Gönderen Konu: Fenerbahçe | Kadın Voleybol Transfer Dosyası  (Okunma sayısı 1811460 defa)

0 Üye ve 88 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sisley Volley TV

• Üye
Ynt: Fenerbahçe / Kadın Voleybol Transfer Dosyası
« Yanıtla #5415 : 23 Ocak 2019, 15:02:46 »
Normalde istemem de beğenmem de zaten ama sezonun bu döneminde en azından şampiyonlar liginde Fatma ve Damla’yı izlemememizi sağlayacak, ortalama manşet alan herhangi biri kabulüm, o kadar bıktım bu ikiliden. Alırsak yarım sezonluk alırız heralde, o kadarını da akıl ederler diye düşünüyorum:/

Bence yarım sezonluk alacaklar. Sonrasında ise bir başka SB Community oyuncusu Mihajlovic'e yönelecekler. Yeni Volero Zurih ve Rabita Bakü olma yoluna girdiğimiz bu süreçte kimin veya kimlerin payı varsa şubenin yakasından en kısa sürede düşmeleri dileğiyle.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2019, 15:24:47 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimiçi iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #5416 : 23 Ocak 2019, 15:23:21 »
Son yıllarda neyiz ki biz mihajlovic 'i beğenmiyoruz. Şu anda avrupa ve dunya şampiyonu takımın ilk 6 smacoru. Hanı baskette teo'yu istemeyen bir grup var, onu bile anlıyorum zira takım avrupanın zirvesinde ve bu takıma gitmeyecegi düşünülebilir ama şu an bayan voleybol takımı kimdir, nedir, nasıl bir takımdır, hedefi nedir de fatmalar damlaların olduğu yerde mihajlovic istenmez. Vakıf ve eczacı ile bu sene 10 maç yapsak kaçını kazanırız, mihajlovic olsa da 10 maç yapsak kaçını kazanırdık. En kötü senaryo ikisi de 10da 0 olurdu. O zaman kaybımız nedir?

Çevrimdışı VamosRafa

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #5417 : 23 Ocak 2019, 15:41:27 »
Bu sorunun yanıtı amaçladığımız şeye göre değişir. Ben kaybımız nedirden ziyade, kazancımız ne olura bakıyorum.Mihajlovic-Bricio nun yanyan olduğu hiçbir kadroda tünelin ucunu göremiyorum.Ki Bricio zaten iki senelik imzalamıştı, çok anormal birşey olmadığı sürece seneye bizimle devam ediyor.

Diğer yandan milli takımdaki Mihajlovic ile Fenerbahçe’deki Mihajlovic aynı olmayacaktır. Bizde yanındaki liberolar Popovic’in yaptığı yardımı mümkün değil yapamaz. Her halükarda bu kadroda manşet problemimiz olacak, Naz en son ne zaman manşet problemi olan bir takımı oynattı? Maja’nın yaptığı sihiri Naz’dan uman var mı gerçekten?

Üçüncü konu çapraz mevzusu. Melissa şu ana kadar iyi idare etti ancak kritik anlarda hem hata sayısı hem de blok yeme oranı yüksek.Mihajlovic her ne kadar dünya şampiyonasında önceki senelere oranla daha az hatalı bir oyun sergilese de genel anlamda hücumda hataya açık bir smaçör. Bricio ise Serkan’ın da daha önce belirttiği gibi sahada konsantrasyon-odaklanma problemleri yaşıyor sık sık. Böyle bir kadroda diğer smaçörün sadece iyi manşet alması da yetmez. Mihajlovic’e oranla daha az yüzdeli top öldürecek olsa bile, kritik anlarda hata oranı düşük bir smaçörü tercih ederdim ben. Tabi bize soran yok ta konuşuyoruz işte :)

Çevrimiçi iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #5418 : 23 Ocak 2019, 16:41:36 »
Sokolova, nati, tom gibi oyunculardan sonra komple bir smacor yok piyasada. Olanlar da vakıf ve Eczacıbaşıda. Alınan veya alınabilecek her smacorun mutlaka bir eksi yönü olacaktır. Hedefimizi sorgulamak icin bu takimlardan oyuncu alabilir miyiz ona da bakmak lazim. Alamıyorsak nasıl baş edebiliriz. Herşey bütçe ile alakalı.

Çevrimiçi Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5419 : 23 Ocak 2019, 18:24:35 »
Dobriana Rabadzhieva Fenerbahçe’de!

