Gönderen Konu: Euroleague'in En İyi Gardı Kim?  (Okunma sayısı 5847 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
Ynt: Euroleague'in En İyi Gardı Kim?
« Yanıtla #15 : 21 Aralık 2013, 22:35:39 »
Eskilere gideceksek Diamantidis için en uygun isim Gary Payton'dır.

Nash ve Saras benzerliği konusunda şu detayı kaçırıyorsun. Nash her ne kadar oynatan ve yanında oynayanlara seviye atlatan oyun kurucu tanımının en krallarından birisi olsa da, topu elinde ister. Onun oynattığı adamlar tek hamlelik oyunculardır. Pası alır şutu atar veya pası alır smacı basar. Nash topsuz oyunda yoktur. Bu yönleriyle Saras'a çok benzer. En benzer tarafları da savunma zafiyetleri.

Payton da aklıma geldi ne yalan. Payton Stockton karışımı diyelim.

Nash her ne kadar oynatan ve yanında oynayanlara seviye atlatan oyun kurucu tanımının en krallarından birisi olsa da, topu elinde ister. Onun oynattığı adamlar tek hamlelik oyunculardır. Pası alır şutu atar veya pası alır smacı basar.
Bu tanımın günümüzdeki karşılığı Rodriguez.

Saras skoru ile maç kazandırmak isteyen rekabetçi bir oyuncu. Maç kendisi sayesinde kazanılsın veya kaybedilsin istiyor. Atamadıkça ısrar eden biri
Mental karakteri biraz Isiah'a da benziyor olabilir.

Mesela aynı dönemler prime zamanları olduğu için; Papaloukas'ı mı Saras' mı tercih edersin dersen; çok net Papa derim

Saras'ın en iyi haliyle, Papaloukas'ın en iyi halinden birini tercih edecek olsam bende bir çırpıda Papaloukas derim.

Isiah'a gelince... Ona burada benzetilecek, kendi sularında bile benzetilecek oyuncu bence yok. Onun öyle maçlarına şahit oldum ki, sana verdiğim arivde de mevcuttur, 10 - 12 sayı atarak damga vurduğu maçlar. Hiç bir şey yapamasa savunmaya liderlik ediyor.

Bundan üç beş sene evvel bir genç bana onu sormuştu. Isiah Thomas nasıl bir oyuncuydu diye? Şunları söylemiştim: "Sana özetle şöyle anlatayım. Iverson'ı düşün. Onun yapabildiği her şeyi yapma potansiyelinde fiziksel özelliklere sahip. Ama atmaktan çok attırmayı, hücumdan çok savunmayı, istatistikten çok kazanmayı seven bir Iverson düşün, işte o Isiah'tır" dedim. O gerçekten çok farklı bir boyutta. Tıpkı Magic Johnson gibi. Magic için hep söylediğim bir şey vardır: Benzeri olmayan son oyuncu. Mesela Jordan ondan daha büyük bir yerde ama onun benzerleri var. Magic sadece bir tane. 
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2013, 22:37:52 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı tecessus

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #16 : 21 Aralık 2013, 22:44:13 »
Eskilere gideceksek Diamantidis için en uygun isim Gary Payton'dır.

Nash ve Saras benzerliği konusunda şu detayı kaçırıyorsun. Nash her ne kadar oynatan ve yanında oynayanlara seviye atlatan oyun kurucu tanımının en krallarından birisi olsa da, topu elinde ister. Onun oynattığı adamlar tek hamlelik oyunculardır. Pası alır şutu atar veya pası alır smacı basar. Nash topsuz oyunda yoktur. Bu yönleriyle Saras'a çok benzer. En benzer tarafları da savunma zafiyetleri.

Payton da aklıma geldi ne yalan. Payton Stockton karışımı diyelim.

Nash her ne kadar oynatan ve yanında oynayanlara seviye atlatan oyun kurucu tanımının en krallarından birisi olsa da, topu elinde ister. Onun oynattığı adamlar tek hamlelik oyunculardır. Pası alır şutu atar veya pası alır smacı basar.
Bu tanımın günümüzdeki karşılığı Rodriguez.

