Gönderen Konu: Futbol Efsaneleri  (Okunma sayısı 27585 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
Futbol Efsaneleri
« : 22 Haziran 2014, 13:15:31 »
Pele'den Maradona'ya... Zico'dan Messi'ye uzanan büyük bir zincir... Muhakkak onlar hakkında sözü olan arkadaşlar çıkacaktır. Bilgi ve birikimlerinden faydalanmak isteriz.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
Maradona ● 10 Gol ● 10 Asist (Kariyer)
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2014, 13:16:56 »
Açılışı Maradona'yla yapalım.

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
Ynt: Maradona ● 10 Gol ● 10 Asist (Kariyer)
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2014, 18:57:09 »
Açılışı Maradona'yla yapalım.

Onu seyredebilmek ne büyük şansmış diyorum. Bu arada hemen hemen aynı dönemlerde Gullit, Van Basten, Riijkard, Koeman, Laudrup, Ronaldo, Zidane, Lentini, Lineker, Klinsmann, Belanov, Batistuta, Schmeikel, Dassaev tabi unuttuklarım da var gibi yıldızları izleyebilmek te büyük zevkti.

Çevrimdışı fırat80

• Üye
  • Yer: osmaniye
  • TEK BÜYÜK FENERBAHÇE
Ynt: Futbol Efsaneleri
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2014, 21:00:17 »
konuyla alakalımı bilemedim ama
bu dünya kupasına bakınca traftarlara yazık
birezilya ve hollanda kadrosunun tamamı arjantin ve fransa kadrosunun cogunlugu uruguay ve afrika takımları başta olmak üzere hertakımın 5 6 oyuncusu dünya capında olurdu şimdi bir takımda 2 yıldız görmek lüks gibi
oman bıyıklar, okachalar apiahlar, ronaldolar batigoller tottiler hatta hatta rivaldolar ronaldinyolar bugünkü oyunculara göre gercekten yıldızmış,

10 numara maradona salla salla vur duvara diyerek büyüdüm ama pek izleme şansım olmadı

hugo sanchez taklası vardı ama izledigim en büyük oyuncu RIDVAN DİLMEN di
(   FENERBAHÇE  )

Çevrimdışı Bülent

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @blntdgn84
Ynt: ANKET: FİFA 2014 - Dünya Şampiyonu Kim Olur?
« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2014, 22:26:27 »
Arjantin 4-5 oyuncu haricinde vasat bir takım olsada Kısa Adam'a güvenimiz sonsuz.

Iddiamı yineliyorum; Messi Brezilya topraklarında Dünya Kupasını kaldıracak ve dünya futbol tarihi artık Pele mi en büyüktü yoksa Maradona mı polemiğinden kurtulacak...
Tarih Messi'yi yazacak.
...

Çevrimdışı Bülent

• Üye
    • @blntdgn84
Ynt: Ynt: ANKET: FİFA 2014 - Dünya Şampiyonu Kim Olur?
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2014, 23:58:18 »
Bir kupa ile tarih yazilsaydi, bahsettigin oyuncular Yakin Cag'i kapatmis olurlardi :)

Futbolun gün geçtikçe ilerlemesi durumunu,Messi'nin Pele ya da Maradona döneminde futbol oynasa çok daha iyi işler yapıp yapmaması gibi farazi mevzulara hiç girmeden(keza tam tersi durumada girmiyorum), ülkeler arası rekabet denilince benim aklıma Brezilya-Arjantin gelir.
Eğer Arjantin Brezilya'da şampiyon olursa unutulmazlar arasına girecektir.
Sadece bu bile tarihin Messi'yi yazması için yeterlidir(benim gözümde).
Birde Messi'yi tek kupayla ilah yapmışlığım yok.
Araştırmasını vs.yapmadım ama Messi'nin mücadele edip kazanamadığı tek kupa dünya kupası olması lazım.
Eksik parçada tamamlanınca benim gözümde gelmiş geçmiş en değerli futbolcu mertebesine yükselecektir.
...

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2014, 14:02:51 »
Fakat şu var ki, İngiliz futbolu denilen şey tarihin en overrated kavramı olabilir.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2014, 14:39:35 »
Onların ederi "fena olmamak" zaten.

Hayır, hadlerini bilseler bir orta takım muamelesi yaparız ve kendi çaplarında fena değil deriz. Ama "ada futbolu" diye bir hikaye türetip, kendilerini futbolun merkezi diye sunmaları yok mu? Delirtiyorlar beni. Yahu tarihinde tek şampiyonluğun var; o da çizgiyi geçmediği bugün ispatlanmış uyduruk bir golle...

Yani kendilerini "basketbolda Amerika neyse futbolda biz oyuz" diyalektiği ile pazarlamaları yok mu? Tarihin en büyük kandırmacası... Diğer adamlar kaybettikleri zaman olay oluyor; senelerce unutulmuyor. Çünkü nadir kaybediyorlar. İkincilik veya üçüncülük onlara yakıştırılamıyor; bronz madalyayla döndüklerinde ayıplanıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi sürekli alttan oyuncular çıkarıyor ve üçüncü ve hatta dördüncü sınıf basketbolcularını diğer ülkelere ihrac ederek birçok ligi besliyorlar.

Eeee, sen İngilteresin. Senin yurt dışında kaç oyuncun var? Dünyanın en iyi futbolcuları sayılırken kaç İngiliz hatırlanır? Senin alt liglerdeki futbolcularına bile niye talip çıkmaz ve kimse heves etmez? Hangi turnuvada yarı final oynaman başarısızlık kabul edilir? Hiç. O zaman ne diye kendini futbolun merkezi görürsün be adam?

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
Ynt: ANKET: FİFA 2014 - Dünya Şampiyonu Kim Olur?
« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2014, 16:44:58 »
Bahsettiğin takım özlenmeyecek gibi değil ama... Gerçi ben Gullit'i Van Basten'den daha çok severdim ama...

Bizim 103 gol attığımız sezon o Milan takımı da Avrupa'yı sürklase ediyordu. Her Fenerbahçe'li futbolcunun dizilişine göre Milan'da bir karşılığını arardım; o zamanlar meşhur diziliş 4-3-3. Çocuk aklı işte... Hücumun sağ tarafında oynayan Rıdvan'ın karşılığı Gullit'ti ve o sebeple çok severdim.

Neyse, o takımın o sezon şimdilerde adı Şampiyonlar Ligi olan Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalinde 1-1'in rövanşında Real Madrid'i 5-0 yendiği maçın tamamı şu videoda;

European Cup 1988-89: Milan x Real Madrid

---

Hagi'li S.Bükreş'i 4-0 yendikleri final maçını da sitemizin moderatörlerinden değerli kardeşim Umut yüklemişti dailymotion'a:

24 Mayıs 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali: Milan- Steaua Bükreş 1. Devre

24 Mayıs 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali: Milan- Steaua Bükreş 2. Devre

Çevrimdışı Solamnus

• Üye
  • Yer: istanbul
  • in zeljko we trust!
    • cemturk
« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2014, 16:49:04 »
Bahsettiğin takım özlenmeyecek gibi değil ama... Gerçi ben Gullit'i Van Basten'den daha çok severdim ama...

Bizim 103 gol attığımız sezon o Milan takımı da Avrupa'yı sürklase ediyordu. Her Fenerbahçe'li futbolcunun dizilişine göre Milan'da bir karşılığını arardım; o zamanlar meşhur diziliş 4-3-3. Çocuk aklı işte... Hücumun sağ tarafında oynayan Rıdvan'ın karşılığı Gullit'ti ve o sebeple çok severdim.

Neyse, o takımın o sezon şimdilerde adı Şampiyonlar Ligi olan Şampiyon Kulüpler Kupası yarı finalinde 1-1'in rövanşında Real Madrid'i 5-0 yendiği maçın tamamı şu videoda;

European Cup 1988-89: Milan x Real Madrid

---

Hagi'li S.Bükreş'i 4-0 yendikleri final maçını da sitemizin moderatörlerinden değerli kardeşim Umut yüklemişti dailymotion'a:

24 Mayıs 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali: Milan- Steaua Bükreş 1. Devre

24 Mayıs 1989 Şampiyon Kulüpler Kupası Finali: Milan- Steaua Bükreş 2. Devre

Hakan abi ayaklı arşiv gibisin maşallah :)

Çevrimdışı Bülent

• Üye
    • @blntdgn84
« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2014, 07:52:43 »
@beshem

Hocam öncelikle mesajı geç cevapladığım için kusuruma bakma.
İki-üç gündür kendimce önemli işlerim olduğundan yanıt yazacak bir fırsatım olmadı.
Dediklerinizin çoğuna katılıyorum.
Yalnız benim iddialı bir giriş yaparak söylediğim “tarih Messi’yi yazacak” söylemimde kazanılan kupa kadar, başarıların kendi içinde özel hikayeler barındırmasıda var.

Messi’nin bence dünya üzerindeki en büyük futbol rekabetinin yaşandığı Arjantin Brezilya rekabetinde, en büyük rakibinin topraklarında üstelik 4-5 sağlam oyuncu(ki bunlardan Agüero ve Higuain’in yürüyecek hali yok, Lavezzi eh işte denilecek performanslar sergilerken) haricinde bence vasat bir takım olan Arjantin’le başarması o’nu çok farklı konuma yükseltir(izlediğim yorumcuların çoğu Arjantin’in oynadığı futboldan bir şey olmaz -ki katılıyorum- ama onları favori kılan tek etken Messi diyor).

Messi’nin henüz 27 yaşında olması sakatlık vs. olmazsa en kötü 2 dünya kupası göreceğinden tek kupayla kalmaması da olası(bunu şu açıdan söylüyorum sosyal medyada herkes “dünya kupasında 1 golü olan büyük oyuncu” derken ilk golünden sonra bir açıldı pir açıldı, benzer bir durumun kupa fobisini yenerse olmayacağının bir garantisi yok).
Tabii önce burada bir şeyleri ispat etmesi lazım,bu kadar överken İsviçre’ye elenirlerse(ki bu defans hattıyla her şey olabilir) Messi için kulüp takımının ekmeğini yiyor, milli takımda tek başarısı yok eleştirilerinin devam etmeside olası.

Birde oyuncuların karşılaştırmanın farazi olduğu ve bir sonuca ulaşmanın imkansız olacağı konusunda ilk yorumumda söylediklerim olmasına rağmen, bahse konu oyunculardan Maradona’nın bir zamanlar “Messi benden daha iyi” söylemi de var(o sıra Arjantin milli takımının teknik direktörü olduğundan oyuncuyu gazlama niyetiyle verilmiş bir beyanatta olabilir).

Pele’yi birkaç sonradan renklendirilmiş videosu dışında hiç izleyemedim.
Maradona’yı ise meşhur Amerika'da oynanan dünya kupasında bir maçını(2 maç oynayıp ceza almıştı sanırım) ve trt’de nostalji kuşağında Napoli’de oynarkenki 1-2 maçı haricinde izleyebilmişliğim yok.
Neredeyse hiç izlemediğim oyuncular için yorum yapmak zaten doğru değil ama bu iki büyük yıldızdan Pele’nin gereksiz çıkışları, Maradona’nın gerek futbol sonrası yaptığı işlerde dikiş tutturamaması gerekse uyuşturucu sorunları yüzünden en üst noktaya koymak istemiyorum.
Birazda bu sebeple izleme şerefine nail olduğum en yetenekli oyuncu olan Messi’yi, mahallenin suskun,kendi işine bakan ama yetenekli çocuğu havası yüzünden ayrı bir konuma oturtuyorum.
...