şeklinde haber girdi şuan voleybolplus

Çevrimdışı VamosRafa

• Üye
« Yanıtla #5420 : 24 Ocak 2019, 19:27:23 »
Hayırlı olsun. Galatasaray ve Volero da istikrarlı bir oyun oynadığını söyleyemeyiz ama sezonun bu döneminde seçeneklerimiz kısıtlıyken alınabilecek bir riskti diye düşünüyorum. Çok büyük beklentilerim yok, uzun boyuna rağmen hücumda hiçbir zaman güvenilir bir oyuncu olmadı ama manşet ve defansta en azından şampiyonlar ligi maçlarında olumlu bir etkisi olur diye umuyorum. Normalde etkili float servisleri var ama smaç servis atmayı seviyor nedense, o servislerini pek beğenmiyorum. Bakalım neler yapacak bizde, hayırlısı olsun güzel katkı verir inşallah.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 19:28:40 Gönderen: VamosRafa »

• Üye
« Yanıtla #5421 : 24 Ocak 2019, 19:40:40 »
Hayırlı olsun. Galatasaray ve Volero da istikrarlı bir oyun oynadığını söyleyemeyiz ama sezonun bu döneminde seçeneklerimiz kısıtlıyken alınabilecek bir riskti diye düşünüyorum. Çok büyük beklentilerim yok, uzun boyuna rağmen hücumda hiçbir zaman güvenilir bir oyuncu olmadı ama manşet ve defansta en azından şampiyonlar ligi maçlarında olumlu bir etkisi olur diye umuyorum. Normalde etkili float servisleri var ama smaç servis atmayı seviyor nedense, o servislerini pek beğenmiyorum. Bakalım neler yapacak bizde, hayırlısı olsun güzel katkı verir inşallah.

Analizin güzelde birde bildrimleri açsan daha güzel olacak :)
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 19:42:18 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimdışı VamosRafa

• Üye
« Yanıtla #5422 : 24 Ocak 2019, 19:45:13 »
Analizin güzelde birde bildrimleri açsan daha güzel olacak :)

Açtığımı zannediyordum ama başaramamışım belliki :D
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2019, 19:45:30 Gönderen: VamosRafa »

• Üye
« Yanıtla #5423 : 25 Ocak 2019, 18:07:32 »
Yanılmıyorsam kulüp bu transferi hala açıklamadı. Transferi oyuncunun ajansı SB Community'den öğreniyoruz. https://www.instagram.com/p/BtBcfd5HrBd/?hl=tr

Ne hallere düştük. SB Community, menajerlik ajansları arasında ilk tercihimiz olmasının yanında artık resmi yayın organlığımız görevini de üstlenmiş durumda.

İyi bir kadro yapılanmasında olmazsa olmaz bir şart vardır. Bağımsız olmak. Eğer transfer politikasında bağımsız olamaz, belli bir ajansa bağlı kalırsan bir süre sonra kulüp menfaatlerinden çok menajerlerin menfaati öncelik haline gelir. Bu da her seferinde yanlış kadro mühendisliklerine yol açar. Menajerlik ajanslarının ise kaybedecek bir şeyi yoktur. Her halükarda cepleri dolar.

Malumunuz, antrenör Zoran Terzic SB Community isimli menajerlik şirketinin en önemli üyelerinden. Şirketin başkanıyla çok sıkı ilişkileri var. İsterseniz Zoran Terzic'in son 8 senesine bakalım. Basında olduğu kulüplerin transfer politikası nasıl şekillenmiş.

İlk önce 2012 yılına gidiyoruz. Terzic Rus kulübü Omichka OMSK'un başına geçiyor ve ilk iş olarak SB Community oyuncuları Mammadova,Zivkovic ve Spasojevic'i kadroya dahil ediyor. Daha sonra ise Yine SB Community oyuncusu Kübalı Carillo'yu. Burada 3 yıl kalıp kayda değer bir başarı sağlayamıyor.

2016'nın başında Romanya'nın Targovişte takımına yarım sezonluk imza atıyor. Burada transfer politikasında ilginç bir durum görüyoruz. 3 transfer birden yapılıyor (Busa,Cebic ve Drpa) ve üçüde SB Community oyuncusu değil. Ama dedim ya bu işin içinde bir ilginçlik var.
Yaptığı 3 transferde aynı menajerlik ajansının oyuncuları. Sırbistan merkezli OSM Management... Takımın başında kaldığı yaklaşık 4 aylık kısa sürecte aynı menajerlik şirketine kayıtlı 3 Sırpı transfer eden fakat sonucunda şampiyonluk hedefine ulaşamayan Terzic bu seferde SB Community'nin merkezi Volero Zurih'in başına geçiyor.

