Gönderen Konu: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası  (Okunma sayısı 2138533 defa)

BenFener46 ve 26 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İzmir
  • Kitap okumuyorsanız tartışmayalım..!
    • i_dnmz
Ynt: Fenerbahçe | Basketbol Transfer Dosyası
« Yanıtla #17790 : 28 Haziran 2024, 12:38:21 »
Soruma cevap değil bu :)
Hücumu sayi, asist, rebound falan düşünemezsin. Hucum hucumdur.  Komple düşünürsen totalde jordan ve magic eşit çıkar. Gel gör ki hucum güçleri kiyaslanamaz. Dorsey ile calathesi o nedenle kiyaslayamazsin. Bundan daha iyi örnek olmazdı sanırım.
E tamam işte Dorsey ve Calathes de eşit çıkıyor :)
PG Calathes / SG Wilbekin / SF Tarık / PF Hayes / C Motley
PG Mrsic / SG Bogdanović / SF Datome / PF Mirsad / C Vesely
PG Parker / SG Ginóbili / SF Kukoč / PF Nowitzki / C Sabonis

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #17791 : 28 Haziran 2024, 12:42:34 »
E tamam işte Dorsey ve Calathes de eşit çıkıyor :)
Tom hanks bulasici mi acaba :D
Tamam peki ama sen yine jordanla magic hücumda eşit güçler deme hiç bir yerde :)
Sadece burada kalsın bu :)

Çevrimdışı sinanyucel

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya/Alanya
    • sinanycl
« Yanıtla #17792 : 28 Haziran 2024, 13:27:34 »
Her iki oyuncu da İsrail kulübüyle şahsen anlaştığı için Fenerbahçe Beko, Maccabi'ye herhangi bir bonservis ödemeyecek.

İki oyuncunun yıllık maaşları:

Wade Baldwin: 1.8 ml €
Bonzie Colson: 1.1 ml €

Wade Baldwin'in kontratında 3. yıl opsiyonu var.

(🔗@Insideuroleague)

Yago maaş ve bonservis konusunu azıcık şişirmiş heralde
Yıkılmayan son kale Fenerbahçe...

Çevrimdışı Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #17793 : 28 Haziran 2024, 13:33:30 »
ücretleri makul seviyede bana göre artık uzun için ve 1 numara için yol haritasını görmek lazım nba mi bekleyeceğiz acaba

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #17794 : 28 Haziran 2024, 13:47:39 »
1 numara mı alcakmışız?

Çevrimdışı eu_kobe

• Üye
  • Yer: antalya
« Yanıtla #17795 : 28 Haziran 2024, 13:56:51 »
Her iki oyuncu da İsrail kulübüyle şahsen anlaştığı için Fenerbahçe Beko, Maccabi'ye herhangi bir bonservis ödemeyecek.

İki oyuncunun yıllık maaşları:

Wade Baldwin: 1.8 ml €
Bonzie Colson: 1.1 ml €

Wade Baldwin'in kontratında 3. yıl opsiyonu var.

(🔗@Insideuroleague)

Yago maaş ve bonservis konusunu azıcık şişirmiş heralde
Geçen havaalanında kahve içtim daha pahalıydı.

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
    • i_dnmz
« Yanıtla #17796 : 28 Haziran 2024, 14:03:14 »
Tom hanks bulasici mi acaba :D
Tamam peki ama sen yine jordanla magic hücumda eşit güçler deme hiç bir yerde :)
Sadece burada kalsın bu :)
Ben savunmaya bakarım, hücum senin olsun :)
Ayrıca Jordan Magic kıyaslaması yapmadım. Calathes ile Hall ve Baldwin ile Dorsey kıyaslaması yapıp hücum ve savunmalarını konuştum. Yahu, imkanım buna yetiyor Volkswagen mi alsam Peugeot mu alsam diyorum. Sen Ferrari mi daha çok basıyor, Porsche mi diyorsun :)

Tom da nasibini almış arada...

