Gönderen Konu: Nick Calathes  (Okunma sayısı 5531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sinanyucel

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya/Alanya
    • sinanycl
Nick Calathes
« : 23 Ağustos 2022, 13:52:06 »
Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, Avrupa’nın en iyi oyun kurucularından biri olarak kabul edilen ve EuroLeague’de tüm zamanların asist liderliğini elinde bulunduran başarılı oyuncu Nick Calathes (1989, 1.96) ile iki yıllık anlaşmaya varmıştır.

Nick Calathes kimdir?

7 Şubat 1989 tarihinde Casselberry, Florida’da dünyaya gelen Nick Calathes, hem Yunanistan hem de Amerika vatandaşlıklarına sahip. Başarılı oyuncu, kolej kariyerinde Florida Üniversitesi’nde forma giydi ve bu süreçte kolejin en iyi oyun kurucularından biri olarak anıldı. Calathes, kolejdeki son yılında Florida Gators ile 17.2 sayı, 5.3 ribaund, 6.4 asist, 1.9 top çalma ortalamaları yakaladı.

2009 yılında mezun olan Calathes, aynı yaz yapılan NBA Draft’ında 45. sıradan Minnesota Timberwolves tarafından seçildi.

Profesyonel kariyerine başlamak için ülkesi Yunanistan’ın yolunu tutan Nick, Zeljko Obradovic tarafından çalıştırılan Panathinaikos ile anlaştı. Calathes, Panathinaikos formasıyla henüz 22 yaşındayken EuroLeague şampiyonluğu sevinci yaşadı ve o dönemde özellikle savunmadaki katkısıyla takımının önemli isimlerinden biri oldu. Calathes, Panathiniakos’un Barcelona’ya karşı kazandığı Playoff serisinin kilit isimlerinden biriydi.

2009-2012 yılları arasında Panathinaikos forması giydikten sonra 2012 yazında Rusya’nın yolunu tutan Calathes, Lokomotiv Kuban ile anlaştı. Rusya ekibiyle EuroCup’ta boy gösteren ve şampiyonluğa ulaşan Calathes, 2012-13 sezonunda EuroCup’ta en iyi beşte yer aldı ve MVP seçildi. Calathes, maç başına 6.65 asist ortalamasıyla bu organizasyonun en değerli ismiydi.

Avrupa’da kendisini en iyi oyun kuruculardan biri olarak kanıtlayan Nick, 2013 yazında Memphis Grizzlies’a transfer olarak NBA macerasına atıldı. Calathes, Memphis ile iki sezonda toplam 139 NBA maçına çıktı.
2015 yazında tekrar Avrupa'ya dönüş kararı alan Calathes, EuroLeague’de eski günlerine dönmeye çalışan Panathinaikos ile yeniden anlaştı. Calathes’in önderliğindeki Panathinaikos bir türlü adını tekrar Final Four’a yazdıramasa da başarılı oyuncu, bu süre zarfında birçok bireysel istatistikte EuroLeague organizasyonuna damgasını vurdu.

Nick Calathes, 2017-18 ve 2018-19’da EuroLeague’de en iyi beşe seçildi. 2015-16 sezonunda EuroLeague maç başına 2.0 top çalma ortalamasıyla bu alanın en iyi oyuncusu olan Calathes, 2017-18’de maç başına 8.0 asist ve 1.7 top çalmayla her iki istatistik alanında da liderdi. Başarılı guard, 2018-19’da da 8.7 asist ve 1.7 top çalma ortalamalarıyla liderliği kimseye bırakmadı.

Nick Calathes, oldukça başarılı geçen beş sezonun ardından İspanya’nın en güçlü ekiplerinden Barcelona'ya 2020 yazında transfer oldu. Calathes, iki sezon boyunca forma giydiği Barcelona'yla son sezonunu EuroLeague’de 7.3 sayı, 6.4 asist, 1.1 top çalma ve 11.8 verimlilik puanı ortalamalarıyla bitirdi. Calathes, geride bıraktığımız sezonun EuroLeague’de asist lideriydi.

Calathes, aynı zamanda Yunanistan Milli Takımı’na uzun yıllardır hizmet ediyor. 2009 yılında Yunanistan Milli Takımı’yla Avrupa Şampiyonası'nda bronz madalya alan Calathes; 2011, 2015, 2017 Avrupa Şampiyonalarının yanı sıra 2010, 2014 ve 2019 Dünya Şampiyonalarında da forma giydi.

Nick Calathes, kariyeri boyunca 1 EuroLeague, 1 EuroCup, 6 Yunanistan Ligi, 4 Yunanistan Kupası, 1 İspanya Ligi, 2 İspanya Kupası şampiyonlukları yaşadı.

