Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970292 defa)

0 Üye ve 72 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drazan petroviç

• Üye
  • Yer: turkiye
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #10425 : 18 Temmuz 2014, 10:09:08 »
türk oyuncu almaya karşı değilim.
türk oyunculara güvenmeye karşıyım.

genç oyunculara güvenmeye karşı değilim.
genç oyuncuları rotasyonun ana parçası yapmaya karşıyım.

önerin ne diye soracak olursan;
lig için 7, euroleague için 8 yabancı hakkı tanınmış.
8 tane yabancı alır, yanlarına da emir'i eklerim.
üst düzey oyunculardan 9 kişilik ana rotasyon çıkar ortaya.
yanlarına da kenan, melih, oğuz'u yazar, tamamlarım 12 kişiyi...

xxx - hickman - kenan
gou - melih
bogdan - emir
bjelica - xxx
xxx  - oğuz + zoric

* zoric 8. yabancı...

OLAY BUDUR;
 EL'de Belirleyici olan Pota Altıdır, iyi bir yabancı PG bulunamazsa ; Pota altına çok iui 2-3 yabancı alınmalıdır
Lig için bu kadro yeterli ama EL için sakatlık ve formsuzluk da göz önüne alarak Hedefi böyle koymak lazım

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • Yer: istanbul
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #10426 : 18 Temmuz 2014, 10:22:56 »
Maalesef ben de bugün yazılanları toptan okudum daha sezon başlamadan bu kadar negatif olunmasına anlam veremiyorum. Tamam kısa rotasyonu büyük ölçüde belli oldu ve evet düşünülen en iyi isimler Teodosic ve Calathes takımlarında kaldı. Ancak 1-2 isim yüzünden bütün bir sezon için boşa gidecekmiş gibi konuşmak bence yersiz.

Bazı şeyleri doğru şekilde tahlil etmek gerek. Öncelikle sıklıkla dile getirilen konu kurulan kadronun koyulan hedef için yetersiz olduğu. Bugüne kadar Obradovic veya Gherardini'nin ağzından hedefimiz F4 diye bir açıklama duydunuz mu? Benim bildiğim bir tek Mahmut Uslu böyle bir kelam etti, yönetici olarak da başka bir şey söylemesini bekleyemezsiniz. Koça şuan hedef nedir diye sorsanız geçen sene olduğu gibi maç maç düşünmek lazım, her maç daha iyi olmalıyız vs diyeceğinden şüphem yok. Koç tabii ki olabildiğince en yükseği hedefliyordur ama o bile kendini şartlamaktan kaçınıyor. Böyle bir durumda aşırı bir beklenti içine girmek manasız.

Biz kendi kendimize gelin güvey oluyoruz, daha makul beklentiler içine girmeliyiz. Kendimizi yüksek beklentiler içine sokmayalım. Bugüne kadar F8 bile görmedik ama bazılarımız için hedef direkt F4. Samimi olarak soruyorum, Fenerbahçe özelinde düşünmeyin, F8 bile görememiş bir takımın ben bu sene direkt F4'e kalıcam diye hedef belirlemesi ne kadar gerçekçi? Kendimizi kandırmayalım bence ve olayları uzun vadede ele alalım. F4 hedefi bana göre ayakları yere basan bir hedef değil, kimileri hedef olarak 7 senede 4 F4, 2 şampiyonluk gibisinden beklentilere giriyor yine kendince. Daha koçun önümüzdeki yıldan sonra burada olacağı bile net değil maalesef, rüya görmeyelim.

Elbette uzun vadeli düşünmek lazım ama günün şartlarını doğru değerlendirip hedefleri doğru belirlemek lazım, yoksa daha çok beklentiye kapılıp karamsarlığa sürüklenirsiniz. Bana göre hedef her sene bir önceki senenin üzerine koymak olmalı zaten böyle olursa başarı er ya da geç gelecektir.

Geçen sene özelinde düşünürsek bir önceki senenin çok daha üzerine koyduk bence takım olarak hatta EL'ye öyle bir giriş yaptık ki her yerde beklentiler tavan yaptı ancak Top16'da bu performansı sürdüremeyip F8'in ucundan döndük yinede ligi şampiyon bitirmek önemliydi ve bunu başardık. EL'de ve ligde performansımızın önceki seneden iyi olduğunu kimse inkar etmez heralde.

