Gönderen Konu: 7.kez Şampiyon Fenerbahçe Opet !!!  (Okunma sayısı 78604 defa)

0 Üye ve 11 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
  • Yer: Macaristan
Ynt: Fenerbahçe / Kadın Voleybol Lig Maçları (2021-22 Sezonu)
« Yanıtla #495 : 09 Mayıs 2022, 21:48:23 »
Yıllar önce bütün maçlarını salondan takip ettiğim bir Efes serisi vardı. Bilen bilir 2-0'dan 4-2 verdiğimiz seri. Üçüncü maçın son 5.45'ine 15 sayı kadar önde girmiştik. Salon pınarbaşı burma burma ve şampiyon Fener sesleriyle yıkılıyordu henüz maç sona ermeden. Bu ambians dahilinde başta Solomon olmak üzere 8 9 metreden üçlük denemeye başladı takımımız oyuncuları. Oyun disiplini gitti. Sonuç olarak uzatmaya giden maçı kaybettik, seri de 2-4 aleyhimize bitti. Bugün üçüncü sette aynı duyguları hissettim. Şimdi birileri diyecek ki profesyonel oyuncular etkilenmemeli bu işten. Öyle olmuyor işte, amatörü profesyoneli etkileniyor. Profesyonel sporcu de etten kemikten insan. Diyeceğim o ki salondaki seyirci beşinci setteki ciddiyeti üçüncü setin son bölümünde de gösterip şampiyonluk türkülerine başlamasaydı netice farklı olabilirdi. Katılırsınız katılmazsınız, benim görüşüm bu yönde. Oyuncuların ya da koçun eleştirilebilecek hususları muhakkak vardır. Ama ben çok görmüyorum şu şartlarda. Sene başından beri takip ediyorum. Terzic koç değil, Meliha vasat, Edacılar-Nazcılar çekişmesi bilmem ne, vesaire vesaire yaz yaz bitmez. Bu şartlarda işi şu noktaya getirmeleri bile büyük başarı. