Gönderen Konu: ŞAMPİYON FENERBAHÇE / Türkiye Bayanlar Voleybol Ligi (2016/17 Sezonu)  (Okunma sayısı 72404 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Vanguards of FB

• Üye
  • Yer: İzmir
3 MAC KAZANAN OLACAK FİNAL...iyi oldu..gs bizden dunya yerinden oynasa 3 mac alamaz...

Çevrimdışı Sisley Volley TV

• Üye
Başka bir voleybol forumunda , bir üye sezonun tümünü kapsayan şu istatistiği paylaşmış.

Hücumda % FB
 Kim 45,5 (hata/bloklanma oranı 11,5)
 Natalia 42,7 (hata/bloklanma oranı 17,7)
 Polen 45,2 (hata/bloklanma oranı 16)
 Maret 31,8 (hata/bloklanma oranı 16,9)

Hücumda % GS
 Centoni 41,9 (hata/bloklanma oranı 13,4)
 Güldeniz 39,4 (hata/bloklanma oranı 10,9)
 Leys 37,4 (hata/bloklanma oranı 13,6)
 Seda 44,8 (hata/bloklanma oranı 11,7)

Manşette % FB exc
 Natalia 29,4 (hata oranı 10,6)
 Kim 23,8 (hata oranı 10,3)
 Maret 30,8 (hata oranı 7,5)

Manşette % GS
 Leys 35,2 (hata oranı 8,2)
 Güldeniz 32,7 (hata oranı 6,5)
 Seda 31 (hata oranı 10,5)

---------------------------------------

Şimdi şunu yapacağım. Kim hariç hiçbir oyuncunun ismini vermeyeceğim. Taşları , okuyanlar kendileri yerlerine koysun.

Fenerbahçe sistem olarak büyük oranda Kim'e bağlı bir yapıdadır. Yaptığım değerlendirmelerde Kim'in her nekadar hata payı yüksek olsada ısrarla onun üzerinden oynanılması gerektiği çünkü Kim'den ancak bu şekilde daha fazla verim alabileceğimiz üzerinde durdum.

Bunun için gerekli olan oyuncu profilinin ne olması gerektiği konusunda benzetmeler yaptım. Tekrarlıyorum. Çöpçü smaçör. Defans ve manşette minimum hata yapacak , 3 setlik bir maçta min hatayla 10 sayı alabilecek bir oyuncu. Ve hücumda hata oranı yine düşük olacak bir pasör çaprazı. Burada kilit kelime HATA ORANI. Hata oranının kotası ne olabilir diye düşünenler olabilir ? Buna en garanti cevabı şöyle verebilirim. Yeon Kim'in hata oranından daha az.

Dünya üzerinde kritik anlarda Kim kadar iş görebilen oyuncu sayısı en fazla dörttür. Bu üç veya dört oyuncuyu aynı takımda toplayamayacağımıza gore aralarından sahip olduğumuz 1 tanesinin arkasını , mümkün olduğunca kollamalıyız. Yani Kim'in yapacağı olası hataları tölare edebilecek yan parçalara sahip olmalıyız. Aksi takdirde bu sefer Kim takımda ki diğer smaçörlerin hatalarını tölare etmeye çalışacak. Bu da saha içi görevlerin tamamiyle karışmasına ve Kim'in gerek mental gerekse de fiziksel anlamda oyundan düşmesine neden olacak. Kafası karışacak. Görev tanımlarının karışması sonucu ikinci hücum opsiyonu haline bile düşebilecek. İyi niyetli bile olsa bu durum onu fazlasıyla zayıflaştıracak. Takımın hata yapma oranının düşmesine daha fazla nasıl yardım ederim düşüncesiyle yola çıkmışken bir anda kendini , kendisiyle savaşırken bulacak. İşte bunun için saha içi görev dağılımları önemli , işte bunun için Hata Oranları bizim için çok çok önemli.

Velhasıl kelam ,

Kim'in üzerine kurulmuş bir takımda diğer 11 oyuncudan herhangi birinin Kim'den hem savunma da hem de hücumda daha fazla hata yapma payı olmamalıdır. Aksi takdirde sistem , günlük ve anlık OLUMSUZ performanslara bağımlı olur.

Not: Bu değerlendirme özellikle Champions League için yapılmıştır.

« Son Düzenleme: 14 Nisan 2017, 14:30:37 Gönderen: Sisley Volley TV »

• Üye
Başka bir voleybol forumunda , bir üye sezonun tümünü kapsayan şu istatistiği paylaşmış.

Hücumda % FB

Hücumda % GS

Manşette % FB exc

Manşette % GS

Şimdi şunu yapacağım. Kim hariç hiçbir oyuncunun ismini vermeyeceğim. Taşları , okuyanlar kendileri yerlerine koysun.