Peki bu sene gerçek hedefimiz ne olmalı? Bana kalırsa ligi tekrar şampiyon bitirip, ucundan döndüğümüz F8'e kalmak yeterli bir ilerleme olur. F8'in ötesini ise koçun dediği gibi maç maç değerlendirmek gerekiyor, F4 olsa tabii ki güzel olur ama olmazsa da niye olmadı diyemeyiz.

Özetle enerjinizi kadronun koyulan hedefler için neden yetersiz olduğu konusunda argümanlar üretmeye harcayana kadar gerçekçi düşünüp daha makul, gerçekleşebilecek hedefler koymaya harcarsanız hem karamsarlığa kapılmazsınız hem de vaktinizi daha iyi değerlendirmiş olursunuz.

Son olarak da kadro konusuna değineyim.

İlk olarak sık sık Kenan'ın Top16 istatistiklerinin dile getiriliyor. Evet mükemmel bir istatistiği yok ancak Kenan genç ve gelişmekte olan bir oyuncu. Sanırım hepiniz katılırsınız ki bu sene Kenan'a yine aynı şans tanınsa çalışmaya devam ettiği sürece ki çalıştığını biliyoruz, geçen seneden daha iyi bir performans ortaya koyacaktır.

Kısa rotasyonuna gelince geçen seneden daha iyi bir rotasyonumuz olduğu bir gerçek, yaratıcılık anlamında da bu böyle. Geçen sene mecburiyetten Bojan'ın defalarca top getirdiğine şahit olduk hatta Melih bile PG pozisyonunda oynadı zaman zaman.
Bu sene taraftar olarak icat ettiğimiz safkan ya da pass-first point guard  terimleri aslında oyunu iyi bir şekilde kurabilecek bir PG ihtiyacındandı. Bakalım gerçekten de "safkan" point guard ihtiyacımız var mı.
Geçen sene F4'e kalan takımlar maç başına 17-18 asist yapmışlar, Fenerbahçe'miz ise maç başına ortalama 14 asist yapmış. Yani ortalama olarak 3-4 asist eksiğimiz var maç başına.
Bizde yaratıcılık yükünü ortalama 2.5 asist yapan Bo ve ortalama 4.7 asist yapan Emir, 1.9 asistle Bojan ve 2.2 asistle Nemanja çekmiş. Yeni tabirle pass-first denilebilecek guardlar ortalama 7-8 asistle oynamışlar geçen sene. Emir'in bu sene de takımda kalacağını düşünecek olursak, Kenan'ın geçen seneki 1.1 asist ortalamasının üzerine koyacaktır.
Burdan yola çıkarak bu sene maç başına ortalama olarak Emir 4 asist yapsa, Nemanja 2 asist, Kenan 2 asist, Bogdan 3, Hickman 3, Goudlock 2 asist yapsa diğer oyuncularımız da 1-2 asist yapsa ortalama 17-18 asist yapabilecek potansiyelimiz oluyor. Yani demek istediğim yaratıcılık yükünü tek bir oyuncuya vermeden topu paylaşarak da üretken bir takım olabiliriz, çünkü buna yatkın isimler var takımımızda. Oyun sıkıştığında dış şut kullanıp oyunu açabilecek potansiyelimiz de var. Safkan PG diye şartlanmak yerine elimizdekileri kullanmaya yoğunlaşsak da olur bu nedenle.
Ayrıca Can, Serhat ve Melih'in etkisiz elemanmış gibi değerlendirilmesine de katılmıyorum, koç bu isimlere siz doğru bulmasınız da süre vermeye devam edecektir ve eminim ki çalışırlarsa başarılı olabilecek isimler bunlar.

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 10:23:44 Gönderen: Solamnus »

