Gönderen Konu: Zeljko ''Legend'' Obradovic  (Okunma sayısı 400874 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
Ynt: Zeljko Obradovic
« Yanıtla #1215 : 28 Şubat 2020, 18:30:46 »
Efes'te obradovic mi var? Son 7 yilda 1 sampiyonluk aldik, alamadigimiz 6 senede diger takimlarin basinda obradovic mi vardi? Obradovic'i 4e bolup her sene f4 yapan 4 takima birer obradovic mi veriyorlar?
Benim de tercihim kalmasindan yana ama kendi tercihi kalmaktan yana degil gibi. Zira bu sene bu takim bu neticeleri aliyorsa bunun bas sorumlusu da kendisi. Ali koc konusu basli basina bir facia zaten. Musbet yaptigi tek bir sey yok.

İlhan abi, temelde katılıyorum ama şöyle de bir gerçek var, biz mesela ne Dimitris Itoudis'e ne de Pablo Laso'ya sabır falan göstermeyiz. İlk Final Four dönüşünü hatırlarsın ligde elenmiştik KSK'ya. O dönem takımın başında Obradovic değil de Laso olsa çatlak sesler daha fazla olurdu. Hatta yönetim bile durumu hoş karşılar mıydı, emin değilim.

Obradovic'in kariyeri bizim belli bir kültür oluşturmamızda çok etkili oldu.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2020, 18:31:19 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı friday

• Üye
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #1216 : 28 Şubat 2020, 18:33:22 »
Friday abi kimler ne oyuncular buluyor biz de bulabiliriz. Tabiki komple adamlar bulup almak biraz tuzlu. Amaca yönelik transfer yapılıp bazı şeylerden de feragat etmek gerekebilir. Mesela delici ve savunması çok iyi bir kısa buluruz ama üçlük atışları kötü bir oyuncu olur ya da ayakları çabuk iyi savunmacı bir uzun olur ama serbest atışları sıkıntılı olur gibi gibi. Buradaki birinci önceliğimiz alınacak oyuncuların De Colo,Sloukas gibi savunma özürlü oyuncuların defolarını kapatacak oyuncular olması bence.
Keşke bulabilsek kardeşim hepimiz çok isteriz. Perde üzeri istikrarlı şut sokabilen kısa, takımı oynatabilecek perimetre savunması kalbur üstü kısa, ribaund canavarı içeriyi domine edecek potayı koruyacak kalıplı uzun, birebirde adam geçebilecek dribling üstü pozisyonunu yaratabilecek forvet, bu profiller hep ihtiyacımız ama maalesef kimya tutması kolay olmuyor. Bu sene de bu konuda çok şanssızdık maalesef.

Demek istediğim yaşı ilerlememiş, iyi durumdaki oyuncusunu kimse kolay kolay kaptırmıyor çünkü kaptırırsa Avrupa pazarında kolay kolay bulamayacağını biliyor. Oyuncuyu alıyorsun ama bir şekilde aldığın takım izin verirse alabiliyorsun, o da ekonomik değilse bir defosu yüzünden, yaşı, formsuzluğu yüzünden bırakıyor. Parayı basıp en iyileri toplayacağım desen bütçe kısıtı var ve daha da artacak öyle görünüyor.

NBA de bu kadar gözünü dikmişken hele iyice zorlaştı transfer. Şöyle bir düşünelim NBA'e giden oyuncularımızdan takım olsa ilk beş Bojan, Bogdan, Bjelica, Melli, Udoh (Wana ve Nunnally'de eklesen) ortalığın tozunu atardık ama bu kaliteleri yerine koymak giderek zorlaşıyor. Altyapıya yatırım ve yerli yetiştirmek en mantıklısı geliyor ancak çok sistematik çalışma ve sabır gerek, bu da bizde var mı tartışılır.
Dünyanın En Güzel Takımı

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #1217 : 28 Şubat 2020, 18:42:28 »
İlhan abi, temelde katılıyorum ama şöyle de bir gerçek var, biz mesela ne Dimitris Itoudis'e ne de Pablo Laso'ya sabır falan göstermeyiz. İlk Final Four dönüşünü hatırlarsın ligde elenmiştik KSK'ya. O dönem takımın başında Obradovic değil de Laso olsa çatlak sesler daha fazla olurdu. Hatta yönetim bile durumu hoş karşılar mıydı, emin değilim.

