Gönderen Konu: Futbol Efsaneleri  (Okunma sayısı 27578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Okan Y.

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • KendoKamae
Ynt: Futbol Efsaneleri
« Yanıtla #30 : 09 Temmuz 2014, 13:40:43 »
Manchester efsanesi burada başlar:1992 FA Youth Cup'ı alan kadronun çekirdeği
ERic Harrison(antrenör), Ryan Giggs, Nicky Butt, Gary NEville, Phil Neville, Paul Scholes, Terry Cooke

Sonra bunların yanına David Beckham da geliyor

« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2014, 13:54:35 Gönderen: Okan Y. »
Bizler bir gün daha Fenerbahçeli olarak yaşamak için hayata bağlanırız ve gerekirse o bir gün için bütün bir ömürü gözden çıkartırız.
A.Y.

Çevrimdışı sonkale1907

• Üye
  • Yer: MERSİN
Ynt: ANKET: Arjantin - Almanya (FİNAL) / Şampiyon Kim Olur?
« Yanıtla #31 : 10 Temmuz 2014, 15:45:58 »
Şunu da belirtmek isterim, Messi ne yaparsa yapsın asla bir Maradona olamaz orası da su götürmez bir gerçek.
FENERBAHÇE

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
Ynt: Ynt: ANKET: Arjantin - Almanya (FİNAL) / Şampiyon Kim Olur?
« Yanıtla #32 : 10 Temmuz 2014, 15:46:42 »
Şunu da belirtmek isterim, Messi ne yaparsa yapsın asla bir Maradona olamaz orası da su götürmez bir gerçek.

Ne yaparsa yapsın, niye Maradona olamıyor? Onu anlamıyorum.
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2014, 15:55:06 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #33 : 10 Temmuz 2014, 16:12:57 »
Onun sebebini ben de merak ettim.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı sonkale1907

• Üye
  • Yer: MERSİN
« Yanıtla #34 : 10 Temmuz 2014, 17:15:27 »
Ne yaparsa yapsın, niye Maradona olamıyor? Onu anlamıyorum.
Ne yaparsa yapsın lafı dünya kupaları özelindeydi, bundan sonrası için tabi ki bir şey söyleyemeyiz.

Bunun dışında;

Messi her zaman yıldızlar topluluğuyla aynı takımda oynamıştır(Ronaldinho,Xavi,İniesta,Deco,Eto,Neymar,İbrahimoviç vs.) başarısında bunun payı çok büyüktür.

Fakat milli takımda varlık gösterememiştir.

Günümüz futbolunda rakibini sakatlamaya yönelik kasıtlı hareket yapamazsın yaparsan anında oyundan atılır ve yaptığın harekete göre ağır cezalar alabilirsin.

Maradona döneminde her takımda en az 2 tane kasap vardı. Tek görevleri maç boyu tekmeler atmaktı (hatırlayın Pesiç-Rıdvan) Doğru düzgün kart bile çıkmazdı.

Maradona ise ülkesine bir dünya kupası kazandırmıştır. İtalya futbolu avrupanın zirvesindeyken İnter Milan Juventus gibi takımlara karşı tek başına takımını iki kez şampiyon yapmıştır. Bu şuan

Messi'nin İspanya'da Real, Barca, Atletico Madrid varken Getafe'yi, İngiltere'de Manchester Utd, Chelsea, Liverpool varken Newcastle Utd'ı şampiyon yapması gibi bir şey.
FENERBAHÇE

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #35 : 10 Temmuz 2014, 17:35:16 »
İyi de, Maradona'nın şampiyon yaptığı Arjantin şu takımdan daha mı kötüydü? Messi şimdi finale damga vurup Brezilya'ya 7 atan Almanya'yı devirirse ne olacak? Futbolun o dönemde zorlukları vardı ama avantajları da vardı. Sana Maradona'nın 86 ve 90 dünya kupasındaki maçlarından link vereyim. Gör ne kadar yavaş oynanıyor. Maradona'da öyle hızlı birisi değildi; bu dönemde olsa boğulabilirdi.

Haydi, onları geçtik. Futbol öyle veya böyle... Bende diyorum ki, Maradona'nın kulüpler düzeyinde Uefa dışında şampiyonluğu yok. Ona bakarsan, Hakan Şükür'de Uefa kupası kaldırdı. Maradona'ya denk mi?

Maradona hiçbir zaman futbolun Michael Jordan'ı olmadı. Olabilirdi ama olmadı. Hiç bir zaman oynadığı dönemi sürklase etmedi. 86 Dünya şampiyonluğu, 89 Uefa kupası... 89 denildiğinde akla Maradona değil, Milan gelir. Mesela...

