Gönderen Konu: Nikola 'İsviçre Çakısı' Kalinic  (Okunma sayısı 202606 defa)

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sergioleone

• Üye
  • Yer: kadıköy
    • _sergioleone_
Ynt: Nikola 'İsviçre Çakısı' Kalinic
« Yanıtla #210 : 15 Nisan 2016, 10:13:33 »
ben kalinic'in son iki maçtaki performansının tesadüf olmadığını, obradoviç'in bilerek isteyerek tüm sezon kaliniç'i bu bölüme hazırladığını ve sakladığını düşünüyorum. hatta biraz daha abartıp kaliniç'in sezon içindeki acemice top sürmeleri, air ball'ları falan bile bilerek yaptığını söyleyeceğim nerdeyse:)), sonuçta obradoviç bu şapkadan tavşan çıkarmak kolay değil:)))

Çevrimdışı colossus35

• Üye
  • Yer: ankara
« Yanıtla #211 : 15 Nisan 2016, 11:19:08 »
Tamam Kaliniç'in şutu iyi değil, sezonda bol bol saçmaladı vs vs.
Ama adamın kalitesi belli, öyle olmasa zaten Obra reyiz almazdı. Datome için de çok burun kıvıran oldu ama şimdi herkes adamın hayranı.
Söz konusu Obra ise oyuncu eleştirirken çok iyi düşünmek lazım. Efsaneden, kaybetmekten nefret eden bir adamdan bahsediyoruz,  mutlaka oyuncu seçimleri konusunda hepimizden daha iyidir.

Kaliniç'e gelirsek bence Obra'nın ondan ne beklediğini yeni yeni anlıyor. Biz onun öncelikle şutundan ziyade, mücadelesinden, fiziğinden, atletizminden ve savunma gücünden yararlanmak istiyoruz. Sonrasında da post-upları, orta mesafe şutları, hücum ribaundları da olursa aynı böyle tadından yenmez oluyor.
« Son Düzenleme: 15 Nisan 2016, 11:20:07 Gönderen: colossus35 »

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #212 : 15 Nisan 2016, 11:25:59 »
Mücadele konusunda Kalinic hep aynı noktadaydı. Eksiği olsa koç onu kenara çekip fırçalamaz mıydı? Böyle bir şey gördük mü? Görmediğimize göre efor olarak eksiği yoktu. Bir ara süresi azaldı, ama bu bence mental olarak kendine gelmesini sağlamak içindi.

1 milyon bonservis konusu sıkıntı oldu evet. Ama yükselişte genç bir oyuncuydu Kalinic ve koçun seçimiydi. O pozisyona bir Amerikalı da alınabilirdi ama seçim bu oldu. Kalinic'in bizde uzun yıllar kalma potansiyeli de bonservisin gerçek maliyetini azaltıyor bu arada.

Son olarak da evet, hücumda post up pozisyonları hariç dışarıda topu alınca genelde kötü tercihler ve düşük yüzdeleri ile oynadı. Ama şunu düşünün, ki en çok kızdığım konu bu, bazı davar "Fenerliler" Kalinic'e sosyal medyada yıl boyu küfüre varan hakaretler etti. Yeni bir ülke, yeni bir takım, yeni bir koç... Büyük bir maceraya atılıyorsunuz, tökezliyorsunuz ve düşene bir de taraftar vuruyor. Tabii ki tüm taraftar böyle değil, ama bunu yapan bir çok insan var ve bunu yapanlar da futbol takımındaki milyonluk eşeklere tapanlar. Obradoviç ve takım arkadaşları arkasında durmasa Kalinic asla ayağa kalkamazdı, sene sonunda da gönderirdik.

Bu konuya bu kadar kızmamın ve takmamın sebebi, taraftar her sene illa ki bazı oyunculara takıyor. Takımın keyfini çıkarmak ve mücadelenin hakkını vermek yerine kendi oyuncularını esprilere meze ediyor. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Hayatın her alanında, idealler ile realiteler arasındaki çatışmayı görürürüz.  Sen ideal olanı dile getirmişsin.  Keşke dediğin gibi, taraftar kötü oynasa bile oyunculara takmasa.  Ancak pratikte bunun gerçekleşmesi imkansız.  Zaten, ideal bir toplum olmanın çok ötesindeyiz.  Sanmıyorum ki bu realite, bu basketbol örneğinde bir anda ideale dönüşsün. 

