Dünya Şampiyonası İspanya 2014 (6. Gün)
FIBA Dünya Şampiyonasında, grup maçlarının son günü oynanıyor.
İlk maçta Angola, büyük bir sürprizle Avustralya'yı mağlup ederken, Filipinler ise Senegal'ı uzatmada mağlup etti.
Yeni Zelanda kritik maçta Finlandiya'yı mağlup edip şansını devam ettirirken, Brezilya ise en farklı galibiyetini aldı.
ABD, Ukrayna karşısında zorlanmazken, Meksika, Kore'yı yenerek grubu 4. tamamladı ve 2. turda ABD'nın rakibi oldu.
A Grubu
Brezilya-Mısır: 128-66
Brezilya, gruptaki son maçında turnuvanın en farklı galibiyetini alırken, Mısır'ı 62 sayı farkla 128-66 mağlup etti.
Brezilya böylece A Grubunu 4-1 ile 2. tamamlarken, Mısır grubu galibiyet alamadan 6. tamamladı.
Brezilya'da Leandro Barbosa 22 sayı-5 asist, Anderson Varejao 15 sayı-10 ribaunt, Raul 14 sayı-10 asist, Marcelinho Machado 16 sayı-5 asist ve Alex Garcia 15 sayı-3 asist yaptı.
Mısır'da Ibrahim El Gammal 16 sayı-5 asist, Amr Genedy 14 sayı-5 ribaunt ve Haytham Kamal 7 sayı yaptı.
1. Periyot: 37-10
2. Periyot: 30-13
3. Periyot: 24-25
4. Periyot: 37-17
İran-Fransa: 76-81
Fransa, İran karşısında çok zorlansa da rakibini 81-76 mağlup etti ve gruptan 3. olarak çıktı.
Fransa bu galibiyetle 3-2 olurken, İran 1-4 ile grubu 5. tamamladı ve elendi.
Fransa'da Thomas Heurtel 15 sayı-4 asist, Evan Fournier 13 sayı, Boris Diaw 12 sayı-5 ribant ve Joffrey Lauvergne 12 sayı-5 ribaunt yaptı.
İran'da Hamed Haddadi 22 sayı-15 ribaunt, Nikkah Bahrami 23 sayı-4 asist, Mahdi Kamrani 17 sayı-5 asist yaptı.
1. Periyot: 23-13
2. Periyot: 10-24
3. Periyot: 16-26
4. Periyot: 27-18
Puan Durumu
1- Brezilya 4-1 *
2- İspanya 4-0 *
3- Fransa 3-2 *
4- Sırbistan 2-2 *
5- İran 1-4
6- Mısır 0-5
Günün Programı
23.00 Sırbistan-İspanya
B Grubu
Senegal-Filipinler: 71-73
Grupta iddiası kalmayan Filipinler ilk galibiyetini Senegal karşısında alırken, rakibini uzatmada 73-71 mağlup etti.
Turnuvadaki performansıyla takdir alan Filipinler grubu 1-4 ile tamamlarken, Senegal ise 2-3 ile tamamladı.
Andray Blatche 18 sayı-14 ribaunt yaparken, June Fajardo 15 sayı-9 ribaunt ve Jimmy Alapag 13 sayı-4 asist yaptı.
Senegal'de Mouhammad Faye 20 sayı-5 ribaunt, Xane D'Almeida 9 sayı-11 asist-6 ribaunt ve Gorguie Dieg 13 sayı-14 ribaunt-5 asist yaptı.
1. Periyot: 19-13
2. Periyot: 05-24
3. Periyot: 20-12
4. Periyot: 20-15
Uzatma: 15-17
Hırvatistan-Porto Riko: 103-82
Takım içi sıkıntılarla çalkalanan Hırvatistan gruptaki son maçında Porto Riko'yu 103-82 mağlup etti ve grubu 3. tamamladı.
Hırvatistan, grubu 3-2 ile tamamlarken, Porto Riko ise 5. oldu ve elendi.
Hırvatistan'da Bojan Bogdanovic 23 sayı-2 asistle oynarken, Dario Saric 15 sayı-4 ribaunt, Damir Markota 10 sayı-7 rbaunt ve Ante Tomic 7 sayı-5 asist yaptı.
Porto Riko'da JJ Barea 20 sayıyla oynarken, Alexander Franklin 13 sayı-3 ribaunt, Ricky Sánchez 11 sayı-3 ribaunt ve Alex Galindo 11 sayı-3 ribaunt yaptı.
1. Periyot: 28-16
2. Periyot: 25-20
3. Periyot: 31-21
4. Periyot: 19-25
Puan Durumu
1- Yunanistan 4-0 *
2- Hırvatistan 3-2 *
3- Arjantin 3-1 *
4- Senegal 2-3 *
5- Porto Riko 1-5
6- Filipinler 1-5
Günün Programı
23.00 Arjantin-Yunanistan
C Grubu
Finlandiya-Yeni Zelanda: 65-67
Yeni Zelanda, kritik maçta Finlandiya'ı 67-65 mağlup etti ve çok kritik bir galibiyet aldı.
Bu sonuçla elenen Finlandiya grubu 1-4 ile tamamlarken, Yeni Zelanda 2-3 oldu.