2016-17 sezonuna Terzic önderliğinde CL de şampiyonluk hedefiyle giren Volero, son dörde kalamayarak bu hayaline nokta koyuyor. Burada yapılan oyuncu transferlerine değinmiyorum çünkü yabancı sınırı yok gibi birşey ve kadronun tamamı SB Community oyuncularından kurulu.(Rabadhzieva,Antonijevic vs)

2017-18 de Dinamo Moskova'nın başına geçen Terzic ilk iş olarak yine SB Community'den 3 oyuncuyu kadrosuna katıyor.(Makarova,Babeshina ve Talysheva) Terzic bu 3 SB Community üyesini daha önce Omichka kulübüne de transfer etmişti.

Transfer politikası olarak Dinamo Moskova'da karşımıza şöyle ilginç bir durum ortaya çıkıyor. Kadroda Sırp,Kübalı,Bulgar vs oyuncu yok. Sanki kulüp bu konuda Terzic'e engel koymuş gibi. Sezon başında ne yapıp edip SB Community'den 3 Rus oyuncu transferi yapan Terzic , takvimler 2018 Ocağını gösterirken kulüpten ısrarla bir başka SB Community oyuncusu Melissa Vargas'ın transferini istiyor. Dinamo Moskova ise şartları kabul edilemez bulup reddediyor. Sezon sonunda Moskova, Terzic yönetiminde ligi şampiyon bitirmesine rağmen bir önceki sene FinalFour oynadığı Şampiyonlar Liginde daha grup aşamalarında eleniyor.

Vargas olayına tekrar dönecek olursak, idialardan anlaşıldığı kadarıyla, SB Community'e bağlı bu oyuncuyu transfer edememe durumu Terzic'i yeni arayışlara itmiş olabilir. Bu süreci forumda daha önce şöyle dile getirmiştim.

Yeni antrenörümüz Zoran Terzic bizden önce D.Moskova 'nın hocasıydı. Vargas'ı ilk önce oraya almak istedi. 29 Ocak 2018 tarihli haber -
http://www.melhordovolei.com.br/melissa-vargas-deve-ser-emprestada-ao-dinamo-moscow/

Oyuncu Moskova'ya geldi takımla tanıştı. 1 Şubat 2018 tarihli haber -
http://www.melhordovolei.com.br/melissa-vargas-chega-ao-dinamo-moscow/

Ama Moskova birdenbire anlaşma imzalamaktan vazgeçti. Gerekçe, sözleşme şartlarını kabul edilemez bulmalarıydı. Kulüp olarak çıkarlarına ters düşen bir durum gördüler. (Muhtemelen bahsettiğim kiralık meselesi ve şartları olabilir) 12 Şubat 2018 tarihli haber -
http://www.toflyvolleyball.com/2018/02/dinamo-moscow-cancela-contrato-com.html?spref=tw

Terzic bu transferi çok istediyse de talebi kabul edilmedi. Bunun sonucunda artık ne oldu bittiyse takımdan ayrılacağı ve Fenerbahçe'ye gideceği söylentileri çıkmaya başladı. Üstelik Moskova'nın oyuncuyu transfer etmeyeceğini açıkladıktan sadece 2 gün sonrasında. 14 Şubat 2018 tarihli haber -
https://www.sportskacentrala.com/2018/02/14/terzic-u-fenerbahceu/?_e_pi_=7%2CPAGE_ID10%2C6643077743

Ve 2018-19 sezonunda Terzic Fenerbahçe'nin başına geliyor. Sonrası ise zaten hepimizin bildiği bir süreç. Şu an elimizde Terzic dahil 4 tane SB Community üyesi var. Bu rakam (yabancı oyuncu bazında) Avrupa'nın diğer güclü ekipleri olan Vakıfbank,Eczacıbaşı,Novara,Scandicci ve Imoco gibi takımlarda toplam 0. Yani bu kulüpler transfer politikalarına SB Community dışında yön vermişler. Şaşırtıcı bir nüans. Anlaşılan Volero Zurih ve Rabita Baku örneklerinden kendilerine baya bi pay çıkarmışlar.