Cevaplarına dönecek olursam...  Mücadele konusunda Kaliniç hep aynı noktada demişssin.  Dikkat edersen, senin kullandığın anlamıyla mücadele ile benimki ayrı.  Konteksten bağımsız bakarsak büyük ihtimalle senin kullanımın daha doğru.  Maç içinde ortaya konan eforu kastetmişsin.  Ben, efordan ziyade, maçta yapılan katkı ve performans kalitesini de içine katmışım.  Açıkçası, senin kullandığın manası ile mücadele benim için fazla bir şey ifade etmiyor.  Mesela, Emir de mücadele ediyordu.  Keza, Barış Hersek de eminim ki ciddi bir efor ortaya koyuyor.  Ancak iş, pozitif bir sonuç elde etme olunca, mücadele elzem ama tek başına yeterli bir kriter değil.  Obradoviç'in Kaliniç'e bağırmamasını onun beklenen performansı ortaya koyduğuna yormuşsun.  Birincisi, Obradoviç'in neden bağırdığı ile ilgili tüm sebepleri içine alan genel bir kanun yok.  İkincisi, Obradoviç'in geçen sene hiç bağırmadığı tek oyuncu kim?  Goudelock.  Ancak, Hoca'nın onun oyunundan tatmin olmadığını bu sene gördük. 

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #213 : 15 Nisan 2016, 11:49:23 »
Kalinic hakkında kesin hüküm vermeden önce zaman tanınmalı mı? Kesinlikle evet. Her defasında henüz hüküm vermek için erken ibaresini söyleyerek eleştirmeye çalışıyorum. Bu hüküm verme konusu ise takıma yararlı bir şeyler yapıp yapamayacağı mevzuunda... Hani az yetenekle de faydalı işler yapıp parlayan çok isim var. Ama kesin hüküm vereceğim bir şey varsa: Top eline yakışmıyor ve yetenek fakiri... Bire birde adam eksiltemeyen, şutu, pasörlük ve oyunu okuma becerisi sınırlı vasat bir oyuncu... Yemeyip içmeyip savaşır ve mental olarak toparlanırsa belki ileride çok faydalı işlere imza atabilir. Ama kesin olan şu ki, yetenek konusunda bu seviyelerin oldukça fakiri... Bizim mahallenin (mevcut kadromuzun) en yoksul ismi...

Madem eski yazılanlar alıntılanacak. Benim daha iki ay önce yazdığım ve halen ardında olduğum mesajın başı kel olmadığından bende alıntılıyorum. Elbette halen aynı düşüncedeyim. :D

« Son Düzenleme: 15 Nisan 2016, 11:50:04 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimiçi iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #214 : 15 Nisan 2016, 14:17:43 »
Koç maçtan sonra bizim için çok önemli bir rolü var demiş kaliniç için. En kritik dönemde çok kritik bir katkı verdi. Umarım böyle devam eder.

Çevrimdışı Kutay

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • kutay_erkan
« Yanıtla #215 : 15 Nisan 2016, 19:15:40 »
Hayatın her alanında, idealler ile realiteler arasındaki çatışmayı görürürüz.  Sen ideal olanı dile getirmişsin.  Keşke dediğin gibi, taraftar kötü oynasa bile oyunculara takmasa.  Ancak pratikte bunun gerçekleşmesi imkansız.  Zaten, ideal bir toplum olmanın çok ötesindeyiz.  Sanmıyorum ki bu realite, bu basketbol örneğinde bir anda ideale dönüşsün. 

Cevaplarına dönecek olursam...  Mücadele konusunda Kaliniç hep aynı noktada demişssin.  Dikkat edersen, senin kullandığın anlamıyla mücadele ile benimki ayrı.  Konteksten bağımsız bakarsak büyük ihtimalle senin kullanımın daha doğru.  Maç içinde ortaya konan eforu kastetmişsin.  Ben, efordan ziyade, maçta yapılan katkı ve performans kalitesini de içine katmışım.  Açıkçası, senin kullandığın manası ile mücadele benim için fazla bir şey ifade etmiyor.  Mesela, Emir de mücadele ediyordu.  Keza, Barış Hersek de eminim ki ciddi bir efor ortaya koyuyor.  Ancak iş, pozitif bir sonuç elde etme olunca, mücadele elzem ama tek başına yeterli bir kriter değil.  Obradoviç'in Kaliniç'e bağırmamasını onun beklenen performansı ortaya koyduğuna yormuşsun.  Birincisi, Obradoviç'in neden bağırdığı ile ilgili tüm sebepleri içine alan genel bir kanun yok.  İkincisi, Obradoviç'in geçen sene hiç bağırmadığı tek oyuncu kim?  Goudelock.  Ancak, Hoca'nın onun oyunundan tatmin olmadığını bu sene gördük.
Ideal toplum olmadığımız konusundaki eleştiriler doğru abi, yine de herkes çevresindekini uyarmalı böyle konularda. Hak edene övgü, hak etmeyene yani mücadele etmeyene eleştiri.

