Gönderen Konu: Zeljko ''Legend'' Obradovic  (Okunma sayısı 400841 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ertuğrul

• Üye
  • Yer: istanbul
Ynt: Zeljko Obradovic
« Yanıtla #795 : 16 Haziran 2019, 18:27:56 »
Son günlerde çıkan çatlak sesler malûm... Kemal Erdem'in onlara cevap mahiyetindeki yazısı burada da dursun;

http://basketball.com.tr/operasyona-devam-tetikcilerin-asil-amaci-zeljko-obradovic-degil/

Çok güzel  yazılmış.
Bizim iki problemimiz var.Birisi Fenerbahçe düşmanları.Hedefleri açık.Başarısız olmamız.Bu normal.
İkincisi Fenerbahçe'li olup cehalet sebebiyle  geçmişi bilmeden bugünü eleştirenler.
Obradoviç sayesinde geldiğimiz noktayı takdir edemeyip keskin eleştiri getirenler, asanlar kesenler.Bunlar  ne yaptıklarının farkında değiller.
Obradoviç'de insandır, elbette hata yapar ve yapacaktır.Ama onun doğrularının yanında hatalarının esamesi bile okunmaz.
Ayrıca bizim hata diye nitelendirebildiğimiz durumların içyüzünü, arka planını biliyor muyuz ki!
Ayinesi iştir kişinin lafa  bakılmaz.Aldığı kupalar onun değerini ispatlamaya yeterli.
Bu tuzaklı saldırılara akıllı hiç bir Fenerbahçe'li düşmez, düşmemeli.

Çevrimiçi kenz

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #796 : 22 Haziran 2019, 00:10:15 »
Obradovic dönemindeki telafisi olmayan, sırasıyla en can yakıcı yenilgiler:

1-2016 CSKA EL Finali
2-2018 Real EL Finali
3-2019 Efes EL yarı Finali
4-2015 Real EL yarı Finali
5-2019 Efes Final Serisi
6-2015 Karşıyaka Yarı Final Serisi
7-2015 Efes Kupa Finali
8-2018 Efes Cumhurbaşkanlığı Finali
9-2014 Karşıyaka Cumhurbaşkanlığı Finali
10-2014 Karşıyaka Türkiye Kupası Yarı Finali
11-2018 Efes Türkiye Kupası Çeyrek Finali
12-2017 Efes Türkiye Kupası Çeyrek Finali

(Yanlış anlaşılmasın, bu liste sadece istatistik amaçlıdır. Yaşattığı başarılar çok daha fazla, EL şampiyonluğu tek başına yeter zaten)
« Son Düzenleme: 22 Haziran 2019, 00:13:28 Gönderen: kenz »

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #797 : 24 Haziran 2019, 07:33:23 »
Daha önce de yazmıştım, Obradovic dönemindeki yenilgiler hep can yakıcı olacaktır, çünkü takım başarılı, bizi ancak tek tük maçlarda, hedef maçlarda ve üst seviye takımlar yenebiliyor..
Aynı hücum ribaundu istatistiği gibi, en yüzdeli şut çeken takım nasıl fazla hücum ribaundu alacak ? En çok maç kazanıp en çok final oynayan takım tabiki finallerde kaybeder başka nerede kaybedecek ?

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #798 : 24 Haziran 2019, 07:57:53 »
Daha önce de yazmıştım, Obradovic dönemindeki yenilgiler hep can yakıcı olacaktır, çünkü takım başarılı, bizi ancak tek tük maçlarda, hedef maçlarda ve üst seviye takımlar yenebiliyor..
Aynı hücum ribaundu istatistiği gibi, en yüzdeli şut çeken takım nasıl fazla hücum ribaundu alacak ? En çok maç kazanıp en çok final oynayan takım tabiki finallerde kaybeder başka nerede kaybedecek ?
Harika. Öte yandan Özcan hocamın tuttuğu liste de zaten tespit amaçlı.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Cemalex

• Ziyaretçi
« Yanıtla #799 : 24 Haziran 2019, 09:12:00 »

Hücum ribaundu istatistiği zaten eleştirilecek bir istatistik değil. Bir takım her konuda en iyi olamaz. Eleştirilecek asıl nokta savunma ribaundlarında iyi olmamamız ki onun da savunma stratejimizin bir handikabı olduğunu düşünüyorum.

Yalnız final kaybetme konusuna katılmıyorum. Obradovic Pao'da kaç final kaybetti. Ligde 2 kez ıska geçti, euroligde final kaybetmişmiydi ben hatırlamıyorum belki bir tane vardır. Ancak kesinlikle 2 final kaybetmedi. En çok maç kazanıp en çok final oynayan tabi ki finalde kaybedecek çıkarımını karşıılamıyor. Pao'da kaybetmedi sonuçta

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #800 : 24 Haziran 2019, 09:39:01 »
Hücum ribaundu istatistiği zaten eleştirilecek bir istatistik değil. Bir takım her konuda en iyi olamaz. Eleştirilecek asıl nokta savunma ribaundlarında iyi olmamamız ki onun da savunma stratejimizin bir handikabı olduğunu düşünüyorum.

