyorum. Smith ne getirir? bence starks tan fazlasini getirmez... Sergen gibi cevap vermek gerekirse; getirecegi Almanya gelirken iyi bira getirir, baska da birey getiremez...

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #12816 : 05 Temmuz 2022, 10:15:06 »
:) sagolasin ... ya simdi insaat muhendisi kokenli oldugumdan, sivadan iyi anlarim. Gerekirse sivariz ama Jalen Smith-Starks-Perez... bunlarin sivanacak hali yok. O nedenle zorlamamak icin ortasindan girdim konuya.

Rol olarak soyluyorsan, guvenilir sutu olan ve oyun kurucu biri lazim.  Ama su ara ne avrupa da ne dunyada kalmadi bu modellerden ne yazik ki. O olmuyorsa net sutor lazim (dorsey mesela). O da olmuyorsa oyun zekasi ile one cikan bir kisa lazim (Krunoslav Simon gibi). Bu rollerden birini doldurmuyorsa uydurmaca olur gerisi. Ya da hic kisa oyuncun yoktur antreman icin aliyorsundur.

Savunma ise konu, oyuncunun bireysel isi degil o. Takim savunmasi onemli. Sloukas mesela savunmada bildigin kara delikti ama takim savunmasi ile cozuluyordu.

Dedigin gibi bireysel bakmiyorum ama ne getirecek takima ona bakiyorum. Smith ne getirir? bence starks tan fazlasini getirmez... Sergen gibi cevap vermek gerekirse; getirecegi Almanya gelirken iyi bira getirir, baska da birey getiremez...
Starks&Smith benzetmesi biraz mübalağa olmuş gibi  :)

Starks EL savunmalarına karşı topu elinde dahi tutamadı geçen sezon, tek maçta da olsa gördük.

Benim konuya dahil olmam Hackett meselesi ile ilgiliydi. Jaleen fizik ve oyun olarak Hackett’ı andırıyor. Bizim ihtiyacımız üzerinden değerlendirmiyorum. Hackett Çeska’ya gidene kadar hep overrated gelirdi bana, orada kendini buldu. Jaleen de tam tersi underrated bir oyuncu bence. Maccabi falan yapabilir zaten, görünen o…

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #12817 : 05 Temmuz 2022, 10:57:50 »
Kurmayların transferde daha dikkatli olduğu kesin.Ince elenip sık dokunuyor belli.Koç ve kurmayları geçen yılın maç kasetlerini eminim izliyorlardir.Guvenim tam.

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #12818 : 05 Temmuz 2022, 11:04:30 »
Şube yönetimine kesinlikle güvenmiyorum da… Gönderilen oyuncular gözümüzün önündeyken zaten böyle bir güven mümkün değil. Ancak İtoudis bunları adam edebilir.

O yüzden İtoudis’e tam destek vermeliyiz.

Kurmayların transferde daha dikkatli olduğu kesin.Ince elenip sık dokunuyor belli.Koç ve kurmayları geçen yılın maç kasetlerini eminim izliyorlardir.Guvenim tam.

Çevrimiçi Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #12819 : 05 Temmuz 2022, 11:09:59 »
Dedasta iyi adam.Bu arada Nan De Dilinin vedası müthiş klip yayınlamış.Bu arada eden şampiyonluk yemeği verilmiyor eskiden futbol olsun basket olsun verirdi.Iletisim 0 yönetimde.

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #12820 : 05 Temmuz 2022, 11:18:30 »
Dedasta iyi adam.Bu arada Nan De Dilinin vedası müthiş klip yayınlamış.Bu arada eden şampiyonluk yemeği verilmiyor eskiden futbol olsun basket olsun verirdi.Iletisim 0 yönetimde.
Rakı çok pahalandı ondandır  :P

Şaka bir yana ekonomi, pandemi, siyasal iklim vb çok şeyi değiştirdi hayatımızda. Eski alışkanlıkları ister istemez terkediyoruz. Giderek daha da bireyselleşiyoruz. Zamanla tek sosyalleşme buralarda olacak (Ki zaten şu an yaptığımız da o). Facebook’tan dansöz falan gönderiyorduk bir ara… Onun gibi…

• Üye
« Yanıtla #12821 : 05 Temmuz 2022, 13:41:08 »

İşte Pangos'un bu anlamdaki değerini gözeterek evi arabayı satıp Pangos'u getirelim diye bağırıp durdum transfer dönemi başlangıcında. Anlattığın profile uygun ve alınma ihtimalleri dahilindeki tek oyuncu Pangos zira. Ama CSKA ile sorunlarını çözdükten sonra Milano'ya imza atacakmış sanırım, geçmiş olsun artık. Gelinen noktada o profile en yakın isim olarak Wanamaker gözüküyor bizim için. Wanamaker+Dorsey getirebiliriz gibi duruyor zorlarsak, en azından masadaki en güçlü aday biziz bu ikisi için. Ki 2 kısa transferi yetecek mi, ben ondan da emin değilim, sanki bir de Wanamaker'a back up olacak ikincil bir oyun kurma meziyetlerine sahip kısa daha alsak iyi olacak, tabii Starks gibi düşük profil olmayanından. Iffe Lundberg olabilse yeterli olur mesela.

Wanamaker-Iffe-İsmet
Wilbekin-Dorsey-Şehmus-Melih
Guduric-Pierre-Tarık
Bjelica-Booker-Metecan
Motley-Jekiri-Samet

Gibi...