Obradovic'in kariyeri bizim belli bir kültür oluşturmamızda çok etkili oldu.
Obradovic ile bu dediğin isimler her ne kadar basarili isimler olsa da bir değil ki. Ben obradovici de tartışmıyorum. Basinda obradovic olmayan isimler de f4e cikip şampiyon olabiliyor diyorum. Bize tarihin en buyuk basarilarini yaşatan birisinden bahsediyoruz ama o gidince bir daha rüyamızda neden goremiyoruz oraları. Goren nasıl goruyor. Tasak konusu ergin nasıl ortaligin amina koyuyor bu sene. Duygusallık derken bunu diyorum. Bak cem bile forumu bıraktı. Insanlar duygusal olabilir. Bunda kötü bişiy yok ama obra bu sene basarisiz ve gidecek gibi gözüküyor. Bunu ne kadar erken kabul edersek o kadar az üzülürüz. Kalırsa da bonus olur.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1218 : 28 Şubat 2020, 18:51:35 »
Obradovic ile bu dediğin isimler her ne kadar basarili isimler olsa da bir değil ki. Ben obradovici de tartışmıyorum. Basinda obradovic olmayan isimler de f4e cikip şampiyon olabiliyor diyorum. Bize tarihin en buyuk basarilarini yaşatan birisinden bahsediyoruz ama o gidince bir daha rüyamızda neden goremiyoruz oraları. Goren nasıl goruyor. Tasak konusu ergin nasıl ortaligin amina koyuyor bu sene. Duygusallık derken bunu diyorum. Bak cem bile forumu bıraktı. Insanlar duygusal olabilir. Bunda kötü bişiy yok ama obra bu sene basarisiz ve gidecek gibi gözüküyor. Bunu ne kadar erken kabul edersek o kadar az üzülürüz. Kalırsa da bonus olur.

Ali Koç geldiği içindir rüyamızda görememe durumu :D

Ergin Ataman'a gereksiz bir küçümseme var maalesef. Bunu zaman zaman sen de söylüyorsun, Cem Ağrak bana sövse de ben hep dile getiriyorum. Adam iyi koç, üstüne olabildiğince hırslandırdık adam değilsin muamelesi yaparak. Bu ayrı konu. Şu kabus gibi geçen dönem bir bitsin de daha sağlıklı bir tablo ortaya çıkar diye umut ediyorum.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2020, 18:53:02 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #1219 : 28 Şubat 2020, 19:00:08 »
Korku şu koç giderse güven kaybeden yönetimin çok daha alt seviye koç getirme ihtimali.Koç gittiği an eldeki adamlarda gider.Koç burada olduğu için bizdeler.

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #1220 : 28 Şubat 2020, 23:53:18 »
Bu kulübün başına gelmiş en güzel şeydir. Türkiye'deki tüm alanlar dahil mesleğinde global ölçekte en yetkin kişidir. Bunlar birer olgu: Tartışmaya açık değil.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2020, 23:53:33 Gönderen: Besim »

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #1221 : 29 Şubat 2020, 01:02:06 »
Bu sene tek isteğim kalması, başka da bir beklentim yok.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Aykutpmkc

• Üye
  • Yer: Kars-Karabük
    • aykutpmkc
« Yanıtla #1222 : 29 Şubat 2020, 01:06:11 »
Bu sene tek isteğim kalması, başka da bir beklentim yok.
+1 abi. Umarım bir kez olsun korktuğumuz başımıza gelmez.