Çevrimdışı lancelot

• Üye
  • Yer: lefkoşa
« Yanıtla #10427 : 18 Temmuz 2014, 10:49:24 »
erken yattım akşam şimdi baştan okudum muhabbeti her sene euro ligde hayal kırıklığı yaşayan bir takımın taraftarı olarak bu kısa rotasyonuyla hayal kırıklığı yaşamaya hazırım aradığımız her özellik kısalarımızda mevcut önemli olan uzun transferi mesela tyus-vesely-semih gibi bir kombinasyon yaparsak eksiğimiz kalmaz uzun için gelelim üç numaraya emirin bu sene üç numarada harikalar yaratacağını düşünüyorum (tabi savunmada yükünü hafifletmek kaydıyla)serhat bogdan hatta g'lock'a 3 ten süre verebiliriz. ayrıca 10 üzerinden 4 olarak adlandırdığımız bir oyuncu kendini adayarak aynı sezon içinde 10 üzerinden 7'lik bir oyuncuya dönüşebilir bunlara çok takılmamak gerekir bu işte en önemli şey oyuncunun karakteri ve bir şeyleri ne kadar istediğidir 
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 10:52:05 Gönderen: lancelot »

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
« Yanıtla #10428 : 18 Temmuz 2014, 11:00:51 »
Euroleague de en önemli olan pota altı ise Maccabi nin şampiyonluğunu n izahati yok
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 11:02:23 Gönderen: murat kaya »
HaBaBaM GüM GüM GüM

Çevrimdışı sonkale1907

• Üye
  • Yer: MERSİN
« Yanıtla #10429 : 18 Temmuz 2014, 11:08:59 »
Yarın malum 19.07 sürpriz bir transfer olur mu acaba..  ;)
FENERBAHÇE

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #10430 : 18 Temmuz 2014, 11:10:14 »
Yarın malum 19.07 sürpriz bir transfer olur mu acaba..  ;)

hiç sanmam bugüne kadar görmedik :)

• Üye
« Yanıtla #10431 : 18 Temmuz 2014, 11:13:17 »
Euroleague de en önemli olan pota altı ise Maccabi nin şampiyonluğunu n izahati yok

Maçları izlemeni isterim sofo nun oyuna girdiği anda oyun şekli ve oyunda olmadığndaki şekli
pota altında yıpratıcı zorlayıcı pivotlarınız olmazsa dış şut bulmak çok zor

Çevrimdışı Tyler Khan

• Üye
« Yanıtla #10432 : 18 Temmuz 2014, 11:19:18 »
Maalesef ben de bugün yazılanları toptan okudum daha sezon başlamadan bu kadar negatif olunmasına anlam veremiyorum. Tamam kısa rotasyonu büyük ölçüde belli oldu ve evet düşünülen en iyi isimler Teodosic ve Calathes takımlarında kaldı. Ancak 1-2 isim yüzünden bütün bir sezon için boşa gidecekmiş gibi konuşmak bence yersiz.

Bazı şeyleri doğru şekilde tahlil etmek gerek. Öncelikle sıklıkla dile getirilen konu kurulan kadronun koyulan hedef için yetersiz olduğu. Bugüne kadar Obradovic veya Gherardini'nin ağzından hedefimiz F4 diye bir açıklama duydunuz mu? Benim bildiğim bir tek Mahmut Uslu böyle bir kelam etti, yönetici olarak da başka bir şey söylemesini bekleyemezsiniz. Koça şuan hedef nedir diye sorsanız geçen sene olduğu gibi maç maç düşünmek lazım, her maç daha iyi olmalıyız vs diyeceğinden şüphem yok. Koç tabii ki olabildiğince en yükseği hedefliyordur ama o bile kendini şartlamaktan kaçınıyor. Böyle bir durumda aşırı bir beklenti içine girmek manasız.

Biz kendi kendimize gelin güvey oluyoruz, daha makul beklentiler içine girmeliyiz. Kendimizi yüksek beklentiler içine sokmayalım. Bugüne kadar F8 bile görmedik ama bazılarımız için hedef direkt F4. Samimi olarak soruyorum, Fenerbahçe özelinde düşünmeyin, F8 bile görememiş bir takımın ben bu sene direkt F4'e kalıcam diye hedef belirlemesi ne kadar gerçekçi? Kendimizi kandırmayalım bence ve olayları uzun vadede ele alalım. F4 hedefi bana göre ayakları yere basan bir hedef değil, kimileri hedef olarak 7 senede 4 F4, 2 şampiyonluk gibisinden beklentilere giriyor yine kendince. Daha koçun önümüzdeki yıldan sonra burada olacağı bile net değil maalesef, rüya görmeyelim.

Elbette uzun vadeli düşünmek lazım ama günün şartlarını doğru değerlendirip hedefleri doğru belirlemek lazım, yoksa daha çok beklentiye kapılıp karamsarlığa sürüklenirsiniz. Bana göre hedef her sene bir önceki senenin üzerine koymak olmalı zaten böyle olursa başarı er ya da geç gelecektir.

