Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970261 defa)

0 Üye ve 75 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yusufkaleli

• Üye
  • Yer: istanbul
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #15930 : 28 Mayıs 2015, 21:53:37 »
Zoric'in yapıp Young'ın yapamadığı bir şey yok iddiası çok temelsiz.

Bir defa şuradan başlamak lazım. Konumuz koçun Young'ı tercih edip etmeyeceği değil mi? Bu durumda koçun tercih ettiği pivotların tercih edildiği dönemdeki durumlarını incelememiz gerekir.

Yani Zoric'in şimdi ne yapıp yapmadığı önemli değil. Zoric iki sene önce neler yapıyormuş da koç onu tercih etmiş, buna bakmak lazım. Ama buna bakmayıp beklentileri karşılayamamış haliyle karşılaştırıp gelmesini istediğin adam için kendini umutlandırıyorsun bence.

Bu bitik Zoric ile karşılaştırsak bile (ki kendisi benim için hayal kırıklığı) aralarında tek bir ortak nokta yok. Belki de dünyanın en ayrı pivotlarıdırlar. Ne kadar kullanabildiğinden bağımsız olarak Zoric'in güvenilir orta mesafe şutu var. Üstelik bitik hali bile Young'ın bu konuda çıkabileceği maksimum noktanın epey üstünde. Zaten bahsedilmiş pnr savunmasında elit seviyede.

Aslında itin bi' tarafına bu kadar sokulacak bir adam değil Zoric. Özel bir oyuncu. Çok kısa periyotlarda verim alınabilir ki ara ara gördük bunu. Sadece diğer iki pivotu Oğuz, Semih olan bir takım için bu kadar özel, hassas bir oyuncu fazla lüks.

Young tercihi için de referans noktanız Zoric olmasın. Basketbol iq'su hatta direk iq'su bu kadar düşük olan bir adamı koç tercih etmez.

Son olarak iyi serbest atış atıyor denmiş. Euroleague'de yüzde 63, ligde yüzde 61. Ama bu seneki Fenerbahçe Ülker'i izledikten sonra bu yüzdeleri iyi bulma konusunda haklısın :D

Basketbol görüşlerimiz çok farklı demek ki. Young'ın şu halini Zoric'in Malaga'da kendi potansiyelinin en üstünde oynadığı haline tercih ederim.

Zoric, Malaga'da oynarken de bizde oynarken de savunmanın zayıf karnıydı bence. Bir pivot için çok cılız, bir 4 numara için anormal hantal bir oyuncu. Pivot oynarken ikili oyun savunmasında etkinlik gösteriyor ama rakip oyunu içeriye yıkarsa geçmiş olsun.

Zoric-Young kıyaslamasına nereden geldiğimize gelirsek, yukarıda bir abimiz Zoric'in yerine Young olmaz mı ki diye bir görüş attı ben de olabileceğini belirttim. Yoksa Sasha Kaun geliyor da biz Young'ı alalım diye tutturmuyorum.

Çevrimdışı finkployd

• Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #15931 : 28 Mayıs 2015, 22:03:44 »
Basketbol görüşlerimiz çok farklı demek ki. Young'ın şu halini Zoric'in Malaga'da kendi potansiyelinin en üstünde oynadığı haline tercih ederim.

Zoric, Malaga'da oynarken de bizde oynarken de savunmanın zayıf karnıydı bence. Bir pivot için çok cılız, bir 4 numara için anormal hantal bir oyuncu. Pivot oynarken ikili oyun savunmasında etkinlik gösteriyor ama rakip oyunu içeriye yıkarsa geçmiş olsun.

Zoric-Young kıyaslamasına nereden geldiğimize gelirsek, yukarıda bir abimiz Zoric'in yerine Young olmaz mı ki diye bir görüş attı ben de olabileceğini belirttim. Yoksa Sasha Kaun geliyor da biz Young'ı alalım diye tutturmuyorum.

Yok kişisel olarak Young'ı istemekte abes bir durum yok. Bugün bana sadece ikisi sunulsa ben de Young'ı alırım ''mevcut kadroya''. Zoric dediğim gibi bizim kadro için lüks bir oyuncu. Ama bu durum Zoric'in yapapildiği her şeyi Young yapabilir anlamına gelmiyor, çok farklı özellikleri olan oyuncular. Koç için basketbolu bilen bir oyuncu olması önemli bi kriter şimdiye kadar gördüğümüz kadarıyla. O yüzden bence imkansız gelmesi Young'ın.