Çevrimdışı constructor

• Üye
  • Yer: muğla
« Yanıtla #1223 : 29 Şubat 2020, 12:13:24 »
elbette olabilir, obra olmadan da final four ihtimali var, ama obra olmadan final four yapan takımlara şöyle bir göz atalım, kriterler s0n 10 yılda kaç final four yapmış, final four yapmadığı zamanlarda başarı durumu ne olmuş.
cska, real, barca, harcadıkları para ortada, hatta barca diğerleri kadar harcamadığı için son yıllarda dökülüyordu, bu sene diğerleinin de üstünde harcadı.
pana zaten obra ile altın yıllarını yaşadı, sonrası malum.
olimpiakos, çok büyük paralar harcadıktan sonra altın bir nesil yakaladı, spa, papanikalou, pintezis, kyle hines, 2-3 yıl onun ekmeğini yediler, sonra fıs.
macabinin kendine has bir karakteri var, amerikalı  oyunculardan kurlu bir sistemleri var, iyi bir grup yakalarlarsa 5 senede bir başarılı oluyorlar, onların da bütçesi ortlama 20 milyonu buluyor.
zalgiris, tamamen sistemleri litvanyalı oyuncular üzerine kurulu, son on sene de bakmadım 1 final four u olması lazım. onlarda yetiştirdiği oyunculara doğru amerikalıları ekleyebilirlerse on senede bir kez başaılı olabiliyorlar.
armani, khimki her yıl çuvalla para harcıyorlar ama top 8 e bile kalamıyorlar,
bir de bayern ve kızılyıldız gibi düşük bütçelerle kendi yağları ile kavrulmaya çalışanlar var, bunlarda her sene top 8 yapmaya çalışyorlar.
gelelim anadolu efese, son olarak 2001 yılında final four yapmış, ondan sonra da geçen sene yapmış, bu arada her yıl yatıırm yapmış,bazen yüksek bazen düşük bütçeli takımlar kurmuş, ama geçen seneye kadar top 8 kovalamış bir takım. ergin ataman gene hatıladığım kadarı ile bu sürede bir veya iki kez tekrar takıma geri dönmüş, bu arada başka başarılı olamamış. bir kere ergin, koçluğu iyi ama karakteri sıkıntılı bir adam. ama iyi bir takım kurması için fenerbahçe ona yardımcı oldu, doğru takımı fenerbahçeyi yenmek  üzerine kurdu. başarılı oldu,
toparlarsak baş takımların bütçesi yüksek başarı sı da genellikle yüksek,(barca, real, cska)
baş altı takımlar (macabi, pana, olimpiakos) hem para harcayacaklar, hem doğru koç, hem de doğru oyuncular denk gelecek, 10 yılda 1-2 şampiyonluk veya final four
alt takımlar harcasa da başarılı olamayanlar khimki armani milano,
düşük bütçeli, kızılyıldız, bayern, bunlar sıralama takımları. bu arada 10-15 milyon arasında bütçeleri.
şimdi bize gelelim, obra öncesi durum ortada. bundan sonra harcama 15 e inecek diye söylenti var. anadolu efesin durumuna özeniyorsak onlar gibi olalım diyorsak onlar kadar harcayamayız, zalgiris gibi ekol takımı değiliz, baskonia gibi başarılı bir yöentim şeklimiz hiç bir zaman olmaz. yani arkadaşlar obra giderse tabiki ihtimal var ama biz de ki yönetim anlayışı (örneğin menejer  nedim karakaş, sekuliç, pierre jakson u getirmişti, ya da koç halil üner, izlediğim zaman bu sene euroligte şampiyonuz diye hayranlıkla izlediğim mahmud abdul raufu çalışmıyor diye göndermişti) ile biz den gene obra öncesi fener olur. biz ancak 10 yılda bir kez top 8 görürüz, çünkü ne altyapımız, ne ekonomik durumumuz, ne yönetim şeklimiz başkasına izin vermez.

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
  • Yer: Macaristan
« Yanıtla #1224 : 01 Mart 2020, 12:55:16 »
Fenerbahçeli kitlenin bu ülkede son olarak sokaklara dökülüp kutlayabildiği yegane olay nedir? Bu sorunun cevabı bile yeterli benim için...

Çevrimdışı Gigidatome70

• Üye
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #1225 : 01 Mart 2020, 14:41:14 »

Şöyle diyelim: Obra’dan önce F4 görmüş olmamamız hatta F8’e çıktığında mutlu oluyor olmamız Obra sonrasına karamsar bakmak için bir etken. Tabi böyle söyleyince karşı argüman bütçe faktörü oluyor. Ama istikrarlı bir şekilde başarı yakalayacak bir basketbol kültürü de bizde yok- yani parayı harcamaya devam etsek bile başka yapıda başarının garantisi yok. Mesela Saras gelsin diyelim; adamın şu anda etrafında basketbolla yatan kalkan bir şehir, yılların Litvanya ekolü ve pek çok iyi basketbol adamı var. Bize gelse adam aynı başarıyı gösterir mi çok şüpheli. Semih özsoy’la konuşup strateji mi hazırlayacak yani?

