Gönderen Konu: Fenerbahçe 77-69 Anadolu Efes | Cumhurbaşkanlığı Kupası  (Okunma sayısı 26046 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Avanta

• Üye
  • Yer: Ankara
Ynt: Fenerbahçe 77-69 Anadolu Efes | Cumhurbaşkanlığı Kupası
« Yanıtla #75 : 06 Ekim 2016, 17:09:33 »
Nunnally transfer edilmeden önce de adını zikrettiğim bir oyuncuydu; farklı meziyetleri olan atletik biri olarak Tyler Honeycutt şu kadroya yakışırdı sanki. Tabi koç ve Mo, Nun'ı getirdilerse bir bildikleri vardır.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2016, 17:12:19 Gönderen: Avanta »

Çevrimdışı Tekirdağlı

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #76 : 06 Ekim 2016, 19:06:33 »
Simdi gordugum kadariyla, Nunnally'i destekleyenler de elestirenler de yaklasimlarinda cok radikal bir seviyedeler.

Nunnally'i elestirenlerin, henuz her sey icin cok erken oldugunu anlamasi lazim.  Kalinic'i tum sezon elestirdik ve sezon sonunda muazzam katki aldik.  Benzer bir ihtimal soz konusu. 

Nunnally'i destekleyenlerin ise, cok iyimser olduklarini gormeleri gerektigini dusunuyorum.  Ya tamam, destekle ama gidip de dunku macin bilmem 1 dakikalik kisminda yaptigi savunmaya bakip, "bu is olur" deme lutfen.  Bu bana, Berk'in attigi her bos turnikede, gelecege umutla bakmaya calisan taraftarlari hatirlatiyor.

Bu ikisi arasinda orta yolu bulmak lazim.  Nasil mi?  Nunnally su ana kadar, bizim hic ama hic ihtiyac duymadigimiz bir oyuncu goruntusu ciziyor.  Performans bu iste.  Izleyince goruyorsun.  Inkar etmenin ne faydasi var?  Ha, bunu derken de sunu unutmamak lazim: gecmiste cok kotu deyip, katki almaya basladigimiz oyunculara bakip, enseyi karartmamak lazim.  Buyuk eksikliklerle bile F4 yapan ve ertesi sene de final oynayan bir takim sonucta.  Ancak bu senenin zorlugunu idrak edip, takviye yapmanin yollarini bulmak gerekebilir.  Takviye derken Obra'nin ilk senesindeki takviyeler degil tabii :) 

Anlatmak istediğim bu zaten...Eline sağlık

Çevrimdışı Kutay

• Üye
    • kutay_erkan
« Yanıtla #77 : 06 Ekim 2016, 20:29:08 »

Nunnally su ana kadar, bizim hic ama hic ihtiyac duymadigimiz bir oyuncu goruntusu ciziyor.  Performans bu iste.  Izleyince goruyorsun.  Inkar etmenin ne faydasi var?

Bu kısma katılmıyorum. Öncelikle Nunnally Avrupa için bile -henüz- müthiş bir oyuncu değil. Ama karakteri, çalışkanlığı, takım kimyasına hemen uyum sağlaması... gibi "intangibles" denen özellikleri onun belki de daha yetenekli adayların önüne geçip bu takıma alınmasını sağladı. Bunu bir kenara koyalım. Bu karakter meselesinin ne kadar önemli olduğunu geçen sene gördüğümüz için tartışmaya gerek yok bence.

Gelelim yeteneklerine ve bana göre nasıl ihtiyaç duyduğumuz yeteneklere sahip olduğuna. Öncelikle bu yıl değişen kural ile hızlı hücum çok önemli hale geldi. Top elinde olmasa bile atletizmi ile karşı sahaya çok hızlı gidip pozisyon alan bir oyuncu Nunnally.

Anladığımız kadarıyla teknik kadro bir oyuncunun birden fazla pozisyonu savunabilmesine önem veriyor. Vesely, Kalinic, Bogdan gibi. Nunnally bunu yapacak lateral çabukluğa, boya, atletizme sahip. Tabii ki Avrupa seviyesinde. Geriye Kalinic'inki gibi asla geri adım atmayan bir mentalite kalıyor ki bu teknik ekibin işi.

Şutun bu kadar önemli olduğu bir yılda Nunnally'nin yukarıdakileri yaparken şutunu riske edilemeyecek seviyede olması gerekiyor. Nunnally'yi övenler için "tek pozisyonla övmeyin" demişsin abi, aynı şekilde tek maç (dün) Nunnally'nin şut yüzdesi için bir anlam taşımıyor. Bu adam geçen yıl boyu rakip savunmanın en çok ona dikkat ettiği bir takımda gayet iyi yüzdeler tutturduysa rakip onu asla riske edemeyecektir.