Yeni Zelanda'da Isaac Fotu 18 sayı-8 ribaunta oynarken, Kirk Penney 11 sayı-3 ribaunt ve Mike Vukona 5 sayı-12 ribaunt yaptı.
Finlandiya'da Gerald Lee 17 sayı-5 ribauntla oynarken, Petteri Koponen 13 sayı ve Shawn Huff 10 sayı yaptı.
1. Periyot: 12-18
2. Periyot: 20-26
3. Periyot: 13-13
4. Periyot: 20-10
Ukrayna-ABD: 71-95
ABD, gruptaki son maçında Ukrayna'yı 95-71 mağlup etti ve grubu yenilgisiz lider tamamladı.
ABD, 2. turda Meksika ile karşılaşacak. Ukrayna ise gruptan çıkamadı.
James Harden 17 sayı-5 asist, Stephen Curry 14 sayı, Kyrie Irving 11 sayı-6 asist, Anthony Davis 17 sayı-6 asist, DeMarcus Cousins 11 sayı-3 ribaunt, Kenneth Faried 10 sayı-8 ribaunt ve Klay Thompson 7 sayı-5 ribaunt yaptı.
Ukrayna'da Pooh Jeter 13 sayı-4 ribaunt, Viacheslav Kravtsov 15 sayı-4 ribaunt ve Olexandr Mishula 6 sayı-3 asist yaptı.
1. Periyot: 19-14
2. Periyot: 13-30
3. Periyot: 22-25
4. Periyot: 17-26
Puan Durumu
1- ABD 5-0 *
2- Yeni Zelanda 3-2 *
3- Ukrayna 2-3
4- Türkiye 2-2 *
5- Dominik Cumhuriyeti 2-2 *
6- Finlandiya 1-3
Günün Programı
22.30 Türkiye-Dominik Cumhuriyeti
D Grubu
Avustralya-Angola: 83-91
Angola, büyük bir sürprize imza atarken Avustralya'yı 91-83 mağlup etti.
Bu sonuçla Angola grubu 2-3 ile tamamlarken, Avustralya ise grubu 3-2 ile tamamladı.
Angola bu galibiyetle Meksika, Kore'yi yenemezse gruptan çıkacak.
Yanick Moreira 36 sayı-13 ribauntla takımını taşırken, Eduardo Mingas 16 sayı-8 ribaunt ve Roberto Fortes 12 sayı-4 asist yaptı.
Chris Goulding 22 sayı-6 ribauntla olurken, Dante Exum 12 sayı-6 asist ve Brock Motum 13 sayı-4 ribaunt yaptı.
1. Periyot: 22-17
2. Periyot: 20-12
3. Periyot: 23-24
4. Periyot: 18-28
Kore-Meksika: 71-87
Meksika, son maçında Kore'yı 87-71 mağlup etti ve gruptan çıkmayı başardı.
Gruptan 2-3 olan Meksika grubu 4. tamamlarken, Kore 0-6 ile grubu 6. tamamladı.
Meksika'da Héctor Hernández 16 sayı-11 ribaunt yapaken, Marco Ramos 14 sayı-6 ribaunt, Francisco Garcia 13 sayı-3 asist ve Jorge Gutierrez 11 sayı-4 asist yaptı.
Kore'de Moon Tae 16 sayı, Oh See 13 sayı-2 ribaunt, Kim Jong 10 sayı ve Lee Jong 10 sayı-3 ribaunt
1. Periyot: 11-18
2. Periyot: 19-22
3. Periyot: 17-21
4. Periyot: 24-26
Puan Durumu
1- Slovenya 4-0 *
2- Avustralya 3-1 *
3- Litvanya 3-1 *
4- Meksika 2-3 *
5- Angola 2-3
6- Kore 0-5
Günün Programı
22.30 Litvanya-Slovenya
Olası 2. Tur Eşleşmeler
Brezilya-Hırvatistan
İspanya-Senegal
Arjantin-Sırbistan
Yunanistan-Fransa
ABD-Meksika *
Yeni Zelanda-Litvanya
Avustralya-Ukrana
Slovenya-Türkiye
Günün Skorerleri
1- Yanick Moreira 38 sayı (Angola)
2- Bojan Bogdanovic 23 sayı (Hırvatistan)
3- Nikkah Bahrami 23 sayı (İran)
Ribaunt Liderleri
1- Yanick Moreira 15 ribaunt (Angola)
2- Hamed Haddadi 15 ribaunt (İran)
3- Gorgui Dieng 14 ribaunt (Senegal)
Asist Liderleri
1- Xane D'Almeida 14 asist (Senegal)
2- Raul Neto 10 asist (Brezilya)
3- Teemu Rannikko 7 asist (Finlandiya)
Top Çalma
1- Gorgui Dieng 4 top çalma (Senegal)
2- Roberto Fortes 4 top çalma (Angola)
3- Leandro Barbosa 4 top çalma (Brezilya)
Top Kaybı
1- Olexandr Lypovyy 6 top kaybı (Ukrayna)
2- Andray Blatche 5 top kaybı (Filipinler)
3- Gorguie Dieng 5 top kaybı (Senegal)
Blok
1- Gorgui Dieng 3 blok (Senegal)
2- Jongkyu Kim 3 blok (Kore)
3- Kenneth Faried 2 blok (ABD)
Not: Sürekli güncelleniyor.
DerinAvrupa