Fenerbahçe sistem olarak büyük oranda Kim'e bağlı bir yapıdadır. Yaptığım değerlendirmelerde Kim'in her nekadar hata payı yüksek olsada ısrarla onun üzerinden oynanılması gerektiği çünkü Kim'den ancak bu şekilde daha fazla verim alabileceğimiz üzerinde durdum.

Bunun için gerekli olan oyuncu profilinin ne olması gerektiği konusunda benzetmeler yaptım. Tekrarlıyorum. Çöpçü smaçör. Defans ve manşette minimum hata yapacak , 3 setlik bir maçta min hatayla 10 sayı alabilecek bir oyuncu. Ve hücumda hata oranı yine düşük olacak bir pasör çaprazı. Burada kilit kelime HATA ORANI. Hata oranının kotası ne olabilir diye düşünenler olabilir ? Buna en garanti cevabı şöyle verebilirim. Yeon Kim'in hata oranından daha az.

Dünya üzerinde kritik anlarda Kim kadar iş görebilen oyuncu sayısı en fazla dörttür. Bu üç veya dört oyuncuyu aynı takımda toplayamayacağımıza gore aralarından sahip olduğumuz 1 tanesinin arkasını , mümkün olduğunca kollamalıyız. Yani Kim'in yapacağı olası hataları tölare edebilecek yan parçalara sahip olmalıyız. Aksi takdirde bu sefer Kim takımda ki diğer smaçörlerin hatalarını tölare etmeye çalışacak. Bu da saha içi görevlerin tamamiyle karışmasına ve Kim'in gerek mental gerekse de fiziksel anlamda oyundan düşmesine neden olacak. Kafası karışacak. Görev tanımlarının karışması sonucu ikinci hücum opsiyonu haline bile düşebilecek. İyi niyetli bile olsa bu durum onu fazlasıyla zayıflaştıracak. Takımın hata yapma oranının düşmesine daha fazla nasıl yardım ederim düşüncesiyle yola çıkmışken bir anda kendini , kendisiyle savaşırken bulacak. İşte bunun için saha içi görev dağılımları önemli , işte bunun için Hata Oranları bizim için çok çok önemli.

Velhasıl kelam ,

Kim'in üzerine kurulmuş bir takımda diğer 11 oyuncudan herhangi birinin Kim'den hem savunma da hem de hücumda daha fazla hata yapma payı olmamalıdır. Aksi takdirde sistem , günlük ve anlık OLUMSUZ performanslara bağımlı olur.

kimin yanına olabilecek en iyi aprcalardan biri hep diyorum anna werblinska bence...sessizce oyununu oynar..az hata yapar..savunması iyi...maret yerine daha iyi olurdu bize bu sene...
ama ben hep amerikalı larson yada hill tarzı gorev adamı bulsak daha iyi olur diyorum...
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2017, 14:52:42 Gönderen: Vanguards of FB »

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
Larson mevkisinin en iyi 5 oyuncusundan birisidir dünyada. Nati sonrası da en komple oyunculardan birisidir. Alternatif değil, direkt oyuncu olabilecek bir isimdir. Eskiden beridir en çok istediğim isimlerden birisiydi ancak uzun yıllardır kimin ismini zikretsem rakipler aldığı için artık isim de yazmıyorum. Eczacı umarım Vakıf'a elenir avrupada ve kadrosunda revizyona gider. O vakit onlardan oyuncu kapmak lazım

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra

Hücumda % FB

Hücumda % GS

Manşette % FB exc

Manşette % GS

Velhasıl kelam ,

Serkan, sen her zaman istatistikleri elestiren birisin.  Ancak, istatistiklere bakildiginda bile sonuc Natalia icin vahim.  Demek ki site genelinde ve Twitter'daki alginin aksine Natalia, ayni rakiplere karsi Seda kadar bile efektif hucum edememis.  Biz Seda'yi o zaman ne diye gonderdik ki?  Naz'da denildigi gibi yabanci kotasini harcamamis olurduk? :)
« Son Düzenleme: 14 Nisan 2017, 15:13:02 Gönderen: Besim »

Çevrimdışı iloturo

• Üye
Aynı mantıkla Seda'nın ortalamaları Kim kadar iyi. O zaman Kim'e 1,5 milyon vermeye gerek yok. Gönderelim, yerine Seda'yı alalım. Hem kontenjan açılır hem de bütçe rahatlar :D

Çevrimdışı ertugrul_solomon

• Üye
  • Yer: İstanbul
Aynı mantıkla Seda'nın ortalamaları Kim kadar iyi. O zaman Kim'e 1,5 milyon vermeye gerek yok. Gönderelim, yerine Seda'yı alalım. Hem kontenjan açılır hem de bütçe rahatlar :D

Besim abiyle sizin karşıt görüşlerinizi zevkle okuyorum abi. Kafanızdaki kadroyu yazsaniz merak ediyorum. Senden Naz'li Natalia'li , Besim abiden de naz ve natalia siz kadro  olur herhalde  :)

Bir kadroda ben yazayim.