Yalnız final kaybetme konusuna katılmıyorum. Obradovic Pao'da kaç final kaybetti. Ligde 2 kez ıska geçti, euroligde final kaybetmişmiydi ben hatırlamıyorum belki bir tane vardır. Ancak kesinlikle 2 final kaybetmedi. En çok maç kazanıp en çok final oynayan tabi ki finalde kaybedecek çıkarımını karşıılamıyor. Pao'da kaybetmedi sonuçta

Pana da ne kaybetti sayısını bilmiyorum, ama şartlar farklı o günden bu güne. Pao da hep bir lider oyuncusu, yıldızı vardı, skoreri, Diamantidis, Jasikevicius, Bodiroga, İbo, Alvertis, Galis... adlarını hatırlayamadığım Amerikalı ve Yugoslav oyuncu.. Bugün olsa nba kovalayacak isimler.
Bizde de bu şekilde isimler geldi, olsa finalleri kazandıracak, Bjelica, Bogdan ve Udoh mesela ki son ikisi zaten kazandırdı. Ama hiçbiri kalmadı Pao dakiler gibi. Mecburen iyi oyunculardan kurulu sistem iyi bir takımı olduk ama kritik anlarda takımı taşıyacak bir oyuncumuz olmadı, ve bu sistem de malesef aksayabiliyor birçok sebepten dolayı.

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #801 : 24 Haziran 2019, 09:40:14 »
Harika. Öte yandan Özcan hocamın tuttuğu liste de zaten tespit amaçlı.

Dengemiz bozuldu, hep savunmadayız :)
Kimseye birşey söylemedim, Özcan hocamın pozitif biri olduğunu biliyorum :)

Cemalex

• Ziyaretçi
« Yanıtla #802 : 24 Haziran 2019, 11:41:43 »
Pana da ne kaybetti sayısını bilmiyorum, ama şartlar farklı o günden bu güne. Pao da hep bir lider oyuncusu, yıldızı vardı, skoreri, Diamantidis, Jasikevicius, Bodiroga, İbo, Alvertis, Galis... adlarını hatırlayamadığım Amerikalı ve Yugoslav oyuncu.. Bugün olsa nba kovalayacak isimler.
Bizde de bu şekilde isimler geldi, olsa finalleri kazandıracak, Bjelica, Bogdan ve Udoh mesela ki son ikisi zaten kazandırdı. Ama hiçbiri kalmadı Pao dakiler gibi. Mecburen iyi oyunculardan kurulu sistem iyi bir takımı olduk ama kritik anlarda takımı taşıyacak bir oyuncumuz olmadı, ve bu sistem de malesef aksayabiliyor birçok sebepten dolayı.

Obradovic underdog olarak da çok kupa aldı Pao'da. Özellikle ilk 2 şampiyonuluğu. Bologna'nun sahasında finali alması. Rakipte Jaric Ginobili falan varken ağır favoriyken üstelik.

Mevcut kadroya lider oyuncu diye yırtınmamızın temel sebebi bu zaten ancak bu konuda gerekli adımlar atılıyor mu acaba. Higgins mesela göz göre göre kaçtı. Alsan fark yaratacak bir guard. Larkin sezon başında alınmadı, bütçeyi Lauvergne'e gömeceğine ( ki zaten 2 tane a sınıfı uzunun varken) Larkin'e verilebilirdi. Doğru tercihler de yapılmıyor. Bunu da görmek kabul etmek lazım. Tavanı yüksek oyuncular yerine akarı kokarı olmayan ama fark da yaratmayacak oyunculara gidiliyor. Şampiyonluk değil F4 hedefleniyor gibi ki bence yanlış. Real Cska Barca her sene 30 m bütçe ayırabilri bunu devam ettirebilirler ama biz fedakarlıklar yaparak bunu sağlıhyoruz. Kupa kazanma kesas hedef olmalı ve gerekirse bazı seneler F4 yapamama riskini alarak tavanı daha yüksek kadroalr kurılmalı. Ben kendi adıma F4'u artık yeterli görmüyorum. Zaten 10 tane takım yok bu kapasitede, en fazla para harcayan 3-4 takımdan biriyken son 4'e kalmak yeterli değil artık benim için. Şampiyonluğa uzak F4 garanti bir takım yerine F4 riskli ama şampiyonluğa cidd igöz kırpoan takımı tercih ederim. 2 sene final yerine bir çeyrek final bir şampiyonluğu tercih ederim.

