Gönderen Konu: Formula 1  (Okunma sayısı 5992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
Formula 1
« : 01 Ekim 2017, 11:53:45 »
Formula 1 konumuz da eksik kalmasın. Her ne kadar 90'ların, 2000'lerin tadı kalmamış gibi görünse de bir konumuz olmalı.

Az önce sona eren Malezya grand-prix'ini benim yeni favorim Max Verstappen kazandı. Kendisini ya daha iyi bir otomobilde ya da daha iyi bir takımda görmeyi umuyorum seneye. Vettel de müthiş bir performansla son sıradan gelip 4. bitirdi yarışı. Neredeyse podyum görecekti.

Hamilton'un 50 puana yakın farkla liderliği devam ediyor.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimiçi kenz

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İstanbul
Ynt: Formula 1
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2017, 15:01:14 »
2006-2010 arası çok sıkı takip ettim ama şimdi hiç izlemiyorum.Alonsocuydum.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2017, 17:00:41 »
Ben de esasen Renault'cuyum fakat o dönemlerde Alonso'yu desteklerdim. Epeyce yavaş bir otomobille ciddi başarılar elde etmişti.

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2017, 23:40:50 »
2000 2012 Arası sıkı izlerdim anti-tifosiydim ama schumacher'i de severdim

Çevrimiçi DesperateCry

• Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #4 : 02 Ekim 2017, 16:31:25 »
2000'den itibaren ben de severek, gerektiğinde sabah erkenden kalkarak izledim. O zaman da Ferrari - Mersedes çekişmesi vardı ama zevkliydi en azından. Ara sıra Jordan ve BMW gibi severek izlediğim başka takımlar da oldu. Son senelerde ise FIA'nın güvenlik nedenli yasaklarından sonra eskisi gibi değil, lider genellikle liderliğini koruyarak gidiyor. Üst sıralardaki araç geçişleri çoğunlukla ya pitstpo ya da arıza sayesinde. Verstappen'in bu haftaki geçişi nadir, o da kötü örneğin iyisi, koca yarış boyunca podyumda tek geçiş, bir de Vettel'in Bottas'ı geçişi var, karşılık yok, mücadele az.

Önerim Formula E. Yarışlarda F1 aksine bol geçiş, touring car yarışları tadında temas ve son zamanlarda süper dramalar var. Youtubeda formula e hesabından canlı izlenebiliyor. Gerçi 3. sezon yeni bitti ama formula e youtube sayfasından eski yarışları izleyebilirsiniz, tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2017, 16:31:53 Gönderen: DesperateCry »

Çevrimdışı Bülent

• Üye
    • @blntdgn84
« Yanıtla #5 : 03 Ekim 2017, 20:24:56 »
Alonso'nun Ferrari'ye geçtiği an itibariyle benim için önce Ferrari ardından da f1 bitmişti.

Hakinen-Shumi arasındaki rekabet, agresifliği doruklarda yaşayan Montoya'nın olduğu dönemlerde her yarışı izlerdim.
Şimdi hala nasıl izleyenler var diye şaşırıyorum. :)
...

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #6 : 08 Ekim 2017, 15:06:47 »
Vettel'in yarış dışı kaldığı Japonya'da Hamilton şampiyonluğa bir adım daha yaklaştı. Red Bull iki pilotla birden podyum gördü ve hatta Bottas perdeleme yapmasaydı belki de Verstappen arka arkaya 2. kez Hamilton'u geçerek kazanabilirdi. 4 yarış kala aradaki fark ancak mucizelerle kapanabilir. Hamilton ve Mercedes şampiyon diyebiliriz.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2017, 23:42:00 »
Bitime 3 yarış kala Hamilton Amerika'da da kazanarak artık şampi oldu. Mercedes markalar şampiyonluğunu kazanırken son yıllarda gördüğüm en güzel sekansı yine adamım Max Verstappen yaşattı ve son turun son anlarında Raikonnen'e karşı tek şansını müthiş kullandı ve podyumu kaptı. Sainz'la ikisi benim ilerisi için favorilerim olacaklar gibi.

