Gönderen Konu: LeBron James mi Michael Jordan mı?  (Okunma sayısı 1521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi efeovic

• Üye
    • @efeerolus
LeBron James mi Michael Jordan mı?
« : 13 Şubat 2022, 17:35:34 »
lebron’un dün gece kırdığı rekordan sonra güzel konu olur diye düşündüm.her ne kadar şampiyonluklar hala 6-4 olsa da...

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
Ynt: LeBron James mi Michael Jordan mı?
« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2022, 22:46:57 »
Ben Lebron'u Ronaldo'Ya Jordan'ı Messi'ye benzetiyorum, Lebron çok iyi fiziksel özellikleri var ve idolu Jordan, ama Jordan sadece fiziksel özellikleri ile değil estetik ve oyunu ile aynı zamanda sanatçı gibi.

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • Yer: İstanbul
  • İnadına Fener
« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2022, 00:12:33 »
MJ, Olimpos’taki tahtından bakar biz ölümlülere :)

Çevrimiçi iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2022, 18:27:10 »
Michael Jordan'i herhangi bir oyuncu ile kıyaslamak zor. O kazandığı tum başarıları belki de nba'in en zor ve çekişmeli döneminde kazandi. Bugun olsa 50 sayi ortalamayı zorlanmadan yapacağını düşünüyorum.
Kendisinden sonraki tüm oyuncularin onunla kıyaslanmasi onun zirvede olduğunu zaten gösteriyor.  Grant hill, Tracy,  carter, Kobe, lebron hepsi jordanla kıyaslandı ve bu kiyasa en çok yaklasan iki isim de Kobe ve lebron oldu. Lebron muhtemelen kariyerinin sonunda 40000-10000-10000 yaparak akil almaz istatistiklerle kariyerini noktalayacak.  Sahip olduğu fiziksel ozellikler sayesinde 38 yasinda bile oyunu domine edebiliyor. Shaq, jabbari sayida geçerse lebron benim için goattir demisti. Tabi bu tartisma daha uzun süre devam eder ama estetik, zarafet, hırs, meydan okuma, bireysel yetenek, savunma gibi bir cok açıdan Jordan onde. Lebron ise inanilmaz fizik gücü,  asist, rebound katkisi, 1den 5e her pozisyonda oynamasi gibi özelliklerle one çıkıyor. Tarihte onun fiziksel ve atletik özelliklerine sahip bir oyuncu gelmedi. Ote yandan Jordan bence hiç bir zaman pes etmeyen bir karakter gerçek bir liderdi. Lebron ise takımdan umudunu kesince oyunu bırakabiliyor. Liderliğinin sorgulandıgi zamanlar o nedenle cok olmuştur. Gerci bulls belgeseli sonrasi jordanin liderligi ile de cok şey konuşuldu, çizildi.
Lebron gunumuz basketbolunun en büyük oyuncusudur, nbain yüzüdür. Hala en çok oyu almasi ne denli popüler bir star olduğunun kanıtı ama Jordan da tüm zamanların en büyüğü.
Bana gore sorunun cevabi Jordan ama her iki ismin döneminde yaşadığım ve bir çok macini izledigim için de sanli bir dönemde yaşadığımı düşünüyorum.
Ayni steffi graf, navratilova, sampras, federer, nadal, novak, Schumacher, messi, Ronaldo,Maradona, woods, carl levis, bolt, bubka, phelps dönemlerine tanık olduğum gibi.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #4 : 16 Şubat 2022, 23:08:31 »
Bana göre bu seviyelerde kıyaslama yapmak yanlış ama sonuçta bu işin doğasında bu kıyaslamalar var.

MJ'i herhangi bir oyuncuyla kıyaslamak da adil olmuyor zira şu an basketbol çok farklı. Fakat onun, şimdi oynasa bu oyuna da adapte olacağını düşünüyorum. Bir de şampiyonluk sayıları 6-4 ama birisi 6/6 iken diğeri 4/9, bu da önemli kriter.

Bana göre ona en yakın isim Kobe'dir. Tabii ki subjektif bir bakış açısıyla.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2022, 00:34:45 »
Efe muhtemelen izlemişsindir ama atayım genede
https://www.youtube.com/watch?v=qkGw1kUHJsw&ab_channel=SocratesDergi

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2022, 10:17:32 »
MJ tutku ile oynadı. Kobe de öyle. Dr J. tutkuyla oynamış zamanında…

Maradona tutkuyla oynamıştı mesela. Hayatı futbol topu ve kazanmak üzerine kuruluydu. Napoli efsanesini yarattı. O yüzden Messi&Ronaldo'nun Maradona’nın yarattığı aura gibi bir auraları yok...

MJ de Bulls efsanesini yarattı… Kobe, LA ile efsane oldu…

Yeni nesil NBA oyuncuları, buna LeBron da dahil businessman havasındalar bana göre. Kendi PR'larını yönetmek peşindeler daha çok…

Her şeyin para olduğu bir dönemde “tutku ile oynamak” kavramının karşılığı yok belki de…

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2022, 12:55:13 Gönderen: Enver Tarcan »

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2022, 11:49:01 »
Tabii savunmalardaki değişimi de düşünmek lazım. Jordan çağında takımlar savunmada rakipleri dövüyorlardı. Dayak atmak meşruydu :) 

O savunmaların esamesi yok şimdi. Elini kolunu sallaya sallaya potaya gidiyor millet… MJ olsa “savunsana lan beni dangalak” falan der herhalde karşısındakine.
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2022, 12:53:51 Gönderen: Enver Tarcan »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #8 : 28 Nisan 2022, 13:44:16 »
LeBron ben ve benim gibi birçok kişinin ona olan ön yargısını kırdı. Jordan'la mukayese edilmeyi hak ediyor. Ancak bu tür tartışmalarda aktüel olan hep bir adım önde oluyor. Bu sebeple diğer GOAT adaylarına haksızlık oluyor. Benim Jordan'la öncelikli olarak kıyaslayacağım isim üç ayrı zamanın basketbolunu birbirine bağlayan köprü hüviyeti ile Kareem Abdul-Jabbar'dır mesela. Magic Johnson'ı anmadan olmaz. Onu anınca Bird gelir akla. Kobe o listeyi zorlar. Ve evet LeBron'da aktif oyuncular içinde GOAT aday listesinde olmayı hak eden ilk isim. Her bir aday birbirinden değerli. Ancak kazanma hırsını hastalık derecesinde yaşayan Jordan bence hâlâ ilk sırada.

Çevrimiçi Murat

• Üye
« Yanıtla #9 : 01 Mayıs 2022, 17:59:09 »
Bence de Jordan. Futbol da da Maradona.

Çevrimdışı dincerorc

• Üye
« Yanıtla #10 : 31 Mayıs 2022, 12:29:24 »
Bazı sporcular yaptıkları sporu aşarlar.

Maradona, Muhammed Ali, Phelps, Hussein Bolt gibi.

Jordan bu olgunun vücut bulmuş halidir.

Çevrimdışı Kubilay Can

• Üye
« Yanıtla #11 : 31 Mayıs 2022, 12:34:59 »
Yanlışlıkla gittim Lebron'a oy verdim >:(

Bence Jordan ara vermese 8/8 olurdu.