Tomkom-Çağla
Zhang-Meryem
Kim-Natalia-Fatma-Meliha
Eda-Adenizia-Dicle-Bahar
Gizem-Merve

Çevrimdışı Besim

• Üye

Forum'da defalarca yazdik: Seda gibi bir oyuncu gonderilmez diye ama dinletemedik.  Buyuk kaptan smacor de oynardi bu istatistiklerle.

Çevrimdışı Besim

• Üye
Besim abiyle sizin karşıt görüşlerinizi zevkle okuyorum abi. Kafanızdaki kadroyu yazsaniz merak ediyorum. Senden Naz'li Natalia'li , Besim abiden de naz ve natalia siz kadro  olur herhalde  :)

Bir kadroda ben yazayim.

Tomkom-Çağla
Zhang-Meryem
Kim-Natalia-Fatma-Meliha
Eda-Adenizia-Dicle-Bahar
Gizem-Merve

Naz, Natalia, Garay ve Jaque'in olmadigi her kadro benim icin kabul edilebilir :)

• Üye
Forum'da defalarca yazdik: Seda gibi bir oyuncu gonderilmez diye ama dinletemedik.  Buyuk kaptan smacor de oynardi bu istatistiklerle.

seda konusuna katılıyorum..seyma yerine seda su kadroda mutlaka kalmalıydı...hem capraz alternatifi de aynı zamanda...
neden gonderildi anlamadık...

eda'yı kaptan yapmak icin herhalde..ne bileyim...

Çevrimdışı Sisley Volley TV

• Üye
seda konusuna katılıyorum..seyma yerine seda su kadroda mutlaka kalmalıydı...hem capraz alternatifi de aynı zamanda...

Besim abi Seda konusunda ironi yapıyor.

Çevrimdışı iloturo

• Üye
@ ertugrul_solomon

Nazı ben banko koyarım kadroma. İstemeyenlere inat, ciddi anlamda kadroyu rahatlatır. Yabancı pasöre gerek yok.
Ben Gonca'yı istiyorum. Çok zor ama isteyenin bir yüzü :)
Natali'yi de tutarım. Son yıllarda gelen Garay, Richards, Bosetti vsden daha fazla katkı vermiştir takıma. Sezonun ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında bariz anlamda efektifliği artmıştır. Seneye daha da iyi olacağını düşünüyorum.
Ortaya da Stevanovic.

Çevrimdışı ertugrul_solomon

• Üye

Yılmaz abi güldürdün. Ne Seda'si Allah korusun bildiğin odun kız.  Gram gelişmedi üstüne geriledi oyunu. Son sene zerre katkı vermediği cev cup i kaptan olduğu icin kaldırdı ve kimseye vermedi kendi gezdirdi kupayı.

Burda birisi bi senaryo yazmıştı.  Güya garay Brezilya da verdiği röportaj da " takımın kaptanınin çok vasat olduğunu ikinci ligde oynayamayacak kadar yeteneksiz biri olduğunu " söylemiş diye güldürmustu bizi.

Çevrimdışı smith jr

• Üye
    • gfburakkk
Tomkom(savunma yapabilmesi çok önemli) - Gamze(Çağla)
Bricio - Polen
Kim - Natalia - Larsson(Koshe) - Meliha
Eda - Stevanovic - Dicle - Bahar
Merve - X (yerli kim olursa olsun )

Çevrimdışı Besim

• Üye
@ ertugrul_solomon

Nazı ben banko koyarım kadroma. İstemeyenlere inat, ciddi anlamda kadroyu rahatlatır. Yabancı pasöre gerek yok.
Ben Gonca'yı istiyorum. Çok zor ama isteyenin bir yüzü :)
Natali'yi de tutarım. Son yıllarda gelen Garay, Richards, Bosetti vsden daha fazla katkı vermiştir takıma. Sezonun ilk yarısı ile ikinci yarısı arasında bariz anlamda efektifliği artmıştır. Seneye daha da iyi olacağını düşünüyorum.
Ortaya da Stevanovic.

Ya Ilhan, tamam Naz'i anladik da, sirf is olsun muhalefet olsun diye, Natalia'yi kadroya yaziyorsun :)