5 F4'da 1 şampiyonluktan daha fazlası olmalıydı bana göre. Obradovic bizden önce 12 F4'da 8 kez kazanmış bizde 5'te 1.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2019, 11:51:14 Gönderen: Cemalex »

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
« Yanıtla #803 : 24 Haziran 2019, 12:29:29 »
Şampiyonluğa uzak F4 garanti bir takım yerine F4 riskli ama şampiyonluğa cidd igöz kırpoan takımı tercih ederim. 2 sene final yerine bir çeyrek final bir şampiyonluğu tercih ederim.

Böyle bir garanti olsa tercih etmeyecek yoktur sanıyorum, CSKA 9 final oynadı iki tane kazandı hem de yukarıdaki donelerin hepsine sahip olarak, bu sene; de colo, bogdanovic, larkin...vs gibi oyunda fark yaratacak oyuncu almamız şart yoksa bir noktada tıkanıyoruz, bobby de yetersiz geliyor artık.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #804 : 24 Haziran 2019, 13:34:17 »
Dengemiz bozuldu, hep savunmadayız :)
Kimseye birşey söylemedim, Özcan hocamın pozitif biri olduğunu biliyorum :)
Benim gerçekten bozuk bu aralar. :)
Kara deryalarda bir FENERsin!

Cemalex

• Ziyaretçi
« Yanıtla #805 : 24 Haziran 2019, 13:39:45 »
Böyle bir garanti olsa tercih etmeyecek yoktur sanıyorum, CSKA 9 final oynadı iki tane kazandı hem de yukarıdaki donelerin hepsine sahip olarak, bu sene; de colo, bogdanovic, larkin...vs gibi oyunda fark yaratacak oyuncu almamız şart yoksa bir noktada tıkanıyoruz, bobby de yetersiz geliyor artık.

Garantisini kimse veremez ama kadro yapılanmasında risk almadan hareket ederek bu rotada olmadığımız görünüyor. Larkin sezonun tamamını  ilk yarısındaki gibi kötü de geçirebilirdi ama tuttuğunda neler yaptığını gördük. Higgins daha yeni bizim de verebileceğimiz bir paraya Barca'ya gitti. Göz göre göre bu fırsatları kaçırıp sonra da olmuyor demek yersiz. Kimse başarıyı garanti edemez ama tavanı düşük oyuncu kalitesi esas rakiplerinden geride bir takımız. Tavanı yüksek takım olmak çok önemli, bu sene çoğu kişi Real'i favori görürken en iyi kısası Campazzo olan bir takımın şampiyon olmasının zor olduğunu düşünüyordum yanılmadım. F4'da çıkarıp masaya vuracak adamlarınla kazanıyorsun. Bizde öyle bir oyuncu şu anda yok.
« Son Düzenleme: 24 Haziran 2019, 13:41:06 Gönderen: Cemalex »

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
  • Yer: Macaristan
« Yanıtla #806 : 24 Haziran 2019, 23:08:06 »
"Fenerbahçe Beko mükemmel bir sezon geçirdi, sınav sabahına hasta uyandı. Bu kadar fazla kilit oyuncunuz sakatlanmışken, kazanılan veya kaybedilen tek maça dair büyük çıkarımlar yapmamanız gerekir. Zelijko Obradovic'i ve Fenerbahçe'yi bu yılki final four performansı üzerinden değerlendirenler, basketbolu ya gerçekten sevmiyor ya da oyunu bilmiyorlar. Mağlubiyetlerle yaşayamıyorsanız eğer kazanmanın kıymetini nasıl bilebilirsiniz ki? Kulüp kültürü çoğu zaman yenilgilerde kendini belli eder."

Socrates Dergi Haziran sayısı, Theo Papaloukas röportajından...

Son cümle çok manidar...

Çevrimiçi kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #807 : 24 Haziran 2019, 23:16:23 »
Hakikaten güzel tespit Ertan.

Tam kadro çıksak EL büyük ihtimal bizimdi.
Sadece Vesely sağlam olsa lig banko bizimdi.

Cemalex

• Ziyaretçi
« Yanıtla #808 : 25 Haziran 2019, 11:32:51 »
F4'da diğer 3 takım neredeyse tam kadro iken biz değilsek belki de bazı şeyleri yanlış yapıyoruzdur. Belki de her şey şanssızlık değildir.

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İzmir
  • Kitap okumuyorsanız tartışmayalım..!
    • i_dnmz
« Yanıtla #809 : 28 Temmuz 2019, 22:06:23 »
Sırp basınında yine NBA i kaşımışlar! O defter kapandı. Tüm konsantrasyonumla Fenerbahçe’yi düşünüyorum demiş. Çok mutluyum demiş.

Biz de senden çok memnunuz. Geçen senenin ihalesini senin üstüne yıkmaya çalışanlara inat!
PG Calathes / SG Wilbekin / SF Tarık / PF Hayes / C Motley
PG Mrsic / SG Bogdanović / SF Datome / PF Mirsad / C Vesely
PG Parker / SG Ginóbili / SF Kukoč / PF Nowitzki / C Sabonis