Gönderen Konu: Kadın Voleybol Milli Takım Organizasyonları  (Okunma sayısı 201032 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sisley Volley TV

• Üye
Ynt: Bayan Voleybol Milli Takım Organizasyonları
« Yanıtla #600 : 21 Temmuz 2017, 17:59:01 »
Evet, Ilhan ayni zamanda Moda Voleybol Kulubu'nde Baskan Yardimcisi.  Copacabana'da Brezilya milli takimi icin kesfedeceklerinden baska arta kalanlar olursa bizim kulup icin talibim diyor.

Abi Harvard,Sorbonne ve Cambridge'e yolu düşmüş adamsın. Yok mu şöyle Copacabana yakınlarında eli yüzü düzgün bir üniversite. :)

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #601 : 21 Temmuz 2017, 18:08:11 »
Abi Harvard,Sorbonne ve Cambridge'e yolu düşmüş adamsın. Yok mu şöyle Copacabana yakınlarında eli yüzü düzgün bir üniversite. :)

Rio'daki favella'lardaki yasam sartlarini dusununce orada en iyi hayat universitesi okunur :)

• Üye
« Yanıtla #602 : 21 Temmuz 2017, 18:25:44 »
@SisleyVolley  Garay ve Natalia'ya o kadar laf ettin ama Brezilyanın yeni smaçörleri onlar kadar da olamayacak sanki :) Drusylla ile Rosamaria ne Natalia kadar hücum edebilir, ne de Garay kadar manşet alabilirler gibi duruyor.

Bizim halimiz de içler acısı gerçi, onlar kadar bile smaçörümüz yok, çaprazlarımız yarım yamalak. Sirbistan güle oynaya aş olur bu gidişle, ruslar ne yapacak bilemiyorum.

Bu mesajı yeni gördüm Vamos. Gecikme için kusura bakma :)

Evet Natalia ve Garay'ı tutmayan biriyim. Hala aynı fikirdeyim. Ama arkalarından gelen isimlerin daha da yetersiz olduğunu yine bu forumda 16 Nisan'da yazmış olduğum şu yorumda dile getirmiştim.

"Sisteminin temel taşları Natalia+Garay olan hiçbir takım özellikle CL ve Olimpiyatlar da başarıya ulaşamayacaktır. Ze Roberto'nun bu ikiliye AYNI ANDA şans vermesi , bu ikilinin Dünya voleybolunun elit oyuncuları olmasından kaynaklanmıyor. Elindeki mevcut smaçör skalasının yetersiz ve formsuzluğundan kaynaklanıyor. "
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2017, 18:30:54 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimdışı VamosRafa

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #603 : 22 Temmuz 2017, 23:06:17 »
Bu mesajı yeni gördüm Vamos. Gecikme için kusura bakma :)

Evet Natalia ve Garay'ı tutmayan biriyim. Hala aynı fikirdeyim. Ama arkalarından gelen isimlerin daha da yetersiz olduğunu yine bu forumda 16 Nisan'da yazmış olduğum şu yorumda dile getirmiştim.

"Sisteminin temel taşları Natalia+Garay olan hiçbir takım özellikle CL ve Olimpiyatlar da başarıya ulaşamayacaktır. Ze Roberto'nun bu ikiliye AYNI ANDA şans vermesi , bu ikilinin Dünya voleybolunun elit oyuncuları olmasından kaynaklanmıyor. Elindeki mevcut smaçör skalasının yetersiz ve formsuzluğundan kaynaklanıyor. "

Önemli değil, ben de çok sık bakmıyorum buraya. Natalia yine bir maç batırıp bir maç çılgın atmaya devam ediyor. Önümüzdeki sezon için Natalia'nın çılgın atacağı maçların kritik maçlar olması işin dua etmekten başka şansımız yok sanki.

