U16 Avrupa Şampiyonası (Üçüncü Gün)
Letonya'da düzenlenen U16 Avrupa Şampiyonasında ilk tur grupları sona ererken, gruplarında ilk 3'e giren takımlar bir üst tura çıktı.
U16 Milli Takımımız, gruptaki 3. maçında Sırbistan'a mağlup olurarak grubu 2. sırada tamamladı.
A Grubu
Türkiye-Sırbıstan: 63-67
Türkiye ilk turdaki son maçında Sırbistan ile karşılaşırken rakibine 67-63 mağlup oldu ve grubu 2. sırada tamamladı.
Maçın en önemli noktalarından birisi biz 15 kere serbest atış çizgisine giderken, Sırbistan 29 kere gitti.
Takımımızda Samet Gülek 10 sayı-6 ribaunt yaparken, Oğuzhan Yarol 12 sayı-3 ribaunt ve Ömer Al 9 sayı-3 asist yaptı.
Sırbıstan'da Aleksandar Aranitovic 26 sayı-6 ribauntla oynarken, Aleksa Radanov 12 sayı-4 ribaunt yaptı.
Finlandiya-Litvanya: 58-83
İlk iki maçını kaybeden iki takımın maçında Litvanya, Finlandiya'yı 83-58 mağlup etti ve grubu 3. tamamladı.
Litvanya'da Tadas Sedekerskis 26 sayı-11 ribaunt-3 asistle takımını taşırken, Rokas Gadiliauskas 16 sayı-17 ribaunt ve Arnoldas Kulboka 21 sayı-8 ribaunt yaptı.
Finlandiya'da takımın skorer yıldızı Edon Maxhuni 9 sayı-7 asist-3 ribauntla oynarken, Hannes Polla 7 sayı-6 ribaunt ve Akseli Rikka 7 sayı-4 ribaunt yaptı.
Puan Durumu
1- Sırbistan 3-0 *
2- Türkiye 2-1*
3- Litvanya 1-2 *
4- Finlandiya 0-3
B Grubu
Bosna Hersek-Letonya: 55-63
Ev sahibi Letonya, Bosna Hersek'i 63-55 ile geçerken grubu lider tamamladı.
Letonya'da Roberts Blumbergs 8 sayı-11 ribaunt, Arturs Strautins 13 sayı-8 ribaunt-6 asist ve Rodions Kurucs 13 sayı-5 asist-4 ribauntyaptı.
Bosna'da Dzanan Musa'nın 20 sayı-12 ribaunt-4 asistlik performansı yeterli olmazken, Luka Labus 11 sayı-5 ribaunt-3 asist ve Amar Gegic 14 sayı-6 ribaunt yaptı.
Yunanistan-Hırvatistan: 51-56
Hırvatistan kritik maçta Yunanistan'ı 56-51 mağlup etti ve bir üst tura yükseldi.
Hırvatistan'da Luka Kotrulja 19 sayı-5 ribaunt yaparken, Leo Cizmic 11 sayı-3 ribaunt ve Vuk Lazic 6 sayı-6 asist-3 ribaunt yaptı.
Yunanistan'da Vasileos Christidis 11 sayı-18 ribaunt-4 blok yaparken, Vasileos Christidis 13 sayı-7 ribaunt ve Dionysios Tataris 8 sayı-4 ribaunt yaptı
Puan Durumu
1- Letonya 3-0 *
2- Bosna Hersek 2-1 *
3- Hırvatistan 1-2 *
4- Yunanistan 0-3
C Grubu
Almanya-Fransa: 59-70
İki gündür farklı bir şekilde maçlarını kazanan iki takımın maçında Fransa, Almanya'yı 70-59 mağlup ett ve gruptan lider çıktı.
Fransa'da Bathiste Tchouaffe 18 sayı-3 ribautn-3 asist yaparken, Killian Tillie 12 sayı-8 ribaunt ve Jules Rambaut 15 sayı-8 ribaunt yaptı.
Almanya'da Kostja Mushidi'nin 20 sayı-7 ribaunt-4 asistlik performansı yeterli olmazken, Isaiah Hartenstein 9 sayı-10 ribaunt-2 blok ve Lars Lagerpusch 12 sayı-2 ribaunt yaptı.
Danimarka-Polonya: 58-68
Polonya, gruptaki son maçında Danimarka'yı 68-58 mağlup etti ve gruptan çıktı.
Polonya'da Mateusz Szczypinski 20 sayı-8 ribauntla oynarken, Dominik Rutkowski 12 sayı-3 ribaunt ve Bartlomiej Pietras 15 sayı-9 ribaunt-5 blok yaptı.
Danimarka'da Sylvester Berg 15 sayı-11 ribaunt yaparken, Martin Poulsen 8 sayı-4 ribaunt ve Asbjoern Nerlov 12 sayı-5 ribaunt yaptı.
