Gönderen Konu: Fenerbahçe | Genel Haberler  (Okunma sayısı 1270727 defa)

0 Üye ve 34 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
Ynt: Fenerbahçe / Genel Haberler
« Yanıtla #1170 : 26 Eylül 2014, 20:54:32 »
Dediğim gibi bariz bir Organizasyon problemi var..Allah sonumuzu hayır etsin
HaBaBaM GüM GüM GüM

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #1171 : 26 Eylül 2014, 20:56:25 »
Ben! Hatta izlmeye o kadar eskiden başladım ki, o zamanlar elektrik daha icat edilmemişti de maçları mum ışığında izliyordum!

Şeklinde iğrenç bir espri geldi aklıma ama yaşını başını almış birisi olarak vazgeçtim :)

Abi forumdaki kardeşlerin çoğu daha doğmamıştı, biz canlı izliyorduk maçları :)

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #1172 : 26 Eylül 2014, 21:01:44 »
Ha ha benim ilk maçım tv'dendi..1985 yanılmıyorsam...Calvinli Efeli takım Eczacıbaşı'nı dağıtmıştı...O zaman üç sayı kuralı da yeni gelmişti. Calvin 5-6 tane üçlük atmıştı millet ayağa kalkmıştı..Ayrıca Calvin çok özel bir oyuncuydu...Hani şimdi aradığımız pota altı canavarı var ya o tarz işte..İçerden dışardan atardı...Ama play-off finalinde sadece Efe ile ikisi GS'ye karşı yetmemişti...

Calvin efsane adamdı, 3lükleri muhteşemdi ama o sezon gsnin hülleyle 5 yabancılı kadrosu vardı, Michael Scearse ağır basmıştı. Bir de Paul Dawkins vardı onlarda değişik bir atış tarzı vardı.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1173 : 26 Eylül 2014, 21:47:40 »
Nereyi açsam ruhum kararıyor ..

Kenan Sipahi'den bahsedelim, oyunda olduğu her dakika oyuna nasıl etki ettiğini konuşalım, Kenan'ın bu takım içindeki yeri nedir, biraz bunlardan bahsedelim. Elimde olsa alırım Will Bynum'ı getiririm, gönlünüz olsun diye de Datome'yi paket yaptırırım. Lakin mevcut kadromuz bu, transfer düşük ihtimal olarak gözüküyor. Milyon kez yazsak da biz yazdığımız için bu durum değişmeyecek.

Bana, Kenan konusunda 'takık' diyenlerin, transfer konusunda beni katladıklarını ayrıca not ediyorum.

Çevrimdışı Cengizao

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #1174 : 26 Eylül 2014, 21:49:02 »
Niye hâlâ kabul etmeyenler var anlamıyorum.

Bu forumda olmasa da eleştirmemizi Efes fanatizmi görüp hainlik ile suçlayanlar var. Çok üzülüyorum. Efes'i ezelden beri sevememişimdir hem de.

Fenerbahçe'nin guard rotasyonu:
Kenan Sipahi -> Point Guard
Ricky Hickman -> Combo Guard
Andrew Goudelock -> Shooting Guard
Can Altıntığ -> Combo Guard
Bogdan Bogdanovic -> Swingman
Emir Preldzic -> Swingman
Melih Mahmutoğlu -> Shooting Guard

Serhat 2'den hiç süre almayacağı, Berk de deneyimsizlikten süre almayacağı için onları katmadım.

Topla oynayıp (ballhandling) topu saklayarak pas açısını kendi yaratan tek oyuncu var, o da Kenan Sipahi. Combo-guardlara oyun kurduran kaç takım var Avrupa'da? Yazar mısınız lütfen.

Eğer pass-first lider bir point guard alınmazsa sezon TOP 16'dan itibaren çöpe gidecek. 50 kere yazınca transfer olmayacak elbet ama gördüğünü söylemeyip yanlışın olmasına izin veriyorsan da hiç takip etme o zaman takımı. Testi kırıldıktan sonra akıl veren çok olur.