Bu arada milli takımı izleme fırsatın oldu mu hiç, Guidetti'nin kariyerine kara bir leke olarak ekleneceğiz galiba :)

• Üye
« Yanıtla #604 : 25 Temmuz 2017, 18:57:37 »
Önemli değil, ben de çok sık bakmıyorum buraya. Natalia yine bir maç batırıp bir maç çılgın atmaya devam ediyor. Önümüzdeki sezon için Natalia'nın çılgın atacağı maçların kritik maçlar olması işin dua etmekten başka şansımız yok sanki.

Bu arada milli takımı izleme fırsatın oldu mu hiç, Guidetti'nin kariyerine kara bir leke olarak ekleneceğiz galiba :)

Herzaman ki Natalia. İstikrarsızlığı istikrar edinmiş durumda. Arka ortadan iyi ekmek yedi. Yine finallere attılar kendilerini. Gerçi konu WGP olunca şampiyonluklarına bile şaşırmam.

Bize gelecek olursak ,
Büyük bölümünü takip ettim. Maalesef çöpe attığımız bir turnuvaydı.

WGP yi herzaman Avrupa,Dünya ve Olimpiyat şampiyonaları için birer B ve C planı , ana parçalara (as kadroya) eklemlenebilecek yan parçalar üretme ve çıkarma platformu olarak görmüşümdür. Bu yüzden minimum da olsa bu turnuvadan gelecek adına kazanım veya kazanımlar elde etmek önemlidir.

Finalleri zorlayabileceğimizi zaten düşünmüyordum ama turnuvayı hiçbir kazanım elde edemeden  kapatmak üzücü oldu. Yoksa 8. olmuşuz 11. olmuşuz pek de önemli değil benim açımdan.

Guidetti her bir ayakta kadroya en az iki tecrübeli oyuncu (Eda- Naz-Gözde-Neriman-Bahar) takviyesi yapabilirdi. Böylece ufukta ki Avrupa Şampiyonası için daha erken ve daha rekabetçi bir hazırlık aşamasının yolunu açmış olurdu.

Sonuç olarak özgüven,motivasyon ve konsantrasyon konusunda oldukça sıkıntılı bir takımla yola çıktık. En ufak bir hata da moraller bozuldu. Zincirleme hatalar başladı. Hiç yakışmayan set skorlarına imza atıldı.

Halbuki bu oyunculara bir etap Eda bir etap Gözde liderlik etseydi hem hırs hem oyunda kalma hem de görev tanımlarının somutlaşması bakımından daha verimli bir turnuva geçirilebilirdi.

Kenardan gelip rol oyunculuğu görevi üstlenecek aynı tip oyuncuları (Şeyma-Meliha-Fatma) ilk altı oynatmak yerine özellikle son haftada Neriman-Gözde ikilisinin arkasında bekletip oyundan düştükleri anda sahaya dahil etmek çok daha faydalı olabilirdi. Bu durumda hem kendileri üstleneceği rolü bilip ona odaklanırdı hem de bizler bunu ne derecede yerine getirebiliyorlar onu görmüş olurduk.

Bu senaryoda yine kötü oynayabilirlerdi ama doğru metodu uygulayarak hüsrana uğramak çok daha kabul edilebilir bir durum olurdu.

Tüm bunların dışında ; Guidetti'nin gerek Almanya gerekse Hollanda ile yaptıklarını hayranlıkla izlemiş biri olarak kendisine güveniyorum. Umarım iyi bir Avrupa Şampiyonası çıkarır. En büyük dezavantajı oyuncularının kafa yapısı olacak. Çünkü birçoğu çalışmayı ve kendilerini geliştirmeyi sevmiyor.
« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2017, 19:05:26 Gönderen: Sisley Volley TV »

• Üye
« Yanıtla #605 : 06 Ağustos 2017, 20:10:49 »
Yine finallere attılar kendilerini. Gerçi konu WGP olunca şampiyonluklarına bile şaşırmam.

Altı takımın yer aldığı WGP finallerinde şampiyon yine Brezilya. MVP de Natalia. (Tandara da olabilirdi)

WGP lere çok anlam yüklemeyenlerdenim. Avrupa,Dünya ve Olimpiyat şampiyonaları için birer B ve C planı , ana parçalara (as kadroya) eklemlenebilecek yan parçalar üretme ve çıkarma platformu olarak görmüşümdür.

Bunu açıkcası Brezilya çok iyi kullandı ve kullanıyor. Takımlar bu turnuvada genellikle rakiplerinin zayıf yönlerinden daha çok kendi oyun şablonlarına odaklanıyorlar. Yani ev ödevlerinin büyük bölümü kendileri.

Herhangi bir pozisyona oyuncu takviye etme , oyuncuya rol biçip o rolü oynamasını bekleme bütün bunların takımın geneline yansımasını izleme öncelikli adımlar. 1 oyuncu kazanabilmek veya takım içinde dağıtılan rolü yerine getirebilen 1 oyuncu görmek bile büyük kazanım.

Avrupa , Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında ise durum daha farklıdır. Üst düzey takımlar as kadroyu ve oyun içi rolleri artık belirlemişlerdir. Herşey bellidir. Öncelikli ev ödevleri rakibin zaaflarını tespit etmek ve onların üzerlerine gitmektir. Yani tamamen rakibe çalışmak.

Ze Roberto bu turnuvada çok doğru ve bizimde işimize gelecek bir işe kalkıştı. Natalia'ya hücumdan ziyade savunma da liderlik rolü verdi. Bu aslında bir riskti ama alınması gerekli olan cinstendi. Nitekim işe de yaradı. Sistem çökmedi. Ve takımda ki diğer oyuncuların elide rahatladı. Ek olarak Natalia'nın hücumda ki kronik istikrarsızlığı aşırı kullanılmaması sebebiyle takıma zarar vermedi. Natalia mental olarak zinde kaldı.

Jan de Brandt şüphesiz ki turnuvayı ve Natalia'yı takip etmiştir. Ze'nin Natalia'ya biçtiği rolden birşeyler çıkaracaktır.

Türkiye ve Şampiyonlar Ligi yukarıda tanımlama yaptığım organizasyonlar açısından WGP den daha çok diğer turnuvalarla benzeşiyor. Artı olarak servisler çok üst seviyeler de oluyor.

Görünen o ki Jan da Ze gibi savunma da liderliği Natalia'ya verecek. Natalia hernekadar son WGP de bu rolü oynayıp benimsese de bunu Fenerbahçe organizasyonunda yanında Melis-Merve ile ne denli yerine getirebilecek işte o soru işareti.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2017, 20:20:32 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimdışı VamosRafa

• Üye
« Yanıtla #606 : 06 Ağustos 2017, 21:28:42 »
Altı takımın yer aldığı WGP finallerinde şampiyon yine Brezilya. MVP de Natalia. (Tandara da olabilirdi)

WGP lere çok anlam yüklemeyenlerdenim. Avrupa,Dünya ve Olimpiyat şampiyonaları için birer B ve C planı , ana parçalara (as kadroya) eklemlenebilecek yan parçalar üretme ve çıkarma platformu olarak görmüşümdür.

Bunu açıkcası Brezilya çok iyi kullandı ve kullanıyor. Takımlar bu turnuvada genellikle rakiplerinin zayıf yönlerinden daha çok kendi oyun şablonlarına odaklanıyorlar. Yani ev ödevlerinin büyük bölümü kendileri.

Herhangi bir pozisyona oyuncu takviye etme , oyuncuya rol biçip o rolü oynamasını bekleme bütün bunların takımın geneline yansımasını izleme öncelikli adımlar. 1 oyuncu kazanabilmek veya takım içinde dağıtılan rolü yerine getirebilen 1 oyuncu görmek bile büyük kazanım.

Avrupa , Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarında ise durum daha farklıdır. Üst düzey takımlar as kadroyu ve oyun içi rolleri artık belirlemişlerdir. Herşey bellidir. Öncelikli ev ödevleri rakibin zaaflarını tespit etmek ve onların üzerlerine gitmektir. Yani tamamen rakibe çalışmak.

Ze Roberto bu turnuvada çok doğru ve bizimde işimize gelecek bir işe kalkıştı. Natalia'ya hücumdan ziyade savunma da liderlik rolü verdi. Bu aslında bir riskti ama alınması gerekli olan cinstendi. Nitekim işe de yaradı. Sistem çökmedi. Ve takımda ki diğer oyuncuların elide rahatladı. Ek olarak Natalia'nın hücumda ki kronik istikrarsızlığı aşırı kullanılmaması sebebiyle takıma zarar vermedi. Natalia mental olarak zinde kaldı.

Jan de Brandt şüphesiz ki turnuvayı ve Natalia'yı takip etmiştir. Ze'nin Natalia'ya biçtiği rolden birşeyler çıkaracaktır.

Türkiye ve Şampiyonlar Ligi yukarıda tanımlama yaptığım organizasyonlar açısından WGP den daha çok diğer turnuvalarla benzeşiyor. Artı olarak servisler çok üst seviyeler de oluyor.

Görünen o ki Jan da Ze gibi savunma da liderliği Natalia'ya verecek. Natalia hernekadar son WGP de bu rolü oynayıp benimsese de bunu Fenerbahçe organizasyonunda yanında Melis-Merve ile ne denli yerine getirebilecek işte o soru işareti.

Natalia konusunu diğer foruma yazdım ben de, Zé güvenmiyor heralde ona hücumda. Aslında bu normal bir düşünce ben de aynısını düşünüyorum ama çaprazındaki Rosamaria ile Drusylla da en az onun kadar dengesizken böyle birşey denemesi bence değerli. Jan konusuna gelince, Sence yapacak mı bunu Jan? Natalia sorun çıkaracak birine benzemiyor ama geçen sezon Mvp olmuşken, az pas almayı nasıl karşılayacak acaba?

Liberolarımız ciddi sorun, Merve zaten artık manşet falan alamaz da Melis'in bir parça düzelmesine ihtiyacımız var. Artık ne milli takımlarda ne de kulüplerde öyle taş gibi manşet alan takım yok bence, her takımın manşeti bozuluyor ama Melis'inki herkesten çok daha fazla bozuluyor sorun o :(

Çevrimdışı smith jr

• Üye
    • gfburakkk
« Yanıtla #607 : 06 Ağustos 2017, 21:41:48 »
Dostum Natalia geçen sene hücumu en istikrarlı oyuncumuzda ama

• Üye
« Yanıtla #608 : 06 Ağustos 2017, 23:07:48 »
Natalia konusunu diğer foruma yazdım ben de, Zé güvenmiyor heralde ona hücumda. Aslında bu normal bir düşünce ben de aynısını düşünüyorum ama çaprazındaki Rosamaria ile Drusylla da en az onun kadar dengesizken böyle birşey denemesi bence değerli. Jan konusuna gelince, Sence yapacak mı bunu Jan? Natalia sorun çıkaracak birine benzemiyor ama geçen sezon Mvp olmuşken, az pas almayı nasıl karşılayacak acaba?

Liberolarımız ciddi sorun, Merve zaten artık manşet falan alamaz da Melis'in bir parça düzelmesine ihtiyacımız var. Artık ne milli takımlarda ne de kulüplerde öyle taş gibi manşet alan takım yok bence, her takımın manşeti bozuluyor ama Melis'inki herkesten çok daha fazla bozuluyor sorun o :(

Natalia hakkında diğer forumda tam 4 ay önce şu yorumu yapmıştım Vamos.

"Birçok maçını izledim. Kritik noktalarda yaptığı hatalar kronikleşti. Bu fazlasıyla tehlikeli. Pasörlere bu konuda fazla yüklenmeyeceğim. Zira aynı pasörler Natalia'ya 20 üzeri sayı aldıran pasörler.