Puan Durumu
1- Fransa 3-0 *
2- Almanya 2-1 *
3- Polonya 1-2 *
4- Danimarka 0-4
D Grubu
İtalya-İspanya: 71-53
Grubun başarılı takımı İtalya, İspanya karşısında zorlanmazken rakibini 18 sayı farkla 71-53 mağlup etti.
İtalya'da Davide Moretti 17 sayı-5 asist yaparken, Giordano Pagani 13 sayı-8 ribaunt ve Tommaso Oxilia 10 sayı-10 asist yaptı.
İspanya'da Victor Moreno 16 sayı-4 asist yaparken, Pol Figueras 7 sayı-4 ribaunt ve Aleix Font 8 sayı yaptı.
Ukrayna-Rusya: 68-61
İkincilik için elinde büyük fırsatı bulunan Rusya, Ukrayna'ya 68-61 mağlup olarak bu fırsatı tepti.
Ukrayna'da Ihor Dubonenko 18 sayı-7 ribaunt yaparken, Dmytro Skapintsev 17 sayı-8 asist ve Vladyslav Los 9 sayı-3 ribaunt yaptı.
Rusya'da Agasiy Tonoyan 14 sayı-4 ribaunt yaparken, Daniil Trostin 20 sayı-3 ribaunt ve Danyyil Ovcharenko 8 sayı-11 ribaunt yaptı.
Puan Durumu
1- İtalya 3-0 *
2- İspanya 2-1 *
3- Rusya 2-1 *
4- Ukrayna 0-4
2. Tur Grupları
24 Ağustos'ta başlayacak olan 2. tur gruplarında ise takımımız E Grubunda yer alıyor.
Grupta ilk 4 e girenler çeyrek finale çıkacak.
E Grubu
1- Letonya 2-0
2- Sırbıstan 2-0
3- Türkiye 1-1
4- Bosna Hersek 1-1
5- Hırvatistan 0-2
6- Litvana 0-2
Grubun Fikstürü
24 Ağustos
15.54 Hırvatistan-Sırbistan
18.00 Bosna Hersek-Türkiye
20.15 Litvanya-Letonya
25 Ağustos
15.45 Sırbistan-Bosna Hersek
18.00 Hırvatistan-Litvanya
20.15 Türkiye-Letonya
26 Ağustos
15.45 Bosna Hersek-Litvanya
18.00 Türkiye-Hırvatistan
20.15 Letonya-Sırbistan
F Grubu
1- Fransa 2-0
2- İtalya 2-0
3- Almanya 1-1
4- Rusya 1-1
5- İspanya 0-2
6- Polonya 0-2
Grubun Fikstürü
24 Ağustos
15.45 İspanya-Almanya
18.00 Rusya-Fransa
20.15 Polonya-İtalya
25 Ağustos
15.45 Fransa-İspanya
18.00 Rusya-Polonya
20.15 Almanya-İtalya
26 Ağustos
15.45 İtalya-Fransa
18.00 Almanya-Rusya
20.15 İspanya-Polonya
Liderler
Sayı
1- Tadas Sedekerskis (PF) 21.7 sayı (Litvanya)
2- Dzanan Musa (SG) 19.7 sayı (Bosna Hersek)
3- Daniil Trostin (SG) 17.7 sayı (Rusya)
4- Rodions Kurucs (PF) 17.0 sayı (Letonya)
5- Kostja Mushidi (SG) 16.7 sayı (Almanya)
Ribaunt
1- Rokas Gadiliauskas (C) 14.0 ribaunt (Litvanya)
2- Vasileos Christidis (C) 12.0 ribaunt (Yunanistan)
3- Sylvester Berg (C) 10.0 ribaunt (Danimarka)
4- Roberts Blumbergs (SG) 9.3 ribaunt (Letonya)
5- Louis Olinde (SF) 8.7 ribaunt (Almanya)
Asist
1- Ömer Al (PG) 4.3 asist (Türkiye)
2- Andreas Anastasios Skoufis (PG) 4.3 asist (Yunanistan)
3- Mate Kalajzic (PG) 4.3 asist (Hırvatistan)
4- Bojan Nesic (PG) 4.0 asist (Sırbıstan)
5- Tadas Sedekerskis (PF) 4.0 asist (Litvanya)
Top Çalma
1- Vili Nyman (SF) 3.7 top çalma (Finlandiya)
2- Amar Gegic (SG) 3.7 top çalma (Bosna Hersek)
3- Jakub Kobel (PG) 3.7 top çalma (Polonya)
Top Kaybı
1- Tadas Sedekerskis (PF) 6.3 top kaybı (Litvanya)
2- Edon Maxhuni (PG) 5.3 top kaybı (Finlandiya)
3- Kostja Mushidi (PG) 4.7 top kaybı (Almanya)
Blok
1- Ömer Yurtseven (C) 3.0 blok (Türkiye)
2- Bartlomiej Pietras (PF) 2.7 blok (Polonya)
3- Rokas Gadiliauskas (C) 2.3 blok (Litvanya)
DerinAvruoa-Utkan