Nick Calathes, EuroLeague tarihinde toplam 1711 asist ile birinci, 367 top çalmayla ikinci, 3451 verimlilik puanıyla da 13. sırada yer alıyor. Calathes, Avrupa basketbolunun son dönemine damga vurmuş en iyi pasörlerden ve en iyi savunmacı guardlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bu anlaşmanın Kulübümüze ve Nick Calathes’e hayırlı olmasını diliyor, oyuncumuzun sarı-lacivertli forma altında zaferlerle dolu sezonlar yaşamasını temenni ediyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü
Yıkılmayan son kale Fenerbahçe...

Çevrimdışı agha

• Üye
Ynt: Nick Calathes
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2022, 16:23:51 »
Dimitris elindeki eski öğrencilerinden bula bula bunu mu buldun?

Çevrimdışı constructor

• Üye
  • Yer: muğla
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2022, 18:20:38 »
Rasyonel olmak lazım, herşeyi kendi bağlamından çıkarmadan doğru anlamlandırmak lazım. ben itudis olsam ben de alırdım. çünkü senin oyunun tabanını belli bir seviye de tutar. bu da min top8 demek. macera edwards da var zaten.  ne alacağını bildiği adama gidiyor çünkü top8 kaldığı zaman ona kimse başarısız oldun diyemez. hele ki bu seneden sonra. calathesin tuğlacı olduğunu itudis bilmiyor mu? playoffta başına gelecekleri bilmiyor mu? elbette biliyor. Ancak oraya edwars tutarsa onu hazılayabilirsem planları yapıyor, diye düşünüyorum. play off ve olursa final four da sürelerini azaltacak çünkü çaresi yok. karşı takım savunmasını calathes üzerine kuracak. İlk yıl kendimi top8 e atayım da sonrasına bakarız, modunda. bakalım hgep beraber göreceğiz. tuğlacı da olsa bizim tuğlacımız artık. sonuçta üzerine sıva gerekir. duvarı tuğla da bırakacak halimiz yok.

Çevrimdışı friend-chip

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İzmir
  • Kitap okumuyorsanız tartışmayalım..!
    • i_dnmz
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2022, 19:08:41 »
Calathes in iyi/kötü yanları uzun uzun anlatıldı. Bir de şu var ki, günden güne bu fikir aklımı karıştırıyor;

Lorenzo varken, çoğumuz pek agresiftik. Kızılyıldız deplasmanı winnerı bile yıldızların barışmasına yetmedi. Gitti, adamın oynadığı basketbol bazı mecralarda övüldü hatta şimdi o basketbolu sayesinden Esp li…

Henry, bazıları tarafından yetersiz görülüyor. Hatta gitmesinin hayırlı olduğunu düşünenler bile var. De colo ve Vesely nin sakatlık döneminde takımda en çok sivrilenlerden biriydi. Ama bu bazılarımızı yine tatmin etmedi.

Elmas, doğru insanın elinde cevher ya hani, ne Lorenzoya ne de Henry ye kulp bulamıyorum. Özellikle Henry ve Polonara Kokoskovun elinde paha biçilmez iki parça olacaktı.

Calathes, Itudis için bence doğru hamle. Seneye, galibiyet için 20 asist lazım istatistiği hortladığında bu adam bize takımın asist ihtiyacının %40 civarını verecek.

Biz bir oyuncuya yıllık 4 -5 m brüt maaş veremiyorsak, her özelliği iyi olan oyuncu değil bazı işleri çok iyi yapan ve defectleri olan oyuncuları alırız. Burada sorun yok. İyi yönlerinden max verim alalım yeter…
PG Calathes / SG Wilbekin / SF Tarık / PF Hayes / C Motley
PG Mrsic / SG Bogdanović / SF Datome / PF Mirsad / C Vesely
PG Parker / SG Ginóbili / SF Kukoč / PF Nowitzki / C Sabonis

Çevrimiçi efeovic

• Üye
    • @efeerolus
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2022, 19:57:35 »
calathes benim basketbol anlayışıma ters bir oyuncu.playoff ve olursa da final four’da en kritik yerlerde bizim elimizi kolumuzu bağlayabilecek bir oyuncu ve o sebeple sahada kaldığı süreler o maçlarda çok azalabilir.böyle olunca da en kritik yerlerde süre alamayacak bir oyuncuya önemli paralar vermek ne kadar doğru sorusunu sormadan edemiyorum.ayrıca savunmasının da eskisi kadar iyi olmadığı ve ayaklarının giderek yavaşladığı konuşulurken o konuda da wilbekin’e ve diğer kısalara çok iş düşecektir,bunlar negatif tarafları.