Herkes son 2 maçta yazdı. Ben daha öncesinde yazdım. Bu takımın point guard aciliyeti her şeyden elzem. TV yorumcusunun ne dediği beni ilgilendirmiyor. Bozuk saat bile günde 2 defa doğruyu gösterir. Ricky Hickman'ı geçen sezon izlemiş biri olarak ne kadar winner, delici ve skoru yaratabilen bir oyuncu olduğunu biliyorum ama işin gerçeği asla topu yönlendirebilen bir oyuncu olmadı. Ballhandlingi olan combo-guardların çoğu alt seviyede sık sık point guard oynar. Bu seviyede doğru pas seçimleri yapmak ve pick&roll ile pozisyon hazırlamak her yiğidin harcı değildir. Bir oyuncuya yapabileceğinden fazlasını yüklemek o oyundan alınacak verimi zaman içerisinde sıfıra yaklaştırır. Hickman'ı topu şu anda yönlendirmiyor, spacing ile topun geçişi sağlanamıyor. Melih'e sürekli sağ dipten karambol içinde şut pozisyonu sağlamak çok ama çok canımı sıktı. Hickman yaratma konusunda topu taşımaktan öte gitmiyor, sadece pas açısı geldiğinde iyi pas atıyor ama point guard oyun sıkıştığında ballhandlingi kullanarak asist ya da kendine şut açısı yaratmak zorundadır.

Fenerbahçe'nin 1 no pozisyonunu doldurmak için rolleri değiştirmesi Fenerbahçe'nin komple sistemini değiştirmesine sebebiyet veriyor. Halbuki gerçek bir saf pasör point guard yanında Hickman gibi combo-guard oynaması, Obradovic'in ne zaman oyunun hızını düşürüp kontrol altına almak istediğinde Pana'daki çift guard sistemini gerçekleştirecek. Skorer beşte oynarken yaratmak zorunda olmadan set şutörü olarak ceza kesecek Goudelock zorlamadan yüksek skor bulacak, Bogdan hem 2, hem de skorer beşteki 3'te süre alıp skor yaratmada liderliğini gösterecektir. Melih ve/veya Can'ın süreleri diğer oyuncuların fazla süre almasını dengeleyip yorgunlukları azaltarak verimi yükseltir.

Yani Fenerbahçe'nin oyuncu rollerinde baştan problem var. Hem de Kenan'a haddinden fazla süre verilmesi üzerindeki baskı ile gelişimini kötü etkilemesi, doğruları deneyeceği bir oyun gidişitatı olmadığında yanlış alışkanlıklar edinmesi mümkün olacaktır. Sezonu tek bir PG ile götüremezsiniz. Kritik anları oynayabilecek deneyimde bir PG olması hem önemli maçların gidişatını etkiler (kırılma anlarındaki önemli seçimler), hem de Kenan'ın görerek deneyimlemesini sağlar, ki bu da Kenan'ın gelişimi için çok önemli.

Velhasılıkelam, bu oyuncu rolleri ile geleceğe olumlu bakmak çok zor. Hem de tek bir doğru oyuncu getirilmesi durumunda mükemmel kısa rotasyonu yaratmak mümkün olabilecekken.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 22:22:59 Gönderen: Cengizao »

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
« Yanıtla #1175 : 26 Eylül 2014, 21:58:10 »
Kemal..Ben bu 2 günden sonra Transfer pek düşük bir ihtimal olmaz..Koç hiç iyi değildi canı çok sıkılmıştı besbelli.
HaBaBaM GüM GüM GüM

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1176 : 26 Eylül 2014, 22:01:05 »
Bazı forumların olmazsa olmazları vardır, bu forumda da Efes romantizmi ve Ergin Ataman fanlığına bizzat ben en sert şekilde cevap veririm. Onun dışında kimsenin yazdığına ettiğine karışılmıyor.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 22:02:25 Gönderen: Chauncey Billups »