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
  • Yer: Azerbaycan , Bakü
« Yanıtla #15932 : 28 Mayıs 2015, 22:18:25 »
Peki sizce bu faullerde boxout yapmamış olması halledilemeyecek bir problem mi?

kardesim o sadece bir ornekdi , yani adamin hem fundamental'i yok hem de konsantrasyon sorunu var.
pnr savunmasi les (ki ozellikle avrupa basketbolunda pnr'in onemini biliyoruz), orta mesafesi asagi seviyede , pivot haraketleri - ayak oyunlari  nerdeyse yok , ben yakistiramiyorum bize.
zoric'i ben aldigimizda yalan yok iyi transfer demisdim , ama cok gucsuz sirti donuk ayakta kalamiyor savunmada , biraz fizikli pivotlar itince hemen 2 adim geri gidiyor ama Zoric'in pnr savunmasi cok iyi ayaklari da hizli.
kisaca zoric'i de young'i da istemiyorum, belki young oynasa zoric'den daha fazla katki verir ama yine de bize yakistiramiyorum

benim sahsen istedigim pivotlar sirasiyla 1.hines 2.radulija 3.dunston 4.alex tyus

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15933 : 28 Mayıs 2015, 22:21:32 »
kardesim o sadece bir ornekdi , yani adamin hem fundamental'i yok hem de konsantrasyon sorunu var.
pnr savunmasi les (ki ozellikle avrupa basketbolunda pnr'in onemini biliyoruz), orta mesafesi asagi seviyede , pivot haraketleri - ayak oyunlari  nerdeyse yok , ben yakistiramiyorum bize.
zoric'i ben aldigimizda yalan yok iyi transfer demisdim , ama cok gucsuz sirti donuk ayakta kalamiyor savunmada , biraz fizikli pivotlar itince hemen 2 adim geri gidiyor ama Zoric'in pnr savunmasi cok iyi ayaklari da hizli.
kisaca zoric'i de young'i da istemiyorum, belki young oynasa zoric'den daha fazla katki verir ama yine de bize yakistiramiyorum

benim sahsen istedigim pivotlar sirasiyla 1.hines 2.radulija 3.dunston 4.alex tyus
iyi de Emin..  o yukarıda saydıklarının hiç birisi ( haydi dunston da yaptı diyelim )
tyus da yok. alley oop tamamlamak ve takip smacı harici skor opsiyonu yok yahu ..

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
« Yanıtla #15934 : 28 Mayıs 2015, 22:26:51 »
iyi de Emin..  o yukarıda saydıklarının hiç birisi ( haydi dunston da yaptı diyelim )
tyus da yok. alley oop tamamlamak ve takip smacı harici skor opsiyonu yok yahu ..

abi tyus'a ozel sempatim var , o maccabi takiminda randle ve tyus'u ben cok seviyorum. bide yazdigim 4 pivotdan 3'u mukemmel savunmaci ben ilk savunmasina dikkat ediyorum bir oyuncunun.
tyus sampiyon olduklari sezon acaip katki vermisti , young'la tyus savunma anlaminda kiyaslanamazlar bana gore..tyus cok iyi savunmaci.
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2015, 22:28:06 Gönderen: emindesouza »

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
« Yanıtla #15935 : 28 Mayıs 2015, 22:50:37 »
Bu Ülker haberlerini kim yaptırıyorsa yine birileri bir hesap peşinde...Biz bu oyunu bozarız
HaBaBaM GüM GüM GüM

Çevrimdışı sinanyucel

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya/Alanya
    • sinanycl
« Yanıtla #15936 : 29 Mayıs 2015, 00:54:08 »
Ahmet özokur defalarca twitterda sorun yok bizimkisi bi sevda bi sponsorluk degil ötesi, hersey yolunda devam edecek dedi. Final4 oncesi instagramda koçla ve başkanla foto paylaşıp bazı onemli şeyleri konuştuk derken gelecek planlarının basladığını ima etti. Daha sonra koç madriddeki basın toplantısında üstüne basa basa sponsorumuz ve baskanımızla konuştuk. Ortak bi paydadayız. Bu birliktelik daha uzun sürecek dedi. Transfer calışmaları basladı. Koçun sözleşmesi  yenilendi. Ama şimdi ülker çekiliyo haberleri patlak vermeye basladı. Nedir bu olayın aslı astarı acaba yok mu bi bilen. Çok sinir bozucu bi durum olmaya basladı artık...
Yıkılmayan son kale Fenerbahçe...