Eldeki bütçe Wana+Dorsey+Iffe'ye yetiyorsa tabii. Üçünün de maliyeti az olmaz.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
« Yanıtla #12822 : 05 Temmuz 2022, 13:52:41 »
.....

Wanamaker-Iffe-İsmet
Wilbekin-Dorsey-Şehmus-Melih
Guduric-Pierre-Tarık
Bjelica-Booker-Metecan
Motley-Jekiri-Samet...

Bjelica kafa karistirmasin, 2 senelik 2,6M a geliyor. Yani "keseyi actik", "kel ve cilgin patron cildirdi" durumu yok.. Pangosun yillik 2 M altina imza atacagini sanmiyorum. Bjelica ve Wilbekin bu senenin tavan ucreti olacaktir.
Wana gelirse, iffe luks kacabilir ve en kotu aralikta Henry icin acik kapi birakilabilir. Tahminen o durumda Dorsey ya da 3 numara alinir.

PS: Bir de hepimiz Samet i 5 e yaziyoruz, ama adam yarim 5 bile degil. Mecburen Turk pivot bakiyor takim. Sertac icin kasiliyor ki tam tamamlayici hamle olur, ama cok cok cok zor gozukuyor su anda...

• Üye
« Yanıtla #12823 : 05 Temmuz 2022, 14:09:33 »
Bjelica kafa karistirmasin, 2 senelik 2,6M a geliyor. Yani "keseyi actik", "kel ve cilgin patron cildirdi" durumu yok.. Pangosun yillik 2 M altina imza atacagini sanmiyorum. Bjelica ve Wilbekin bu senenin tavan ucreti olacaktir.
Wana gelirse, iffe luks kacabilir ve en kotu aralikta Henry icin acik kapi birakilabilir. Tahminen o durumda Dorsey ya da 3 numara alinir.

PS: Bir de hepimiz Samet i 5 e yaziyoruz, ama adam yarim 5 bile degil. Mecburen Turk pivot bakiyor takim. Sertac icin kasiliyor ki tam tamamlayici hamle olur, ama cok cok cok zor gozukuyor su anda...

Wana gelirse Iffe de lüks kaçmaz bence. Olası bir Wana sakatlığı hatta formsuzluğu durumunda takım yine tek Guduric'in eline bakar. Wilbekin'in topla oynama süresi ve dolayısıyla saçmalama ihtimali artar. Wana+Iffe 1 numaradan süreleri ideale yakın bir şekilde paylaşırlar.

Obradovic'in Pao şampiyonluğundaki guard rotasyonu Jasikevicius+Diamantidis+Calathes idi, Itoudis hocam 2 tane istemiş çok mu :)

Aralık ayında Henry için açık kapı bırakmayı düşünüyorsak bu Jaleen Smith haberleri filan yalandır muhtemelen.

Pangos evet, oldukça maliyetli olur ve açık ara en fazla ücreti kazanan oyuncu olur takımdaki.

Sertaç'ı ben çok isterim, ama hem Türkiye'ye geri dönmeye niyeti yokmuş hem de Barcelona'daki kontratı sanırım yıllık 2 milyon euro imiş, ikna için bizim bu rakamın üstüne çıkmamız(ya da en az bu kadar teklif etmemiz) lazım ki bu da pek olası bir şey değil. Piyasada bizde oynayabilecek kalitede yerli pivot yok başka.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
« Yanıtla #12824 : 05 Temmuz 2022, 14:24:59 »
Wana gelirse Iffe de lüks kaçmaz bence. Olası bir Wana sakatlığı hatta formsuzluğu durumunda takım yine tek Guduric'in eline bakar. Wilbekin'in topla oynama süresi ve dolayısıyla saçmalama ihtimali artar. Wana+Iffe 1 numaradan süreleri ideale yakın bir şekilde paylaşırlar.

Obradovic'in Pao şampiyonluğundaki guard rotasyonu Jasikevicius+Diamantidis+Calathes idi, Itoudis hocam 2 tane istemiş çok mu :)

Aralık ayında Henry için açık kapı bırakmayı düşünüyorsak bu Jaleen Smith haberleri filan yalandır muhtemelen.

Pangos evet, oldukça maliyetli olur ve açık ara en fazla ücreti kazanan oyuncu olur takımdaki.

Sertaç'ı ben çok isterim, ama hem Türkiye'ye geri dönmeye niyeti yokmuş hem de Barcelona'daki kontratı sanırım yıllık 2 milyon euro imiş, ikna için bizim bu rakamın üstüne çıkmamız(ya da en az bu kadar teklif etmemiz) lazım ki bu da pek olası bir şey değil. Piyasada bizde oynayabilecek kalitede yerli pivot yok başka.

Butce varsa neden olmasin bende isterim. Ama oldugunu sanmiyorum. Wana sonrasi skorer yada 3 numaraya gelecek takviye de gelirse ve butce varsa sevirim iffe ye. Ama Aralik ta ailevi sikintisi bitip de Avrupa ya donmeye karar verirse Henry iste o bahsettigin olasi ihtiyaci o gun karsilar. Yari maasla yarim sezon oynatirsin.

Sertac kalibresinde olmaz ama Furkan, Muhsin, Ayberk, Ege ... hepsi aradigin 10dk Turkiye ligi katkisini verir.