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #1177 : 26 Eylül 2014, 22:10:26 »
40 kere "1 ve 5 numarada yetersiziz" yazınca Chris Paul ile Pekovic gelecekmiş, kesin bilgi

Sent from my iPhone using Tapatalk

:)  Her iki cumleden birinde bu ifadeler kullaniliyor.  Gazeteleri aciyorum, kose yazarlari bunu soyluyor.  Televizyonu aciyorum, yorumcu surekli bundan bahsediyor.  Hatta gecen Londra'da Turkiye Ligi'ni takip eden bir Amerikali ile tanistim, "1 ve 5 numarayi cozmeden isiniz zor" dedi.  Ben de her onume gelen basketbol takipcisine karizma yapmak icin bunu soyluyorum.  Herkes hemfikir olma bab'inda basini salliyor. 
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 22:11:20 Gönderen: Besim »

Çevrimdışı bohannon_1907

• Üye
  • Yer: Çekmeköy
« Yanıtla #1178 : 26 Eylül 2014, 22:14:58 »
Eğer pass-first lider bir point guard alınmazsa sezon TOP 16'dan itibaren çöpe gidecek. 50 kere yazınca transfer olmayacak elbet ama gördüğünü söylemeyip yanlışın olmasına izin veriyorsan da hiç takip etme o zaman takımı. Testi kırıldıktan sonra akıl veren çok olur.

Hangi koşullarda takımı takip etme hakkına sahip olduğumuzu da listeleyebilirsen minnettar kalırız sana. Haddimizi öğretmiş olursun bize böylece.

Sevgili Cem Ağrak kardeşim ve onun nezdinde diğer forum yöneticileri. Bu forumun olabildiğince demokrat bir ortam olmasına ne kadar önem verdiğinizi biliyorum ve bunu da çok değerli buluyorum. Ancak forum geneline bir uyarı yapmanızı rica ediyorum. Herkes elbette istediğini yazmak hakkına sahip. Ancak ben Genel Haberler başlığına girdiğimde genel haber okumak istiyorum. 1 ve 5 numarada yetersiz olduğumuzu 50 değil 5000 kere bile yazabilir birisi, ancak bunu lütfen ilgili başlık (Transfer) altına yazsın. Yazsın ki ben ilgisiz bir başlık altında, beklemediğim bir anda taraftarlık dersi almak zorunda kalmayayım.
Kuşandık sarı laciyi

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1179 : 26 Eylül 2014, 22:17:11 »
Ancak ben Genel Haberler başlığına girdiğimde genel haber okumak istiyorum. 1 ve 5 numarada yetersiz olduğumuzu 50 değil 5000 kere bile yazabilir birisi, ancak bunu lütfen ilgili başlık (Transfer) altına yazsın. Yazsın ki ben ilgisiz bir başlık altında, beklemediğim bir anda taraftarlık dersi almak zorunda kalmayayım.

Abi haklısın, o nedenle mevcut konunun kilidini açtım, dileyen sabaha kadar 1-2-3-4-5 transferi isteyip, yazabilir ;
http://parkedefener.com/forum/index.php?topic=44.12270

fbkolik

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1180 : 26 Eylül 2014, 22:18:46 »
Obradovic'in "Bu seviyede oynayabilmek için ihtiyaçlarımızı görmüş olduk” ifadesi inşallah transferin habercisidir.Çok değerli 2 yabancı hakkımız kenarda duruyor hala.

active

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1181 : 26 Eylül 2014, 22:22:20 »
Niye hâlâ kabul etmeyenler var anlamıyorum.

Bu forumda olmasa da eleştirmemizi Efes fanatizmi görüp hainlik ile suçlayanlar var. Çok üzülüyorum. Efes'i ezelden beri sevememişimdir hem de.