Saras skoru ile maç kazandırmak isteyen rekabetçi bir oyuncu. Maç kendisi sayesinde kazanılsın veya kaybedilsin istiyor. Atamadıkça ısrar eden biri
Mental karakteri biraz Isiah'a da benziyor olabilir.

Mesela aynı dönemler prime zamanları olduğu için; Papaloukas'ı mı Saras' mı tercih edersin dersen; çok net Papa derim

Saras'ın en iyi haliyle, Papaloukas'ın en iyi halinden birini tercih edecek olsam bende bir çırpıda Papaloukas derim.

Isiah'a gelince... Ona burada benzetilecek, kendi sularında bile benzetilecek oyuncu bence yok. Onun öyle maçlarına şahit oldum ki, sana verdiğim arivde de mevcuttur, 10 - 12 sayı atarak damga vurduğu maçlar. Hiç bir şey yapamasa savunmaya liderlik ediyor.

Bundan üç beş sene evvel bir genç bana onu sormuştu. "Sana özetle şöyle anlatayım. Iverson'ı düşün. Onun yapabildiği her şeyi yapma potansiyelinde fiziksel özelliklere sahip. Ama atmaktan çok attırmayı, hücumdan çok savunmayı, istatistikten çok kazanmayı seven bir Iverson düşün, işte o Isiah'tır" dedim. O gerçekten çok farklı bir boyutta. Tıpkı Magic Johnson gibi. Magic için hep söylediğim bir şey vardır: Benzeri olmayan son oyuncu. Mesela Jordan ondan daha büyük bir yerde ama onun benzerleri var. Magic sadece bir tane.

Magic için hep söylediğim bir şey vardır: Benzeri olmayan son oyuncu. Mesela Jordan ondan daha büyük bir yerde ama onun benzerleri var. Magic sadece bir tane.
Bu muhabbeti yaptığımızı hatırlıyorum. Jordan favori oyuncumuz da olsa Magic'in daha özel ve benzersiz olduğunda hem fikirdik.
Keza Oscar Robertson için de benzersiz derler, sadece birkaç maçını seyrettiğim için net bir şey diyemiyorum

Jordan'ın benzerlerinin olması hem bir çok kişiye ilham olması hem de fiziksel özellikleri benzer bir çok oyuncunun olması.
Maradona gibi devamlı yeni Jordan vardı her zaman

Saras'ın Isiah'a benzettiğim tarafı kazanma istekleri ve bunun için gerekirse yoldan çıkmaları. Saras'ın yoldan çıkması kaçırdıkça ısrarla atması :)
Fenerbahçe

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #17 : 20 Ocak 2014, 20:51:21 »
Şu an Ntv Spor'un yayınladığı Yunanistan Ligi maçını izleyenler Diamantidis'in niçin Spanoulis'ten daha büyük OYUN KURUCU olduğunu karşılaştırmalı olarak görüyor.

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • Yer: istanbul
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #18 : 21 Ocak 2014, 10:28:08 »
Şu an Ntv Spor'un yayınladığı Yunanistan Ligi maçını izleyenler Diamantidis'in niçin Spanoulis'ten daha büyük OYUN KURUCU olduğunu karşılaştırmalı olarak görüyor.

Evet Hakan abi, dün Panathinaikos Olympiakos'u yenerken uygulamalı olarak gördük niye Diamantidis'in daha büyük oyun kurucu olduğunu.

Diamantidis mümkün olduğunca takımını oynatan, takım arkadaşlarına her zaman iyi pozisyonlar üreten, ama gerektiğinde sorumluluk alıp skor da üreten, tam anlamıyla bir lider.

Spanoulis ise bence biraz daha kişisel oynayan yetenekli bir oyuncu, skor üretemeyince söndü gitti dün.

Şahsi düşüncem takımını oynatan bir oyun kurucu, daha çok skor üreten bir oyun kurucudan daha önemli bir iş yapıyordur.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #19 : 21 Ocak 2014, 10:51:22 »
Konuyu bu kadar basitleştirmemek lazım. Ben atan gard, oynatan gard kavramlarına şahsen soğuk bakıyorum. Bir basketbolcunun elinde top varsa o anda yapabileceği bir çok seçenek vardır. Rakip savunmaya ve arkadaşlarının dağılımına bakar; boşluk görürse penetre bir seçenektir. Çizgiye gitme şansı olur. Uzunu perdeye çağırıp perde sonrası pick@roll bir seçenektir. Sıcak oyuncuyu bulmak bir seçenektir. Müsait pozisyonda olan soğuk oyuncuyu bulup onun maça ısınmasını sağlamak bir seçenektir. Top çevirmek ve boş oyuncunun şut bulmasını sağlamak bir seçenektir. Kaldırıp atmak bir seçenektir ve yerine göre çok etkili bir seçenektir.