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #11 : 02 Temmuz 2014, 22:45:02 »
Ben Messi gibi "unique" sayılacak sporcuların kıyaslanmaması gerektiğini düşünürüm hep. Öte yandan futbolda Dünya Kupası öteden beri rüştünü ispat etmenin arenası ola gelmiştir. Bundan dolayı Messi eleştiriliyor ancak Arjantin de altı kaval üstü şişhane bir takım görüntüsünde hep. Bir zamanlar Batistuta vardı, takımın geri kalanı bir halta yaramazdı. Şimdi daha iyiler ama bir Batistuta yok. Ayrıca teknik direktör konusunda da hep sıkıntılılar. Bielsa'yı yapsalar da öyle kalsa bari.

Bu şartlar altında Messi burada kupayı kaldırırsa bu mazzam bir başarı olur. Maradona'nın filan dönemlerinin maçlarını çok izledim. O yavaş oynanan, temposuz futbol deöneminde biraz hücum temposunu biraz da teknikle birleştiren fark yaratıyormuş zaten. Bundan dolayıdır ki çok düz oyuncularına rağmen üstün fizik gücüyle zamanında Dinamo Kiev kupalar kazanmıştır Lobanovski'yle. Dolayısıyla Messi'nin tek başına takım sürüklemesi 30 sene öncekiyle eş değerde değil daha kıymetlidir. Sonunu getirebilirse, üstelik Brezilya'da, muazzam olur ama çok çok zor. Fikstür gereği değil takımın ruh hali ve vücut dili zahebiyle.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #12 : 03 Temmuz 2014, 01:50:31 »
Şöyle de bir şey var: Mesela 80'li yıllarda oyun yavaş ama tekmeler çok daha sert. Van Basten'in kariyerinin nasıl bittiği ortada... 1990 dünya kupasında Arjantin'in final yolculuğunu hatırlıyorum; ki çoğu maç berabere bitmiş ve neredeyse penaltı atışlarıyla finale gelmişlerdi. Maradona'nın yediği tekmelerin haddi hesabı yok. Aklım ererek izlediğim ilk dünya kupası olduğu için oradan örnek veriyorum. Şimdi arkadan atılan tekmelerde cart kırmızı çıkıyor. Messi o dönemde yaşasa muhtemelen Rıdvan'ın yaşadığını yaşayabilirdi.

Maradona'nın hakkında konuşacak kadar maçı var elimde. Mesela 89 Uefa yarı finali ve Stutgart'la oynadıkları finale ait toplam 4 maç. 86 Arjantin'in 16'lı eşleşmelerden itibaren çeyrek, yarı ve final maçı... 82'de döküldüğü ve kızardığı Brezilya maçı vs.  10'dan fazla 20'den az Maradona maçı var elimde. Kimisinin tamamını, kimisinin belli bölümlerini izledim. Şunu söyleyebilirim ki, Messi'nin Maradona'ya en büyük artısı hızı... Ama Maradona'nın Messi'ye en büyük artısı dayanıklılığı ve kısacık boyuna rağmen gücü... Messi gole daha yakın, daha çok atarak takımını taşıyor; Maradona her ne kadar İtalya liginde gol krallığı bulunsa da, etrafındakileri maçın içine sokan, takımını bilgisayar oyunu gibi yöneten bir beyin... Tek gol atmadan da bir maça hükmedebiliyor. Karşılıklı artı ve eksileri var.

Çevrimdışı KaPaLı

• Üye
  • Yer: Aydın
  • ArmaMortale
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2014, 20:29:47 »
Pele dünyanın en iyisi densede benim  yıldızım Maradona. Gerek dünya görüşü gerekse sahada yaptıkları muazzam. Biz onu Barcelona'da oynarken değil Napoli'yle bütün italya'ya kafa tutarken sevdik. Geçmişte oynayan futbolcuları düşünüyorumda sevdiğim isimler genelde savunma hattından. Thuram, Desailly, Cannavaro, Stam, Maldini, İvan Cordoba vs gibi çoğaltılabilir.
Kuşandık Sarı-Laciyi

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2014, 21:21:36 »
Brezilya'lı gerçek Ronaldo ve Zidane kadar izlerken beni heyecanlandiran oyuncu olmadı
Hele Ronaldo inanılmaz bir forvetti.