Fenerbahçe'nin guard rotasyonu:
Kenan Sipahi -> Point Guard
Ricky Hickman -> Combo Guard
Andrew Goudelock -> Shooting Guard
Can Altıntığ -> Combo Guard
Bogdan Bogdanovic -> Swingman
Emir Preldzic -> Swingman
Melih Mahmutoğlu -> Shooting Guard

Serhat 2'den hiç süre almayacağı, Berk de deneyimsizlikten süre almayacağı için onları katmadım.

Topla oynayıp (ballhandling) topu saklayarak pas açısını kendi yaratan tek oyuncu var, o da Kenan Sipahi. Combo-guardlara oyun kurduran kaç takım var Avrupa'da? Yazar mısınız lütfen.

Herkes son 2 maçta yazdı. Ben daha öncesinde yazdım. Bu takımın point guard aciliyeti her şeyden elzem. TV yorumcusunun ne dediği beni ilgilendirmiyor. Bozuk saat bile günde 2 defa doğruyu gösterir. Ricky Hickman'ı geçen sezon izlemiş biri olarak ne kadar winner, delici ve skoru yaratabilen bir oyuncu olduğunu biliyorum ama işin gerçeği asla topu yönlendirebilen bir oyuncu olmadı. Ballhandlingi olan combo-guardların çoğu alt seviyede sık sık point guard oynar. Bu seviyede doğru pas seçimleri yapmak ve pick&roll ile pozisyon hazırlamak her yiyiğin harcı değildir. Bir oyuncuya yapabileceğinden fazlasını yüklemek o oyundan alınacak verimi zaman içerisinde sıfıra yaklaştırır. Hickman'ı topu şu anda yönlendirmiyor, spacing ile topun geçişi sağlanamıyor. Melih'e sürekli sağ dipten karambol içinde şut pozisyonu sağlamak çok ama çok canımı sıktı. Hickman yaratma konusunda topu taşımaktan öte gitmiyor, sadece pas açısı geldiğinde iyi pas atıyor ama point guard oyun sıkıştığında ballhandlingi kullanarak asist ya da kendine şut açısı yaratmak zorundadır.

Fenerbahçe'nin 1 no pozisyonunu doldurmak için rolleri değiştirmesi Fenerbahçe'nin komple sistemini değiştirmesine sebebiyet veriyor. Halbuki gerçek bir saf pasör point guard yanında Hickman gibi combo-guard oynaması, Obradovic'in ne zaman oyunun hızını düşürüp kontrol altına almak istediğinde Pana'daki çift guard sistemini gerçekleştirecek. Skorer beşte oynarken yaratmak zorunda olmadan set şutörü olarak ceza kesecek Goudelock zorlamadan yüksek skor bulacak, Bogdan hem 2, hem de skorer beşteki 3'te süre alıp skor yaratmada liderliğini gösterecektir. Melih ve/veya Can'ın süreleri diğer oyuncuların fazla süre almasını dengeleyip yorgunlukları azaltarak verimi yükseltir.

Yani Fenerbahçe'nin oyuncu rollerinde baştan problem var. Hem de Kenan'a haddinden fazla süre verilmesi üzerindeki baskı ile gelişimini kötü etkilemesi, doğruları deneyeceği bir oyun gidişitatı olmadığında yanlış alışkanlıklar edinmesi mümkün olacaktır. Sezonu tek bir PG ile götüremezsiniz. Kritik anları oynayabilecek deneyimde bir PG olması hem önemli maçların gidişatını etkiler (kırılma anlarındaki önemli seçimler), hem de Kenan'ın görerek deneyimlemesini sağlar, ki bu da Kenan'ın gelişimi için çok önemli.