Çevrimdışı ayhan

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @ab_1907
« Yanıtla #15937 : 29 Mayıs 2015, 06:59:50 »
abi kusura bakmayin ama Young'i nasil istersiniz yahu , Allah fundamental dagitirken Young semsiye ile gezmis , gram nasibini almamis bu arkadas.
son macda gormediniz mi adam faul atisinin girip girmemesini beklemeden boxout yapmadi hucum ribaundu verdi bize sagolsun.
bu herifi Obradovic'in almasi imkansiz , allah korusun alsa bile ilk antremanda kovar.
illa atletik zenci pivot alacaksak Kyle Hines var mis gibi , Hines'a sulanmak lazim mukemmel bir pivot , Bjelica'yi da yedekler 4'de.
ve ya Dunston , Dunston da zenci olmasina ragmen savunma bilgisi iyi seviyede , en kotu Alex Tyus'u aliriz , Young gitsin d'league'de Summer League'de falan takilsin bosverin.

Young ın o kadar kötü bir fundemantal ı olduğunu düşünmüyorum, hatta bence Oğuz veya Semihten daha bile iyidir bence. Kaptığı topla tüm sahayı geçip attığı turnikeyi düşün, üstelik boş da değildi. Bjelica yı çık, bizim uzunların hangisi yapabilir sence bunu ? Bence orta mesafesi de Zoric kadar olmasa da bizmi uzunların ortalmasından iyidir.

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
« Yanıtla #15938 : 29 Mayıs 2015, 07:57:14 »
Young ın o kadar kötü bir fundemantal ı olduğunu düşünmüyorum, hatta bence Oğuz veya Semihten daha bile iyidir bence. Kaptığı topla tüm sahayı geçip attığı turnikeyi düşün, üstelik boş da değildi. Bjelica yı çık, bizim uzunların hangisi yapabilir sence bunu ? Bence orta mesafesi de Zoric kadar olmasa da bizmi uzunların ortalmasından iyidir.

abi attığı turnike fundamental göstergesi değil , kim yapar kısmına gelirsek kimse yapamaz ama bu birşeyi değiştirmez.
oğuz post up oyunu yetenekleri itibari ile young'la kıyaslanamaz , ayrıca oğuz'un orta mesafesi de young'dan iyidir , oğuz son bir kaç maçdır çok kötü orası ayrı ama şu kısa video bile ne kadar yetenekli olduğunu gösterir https://m.youtube.com/watch?v=27XfauMIvnU
benim dediğim katkı olarak hepsinden daha fazla katkı verir belki ama young'ın fundamental'i yok seviyesinde , hiç gördün mü young'ın hook atışlarını ve ya post up oyununu ve ya fake'lerini falan ?
bunlar sadece hücum kısmı , savunmasına gelirsek pnr savunması leş pozisyon almayı hala öğrenememiş.
biraz utopik olucak ama şöyle söyleyim , tek pota iki kişi basket oynasalar young oğuz'u zoriç'i ezer geçer ama takım oyununda yeri yok adamın , streetball topçusu bana göre.

belki de fundamental anlayışlarımız farklı , fundamental dendiğinde benim aklıma gelen pivotlar Krstiç, Bourousis, Tomiç, Lampe, Dubljeviç, Gasol vs.

« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2015, 08:05:39 Gönderen: emindesouza »

Çevrimdışı yusufkaleli

• Üye
« Yanıtla #15939 : 29 Mayıs 2015, 14:34:07 »
abi attığı turnike fundamental göstergesi değil , kim yapar kısmına gelirsek kimse yapamaz ama bu birşeyi değiştirmez.
oğuz post up oyunu yetenekleri itibari ile young'la kıyaslanamaz , ayrıca oğuz'un orta mesafesi de young'dan iyidir , oğuz son bir kaç maçdır çok kötü orası ayrı ama şu kısa video bile ne kadar yetenekli olduğunu gösterir https://m.youtube.com/watch?v=27XfauMIvnU
benim dediğim katkı olarak hepsinden daha fazla katkı verir belki ama young'ın fundamental'i yok seviyesinde , hiç gördün mü young'ın hook atışlarını ve ya post up oyununu ve ya fake'lerini falan ?
bunlar sadece hücum kısmı , savunmasına gelirsek pnr savunması leş pozisyon almayı hala öğrenememiş.
biraz utopik olucak ama şöyle söyleyim , tek pota iki kişi basket oynasalar young oğuz'u zoriç'i ezer geçer ama takım oyununda yeri yok adamın , streetball topçusu bana göre.

belki de fundamental anlayışlarımız farklı , fundamental dendiğinde benim aklıma gelen pivotlar Krstiç, Bourousis, Tomiç, Lampe, Dubljeviç, Gasol vs.