Düzeltme: Ben bu satırları yazarken Max ceza aldı 5s ve podyumu kaybetti. Sağlık olsun.
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2017, 23:43:51 Gönderen: Umut »

Çevrimdışı franz392

• Üye
« Yanıtla #8 : 21 Ekim 2018, 23:19:11 »
Raikkonen 5.5 yıl ve 113 yarışlık uzun bir aranın ardından yarış kazandı, Ferrari ile son haftalarını geçirdiği bu dönemde güzel bir final yapmış oldu.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #9 : 22 Ekim 2018, 08:34:23 »
Bu sene Hamilton çok ağır bastı.

Çevrimdışı efeovic

• Üye
    • @efeerolus
« Yanıtla #10 : 02 Haziran 2020, 21:16:14 »
Foruma giriş yaptıktan sonra Formula 1 dosyasının açıldığını görünce çok mutlu oldum.Her ne kadar uzun süredir sohbet olmasa da belki halen forumda F1 ile ilgilenen kişiler vardır diye bugün 5 Temmuz'da başlayacağı açıklanan 2020 sezonunu izlemek için 2 tane sebep eklemek istedim :).
1-Karışık takvim.
Pandemi dolayısıyla birçok GP ertelenmişken F1 yönetimi daha fazla yarış yapabilmek için bazı pistlerde 1 değil 2 yarış yapacak.(Avusturya ve Britanya) ve bu pistler genellikle sezonun en iyi yarışlarının gerçekleştiği pistler.Ayrıca 10 haftada 8 yarışın olmasını ve bu 8 yarışın gerçekleşeceği pistlerin en hızlı ve en eğlenceli pistler olduğunu düşünürsek gerçekten çok keyifli olabilir.
2-Genç Pilotlar
Bu yıl F1'de pilotların yaş ortalaması 26 ve bu tarihin en düşük ortalaması.Ferrari'de Charles Leclerc,Red Bull'da Max Verstappen ve orta sıralarda da F2'den yükselen çok başarılı genç pilotların savaşı çok büyük bir heyecan uyandırıyor.Çünkü geçen yılki performanslarını ve yaşlarına göre olgun sürüşlerini düşünürsek çoğu büyük takımlarda mücadele verebilecek isimler.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2020, 12:12:31 »
Foruma giriş yaptıktan sonra Formula 1 dosyasının açıldığını görünce çok mutlu oldum.Her ne kadar uzun süredir sohbet olmasa da belki halen forumda F1 ile ilgilenen kişiler vardır diye bugün 5 Temmuz'da başlayacağı açıklanan 2020 sezonunu izlemek için 2 tane sebep eklemek istedim :).
1-Karışık takvim.
Pandemi dolayısıyla birçok GP ertelenmişken F1 yönetimi daha fazla yarış yapabilmek için bazı pistlerde 1 değil 2 yarış yapacak.(Avusturya ve Britanya) ve bu pistler genellikle sezonun en iyi yarışlarının gerçekleştiği pistler.Ayrıca 10 haftada 8 yarışın olmasını ve bu 8 yarışın gerçekleşeceği pistlerin en hızlı ve en eğlenceli pistler olduğunu düşünürsek gerçekten çok keyifli olabilir.
2-Genç Pilotlar
Bu yıl F1'de pilotların yaş ortalaması 26 ve bu tarihin en düşük ortalaması.Ferrari'de Charles Leclerc,Red Bull'da Max Verstappen ve orta sıralarda da F2'den yükselen çok başarılı genç pilotların savaşı çok büyük bir heyecan uyandırıyor.Çünkü geçen yılki performanslarını ve yaşlarına göre olgun sürüşlerini düşünürsek çoğu büyük takımlarda mücadele verebilecek isimler.
Norris'den de ümitliyim ben. Max ve Charles zaten gelecekte kapışacak olan ikili. Lewis ağlağı ile Vettel loserı emekli olsunlar da artık.

Bu arada ben eskiden beridir Renault'cuyum hocam. Ama gelişmeler gösteriyor ki rekabetçiliği geçtim F1'den ayrılma ihtimali bile olabilir Renault'un. Bu sene de Flying Dutchman takılacağız belli ki.