Maçtan maça istikrarsız çok oyuncu gördüm ama setten sete de değil , sadece set içerisinde bu kadar istikrarsız bir oyuncu fazla görmedim. İyi başladığı , sayı katkısı verdiği bir setin özellikle son anlarında bir çuval inciri berbat etme riski çok fazla. Fenerbahçe'nin maçın kader anı olabilecek anlarda kendisine Natalia haricinde hücum opsiyonları geliştirmesi gerekir.

Her oyuncu hata yapabilir. Hata bu oyunun parçası bunun farkındayım ama Natalia'nın ki başka boyutta. Kronikleşmiş vaziyette. İstatistiklere bakınca sezonun genelinde iyi katkı vermiş olan bir oyuncuyu bu şekilde eleştirmem bir çok üyece haksızca bulunabilir , Natalia'nın bu sezon çok maç aldığı soylenebilir hatta iyisi varsa söyle yerine onu alıp oynatalım da denilebilir.

Natalia'nın Fenerbahçe sistemi içerisinde hücum-savunma yönünde oynadığı rolün ve iyi yaptığı şeylerin farkındayım ama bir şeyin daha farkındayım. Voleybol da üç veya dört yanlış bir doğruyu götürmüyor.

Kritik anda yapılan bir yanlış tüm doğruları götürüyor. Takım şu yazdığım faktörden dolayı henüz çok can alıcı bir maç kaybetmedi. Ama kaybetme ihtimali azımsanmayacak derecede.

Forumun yüze 99 u Natalia'dan memnun. Gelecek sezon için düşünülen hemen hemen her kadro da var. Kendi açımdan söylemeliyim ki istediği kadar iyi katkı versin , maç sonunda hata yapma oranı oldukça yüksek bir oyuncuya ; takım içerisinde , karar anlarında onu mümkün olduğunca az kullanacak etkili hücum - savunma veryasyonları üretemeyeceksem , kadroda yer alıp almaması konusunda iki defa düşünürdüm."

Gelelim bugüne. Ze Roberto benim dört ay önce foruma yazdıklarımı 2016 Ağustos sonrası kendi zihnine yazdı. Onu mümkün olduğunca az kullanacak hücum veryasyonları üzerinde çalıştı. Çünkü savunma endeksli oynamasını istedi. Hücum endeksli isteseydi bu sefer savunma konusunda onu az kullanacak veryasyonlar üzerinde çalışacaktı. Başarılı oldu - olmadı kişiden kişiye değişir ama ana düşüncesinin bu olduğunu çok belli etti.  Bu bir tahmin tabi. :)

Elinde ki en yetenekli Brezilyalı smaçör kabul etmeliyiz ki Natalia. İyi bir takım kuracaksa Natalia'yı devre dışı bırakamaz. Hücumda liderlik verdiği anda kritik dakikalarda Natalia'nın savunmada da tökezleyeceğinin farkında.

Ze Natalia'nın görevini sınırlandırdı. Büyük ihtimal vereceği ve kafaca hazırlanması gereken rolü turnuva öncesi kendisiyle konuştu.

Kesin olmayan düşüncelerim bunlar. Ancak şurası kesin ki Ze bu hamle ile bir taşla iki kuş vurmuş oldu.

Birincisi Natalia'ya bir rol verdi ve öyle veya böyle sistemi ayakta tuttu. Başarısız olmadı. İleriki turnuvalar için kendisinden en sağlıklı verimi nasıl alacağı konusunda iyi bir veri edindi.

İkincisi ise kadroya dahil ettiği tecrübesiz isimlere özellikle hücumda insiyatif-sorumluluk alma şansı yarattı. Başarılı olup olmamaları ayrı konu. Önemli olan onlara bu seviyelerde ileride alacakları rolü tecrübe etmeleri imkanı vermesi.