İyi oyuncularla oynama meselesine gelince... Bu kolay bir şey değildir. Artısı kadar eksisi de vardır. Maradona'yı niye iyi takımlar istemedi; adam olaydı da Barcelona'da tutunaydı... Adam olaydı da, Barcelona sonrası o seviye kulüpler peşine düşeydi... Bu kadar "istenmeyen" bir futbolcunun kendisine atfedilen değer tartışılır. Niye istenmiyordu? Barcelona'da niye çok iyi bir takımın içinde yıldızlaşamadı da, hep küçük adamların arasında büyük oyuncu oldu?

Bunlar izafi şeyler.

Hem bana kalırsa, Şampiyonlar Ligi düzeyindeki şampiyonluklar, Dünya Kupasından daha zordur. Ve Maradona oraların kenarından bile geçememiştir. Dünya Kupası biraz şans işi... Eşleşme şansı, kura şansı... Eleneceğin maçta, İngilizler oyuna hükmederken elle attığın golü hakemin görmemesi şansı vs... Oysa şampiyonlar ligi seviyesinde şansla zirveye yaklaşamazsın.

Maradona 90'da finale çıktıklarında kaç maçı sürklase etmiş? Gruplardan sonra kaç gol atmış? Onu geçtim; 89'da Uefa'yı alırken yarı final ve finalde oynanan toplam dört maçta kaç gol atmış, kaç asist yapmış? Bu dört maçı da izlemiş ve arşivinde saklayan birisi olarak soruyorum.

Yani Maradona'nın en büyük şansı yeterince izlenmemiş olması... Kimse onu Messi'yle kıyaslayacak kadar izlemedi. Ama ben en azından kariyerinin en önemli maçlarından en az 10 tanesine sahibim. Haaa, bir de 82 dünya kupasında yaşattığı hayal kırıklığı vardır ki, Messi'nin 2010 performansından daha faciadır.

Bunları, Messi'den evvel Maradona'nın en iyi olduğuna inanan birisi olarak yazıyorum. Kaldı ki, ben gelenekçi ve efsanelere saygı konusunda çok hassas birisiyimdir. Onların hakkını yedirmem. Mesela Kobe'nin bir Jordan olabileceğine hiç inanmadım. Ama olsaydı bunu yazmaktan asla gocunmazdım. Onu bırak, LeBron şu anda bile benim için gelmiş geçmiş en iyi 3 numaralar arasında Larry Bird'ün ardında kalır. değil ki, en iyi basketbolcu olsun. Yani diyeceğim; ben geçmişin hakkını yedirmem. Ama ortada hakkı teslim edilmesi gereken bir durum olursa da, onu hak sahibine teslim etmekten gocunmamak lazım. Messi zirvenin yeni sahibidir. Buna karşı öne sürülebilecek tek argüman "dünya kupası" olabilir; ama onu da alırsa artık daha bir şey demem.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #36 : 10 Temmuz 2014, 18:52:41 »
Yok, genel olarak senin teorine bir şey demiyorum zaten. Bende üç aşağı, beş yukarı aynı kanaatteyim öz olarak. Messi o dönemde bundan daha iyi olabileceği gibi, daha kötü de olabilirdi. Aynı şekilde; Maradona'da... Geriye ne kalıyor; rakamlar... Rakamlara bakınca Messi Maradona'yı her alanda katlamış. Üstelik daha çok yıldızın olduğu, yani topun daha çok paylaşıldığı bir takımda Maradona'dan kat be kat daha yüksek gol ortalamaları yakalamış. Kupalar dersen öyle... Geride bir dünya kupası kalmış ki, şu mahalle takımı seviyesindeki Arjantin'e kupayı aldırırsa bu mucize gibi olur.

Kokaine başlama meselesine gelince... Dikkat: Yetenekten bahsetmiyoruz, büyük oyuncudan bahsediyoruz. Maradona'nın "kokaine başlamasaydı" varsayımı onun en yetenekli olduğunu ileri sürmek için kullanılabilir. Ama onun "en büyük" olduğu tartışılırken geçersizdir. Başlamasaymış denir. Yani büyük oyuncunun kriterlerinden birisi de işine odaklanmak ve kendisiyle zirve arasındaki bütün engelleri alt edebilmek değil mi? Şimdi Allen Iverson bence Kobe'den daha yeteneklidir; ama Kobe'nin iş ahlakı ve çalışma disiplininin beşte birisine sahip olmadığı için onun kadar büyük olamadı. Eğer Kobe kadar antreman yapsa belki bugün Jordan'la kıyaslanırdı; şimdi Kobe'yle bile kıyaslayamıyorum. Yani böyle bir şey... Maradona, evet, Messi'den daha yetenekli olabilir, hatta Ronaldinho'da bence Messi'den daha yetenekliydi. Ama yeteneklerinin sınırlarını zorlayan bir Michael Jordan gibi örnek sporcu olamadılar; dolayısıyla en büyük değiller. Ama Messi yeteneklerinin maksimumunu kullanmak için elinden geleni yapıyor. Kokain meselesi büyüklük tartışmasında Messi'nin artısı olur; yetenek tartışmasında Maradona'nın... Bilmem anlatabildim mi?

Çevrimdışı south

• Üye
« Yanıtla #37 : 10 Temmuz 2014, 19:06:53 »
http://4.bp.blogspot.com/-UhR1xjxFVAs/Uh5PrAYrNLI/AAAAAAAAC-8/pFJg_h8YxpI/s1600/BGc6LjbCMAA3GQP.jpg

http://europafootball.files.wordpress.com/2011/01/arsenal-2003-2004.jpg

Benim gördüğüm hatırladığım en efsane takımdı Ronaldinholu,Etolu,Messili,Decolu Barcelonayla beraber, bana futbolu sevdiren takımdır Bergkamp,Henry,Patrick Vieira,Robert Pires,Jens Lehmann,Ashley Cole,Jose Antonio Reyes,Ljunberg,Gilberto Silva ne kadroydu ama tek tek oyuncuları yazınca tekrardan duygulandım ;D keşke 4-5 yaş büyük olsaydım da daha net hatırlasaydım.

not:Resim ve video eklemeyi pek beceremiyorum yapamadıysam kusura bakmayın.

Çevrimdışı south

• Üye
« Yanıtla #38 : 10 Temmuz 2014, 19:15:08 »
Dennis Bergkamp - Arsenal Vs Newcastle - Amazing goal

Denis Bergkamp'ın Arsenal formasıyla attığı unutulmaz gol.

Çevrimdışı Özcan Özdemir

• Üye
  • Yer: Kütahya- Nazilli
    • özcanözdemir43
« Yanıtla #39 : 12 Temmuz 2014, 03:05:26 »
Bizden biri, kim ne derse desin Oğuz,Aykut ve Rıdvan efsanedir benim gözümde.
1 Yildiz 10 Gol - Aykut Kocaman
Fenerbahçe'linin dostu yine bir Fenerbahçe'lidir.

Çevrimdışı vonyc

• Üye
  • Yer: Eskişehir
  • Andrew Goudelock !!!
« Yanıtla #40 : 12 Temmuz 2014, 05:18:25 »
George Weah desem ne dersiniz  ;D Anlatacak biri varsa çok sevinirim.
Sevdamıza kimse engel olamaz,
Bazen hüzün vardır,bazen mutluluk,
Fener sevgisinin adı konamaz,
Ne kupa büyüklüğü,ne şampiyonluk!!!

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #41 : 12 Temmuz 2014, 12:44:47 »
George Weah desem ne dersiniz  ;D Anlatacak biri varsa çok sevinirim.
Emenikenin akıllı, teknik, bitirici olanı.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #42 : 12 Temmuz 2014, 12:45:28 »
Besim, izlediğin oyunculardan bir on bir yap desem?

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #43 : 13 Temmuz 2014, 01:07:09 »
Numaralari yazarken, oyuncularin spesifik pozisyonlarini dikkate almadim.  Cok daha basit bir ayrimi esas aldim: sadece kaleci, savunmaci, orta saha, forvet seklinde bir siralama var.  Bir de buradaki isimler emekli olan futbolculardan olusuyor. 

(1) Schmeichel (1992'deki hali)
(2) Nesta (2000 veya 2006)
(3) Cannavaro (2006'taki hali)
(4) Maldini (2004'e kadar her hali)
(5) Thuram (Juventus'taki hali)
(6) Matthaus (1990'larin basi)
(6) Giggs
(7) Figo (2000'lerin basi)
(8) Zidane (Her hali iyiydi)
(9) Van Basten (her hali iyidir)
(10) Maradona
(11) Ronaldo (Milan'daki hali disinda her hali iyidir ama benim favorim 1996-1997'de Barcelona'daki haliydi)

Batistuta da sanki girebilirdi ilk 11e :)

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #44 : 13 Temmuz 2014, 01:09:18 »
Girerdi de, pozisyonlari cok doluydu :)

Evet, baktım kimi çıkarayım diye karar veremedim :)