Kısacası bunun kararını vermek anlıktır. Doğru tercihi çok olan gardla, yanlış tercihi çok olan gard ayırımı daha sağlıklı. Neyin doğru, neyin yanlış olduğuna da az biraz takım arkadaşlarının kapasitesi, az biraz da kendi kişisel özellikleri karar verir. Yani her seçim her oyuncu için o an doğru değildir. Mrsic üçe bir giderken kaldırıp üçlüğü atsa bir şey demem mesela. Çünkü rakibe mola aldıracak, seni coşturacak bir seçimdir bu. Girmesi halinde...

Yani bunlar göreceli kavramlar. Spanoulis'in Diamantidis kadar iyi bir oyun kurucu olmaması, onun Diamantidis'ten kötü basketbolcu olduğunu göstermez. Çünkü skorda insiyatif alma işinde de Diamantidis bence Spanoulis'in eline su dökemez.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #20 : 21 Ocak 2014, 20:23:54 »
@beshem;

O konuda sıkıntı yok. Benim kastım Jordan'ı Jordan yapan eşsiz mental özellikleri değil. Oyun estetiği ve stili açısından bahsediyorum.

Şu iki videoyu izlersen kastettiğim daha iyi anlaşılır. Mesela buradaki benzerlik estetik bir benzerliktir. Kaldı ki, ona estetik olarak benzeyenlerin içinde mental olarak en güçlüsü Kobe bile bu konuda ondan oldukça geridir. Jordan bizim için gelmiş geçmiş en büyük basketbolcudur. Ama Magic Johnson stil olarak da benzeri gelmeyen son oyuncudur. 1'den 5'e kadar her pozisyonu hakkını vererek oynayan bir basketbol virtüözü: Magic.

Jordan ve Kobe'nin estetik benzerliği:

1.bölüm:

Kobe ve Jordan benzerliği (1.Bölüm)

2. bölüm:

Kobe ve Jordan benzerliği (2.Bölüm)

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #21 : 23 Ocak 2014, 13:03:32 »
Euroleague'de bu sezon mücadele eden 24 takımın genel menajeri arasında yapılan oylamada Sergio Rodriguez ligin en iyi oyun kurucusu seçilmiş. Oyların %54'ünü almış.

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • Yer: istanbul
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #22 : 23 Ocak 2014, 14:40:20 »
Euroleague'de bu sezon mücadele eden 24 takımın genel menajeri arasında yapılan oylamada Sergio Rodriguez ligin en iyi oyun kurucusu seçilmiş. Oyların %54'ünü almış.

Abi benim de dikkatimi çeken bir husus bu, Real Madrid'in en iyi basketbolu oynadığında hepimiz hem fikiriz ama fazla telaffuz edilen yada üzerine konuşulan isimleri yok sanırım iyi oyuncu olmak başka, popüler olmak başka birşey.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2014, 14:41:17 Gönderen: Solamnus »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #23 : 23 Ocak 2014, 15:30:14 »
Salamnus'a katılmıyorum bu konuda. Yıldızları olmadığından değil, fazla yıldızları olduğundan böyle bir durum var.  Aynı oylamada sezonun MVP'si kim olur bölümünde ilk 3 sırada Madrid'li oyuncular var. Pozisyonunun en iyileri bölümünde 2 tanesi kendi pozisyonunu açık ara sürklase etmiş.

Onların durumu LeBron-Wade-Bosh durumu... Popülerlik sorunu değil, aynı takımda olmak sorunu... Yoksa her biri ayrı takımda olsa kişisel olarak çok daha popüler olabilirdi.

Çevrimdışı Erdem2295

• Üye
« Yanıtla #24 : 01 Şubat 2014, 00:38:25 »
Oyumu Diamantidis'e verdim.