Geçen sene özelinde düşünürsek bir önceki senenin çok daha üzerine koyduk bence takım olarak hatta EL'ye öyle bir giriş yaptık ki her yerde beklentiler tavan yaptı ancak Top16'da bu performansı sürdüremeyip F8'in ucundan döndük yinede ligi şampiyon bitirmek önemliydi ve bunu başardık. EL'de ve ligde performansımızın önceki seneden iyi olduğunu kimse inkar etmez heralde.

Peki bu sene gerçek hedefimiz ne olmalı? Bana kalırsa ligi tekrar şampiyon bitirip, ucundan döndüğümüz F8'e kalmak yeterli bir ilerleme olur. F8'in ötesini ise koçun dediği gibi maç maç değerlendirmek gerekiyor, F4 olsa tabii ki güzel olur ama olmazsa da niye olmadı diyemeyiz.

Özetle enerjinizi kadronun koyulan hedefler için neden yetersiz olduğu konusunda argümanlar üretmeye harcayana kadar gerçekçi düşünüp daha makul, gerçekleşebilecek hedefler koymaya harcarsanız hem karamsarlığa kapılmazsınız hem de vaktinizi daha iyi değerlendirmiş olursunuz.

Son olarak da kadro konusuna değineyim.

İlk olarak sık sık Kenan'ın Top16 istatistiklerinin dile getiriliyor. Evet mükemmel bir istatistiği yok ancak Kenan genç ve gelişmekte olan bir oyuncu. Sanırım hepiniz katılırsınız ki bu sene Kenan'a yine aynı şans tanınsa çalışmaya devam ettiği sürece ki çalıştığını biliyoruz, geçen seneden daha iyi bir performans ortaya koyacaktır.

Kısa rotasyonuna gelince geçen seneden daha iyi bir rotasyonumuz olduğu bir gerçek, yaratıcılık anlamında da bu böyle. Geçen sene mecburiyetten Bojan'ın defalarca top getirdiğine şahit olduk hatta Melih bile PG pozisyonunda oynadı zaman zaman.
Bu sene taraftar olarak icat ettiğimiz safkan ya da pass-first point guard  terimleri aslında oyunu iyi bir şekilde kurabilecek bir PG ihtiyacındandı. Bakalım gerçekten de "safkan" point guard ihtiyacımız var mı.
Geçen sene F4'e kalan takımlar maç başına 17-18 asist yapmışlar, Fenerbahçe'miz ise maç başına ortalama 14 asist yapmış. Yani ortalama olarak 3-4 asist eksiğimiz var maç başına.
Bizde yaratıcılık yükünü ortalama 2.5 asist yapan Bo ve ortalama 4.7 asist yapan Emir, 1.9 asistle Bojan ve 2.2 asistle Nemanja çekmiş. Yeni tabirle pass-first denilebilecek guardlar ortalama 7-8 asistle oynamışlar geçen sene. Emir'in bu sene de takımda kalacağını düşünecek olursak, Kenan'ın geçen seneki 1.1 asist ortalamasının üzerine koyacaktır.
Burdan yola çıkarak bu sene maç başına ortalama olarak Emir 4 asist yapsa, Nemanja 2 asist, Kenan 2 asist, Bogdan 3, Hickman 3, Goudlock 2 asist yapsa diğer oyuncularımız da 1-2 asist yapsa ortalama 17-18 asist yapabilecek potansiyelimiz oluyor. Yani demek istediğim yaratıcılık yükünü tek bir oyuncuya vermeden topu paylaşarak da üretken bir takım olabiliriz, çünkü buna yatkın isimler var takımımızda. Oyun sıkıştığında dış şut kullanıp oyunu açabilecek potansiyelimiz de var. Safkan PG diye şartlanmak yerine elimizdekileri kullanmaya yoğunlaşsak da olur bu nedenle.
Ayrıca Can, Serhat ve Melih'in etkisiz elemanmış gibi değerlendirilmesine de katılmıyorum, koç bu isimlere siz doğru bulmasınız da süre vermeye devam edecektir ve eminim ki çalışırlarsa başarılı olabilecek isimler bunlar.