Çevrimdışı efeovic

• Üye
    • @efeerolus
« Yanıtla #12 : 09 Haziran 2020, 21:52:56 »
Norris'den de ümitliyim ben. Max ve Charles zaten gelecekte kapışacak olan ikili. Lewis ağlağı ile Vettel loserı emekli olsunlar da artık.

Bu arada ben eskiden beridir Renault'cuyum hocam. Ama gelişmeler gösteriyor ki rekabetçiliği geçtim F1'den ayrılma ihtimali bile olabilir Renault'un. Bu sene de Flying Dutchman takılacağız belli ki.
Renault çekilmeyeceklerini açıkladı ama onların temel sıkıntısı araç ve motor gelişimine harcamaları gereken yüklü miktardaki bütçeyi Ricciardo'nun maaşına ayırdılar ve sonucunda-her ne kadar beygir gücünde ileriye doğru bir adım atsalar da-ne araç gelişiminde başarılı olabildiler ne de pist üzerinde.2021'de Ricciardo ayrılacakken maliyeti düşük bir pilotla anlaşıp tekrar araç gelişimine yoğunlaşırlarsa bir şeyler olabilir.Alonso diyorlar ama maaştan dolayı ben yine de zor görüyorum işlerini.
Vettel şuan önümüzdeki yıl için takım bulamayacak gibi ama olur da bu yıl eski performansına dönüş yapabilirse pusuya yatan takımlar bu fırsatı kaçırmayacaktır.Özellikle Mercedes ve önümüzdeki yıldan itibaren Aston Martin adıyla anacağımız Racing Point hamle yapabilir Vettel konusunda.
Norris geçen yıl haklı olarak Sainz'ın gölgesinde kaldı ama kesinlikle heyecan verici bir yetenek.Bir kere kazalardan,olaylardan uzak durup temiz yarış çıkarabiliyor ve sıralama turlarında da ilk yılına göre gayet iyiydi.Önümüzdeki 2 yıl çok önemli onun için.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #13 : 15 Haziran 2020, 21:58:20 »
Renault çekilmeyeceklerini açıkladı ama onların temel sıkıntısı araç ve motor gelişimine harcamaları gereken yüklü miktardaki bütçeyi Ricciardo'nun maaşına ayırdılar ve sonucunda-her ne kadar beygir gücünde ileriye doğru bir adım atsalar da-ne araç gelişiminde başarılı olabildiler ne de pist üzerinde.2021'de Ricciardo ayrılacakken maliyeti düşük bir pilotla anlaşıp tekrar araç gelişimine yoğunlaşırlarsa bir şeyler olabilir.Alonso diyorlar ama maaştan dolayı ben yine de zor görüyorum işlerini.
Vettel şuan önümüzdeki yıl için takım bulamayacak gibi ama olur da bu yıl eski performansına dönüş yapabilirse pusuya yatan takımlar bu fırsatı kaçırmayacaktır.Özellikle Mercedes ve önümüzdeki yıldan itibaren Aston Martin adıyla anacağımız Racing Point hamle yapabilir Vettel konusunda.
Norris geçen yıl haklı olarak Sainz'ın gölgesinde kaldı ama kesinlikle heyecan verici bir yetenek.Bir kere kazalardan,olaylardan uzak durup temiz yarış çıkarabiliyor ve sıralama turlarında da ilk yılına göre gayet iyiydi.Önümüzdeki 2 yıl çok önemli onun için.
İşte parayı Ricciardo'ya, Alonso'ya falan harcayacaklarına Norris gibi eli yüzü düzgün bi takımda patlama yapabilecek ve görece düşük maaşlı birini bulmaları lazımdı. Firma iflas riski taşıyor bakalım nasıl devam edecekler.

Çok da özledim doğrusu şu sıkıştırılmış programlı yeni sezon hemen başlasa artık.

Çevrimdışı efeovic

• Üye
    • @efeerolus
« Yanıtla #14 : 28 Nisan 2021, 19:06:05 »
geçtiğimiz kasım ayında türkiye’ye yarış gelmişti çok sevinmiştik,ne mutlu ki 11-13 haziran’da istanbul park yeniden türkiye gp’sine ev sahipliği yapacak.