Gelelim Jan'ın ne yapacağına. Savunmada liderliği Natalia'ya vereceği kanısındayım. Çünkü eli mecbur. Jerkov bu konuda Natalia'dan iyi değil. Eldeki Türk smaçörler için ise düşüncem net. Üç sene önce Meliha için bu forumda yazdıklarımla oldukça paralel.

"Meliha için ise ; Türkiye'de son yıllarda en fazla şişirilen balon... Oyuncu bize transfer olmadan öncede bu düşüncedeydim şimdide...

Fazla bir gelişme kaydedeceğini düşünmüyorum.Bana o ışığı vermiyor. Seda'yı bile aratır söyleyeyim o derece.

Transfer ettiğimiz bir oyuncu hakkında bu kadar olumsuz konuşmak istemezdim ama maalesef benim çok inandığım düşünceler bunlar. Söz uçar yazı kalır, eğer yanılırsam bu yazdıklarımın yüzüme vurulmasından hiç gocunmam , bunuda belirteyim."

Son olarak Vamos ; senin de dediğin gibi artık her takım manşette bozulabiliyor. Çünkü takımların ana hedefi rakiplerinin oyunlarını en kısa yoldan bozmak. Bu da servisle mümkün. Günümüz voleybolunda servise verilen önem o kadar arttı ki artık her takım bunun için özel antrenmanlar yapıyor.

Ve maalesef elde ki mevcut kadro servise karşı manşette o kadar yetersiz ki... Natalia'ya bu konuda mecburuz. Jan'ın Natalia ile konuşup kendisini nasıl kullanacağı konusunda karşılıklı mutabakata varması gerek. Natalia'nın rol konusunda sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum.

Aksi durumda; Natalia'yı bu sezon ki gibi kullanacak olursak herkesin ayrı telden çaldığı , aşure çorbası tadında nur topu gibi bir sisteme sahip olacağız. Hoş Natalia savunma odaklı oynasa da özellikle Vakıf karşısında yine zaafı bol bir takımız. Sadece mevcut kadroda en doğru metodu uygulayarak karşılarına çıkmış olacağız.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2017, 23:17:24 Gönderen: Sisley Volley TV »

Çevrimdışı Anka

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #609 : 21 Eylül 2017, 10:42:45 »
Azeybaycan ve Gürcistan ın ortak düzenleyeği 2017 Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası 22 Eylül - 1 Ekim 2017 tarihleri arasında, Türkiye C grubunda;

« Son Düzenleme: 21 Eylül 2017, 10:43:26 Gönderen: Anka »
FENERBAHÇE

Çevrimdışı Anka

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #610 : 21 Eylül 2017, 10:44:28 »
MİLLİLERİN PROGRAMI

23 Eylül Cumartesi – Türkiye-Rusya (19.30)

24 Eylül Pazar – Bulgaristan-Türkiye (14.30)

25 Eylül Pazartesi – Türkiye-Ukrayna (19.30)
FENERBAHÇE

Çevrimdışı Anka

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #611 : 21 Eylül 2017, 10:47:20 »
TRT Spor 2017 CEV A Bayanlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda A Bayan Voleybol Milli Takımımızın oynayacağı maçları ve şampiyonadan bazı karşılaşmaları da yayınlayacak.
FENERBAHÇE

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #612 : 21 Eylül 2017, 11:56:59 »
Hiçbir branştaki hiç bir milli takımımızda iş yok.

Erkek basketbol ve bayan voleybolda son şampiyonlar ligi şampiyonuyuz ama milli takımlar dökülüyor
Bayan basketbol ve erkek voleybol dökülüyor

Futbol bir gaz aldı ama son yılların en kötü milli takımı.

Çevrimdışı Anka

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #613 : 23 Eylül 2017, 10:54:24 »
Avrupa Şampiyonası 1. gün:

A grubu

Macaristan 0-3 Azerbaycan

Polonya 3-2 Almanya

B grubu

İtalya 3-0 Gürcistan

Belarus 3-2 Hırvatistan