Bu saydığınız oyunculardan Gasol'ü çıkarın geri kalanların hepsi savunmada delik deşik olan oyuncular.
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2015, 15:02:25 Gönderen: yusufkaleli »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #15940 : 29 Mayıs 2015, 15:00:23 »
Gasol derken? Marc mı, Pau mu? Marc müthiş savunmacıdır ama abi Gasol'ün de NBA standartlarında müdafaa konusunda biraz light kaldığı bilinir. Yani çok caydırıcı bir savunmacı değildir. Marc ise hücumda abisi kadar bitirici olmasa da, savunmasıyla ligin boyalı bölgedeki belki en etkili ismi...

Hani eskiden Gasol dedik mi akla sadece birisi gelirdi ama artık boynuz kulağı geçti. :)

Çevrimdışı yusufkaleli

• Üye
« Yanıtla #15941 : 29 Mayıs 2015, 15:02:01 »
Gasol derken? Marc mı, Pau mu? Marc müthiş savunmacıdır ama abi Gasol'ün de NBA standartlarında müdafaa konusunda biraz light kaldığı bilinir. Yani çok caydırıcı bir savunmacı değildir. Marc ise hücumda abisi kadar bitirici olmasa da, savunmasıyla ligin boyalı bölgedeki belki en etkili ismi...

Hani eskiden Gasol dedik mi akla sadece birisi gelirdi ama artık boynuz kulağı geçti. :)

Ben aslında ikisi için de yorumladım abi. Ama benim kıstasım Avrupa standartlarındaki savunmaları. NBA'i pek takip etmiyorum :)

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #15942 : 29 Mayıs 2015, 15:07:47 »
Yok, zaten mesele savunmadan değil, fundemental'dan çıkmış da... Ben iki Gasol arasındaki farkı belirtmek için onu yazdım. Hücum fundementali bakımından aktif oyuncular içinde Pau'dan daha iyi diyebileceğim tek uzun 39 yaşına gelmiş olan Mr.Fundemental lakaplı Tim Duncan'dır. Yoksa savunmadan bahsetsek Kristic gibi kulak memesi kadar yumuşak birisine sıra gelmez.

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
« Yanıtla #15943 : 29 Mayıs 2015, 15:33:32 »
abi bak yanlis anlasilmasin ciddi soruyorum , yazdiklarim anlasilmiyor mu ? yani turkcem zayif hatta kotu oldugu icin normal bir durum yoksa baska sebeb mi var ?
yazdiklarim gayet net ve acik , bir kez daha yazayim o zaman.
konu buraya fundamental'dan geldi , fundamental'a bakis acimi yazdim yukarida tekrar etmeyecegim.
simdi ben diyorum ki bu Young kardesimiz'de fundamental'in f'si yok , pnr savunmasi lesh, savunmada pozisyon almasi sikintili vs
gelelim hucuma , orta mesafe denmis eyvallah da orta mesafesi de cok zayif yani, pivot haraketleri yok seviyesinde (ayak oyunlari , fake'ler , hook, yarim hook hic biri yok ) hucumda da alternatif silahi yok.
simdi gelelim krstic , bourousis, dubljevic, lampe, gasol vs.. bu adamlarin gasol ve dubljevic haric hepsinin savunmasi yumusak onu tartismam zaten , ben orda bir cumle yazdim mi savunmalari hakkinda ? verilen cevap alakasiz.

gasol konusuna gelirsek , pivotlar konusuluyordu , pau lakers'de pf oynadi kendimi bildim bileli, kastettigim oyuncu tabi ki marc gasol'du..

Çevrimdışı yusufkaleli

• Üye
« Yanıtla #15944 : 29 Mayıs 2015, 15:53:36 »
Transfer başlığında tartışıyoruz sonuçta. Eğer sadece fundemental'ına göre pivot alacaksak sadece fundemental tartışalım. Bu konuştuğumuz şeylerin hepsi Young'da olsa Galatasaray'da oynamazdı zaten. Benim Young için söylediğim şey gelişime çok açık olduğu. Bir pivot için inanılmaz bir fiziği var. Geliştirilebilecek orta mesafe şutu var. PnR savunması kötü ama Avrupa'da yıllardır pota altını domine eden Schortsanitis'in PnR savunması yok. Çemberi savunma konusunda Young şu an Euroleague standartlarında iyi bir savunucu.

Daha önce de dediğim gibi eğer Kaun, Marjanovic gibi oyuncular gelecekse Young'la ne işimiz var. Ama Young'ı Dunston'a tercih ederim şahsen.

Bir de Dubljevic cidden kötü savunmacıdır. Çok yumuşak bir oyuncudur.

Bir pivot alınacaksa ki alınacak gibi gözüküyor. Benim öncelik sıram 1-Marjanovic, 2-Kaun olur.