pozitif taraflara gelirsek bence lorenzo ve henry’e kıyasla çok net bir upgrade bu transfer.henry çok enerjik,iyi savunmacı vs diyorduk ama her maç 4-5 tane bedavadan yaptığı top kayıpları ve en kritik yerlerde çok yanlış tercihlerinden dolayı çok ağzımız yandı.calathes’in oyun aklından şüphesi olan zaten hiç yoktur.özellikle edwards beklentileri karşılar hatta üzerine çıkarsa wilbekin-gudura-edwards yanında çok değerli parça olabilir.ayrıca bence itoudis’in oyun tarzı ve kadro yapısını düşününce fazlasıyla kullanacağımızı düşündüğüm post-up’larda katkı sağlayabilir.normal sezonda 25 dakika civarlarında faydalı ve istikrarlı katkı alacağımızı düşünüyorum.ama sonrasında ne olur göreceğiz.

Çevrimdışı Oğuz Han

• Üye
  • Yer: nottingham
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2022, 14:27:43 »
hiç istemiodum, ama madem geldi, formamızı giyecek en büyük calathesciyim.
we are literally building a contender brick by brick :DD

Çevrimdışı Semazen

• Üye
  • Yer: Antalya-Alanya
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2022, 15:07:05 »
Clathes'le ilgili eleştirilecek konuların başında şut zafiyeti ve yaşı geliyor. Ama her şeye rağmen yıllarca EuroLeague'nin havasını solumuş, belli bir tecrübe ve olgunluğa erişmiş Calathes'i çok ta gömmenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum. En azından ne vereceği belli olan, koçun yakından bildiği bir isim. İşin kumar kısmını zaten Edwards ile oynadık, Calathes'te işin garanti kısmı olsun. Şahsen çok karamsar değilim. Calathes transferinin en çok Jekiri, Motley, hatta Hayes'e yarayacağını düşünüyorum.

Hoş geldin EuroLeague'nin asist uzmanı diyerek tatlı bir umut serpeyim.
Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.

Çevrimdışı agha

• Üye
« Yanıtla #7 : 14 Eylül 2022, 13:25:37 »
Nick Koşan Almanya karşısında yine dosta düşman şeklinde oynamış.
Samet Geyik ile bu herif yılın geyiği olacak.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2022, 14:05:17 »
......Samet Geyik ile bu herif yılın geyiği olacak.

Bir de hayes
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimdışı Oğuz Han

• Üye
  • Yer: nottingham
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2022, 14:49:23 »
oluk oluk sıçtı almanda, daa sıçmaz artık :D

Çevrimdışı ayhan

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @ab_1907
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2022, 23:03:51 »
Bu senenin en iyi transferi olabilir bizim adımıza, barcelona performansı sebebiyle çok eleştirildi ama gerçek bir koçun elinde yıldızı yükselmeye başladı bence. Isındıkça daha da iyi olacağını ve bu sene en azından bir kez triple double yapacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı Kubilay Can

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #11 : 25 Kasım 2022, 14:31:38 »
Hacim düşük olsa da yüzde 50 ile üçlük atıyor. Bazen laubalilikten top kayıplarını abartıyor ama turnikelerine hastayım. Potaya çok güzel akıp,çok hızlı çıkartıyor topu elinden.

Çevrimdışı Semazen

• Üye
  • Yer: Antalya-Alanya
« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2022, 00:56:38 »
Wilbekin'in olmadığı bir maçta bugünkü Olimpiakos maçında bütün gözler onun üzerindeydi. 10 sayısının yanında 2 asist üretti ama yaptığı 5 top kaybı ile hayal kırıklığı yarattı.
Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.

Çevrimdışı pikenrol

• Üye
« Yanıtla #13 : 05 Mayıs 2023, 23:01:05 »
olympiacos serisinin şu ana dek yıldızı bence.
takımı müthiş yönetiyor, sahada olduğu dakikalarda oyunun mutlak hakimiyiz.
kontrolü neredeyse hiç kaybetmediği sahada olduğu anlarda.
son maçta da devam ederse her şey olabilir.

Çevrimdışı Cem Ağrak

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İstanbul-İzmit
« Yanıtla #14 : 10 Mayıs 2023, 09:36:30 »
İstediği kadar organize edebilir
En kritik maçta 4 sayı eksi 1 verimlilik 3de0 3lük ile oynayınca hiç bir anlamı kalmıyor.

Ben seni kalbimde en derinlere sakladım
Ben seni tertemiz duygularla pakladım
Kanaryam, sayıklamaktan ismini
Bir kere bıkmadım