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
« Yanıtla #1226 : 01 Mart 2020, 15:10:10 »
Şöyle diyelim: Obra’dan önce F4 görmüş olmamamız hatta F8’e çıktığında mutlu oluyor olmamız Obra sonrasına karamsar bakmak için bir etken. Tabi böyle söyleyince karşı argüman bütçe faktörü oluyor. Ama istikrarlı bir şekilde başarı yakalayacak bir basketbol kültürü de bizde yok- yani parayı harcamaya devam etsek bile başka yapıda başarının garantisi yok. Mesela Saras gelsin diyelim; adamın şu anda etrafında basketbolla yatan kalkan bir şehir, yılların Litvanya ekolü ve pek çok iyi basketbol adamı var. Bize gelse adam aynı başarıyı gösterir mi çok şüpheli. Semih özsoy’la konuşup strateji mi hazırlayacak yani?

abi bizim yasimizda adamlar iyi butcelerle kurulan takimlar da gordu ... abdul rauf lu sene gibi ...

Ama Obra faktoru ayri bir faktor....
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İzmir
  • Kitap okumuyorsanız tartışmayalım..!
    • i_dnmz
« Yanıtla #1227 : 02 Mart 2020, 11:49:15 »
Bazen görüyorum, üzülüyorum... Bu adamın üstüne çok gidiliyor, üstüne çok oynanıyor.

Daha önceki sezonlarda da hata yapıldı. Kağıt üstünde iyi transfer gibi görünüp, beklentileri karşılayamayanlar olmadı mı sanki?! Hepsi de elbette koç' un tercihleriydi. Bu seneki tercihleri gibi... Bir şekilde üstesinden gelindi, idare edildi. Potansiyel olan her fırsat, değerlendirilmeye değerdir. Tutanları da gördük, dibe çökenleri de... İyisini de kötüsünü de görmeye devam edeceğiz.

Bu sene en çok Tarık' a üzülüyorum. Kötü gidişattan ve hiç telafisi olmayan maçlardan dolayı süre veremedik. Real, Deck leri, Garubaları ısıtmaya devam ediyor. Belkide koç'a sorsanız üzüntüler listesinde bu durumu üst sıralara koyabilir.

Aldığımız adamlarla, gönderdiğimiz adamları bir kıyaslamaya kalksak, çok şaşırtıcı sonuçlar çıkmaz. Sadece yetenekleri üzerinden değil, savunmaya katkılarını dahi kıyaslamaya çalışsak, bariz farklar görebiliriz. Çoğu zaman, ikinci senesinde verim alabildiğimiz ya da verim almaya başlayabildiğimiz transferlerimizden bu sene maalesef bizi uçuracak katkılar gel(e)miyor. Eskilerin buhranı da bir türlü geç(e)miyor. Eski + Yeni sentezi bu kadar sancılı iken, güneş de kritik anlarda hep bulutların ardına saklandı, şansımız hiç yaver gitmedi...

Bu adamı eleştirelim AMA, pire için yorgan yakmayalım!
PG Calathes / SG Wilbekin / SF Tarık / PF Hayes / C Motley
PG Mrsic / SG Bogdanović / SF Datome / PF Mirsad / C Vesely
PG Parker / SG Ginóbili / SF Kukoč / PF Nowitzki / C Sabonis

Çevrimdışı unspoken_castle

• Üye
  • Yer: Ankara
    • unspoken_castle
« Yanıtla #1228 : 02 Mart 2020, 11:59:34 »
Maalesef çok büyük bir mucize olmazsa ki (şu an görüşmeler koptu) önümüzdeki yıl Coach’la devam edilmeyecek, Yeni Coach’umuz Erdem Can olacak arkadaşlar, düşünülen bu. Bu arada Obradovic önümüzdeki yıl için kimseyle anlaşmadı ve yüksek ihtimal boş geçecek, Pana’dan ayrıldığında yaptığı gibi.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #1229 : 02 Mart 2020, 12:05:31 »
Maalesef çok büyük bir mucize olmazsa ki (şu an görüşmeler koptu) önümüzdeki yıl Coach’la devam edilmeyecek, Yeni Coach’umuz Erdem Can olacak arkadaşlar, düşünülen bu. Bu arada Obradovic önümüzdeki yıl için kimseyle anlaşmadı ve yüksek ihtimal boş geçecek, Pana’dan ayrıldığında yaptığı gibi.

Erdem Can kim.Kaldıramaz bu yükü.Belli kendi ayrılmak istiyor.

Erdem Can demek bütçenin 15-16 civarına düşmesi demek.

« Son Düzenleme: 02 Mart 2020, 12:20:57 Gönderen: Tom Hanks »