Fenerbahçe daha önce F8'e kaldı, tarihimizde F8 göremedik diye bir şey yok. Ben de elimizdeki kısaları değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum fark yaratacak biri gelmediği sürece. Uzun rotasyonuna Vesely+Semih yeterli olacaktır. 7.yabancı kim olur bilemem ama 6 ile başlayacağımızı düşünmüyorum

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #10433 : 18 Temmuz 2014, 11:37:02 »
Fenerbahçe daha önce F8'e kaldı, tarihimizde F8 göremedik diye bir şey yok. Ben de elimizdeki kısaları değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum fark yaratacak biri gelmediği sürece. Uzun rotasyonuna Vesely+Semih yeterli olacaktır. 7.yabancı kim olur bilemem ama 6 ile başlayacağımızı düşünmüyorum

2007-2008'de çeyrek final var ama o zamanki format şimdikinden farklı.

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
« Yanıtla #10434 : 18 Temmuz 2014, 11:40:05 »
Maçları izlemeni isterim sofo nun oyuna girdiği anda oyun şekli ve oyunda olmadığndaki şekli
pota altında yıpratıcı zorlayıcı pivotlarınız olmazsa dış şut bulmak çok zor
İzledim 15 dakika oynayan bir adam sofo. Tyus o takımın kaderini çizdi. Sofo bence bir etmen değil. Artıları eksilerinden fazla değil
HaBaBaM GüM GüM GüM

• Üye
« Yanıtla #10435 : 18 Temmuz 2014, 11:59:49 »
İzledim 15 dakika oynayan bir adam sofo. Tyus o takımın kaderini çizdi. Sofo bence bir etmen değil. Artıları eksilerinden fazla değil

Bakıp da görememek  8)

Focus on: Sofoklis Schortsanitis, Maccabi Tel Aviv

Çevrimdışı Vanguards of FB

• Üye
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #10436 : 18 Temmuz 2014, 12:04:48 »
Hic uzun uzun yazmaya gerek yok..eğer 10 kişilik rotasyon istiyorsak mecburen en az 3 kadroyu tamamlamak için 5 adet yerlin olacak,..
Kenan-melih-omer-emir-serhat-can-oguz ve Semih' ten bana daha iyi 3 tane hatta 5 tane net yerli ismi verin bu ülke içinde hadi diyeceğim...
Efeste kimse yok su an hepsi kenan ayarinda; gs de ender-sinan-cenk-kerem ve furkan 5 lisi var sadece...su 5 isimden hangisi bizde olsun istersiniz...belki sinan...ender ise yaramaz; cenk el de berbat oynuyor; kerem zaten 35 ine geldi...furkan desen bence ne oguzdan ne semihten iyi..gördük el de neler yapti...
Sinan serhat un vereceğinden daha fazlasini bi nebze verir...
Ülkede ersan; omer ve hido ayarinda onlarca adam var sanki de biz almiyoruz.
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 12:05:56 Gönderen: Vanguards of FB »

Çevrimdışı Vanguards of FB

• Üye
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #10437 : 18 Temmuz 2014, 12:07:49 »
Kaldi ki 7 kişilik yabancı rotasyonuna emir+serhat/melih+oğuz+Semih i koymak yeterlidir...burada önemli nokta kenan...umarim iyi sezon geçirir...

Çevrimdışı Tolga Gümüş

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • tolgagumus_
« Yanıtla #10438 : 18 Temmuz 2014, 12:17:37 »
Geçmiş sayfaları okudum da şöyle bir yanlış anlaşılma var. Gherardini açıklamasında 2 oyuncu daha alıp transferi kapatacağız dememiş ki. 2 transfer daha yaptıktan sonra kafamızda bir resim oluşacak demiş. Bu ucu açık bir cümle. 2 oyuncunun daha eklenmesiyle oturup bakacağız, koçla görüşüp eksik kalabilecek noktalar olup olmadığını istişare edip ona göre bir yol daha belirleyebiliriz anlamı da çıkıyor. Neden birçok kişi 2 oyuncu alıp transferi kapatacağımız fikrini çıkarmış anlayamadım.
"Ben Fenerbahçe'ye ikinci olmak için gelmedim." - Zeljko Obradovic

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #10439 : 18 Temmuz 2014, 12:20:59 »
@DerinAvrupa
Fenerbahçe Ülker Jan Vesely'le büyük ölçüde anlaştı.