Son olarak kısalarımızın top ile yaratıcılığı konusu var. Dixon'dan bunu geçen yıl düzenli, Sloukas'tan yıl sonuna doğru alabildik. Bogdan'ın ise topla yaratıcılığı gelişmiş gözükse de hala temkinli yaklaşıyorum. Burada elde patlayan toplarda bir şey yaratabilecek bir el daha geldi diyebiliriz Nunnally ile. Bunu gösterebilmesi yukarıda yazdıklarımdan daha zor çünkü takımın hücum setlerine tamamen aşina olması gerekiyor.

Özetle, tekrarlıyorum ama, Nunnally müthiş bir oyuncu değil ama "hiç ihtiyacımız yoktu" denecek bir oyuncu da değil.
Burası Fenerbahçe. Burada "2010'da şampiyon olalım, 5 yıl sonra başarılı olalım." diye hedef belirlenemez. - Willie Solomon

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #78 : 06 Ekim 2016, 20:38:08 »
Şimdi bu adam 40-50-90 yaparak İtalya MVP'si olup tamamen farklı bir rolü kabul ederek buraya gelmiş. Yaşı icabı tam çıkış döneminde, egosunu dinleyip bir takıma lider olup sınırsız serbestiyle oynama ihtimalini düşünmemiş, bu tip oyuncuların %90'ının yapacağı gibi. Koç kendisinden gayet memnun, çalışmayı ve gelişmeyi seven ve algılayabildiğim kadarıyla da takıma uymuş ve kabul edilmiş bir oyuncu.

Niteliklerini (ayak yavaşlığı, savunma eksikliği gibi) koç irdelememiş ve Gerardini ile masaya yatırmamış olabilir mi? Bence mümkün değil. Dolayısıyla ya bu adamın bu niteliklerine rağmen istediği bir parça olarak takıma uyacağına inanıyor ya da eksik olan bazı kısımları geliştirebileceğine inanıyor.

Goudelock'un yeri ayrıydı çoğu kimse için ancak istatistik olarak bakarsak bu adam onunla aynı seviyede skorerlik olarak. Ve bize gelene kadar savunmayla uzaktan yakından alakası olmayan Rakocevicgillerden Goudelock bile senenin sonunda iki tık ilerideydi savunma bakımından. Bu takıma karakter olarak bu kadar uyan Nunnaly'den neden benzer bir gelişim bekleyemiyoruz?

Gerçi temel sorunumuz hem gerçek hem mecazi anlamda beklemek ama soruyu da sormuş bulundum.

Ha, bu arada dünkü maç bu kardeşimizin gerçekten de ilk resmi maçıydı...

Diğer yandan Efes'e itelemenin zevki her daim ayrı oluyor...
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı lancelot

• Üye
  • Yer: lefkoşa
« Yanıtla #79 : 06 Ekim 2016, 23:22:46 »
Nunnally dün gereksiz heycan yaptı gibi geldi sonuçta ilk resmi maçıydı alıştıkça çok daha iyi olur en azından hazırlık maçlarındaki savunmasını yukarı çekmiş topu vuran geçiyordu dün öyle olmadı artı olarak savunmaya çok efor harcadığı için hücumu biraz düştü bence gayet normal rahat olun

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #80 : 07 Ekim 2016, 00:50:22 »

Bu kısma katılmıyorum. Öncelikle Nunnally Avrupa için bile -henüz- müthiş bir oyuncu değil. Ama karakteri, çalışkanlığı, takım kimyasına hemen uyum sağlaması... gibi "intangibles" denen özellikleri onun belki de daha yetenekli adayların önüne geçip bu takıma alınmasını sağladı. Bunu bir kenara koyalım. Bu karakter meselesinin ne kadar önemli olduğunu geçen sene gördüğümüz için tartışmaya gerek yok bence.

Kutay, zaten ben de diyorum ki, su ana kadar ortaya konulan performans itibari ile bahsettigin meziyetleri dahi ortaya koyamadi.  Bu olgusal bir sey, izleyip, goruyoruz.  Diger taraftan, gelisime giden kapiyi da kapatmiyorum.  Tipki Kalinic'te oldugu gibi, bu meziyetleri ortaya koydugunda zaten hak ettigi ovguyu aliyor. 