Velhasıl kelam, bu oyuncu rolleri ile geleceğe olumlu bakmak çok zor. Hem de tek bir doğru oyuncu getirilmesi durumunda mükemmel kısa rotasyonu yaratmak mümkün olabilecekken.
Kesinlikle aynı fikirdeyim.Millet tutturmuş bir Maccabi Maccabi.Biz ne Maccabi gibi hakem desteği alabiliyoruz.Ne maccabi gibi o arenalarda savaşabiliyoruz.Bizim koçumuz Obra tamam en iyisi ama onlarınki de Blatt.Şu anda EL de F4 hedefleyen takımlarda 1 de yetmiyor 2 tane pass first oyuncu var.Bizse yıllardır hala kafamızı taşlara vurmamıza rağmen böyle oyuncular almıyoruz.En basit örnek git Satoransky i al.Heurtel i al.Barcelona para saymadı Satoransky nin eline gayet makul fiyata anlaştılar diye biliyorum.Ama takımı eleştirmek bazı kesimler tarafından suç sayılıyor.Bana şu anda Obra gidecek deseler ağlarım.Ama bazı şeyleri konuşamayacaksak her şeyi Obra kusursuz biliyorsa basketbol konuşmanın ne anlamı var.Oturup maç izlemekten başka bir işe yaramıyoruz demektir

Çevrimdışı Cengizao

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #1182 : 26 Eylül 2014, 22:27:48 »
Hangi koşullarda takımı takip etme hakkına sahip olduğumuzu da listeleyebilirsen minnettar kalırız sana. Haddimizi öğretmiş olursun bize böylece.

Sevgili Cem Ağrak kardeşim ve onun nezdinde diğer forum yöneticileri. Bu forumun olabildiğince demokrat bir ortam olmasına ne kadar önem verdiğinizi biliyorum ve bunu da çok değerli buluyorum. Ancak forum geneline bir uyarı yapmanızı rica ediyorum. Herkes elbette istediğini yazmak hakkına sahip. Ancak ben Genel Haberler başlığına girdiğimde genel haber okumak istiyorum. 1 ve 5 numarada yetersiz olduğumuzu 50 değil 5000 kere bile yazabilir birisi, ancak bunu lütfen ilgili başlık (Transfer) altına yazsın. Yazsın ki ben ilgisiz bir başlık altında, beklemediğim bir anda taraftarlık dersi almak zorunda kalmayayım.

Siz böyle bir eksik görmüyorsanız yorumlamazsınız. Benim yorumlamamı engelliyorsanız haddinizi aşan sizsiniz demektir. Yazmadan önce okuduğunuzu anlamaya çalışmalısınız. Sizin yazıp yazmamanız ile ilgilenmiyoruz.

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1183 : 26 Eylül 2014, 22:32:06 »
Siz böyle bir eksik görmüyorsanız yorumlamazsınız. Benim yorumlamamı engelliyorsanız haddinizi aşan sizsiniz demektir. Yazmadan önce okuduğunuzu anlamaya çalışmalısınız. Sizin yazıp yazmamanız ile ilgilenmiyoruz.

Yazdığın mesajlar duruyor mu, duruyor. Yazdığın mesajların içeriğine müdahale olmuş mu, olmamış. Gayet güzel bir şekilde, herkese bir had çizgisi de belirliyorsun, tam olarak sıkıntın nedir anlamadım ?

Sen kendinde, herkesi eleştirme hakkını buluyorsun, senin eleştirene eleştiri getirilince mi rahatsız oluyorsun ?
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 22:32:37 Gönderen: Chauncey Billups »

Çevrimdışı bohannon_1907

• Üye
  • Yer: Çekmeköy
« Yanıtla #1184 : 26 Eylül 2014, 22:35:51 »

Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum da sen anlamadığını tescillemişsin. Bak ne yazmışım oraya: "İstersen 5000 kere yaz, ama ilgili başlığa yaz." Anladın mı şimdi?

Kalkmışsın utanmadan millete taraftarlık dersi vermeye kalkıyorsun, üzerine bir de üste çıkmaya çalışıyorsun.
Kuşandık sarı laciyi