Kalinic'in mücadelesinin performansa dönüşmemesi konusunda... Ben burada bir çok etken olduğunu ve bir çoğunun dışsal etkenler olduğunu düşünüyorum. Saydığım gibi ilk kez yeni bir ülke ve takım olması mesela. Ayrıca Murat Murathanoğlu çok güzel ifade etmiş, ironik bir şekilde, Vesely'nin sakatlanmasıyla Kalinic'in görev tanımı çok daha netleşti. Önceden onun çok iyi yaptığı şeylerin (savunmada açık kapayarak her yere yetişme, hücum ribaundu, açık sahada kulvar koşma, backdoordan cut etme...) büyük bir kısmını Vesely yapıyordu ve Datome oyundan çıkınca giren Kalinic'in ceza şutu atması en kritik mesele oluyordu. O da bu şutlarda korkunç bir yüzde ile oynayınca (burası içsel bir sebep mesela) özgüven kaybederek kendi iyi yaptığı şeyleri de Top 16'da yapamamaya başladı. Şimdi Vesely'nin yokluğunda, bir kaç haftadır yükselen formunun üstüne ona büyük bir rol biçilince, o da parladı.

Kendine güvenini tekrar kazanıyor, böyle devam ederse eminim ki önümüzdeki zorluk derecesi yüksek maçlarda şimdikinden de iyi oynayacak. Belki 17 sayı yapmayacak ama 5 ribaunt 3 asist yapmaya devam edecek, ceza şutlarını sokacak, her ribaunda ve savunma yardımına yetişecek. Bu potansiyel onda var.

Fiziksel olarak yapamayacağı şeyleri kısa oyuncuyu savunmak ve hücumda topla yüzü dönük yaratmak olarak görüyorum, ama zaten ona bu işler düşmeyecek her şey yolunda giderse.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Burası Fenerbahçe. Burada "2010'da şampiyon olalım, 5 yıl sonra başarılı olalım." diye hedef belirlenemez. - Willie Solomon

Çevrimdışı sonkale1907

• Üye
  • Yer: MERSİN
« Yanıtla #216 : 15 Nisan 2016, 19:52:36 »
Geldiğinden beri bende beğenmiyorum. (Son iki maçı hariç) Ama yine de Zoriç'ten iyidir. Şükürler olsun Allah'ım iyi gitti, oh be..  ;D
FENERBAHÇE

Çevrimdışı fundamental

• Üye
« Yanıtla #217 : 15 Nisan 2016, 23:43:30 »
Beyler tamam adam kötü,ritmini bulamadı. Zoric'ten beter hale geldi ok ancak şöyle de bir şey var ki hoca son saniye topu için oyuna kalinici soktu,vardır bir bildiği diyorum. Bence biraz geç öğreniyor bizim oğlan. f4e yetişecek eminim.

top 8'e yetişti hehehe

Çevrimdışı RUB

• Üye
  • Yer: Avşa
    • Captain_1907
« Yanıtla #218 : 19 Nisan 2016, 23:47:55 »
Real serisinden sonra her yerde Kalinic'i sevmeyen adam benimle ahbaplık edemez diyeceğim. Kendi adıma bu 3 maçla önceki kötü oyunlarının hepsini unutturdu.
Hepimiz ölelim FENERBAHÇE yaşasın!!!

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
  • Yer: Azerbaycan , Bakü
« Yanıtla #219 : 19 Nisan 2016, 23:52:13 »
kalinic sezona berbat falan girmedi, son maclarda kafasi kesik tavuk gibi ne yaptigini bilmiyor.

ama ben cok seviyorum kendisini , toparlayacakdir eminim, kendisinden yapmasi istenenleri yapacakdir insallah.

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
« Yanıtla #220 : 19 Nisan 2016, 23:52:44 »
Sonu batiste, kleiza, giricek, zoric gibi olacak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

olmadi.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #221 : 20 Nisan 2016, 00:05:23 »
Herkes üzerine düşeni yaptı ancak bu serinin kritik oyuncusuydu bence. Savunmada yaptıkları anlatılmaz, yaşanır...
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı İbrahim Coşkun

• Üye
    • icoskun1977
« Yanıtla #222 : 20 Nisan 2016, 00:14:16 »
Bu serinin MVP si diyebilir miyiz? Umarım böyle devam eder.

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
« Yanıtla #223 : 20 Nisan 2016, 00:32:05 »
top8 ortalamasi

24 dakika, 11.3 sayi, 6.7 ribaund 1.3 asist.

2 sayi yuzdesi : 73.7 %

Çevrimdışı mrkene

• Üye
« Yanıtla #224 : 20 Nisan 2016, 01:09:21 »
Helal olsun be yamuk çene :) koca sene olmadı mı dedik ama yüzümüzü öyle bir güldürdün ki :) sağ ol var ol