Ha bu arada unutmadan... Terzic 2010-11 sonunda Perugia'yı da çalıştırıyor. Kadroya yine 3 adet SB Community oyuncusu ekleniyor.(Fateeva,Sanja Popovic ve Rykhliuk) fakat tek bir farkla. Terzic takıma katılmadan birkaç ay önce. Burada ki nüansı da açıklayalım. O dönem Perugia'nın sportif direktörlüğüne SB Community'nin şu anki başkanı geliyor. Ve ilk iş olarak bu 3 oyuncuyu alıp birkaç ay sonrasında ise antrenörlüğe Zoran Terzic'i getiriyor.

Yine uzun uzun yazdık. Artık kim nasıl yorumlarsa...
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2019, 19:57:45 Gönderen: Sisley Volley TV »

• Üye
« Yanıtla #5424 : 27 Ocak 2019, 20:53:29 »
Bunu daha önce de yazdım gene yazacağım. Bu seneyi geçtik artıkta, özellikle gelecek sezon için blok yeteneği üst düzey 2 yabancı ortaya fazlasıyla ihtiyacımız var. (Terzic'in SB Community ajansına bağlı blok özürlü ortalar değil ama.)
Blok organizasyonumuz o kadar kötü ki Meliha gibi vasat altı bir smaçör bile bugün fark yarattı.

« Son Düzenleme: 28 Ocak 2019, 00:56:24 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimiçi Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5425 : 27 Ocak 2019, 21:59:10 »
sezon başından beri benim gördüğüm kadarıyla(voleyboldan sizler kadar anlamam) bir gelişimimiz yok eczacı vakıf maçlarını alamayız belki ama zorluyoruz en kritik yerlerde gene aynı hatalar ve blok konusunda takım yetersiz gördüğüm kadarıyla pasör konusunda da sıkıntımız var maalesef

• Üye
« Yanıtla #5426 : 28 Ocak 2019, 10:50:02 »
Voleybol çok bilinmeyeli bir denklem değildir. Günümüz voleybolunu iyi takip edip yaşanılan değişikliklere hakim olmak, rakip kadroların zaaflarını doğru tespit etmek ve menajerlik şirketlerinin esiri olmayacak şekilde bağımsız bir transfer politikası izlemek doğru bir kadro mühendisliğinin olmazsa olmazlarındandır. Şimdi biraz  geçmişe gidelim ve oyuncu tercihlerimiz ve kadro yapımız hakkında neler yazmışız çok kısaca bakalım.

İlk önce 2017'ye gidiyoruz.

Takımın en büyük zaafı liberonun manşette ki yetersizliğiydi. Öncelikle Melis'in gönderilmesi gerekiyordu. Ama bu yapılmadı. Manşet özürlüsü olan libero takımda kaldı.

Şimdi ise bu sezona, ligler henüz başlamadan yapmış olduğum bir yoruma...

Kadroya genel olarak bakacak olursak tavanı yüksek olmayan bir takımız ve bu durumda ki takımların güçlü rakipler karşısında hata yapma payları azdır. Oysa biz tam tersine Ezgi,Damla,Merve,Melis,Fatma gibi savunma liderliği yapma konusunda yetersiz ve oyunun her iki yönünde hataya son derece açık oyunculara sahibiz. Dolayısıyla birçok şeyi doğru yapmaya çalışsak bile tavanı yüksek rakipler karşısında (onlar kötü oynasa bile) çok zor durumalara düşeceğimiz aşikar.

Ek olarak yine aynı tarihlerde

Yetenekli bir smaçör olmasına rağmen basit hataya oldukça açık olan Bricio

Bu da lig başladıktan 1 gün sonra yazmış olduklarım.

Bir diğer sorun Pasör. Pas kalitesi hiç iyi değil. Basit hataya çok açık. Asla güven vermiyor. Terzic'e sormak lazım. Sirbistan milli takımında yedekliğe bile layık görmediği bir oyuncuyu ne diye Fenerbahçe'ye aldırdı.

Şimdilik değineceklerim bunlar. Ha unutmadan şunuda yazayım. Servis konusunda çok can yakabilecek oyunculara sahibiz.(Eda,Bahar,Bricio,Vargas) Formda  olmayan veya manseti sorunlu olan her takıma problem yaşatabiliriz. Şimdilik takımın en iyi özelliği bu. Genel olarak  2-3 oyuncu dışında tavanı yüksek bir takım değiliz. Lig kalitesinin de düşmesiyle ilk 3 e girmemiz sürpriz sayılmaz.