Nasil oyunculari daha sezon basinda kiyasiya elestirmek cok anlamsiz ise, ortada olmayan seye de var demek bana pek manali gelmiyor.

Çevrimdışı Kutay

• Üye
    • kutay_erkan
« Yanıtla #81 : 07 Ekim 2016, 01:34:30 »
Kutay, zaten ben de diyorum ki, su ana kadar ortaya konulan performans itibari ile bahsettigin meziyetleri dahi ortaya koyamadi.  Bu olgusal bir sey, izleyip, goruyoruz.  Diger taraftan, gelisime giden kapiyi da kapatmiyorum.  Tipki Kalinic'te oldugu gibi, bu meziyetleri ortaya koydugunda zaten hak ettigi ovguyu aliyor. 

Nasil oyunculari daha sezon basinda kiyasiya elestirmek cok anlamsiz ise, ortada olmayan seye de var demek bana pek manali gelmiyor.
Bazı özellikleri burada tekrar kanıtlamasına gerek yok ki, önemli olan o meziyetlerini takımda nasıl kullanacağımız ve üzerine çalışarak bir şeyler ekleyebilecek mi sorusu. Yoksa kabul edilebilir bir şutu olmasına inanmamız için beklememize gerek yok, altyapıdan gelmedi sonuçta, adam atmış geçen sene. Diğer yazdığım çoğu özelliği için de geçerli, ille bizde de göstermesine gerek yok.

Bu şeye benziyor, geçen sene Kalinic rezalet şut atarak sezona başladı. Halbuki bu adamın daha önceki sene belli bir yüzdesi var, çok iyi olmasa da 33 34 civarı sanırım. Normalde kötü başlayan bir oyuncuya, hele de böyle işlerin düzgün gittiği bir şubede, taraftar moral verir değil mi? Kalinic'e 20 IQ muamelesi yapıldı. Bereket iyice dibe vurmadı da sene sonunda hem yüzdelerini biraz yukarı çekti hem de genel anlamda çok pozitif katkı verdi.

Bu yıl da aynısını Nunnally'e yapmayalım, tek derdim bu. Bu adamın belli meziyetleri var ki buraya geldi. Abi seni ve bu forumdakileri tenzih ederek genel konuşayım şımarık taraftar kitlemiz için, adam ilk resmi maçında şut sokamadı diye sosyal medyadan taciz edince Curry gibi atmaya başlamayacak. Tam tersi baskı oluşturacak. İlla birilerine sayacaksak 8-10 yıldır bu takımda olup da hala köşesini kapatamayan, amatör kaleci gibi penaltı yaptıranlara sayıp rahatlayabiliriz.
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2016, 01:36:04 Gönderen: Kutay »
Burası Fenerbahçe. Burada "2010'da şampiyon olalım, 5 yıl sonra başarılı olalım." diye hedef belirlenemez. - Willie Solomon

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #82 : 08 Ekim 2016, 02:42:23 »

Bazı özellikleri burada tekrar kanıtlamasına gerek yok ki, önemli olan o meziyetlerini takımda nasıl kullanacağımız ve üzerine çalışarak bir şeyler ekleyebilecek mi sorusu. Yoksa kabul edilebilir bir şutu olmasına inanmamız için beklememize gerek yok, altyapıdan gelmedi sonuçta, adam atmış geçen sene. Diğer yazdığım çoğu özelliği için de geçerli, ille bizde de göstermesine gerek yok.

Kutay dedigin seyin yanlis oldugunu dusunuyorum.  Sen bir oyuncunun meziyetlerinin objektif bicimde, baska hicbir degiskene bagli olmadan mevcut olan bir sey oldugunu dusunuyorsun.  Oynadigin takimin, takimdaki rolunun ve de takiminin yer aldigi ligin kalitesinin bahsettigin hususta cok buyuk etkisi var.  En ust seviyedeki bir ligde, bu meziyetleri ortaya koyan Stephen Curry gibi bir oyuncu olsa, bu parametreler acisindan bir nebze olsun, a fortiori, bizde de yansitabilir dersin.  Ancak, bizim ornekte durum cok farkli.  Zaten tutarsa bu transferdeki muhakemeyi tebrik etmek gerekir cunku gercekten cok zor bir is basarmis olacaklar.  Zamn verme hususuna donecek olursak, bunda zaten hemfikir oldugumuzu soyledim.  Ancak, baslangic itibari ile adam cok kotu basladi.  Bu nasil inkar edilebilir bilemiyorum.  Ayni anda bu ikisini soylemek birbiriyle celismez: birbirini dislayan unsurlar degil. 

