Gönderen Konu: Basketbol Süper Ligi (Diğer Takımlar)  (Okunma sayısı 432251 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
Ynt: Türkiye Erkekler Basketbol Süper Ligi (Diğer Takımlar)
« Yanıtla #1020 : 12 Şubat 2016, 10:05:36 »
"YABANCI SAYISINI" tartışmaya açan Federasyon yetkilileri şu Ömer Faruk hadisesinden sonra durumu yeniden değerlendirsin. Kulüp olarak bunu muhakkak dillendirmeli... Benim işime yarayacak, süre vereceğim Türk oyuncu en olmayacak yerde beni mağdur ediyor. Türk oyuncuya güvenerek nasıl uzun vadeli plan program yapıp başarı hedefleyebilirim?

Bu "Türk basketboluna" ait bir problem olduğu için konuyu burada konuşmak daha mantıklı... Yani benim üstünde plan yapacağım oyuncu ilk fırsatta benden kaçmanın çaresine bakıyor; büyük hedefler için yetersiz olanlar da mecburiyetten duruyor, durmakla kalmayıp, tonla "pasaport" parası istiyor. Onun yeteneği ile değil, vatandaşlık cüzdanıyla aldığı paraya ben aynı işi yapabilecek üç tane kıta dışı oyuncu getirebilirim. Hatta aynı paranın daha azına Ekpe Udoh'lar filan bulabilirim.

Bu sene geçmiş yıllara nazaran NCAA (Üniversite Ligi'ni) daha erken, sezon başından itibaren izlemeye başladım. Geçmiş senelerde Mart ayında başlar, Top 64 dönemi ısınma turu yapar, Top 32'de olaya girer ve Top 16 (Regional Semi-Finaller)'den itibaren maç kaçırmamaya çalışırdık. Bu sezon ise 15 Kasım'dan itibaren, her hafta, ne eksik, ne fazla iki kolej maçı izliyorum. Michigan State başta, North Carolina, Duke, Maryland en sık izlediklerim... Yüzlerce okul var. Şunu rahatlıkla iddia edebilirim ki, Ömer Faruk potansiyelinde çok ama çok oyuncu var. Ve bunların çoğu NBA olamayacak. Olanların da bir çoğu (Ekpe Udoh gibi) orada tutunamayıp, Avrupa'da şansını deneyecek. İnanın, çok ama çok iyi isimler yakalanabilir. Yeter ki, şu yabancı sınırı saçmalığı elimizi kolumuzu bağlamasın.

O tarafa nasıl "sınırsız" geçme hakkı varsa, bizde de "sınır" olmasın. Biz yerlileri güya korumak adına oradan gelenlere "sınır" uygulayarak kendi elimizi zayıflatmak yerine, eşit rekabet edelim. Buranın yeteneklerini zorla tutamayacağımıza göre ve zaten o taraf bunları silah zoruyla "zorla" götürmediğine göre, hiç olmazsa dünyanın en büyük yetenek havuzu olan oradan buraya geleceklere "zorluk" çıkarmayalım diyorum.

Bu konuda buyurun; söz sizlerin!
« Son Düzenleme: 12 Şubat 2016, 10:17:07 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Bülent

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @blntdgn84
« Yanıtla #1021 : 12 Şubat 2016, 11:14:51 »
Şayet yaşanılanları doğru anlatabilirsek Ömer Faruk mevzusu yabancı sınırlaması geri gelsin diye zırvalayanlar karşısında elimizde önemli bir koz olur.
Sen herşeyi doğru yapmışsın.
Oyuncuya yatırımını devam ettirmişsin ama potansiyelini yakalayacağını düşündüğün anda nba,ncaa karşısında elin kolun bağlı kalmışsın.
Sen federasyon olarak bunun önüne geçebilecek bişeyler ver ki bana bende yabancıya yönelmeyip yatırım yaptığım genç oyuncularıma yöneleyim.
Buraya Enes'i Furkan'ı ve Cedi'yi de ekleyebiliriz.
Değerli oyuncuları elinde tutamadığın bir sistem varken ortada getireceğin sınırlama olsa olsa nba radarına takılmayan vasatlar ordusuna bi dünya para kazandırmaktan başka bir işe yaramaz.
...

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
  • Yer: Azerbaycan , Bakü
« Yanıtla #1022 : 12 Şubat 2016, 11:26:52 »
ben eger yatirim yapacaksak da kisa oyuncuya yatirim yapalim derim.

turk kisa oyuncularin nba'de sans bulmasi cok cok zor, uzunlarla mukayese bile edilemez.

okur, omer, semih, cemaatci, ersan, hatta furkan aldemir bile..kisalardan ibrahim kutluay ve hido gitmis

yani kisacasi mesela berk ugurlu, gelebilecegi en iyi nokta bo mccallebb , bo'dan iyi 50 tane undrafted kisa var abd'de.

yani kisalar icin nba cok zor.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #1023 : 12 Şubat 2016, 11:39:20 »
Şuna dikkat edelim: Şu an Ömer Faruk'u çağıran NBA değil. Türk menajerler onun sırtından para kazanmak için aklını çelip, Amerika'da bir Üniversite'den burs alacak. Ve Üniversite Ligi'nde (temel ihtiyaçları dışında) tek kuruş para almadan, kendisini ispatlamak ve NBA'in dikkatini çekmek için oynayacak. Sanırım menajerlerin yaklaşımı şu oluyor: "Burada gözden ıraksın. Amerika'da iyi bir üniversiteden burs kaptık mı daha göz önünde olursun." Aslında şu konjonktürde Euroleague oyuncusu olarak drafta gitse kesinlikle daha çok dikkat çeker. Çünkü orada çok fazla üniversite, konferans, Divicion bilmem ne var ve patates tarlası gibi oyuncu havuzu... Sivrilmek sadece 24 takımın mücadele ettiği ve nispeten saygı görmeye başlamış bir ligde kesinlikle daha kolay olur. Mesela bu sene başında Bjelica'yı Euroleague MVP'si diye anons ettiler. Amerikalı spiker de birkaç defa tekrar etti. Eskiden olsa umursanmazdı. Hani kendisi açısından da mantıksız yaptığı...

Çevrimdışı omerozkan90

• Üye
  • Yer: izmir
  • legends never dies
« Yanıtla #1024 : 12 Şubat 2016, 15:47:30 »
yabancı sayısının gelecek sene 5'e düşürülmesine yönelik (en az 1 türk oyuncu sahada olmalı şeklinde) ciddi anlamda bir algı yönetimi yapılıyor şu an. hidayet'in harun erdenay'ın açıklamalarına bakarsak bunu görebiliriz. sadece bunlar değil lig tv yorumcuları köşe yazarları, bazı internet siteleri ve kendini basketbol otoritesi sanan murat özyer denen bir adam özellikle bunun üzerine oynuyor. tabi burada maddi manevi sıkıntıya giren türk basketbolcuların etkisinden söz etmek mümkün. euroleague'de üst seviyede bir takımda oynayabilecek nba'de kiler dışında kaç tane türk oyuncu var ? süre alamıyorlarsa gitsinler malaga'da broose'de cedevita'da felan oynasınlar. ama beyefendilerin keyfi yerinde kenarda havlu sallayıp hiç bir yerde kazanamayacakları paraları alıyorlar. daçka sağolsun türk oyuncuların hepsini toplayıp piyasada tekel oluşturdu milli takımda oynayabilir dediğimiz adamlar kadroya giremiyor. ömer faruk olayından sonra elimiz bu konuda çok güçlendi. biz de taraftar olarak özellikle sosyal medyadan ve bu sitelerin yorum kısımlarına kendi görüşlerimizi yazıp tepki koymalıyız diye düşünüyorum. enes kanter, ömer faruk tarzı bir olayla tekrar karşılaşmamak için yapılması gerekenler var tabi. fiba europe, nba , ncaa, euroleague ile görüşmeler yapılabilir. bu sadece fenerbahce'nin değil avrupa basketbolunun geleceği ile alakalı seneye nba'de takımlardaki oyuncu sayısı arttırılacak avrupa'da nerdeyse üst seviyede basketbolcu kalmayacak zaten çok büyük ekonomik farklar var. yetiştirme bedeli, bonservis vb. bir kural getirilmeli.

Çevrimdışı Başar Bükücü

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Samsun
    • basarbukucu
« Yanıtla #1025 : 12 Şubat 2016, 16:38:05 »
Bunu fırsata çevirip federasyona karşı bu kozu kullanmamız lazım. Yönetime güvenmiyorum, açıkçası bu iş için bir baskı oluşturabileceklerini sanmıyorum. Yaparsa Obradovic ve Gherardini yapar.
"Bu insanların bizden beklentisi savaşmaktır. Çünkü hayat bir savaştır. Buraya neden geldiğimin cevabı budur." Zeljko Obradovic

Çevrimdışı Semazen

• Üye
  • Yer: Antalya-Alanya
« Yanıtla #1026 : 12 Şubat 2016, 16:50:09 »
Oldum olası şu yabancı sınırını anlayamadım.
Amaç Türk sporcularının başarılı olmaları ise,  yabancı sınırını kaldır ki rekabet ortamı oluşsun. Yabancıların arasında kendine yer bulmaya çalışan yerli sporcular daha fazla çalışsın. Obradoviç'in de dediği gibi: Hiç bir koç forma vermek için sporcunun pasaportuna bakmaz.

Yabancı sınırı saçmalığı yüzünden yıllarca basketbol fukarası yerlilerimizi "yıldız" diye izlemekten bıktık artık.
Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.

Çevrimdışı FeNeRiM669

• Üye
  • Yer: Almanya
« Yanıtla #1027 : 13 Şubat 2016, 17:49:59 »
Antep-gs macini izliyorum da bunlar basket mi oynuyor. iki takimda da topu eline alan 3lük deniyor

Çevrimdışı Soner

• Üye
  • Yer: Van
« Yanıtla #1028 : 14 Şubat 2016, 00:40:19 »
bu yabancı sınırını destekleyenlerin amacı sadece kişisel kazanç, basketbolun gelişmesi, turk takımlarının başarılı olmasıyla zerre kadar ilgilenmiyorlar.

belli seviyelere kadar yukselmiş udoh, vesely, dixon gibi oyuncular varını yoğunu dokuyor sahada, türk oyuncular yatış peşinde. benim boyle yabancılarım olacaksa neden türk oyuncu isteyeyeimki

Çevrimdışı samuraiX

• Üye
  • Yer: izmir
    • @oguzbsrdm
« Yanıtla #1029 : 14 Şubat 2016, 13:57:36 »
kusura bakmayın; elimden geldigince o dediginiz sitelerde yorum yapar, bu kendini ulema sananlarla polemige girerim ama ortadaki bariz vizyonsuzlugı göremiyor musunuz?

yabancı sınırı arttı. karsıyaka gibi sınırlı bütceli bi takım kaliteli yabancılarla ligde sampiyon oldu!! underrated adamları gözde hale getirip fener oly dagıttı. bunu sınırın 4 5 ken yapamazsın cünkü risk alamazsın!!! sınır arttı risk alındı vee basarı geldi.

aynı sekilde; sınır arttı: fenerbahcem euroleague de f4 yaptı sanssız sekilde 4. oldu. bu sene daha saglam geliyor. ordan ulemalar cıkmıs diyor ki "ama yabancılarla yendi. Türk takımı olarak görmüyorum" ha..... derim buna sadece!!

haricinde usak antep giresun gibi takımlar bu sekilde daha rekabetci oldular ligde 4. ile 11. arasında puan farkı 1 2.. 

yani sonuc: suan lig herseyiyle daha kaliteli, daha prezentabl. sen bunu dısarı satıp pazarını-ratingini artıracagına ama benim Türk evladım kenarda aglıyor tribine kapılıp olmaz böyle değiştirelim diyorsun.

kusura bakmayın diyorum tekrar cünkü böyle iyi seyler kısacık 2 yılda bizi nerelere getirdi ve 10 yılda nerelere götürecek(!) bariz görülürken; ceplerinin rantı bizim oglan kayırmacılıgından bu harika durumu alaşağı etmeye calısıyorlar daha simdiden. Bre bi sakin ya diyemiyorsun cünkü en iyi onlar biliyor.

Bir ömer faruk meselesiyle bu olay düzelmez cünkü bu işte bi miktar fener karşıtlıgı da mevcut ne yazıkki. dikkat etmişsinizdir piyasada ömeri destekleyen insanlar genel olarak fenerbahceden hep rakip-tehlike olarak bahsedenler. o malum sitelerin yorumlarında bunu acıkca görebilirsiniz (ki bu duruma karşıt yazdıgım yorumların da yayınlanmadıgına sahit oldugum için artık takip de etmiyorum!)

Yani sonuc olarak uzun yazıyı toparlamak gerekirse bu iş böyle havada kalır ömer ve daha niceleri elleri ceplerinde rahatca gider biz agzımızı acıp bakarız.  bize konulan kotalarla da gidemeyenleri toplayıp takım yapmaya calısırız...*

*ya da (ki muhtemelen gercekleşirse bunu yapacagız) kapalı euroleague e kapagı atıp!!! daha da kısıtlama vs yüzüne bakmayıp kaliteli ligde, kalitemizi ve bütce-verimlilik paritelerimizi iyice artırırız. sonra burda yazıldıgı gibi nba olamamıs yetenekli "melih yarı parasına" goudelock gibi adamlar da gelir!!! paşa paşa formasını giyer. euroleague de rahatca oynar. biz de gögsümüzü gere gere izleriz. yeter ki formada Türk bayragı ve Fenerbahce amblemi olsun bana yeter!!

okudugunuz için sagolun...
goodbye jules we never forget U!!

Çevrimdışı myildirim

• Üye
« Yanıtla #1030 : 14 Şubat 2016, 18:08:17 »
Oooooo Telekom resmen ................... Beşiktaş'a

18 sayı öne geçmelerine rağmen türlü saçmalıklarla yenildiler :)
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2016, 09:37:13 Gönderen: Cem Ağrak »

Çevrimdışı serbian

• Üye
  • #10 İbrahim Kutluay
« Yanıtla #1031 : 15 Şubat 2016, 19:51:15 »
Giresun maçında bizi doğrayan ve Obradovic'e ceza aldıran Fatih Arslanoğlu, Daçka - Uşak maçı esnasında tendonundan sakatlandı.

Herşeye rağmen geçmiş olsun. Kariyerine sağlıklı bir şekilde devam etmesini ve mümkünse bir daha Fener maçı yönetmemesini temenni ederim.
Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe Yıkılmaz!

Çevrimdışı FeNeRiM669

• Üye
  • Yer: Almanya
« Yanıtla #1032 : 15 Şubat 2016, 21:14:26 »
Banvit ne oynuyor ya. FORTSOn mudur nedir kafasina göre takiliyor
Dogus u tutuyorlar, Diebler i bos birakiyorlar asfdasda

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #1033 : 16 Şubat 2016, 07:04:18 »
Banvit - Efes maçından bir basket... izlemeye değer...

http://m.ligtv.com.tr/haber/yilin-basketi-geldi-gozlerinize-inanamayacaksiniz

Çevrimdışı serbian

• Üye
  • #10 İbrahim Kutluay
« Yanıtla #1034 : 16 Şubat 2016, 10:57:48 »
Dün çok Banvit - Efes maçı yüksek tempoda oynandı. Banvit'in bu tempoda Efes'i yenmesi zaten zordu ama 14 sayıdan Carmichael'ın ateşlemesiyle gelmeyi başardılar. Fakat savruk kısaları yüzünden maçın sonunu getiremediler.
Ali İsmail Korkmaz, Fenerbahçe Yıkılmaz!