Göründüğü gibi kurulan kadronun avantaj ve dezavantajlarını önceden görüp ona göre hamleler yapmak zor değil. (Transfer politikası geçmişte Paşaoğlu günümüzde ise Terzic'le şekillenen kulüp için zor) Ama en başta belirttiğim hususlara sıkı sıkı bağlı kalmak koşuluyla.

Eğer bağımsız bir transfer politikan yoksa bu sorunların hiçbirini yok edemezsin. Her hareketin günü kurtarma üzerine odaklı olur.

Sırp Milli takımında DŞ kadrosuna almadığı (SB Community'e bağlı) pasörü Fenerbahçe'ye aldıran birinin, üst düzey savunma defosu olan bu takıma sezon sonu yine SB Community üyesi olan Mihajlovic'i alması (eğer transfer kesinleşirse)...

Her neyse...
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2019, 11:34:04 Gönderen: Sisley Volley TV »

• Üye
« Yanıtla #5427 : 20 Şubat 2019, 22:04:56 »
Antonijevic Fenerbahçe'ye gelmiş en kötü pasörlerden birisi.

Vargas içinse ; Ebrar'dan daha iyi. Milli takım için doğru isim olabilir. En büyük dezavantajı oyun zekası. Çok kolay bloğa yakalanıyor. Bir Egonu veya Boskovic olamayacak.

Bugünkü maçta Vargas 12 blok yemiş. İnanılmaz bir rakam. Her oyuncunun kötü günü olabilir ama bu kadar kötüsü olmamalı. Örneğin Isabelle Haak... Yetenek olarak Vargas'tan üstün bir oyuncu değil ama Moskova ayarı takımların da bulunduğu İtalya liginde 18 maçta sadece 22 blok yemiş. Kötü gününde olmak demek oyun zekasını komple evde bırakmak anlamına gelmemeli.

Esas konuya dönersem;
Fenerbahçe'nin voleyboldan sorumlu yöneticisi olsam ilk yapacağım şey Abdullah Paşaoğlu ve Zoran Terzic'i kovmak olurdu. Bu ikili gitmeden SB Community etkisinden çıkmamız mümkün görünmüyor. Kısacası şubede SB Community bağlantılı tek bir kişi bırakmazdım. (Türk statüsünde oynaması için herhangi bir çalışma yapılmayacaksa Vargas dahil.)

Daha sonra yapacağım şey ise 2 üst düzey blokör orta (yabancı) takviyesi olurdu.

Melis,Merve,Fatma,Damla... Bunlar üstte belirttiğim iki etkenden daha ufak problemler. Durumun vahamiyeti buradan anlaşılır umarım.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2019, 01:09:39 Gönderen: Sisley Volley TV »

• Üye
« Yanıtla #5428 : 21 Şubat 2019, 11:41:40 »
https://mobile.twitter.com/VolleySisley/status/963456706712813568?p=v

Bu arada belirtmekte fayda var. Terzic hakkında yazdıklarım.

Yani Vakıfbank ve Eczacıbaşı ile oynadığı 4 maçta toplam 2 set (maç başına 0.5 set ile şube tarihinin en kötü istatistiklerinden) aldığı süreçten çok daha önce...
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2019, 12:40:18 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimdışı Süleyman Özgül

• Üye
« Yanıtla #5429 : 21 Şubat 2019, 17:32:03 »
https://mobile.twitter.com/VolleySisley/status/963456706712813568?p=v

Bu arada belirtmekte fayda var. Terzic hakkında yazdıklarım.

Yani Vakıfbank ve Eczacıbaşı ile oynadığı 4 maçta toplam 2 set (maç başına 0.5 set ile şube tarihinin en kötü istatistiklerinden) aldığı süreçten çok daha önce...
Terziç konusunda ki yorumunu ilk yazdığında okumuştum ama bakalım bizde nasıl performans gösterecek diye maçları beklemiştim.Takımın iç saha maçlarının tamamını salonda bench arkasında seyrettim.Dinamo Moskova maçı bittiği anda arkadaşlara "bu koç ile bir yere varamayız" dedim ve aklıma o an senin yazdıkların geldi.Maalesef haklı çıktın.Oyunun her anında oyunculara karşı davranışları da hiç güven vermediği gibi saçma sapan saplantıları olan bir koç izlenimi verdi bana.SB Community konusuna ise hiç girmedim bile.
Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü,ne kupa büyüklüğüdür.
Onun  büyüklüğü başka büyüklüktür işte.
Adı konamaz.