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #83 : 08 Ekim 2016, 09:29:39 »
Kutay dedigin seyin yanlis oldugunu dusunuyorum.  Sen bir oyuncunun meziyetlerinin objektif bicimde, baska hicbir degiskene bagli olmadan mevcut olan bir sey oldugunu dusunuyorsun.  Oynadigin takimin, takimdaki rolunun ve de takiminin yer aldigi ligin kalitesinin bahsettigin hususta cok buyuk etkisi var.  En ust seviyedeki bir ligde, bu meziyetleri ortaya koyan Stephen Curry gibi bir oyuncu olsa, bu parametreler acisindan bir nebze olsun, a fortiori, bizde de yansitabilir dersin.  Ancak, bizim ornekte durum cok farkli.  Zaten tutarsa bu transferdeki muhakemeyi tebrik etmek gerekir cunku gercekten cok zor bir is basarmis olacaklar.  Zamn verme hususuna donecek olursak, bunda zaten hemfikir oldugumuzu soyledim.  Ancak, baslangic itibari ile adam cok kotu basladi.  Bu nasil inkar edilebilir bilemiyorum.  Ayni anda bu ikisini soylemek birbiriyle celismez: birbirini dislayan unsurlar degil. 

İyi de abi, adam hazırlık maçlarını bence gayet iyi geçirdi. Kupa maçında kötü oynadı diye çok kötü başladı diyebilir miyiz?

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #84 : 08 Ekim 2016, 22:04:32 »
İyi de abi, adam hazırlık maçlarını bence gayet iyi geçirdi. Kupa maçında kötü oynadı diye çok kötü başladı diyebilir miyiz?

Ben de bir mac disinda kayda deger bir performans izlemedim.  Rabotnicki macini izlemedim bu arada. 

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #85 : 08 Ekim 2016, 22:47:09 »
Ben de bir mac disinda kayda deger bir performans izlemedim.  Rabotnicki macini izlemedim bu arada. 
Peki abi, bakalım zaman ne gösterecek.

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #86 : 09 Ekim 2016, 16:09:26 »
Peki abi, bakalım zaman ne gösterecek.

Temennimiz Kalinic gibi kendini toparlamasi.  Tabii Kalinic hususunda da su noktayi ayirmak lazim: Takim, onun cok kotu oynadigi donemi kayipsiz gecti.  Diger bir ifadeyle, Kalinic'in iyi performansina muhtac bir pozisyon dogmadi.  Buna ihtiyac duyulan noktada ise, gerek savunma gerekse de hucumda kritik katkisi oldu. 

Nunnally'e sabir gostermek icin iki sebebimiz var:

(1) Daha sezon basi olmasi ve oyuncunun takima bir iki ay once katilmasi.
(2) Kalinic ornegi. 

Bu noktada, pektabii sabir gosterecegiz ama insallah degisen format ve nisbeten kalitesi artan takimlar karsisinda gecen seneden daha zor bir donemden gecmeyiz.  Ben bunun muhim oldugunu dusunuyorum. 

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #87 : 17 Haziran 2017, 18:53:54 »
Efsane sezonun 1. günü kupayla başlamıştı 252. günü kupayla sona erdi.252 günde toplam 76 maç yaptık.3.3 günde bir maç ediyor.Yapabileceğimiz toplam maç sayısı minimum 76, maksimum 86 olabilirdi.Türkiye Kupası'nda ilk maçta elenip, EL ve lig play-offlarında süpürünce minimum sayıda kaldık.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2017, 18:54:08 Gönderen: kenz »

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #88 : 07 Temmuz 2017, 17:07:11 »
Temennimiz Kalinic gibi kendini toparlamasi.  Tabii Kalinic hususunda da su noktayi ayirmak lazim: Takim, onun cok kotu oynadigi donemi kayipsiz gecti.  Diger bir ifadeyle, Kalinic'in iyi performansina muhtac bir pozisyon dogmadi.  Buna ihtiyac duyulan noktada ise, gerek savunma gerekse de hucumda kritik katkisi oldu. 

Nunnally'e sabir gostermek icin iki sebebimiz var:

(1) Daha sezon basi olmasi ve oyuncunun takima bir iki ay once katilmasi.
(2) Kalinic ornegi. 

Bu noktada, pektabii sabir gosterecegiz ama insallah degisen format ve nisbeten kalitesi artan takimlar karsisinda gecen seneden daha zor bir donemden gecmeyiz.  Ben bunun muhim oldugunu dusunuyorum. 

Eger Hoca Nunnally'i gondermez ise, bir sene daha mi sabredecegiz?