Çevrimdışı iloturo

• Üye
« Yanıtla #17797 : 28 Haziran 2024, 14:21:13 »
Ben savunmaya bakarım, hücum senin olsun :)
Ayrıca Jordan Magic kıyaslaması yapmadım. Calathes ile Hall ve Baldwin ile Dorsey kıyaslaması yapıp hücum ve savunmalarını konuştum. Yahu, imkanım buna yetiyor Volkswagen mi alsam Peugeot mu alsam diyorum. Sen Ferrari mi daha çok basıyor, Porsche mi diyorsun :)

Tom da nasibini almış arada...
Onu demiyorum, örnekleme yaptım. Çok net ve açık bir benzetme yaptım aslında. Hücumu sayı, asist, rebound vs komple düşünmek lazım dedin ve calathes ile dorseyi totalde aynı hucüm etkinliği var diyerek aynı kefeye koydun (aynı puanı verdin) ben de o zaman magic asist ve reboundda daha iyi olduğu için komple düşünürsek jordanla eşit mi dedim :)
Yahu yorma beni işte demek istediğim çok açık, verdiğim örnek de tam oturuyor. Senin düşüncen ve saygı duyuyorum da dedim.

Savunma basketbolunun dönemi geçti. Belirli bir seviyede savunma yapmak lazım ama atan kazanıyor artık, tutan değil. Yok zamanında hücum maç kazandırır, savunma şampiyon yapar falan geçti o zamanlar. Obra bu yüzden çakılıyor, messina bu yüzden çaklıyor. Ergin ise tam tersi bu yüzden başarılı.
Adamın kurduğu takımlar, oynattığı sistem o kadar basit ki diğer dinozor kafalar hala alışkanlıklarından vazgeçmiyor.

Saras da küçük obra. Başarılı mı ? Evet her sene F4 yapıyor ama daha ötesi yok. Kaunas, Barca, Fener, gidebileceği maksimum yere gidip tosluyor. Yenildiği takımlar da kendisine zıt sistemi olan takımlar.

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #17798 : 28 Haziran 2024, 14:27:46 »
Savunma basketbolunun dönemi geçti

YALAAANNN. İFTİRAAAA.

Panathinaikos bizi de, Real’i de savunarak yendi. Attırmayarak yendi. Nefes aldırmayarak yendi.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • 1899
« Yanıtla #17799 : 28 Haziran 2024, 14:28:41 »
Guduric-Zagars
Hall-Baldwin-Wilbekin
Colson-Tarık-Pierre
Hayes-Melli
Papa-Sertaç

Anlık durum bu. Birileri gitmeden başka kimse gelmez bence.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #17800 : 28 Haziran 2024, 14:29:28 »
Guduric-Zagars
Hall-Baldwin-Wilbekin
Colson-Tarık-Pierre
Hayes-Melli
Papa-Sertaç

kimse gitmese de pivot gelir.

Çevrimdışı Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #17801 : 28 Haziran 2024, 14:32:39 »
Guduric-Zagars
Hall-Baldwin-Wilbekin
Colson-Tarık-Pierre
Hayes-Melli
Papa-Sertaç

Zagars gene kiralanır bence yerine kim gelir bilinmez. Colson hamlesi ile birlikte artık bende ikna olarak bu senede Guduric'i 1 göreceğiz :D

Çevrimdışı iloturo

• Üye
« Yanıtla #17802 : 28 Haziran 2024, 14:37:00 »
YALAAANNN. İFTİRAAAA.

Panathinaikos bizi de, Real’i de savunarak yendi. Attırmayarak yendi. Nefes aldırmayarak yendi.
Haklısın yediğinden fazlasını atarak yendi dimi?
Savunmasa daha fazla yerdi.

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #17803 : 28 Haziran 2024, 14:40:51 »
Haklısın yediğinden fazlasını atarak yendi dimi?
Savunmasa daha fazla yerdi.

attığından daha azını yiyerek yendi.
fazla yese kaybederdi.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2024, 14:41:31 Gönderen: pikenrol »

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
    • i_dnmz
« Yanıtla #17804 : 28 Haziran 2024, 14:51:58 »
Onu demiyorum, örnekleme yaptım. Çok net ve açık bir benzetme yaptım aslında. Hücumu sayı, asist, rebound vs komple düşünmek lazım dedin ve calathes ile dorseyi totalde aynı hucüm etkinliği var diyerek aynı kefeye koydun (aynı puanı verdin) ben de o zaman magic asist ve reboundda daha iyi olduğu için komple düşünürsek jordanla eşit mi dedim :)
Yahu yorma beni işte demek istediğim çok açık, verdiğim örnek de tam oturuyor. Senin düşüncen ve saygı duyuyorum da dedim.

Savunma basketbolunun dönemi geçti. Belirli bir seviyede savunma yapmak lazım ama atan kazanıyor artık, tutan değil. Yok zamanında hücum maç kazandırır, savunma şampiyon yapar falan geçti o zamanlar. Obra bu yüzden çakılıyor, messina bu yüzden çaklıyor. Ergin ise tam tersi bu yüzden başarılı.
Adamın kurduğu takımlar, oynattığı sistem o kadar basit ki diğer dinozor kafalar hala alışkanlıklarından vazgeçmiyor.

Saras da küçük obra. Başarılı mı ? Evet her sene F4 yapıyor ama daha ötesi yok. Kaunas, Barca, Fener, gidebileceği maksimum yere gidip tosluyor. Yenildiği takımlar da kendisine zıt sistemi olan takımlar.
Ben de sana saygı duyuyorum. Hücum fikrine de saygı duyuyorum hatta belli noktalarda katılıyorum da ama ufak farklılıklarımız var. Obra, Wilbekin+Clyburn elinin altındayken aldı mı, hayır alternatif aradı. Saras alır mıydı, şu an ki kafasıyla alırdı diye düşünüyorum. Obra, Baldwin'i alır mıydı, sen de almazdı dersin. Ama Saras aldı. Saras'ın bence kafası o savunma basketbolu anlayışından biraz evrildi. Ama haklısın ki tedrisatı Hocasından gelmekte. Bu konuda ben çok net 5 sene Saras'ın arkasında durulması gerektiğini düşünüyorum. Daha iyisini bulabileceğimize şu an inanmıyorum.

Sevgili dostum bir konuda anlaşalım. Sen de bilirsin ki, oyuncuların toplam aksiyonları yani savunmada ve hücumda yaptıkları verimlilik puanı hesabıyla (PIR) ete kemiğe büründürülür.
Verimlilik puanı = (Sayı x 1.0) + (Toplam başarılı atış x 0.4) + (Toplam atış x -0.7) + ((Serbest atış – Başarılı serbest atış) x -0.4)) + (Hücum ribaundu x 0.7) + (Savunma ribaundu x 0.3) + (Top çalma x 1.0) + (Asist x 0.7) + (Blok x 0.7) + (Faul x -0.4) + (Top kaybı x -1.0) şeklinde hesaplanır.

Buradaki aksiyonlar açıkça görüldüğü üzere, önem derecelerine göre katsayılandırılmış değerler çarpımıdır. Birbirine benzer katsayı olanlar da var, farklılıklar da var, önemi daha az olanlar da var, açıkça savunma ve hücum askiyonu diye ayrılanlar da var. Sonuçta savunma aksiyonları çok iyi olan ile hücum aksiyonları çok iyi olanların verimlilik puanları dip toplamda pek ala ki eşit olabilir. Bu onların performansını kıyaslamak için her şeyin elmaya çevirilerek hesaplanması için yapılan bir kabuldür.

Bunun benzeri örneğini kendi sektörüm olan yapı sektöründen de verebilirim. Genellikle Large scale projelerde verimlilik analizi ve hesabı yapabilmek için, tüm iş gücü, makine ekipman, vs adam X saat değerine dönüştürülür. Yani m2 hesabı olan duvarcı ustasıyla, m3 hesabı olan betoncu ustasının yaptığı işin ölçülebilmesi için her şeyin birimi adam x saat olur.

Dolayısıyla hücum hücumdur, savunma savunmadır argümanı bıçakla keser gibi iki kutba ayırmak da doğru değil. Hücumun aksiyonları ve savunmanın aksiyonları belirlidir, ölçülebilir ve hesaplanabilir değerlerdir. Karşılaştırma yapmak isteyen de dilediği gibi nicel bir metotla yapabilir. Benim yaptığım kıyaslama niteldir (ölçüye ve ispata dayalı değil). Oturup nicel kıyaslama yapabilecek vaktim olmadığı için tamamen bana göre bir tablodur. Bu kadar basit. Çok da üstünde durmaya gerek yok, benim gözüm nitel olarak Calathesin hücumunu Dorsey ile eşit görüyor. Senin gözün Jordan ile Magic inkini başka görür, problem değil. Oturup baksak belki senin dediğin gibi Dorsey nin hücumu Calathesten iyi çıkacak, belki de çıkmayacak.

Dip toplamda, göstermek istediğim şey, takımın savunma anlamında bir eşiği atladığı ve hücum olarak çok bir şey kaybetmediği. Hem fikir miyiz?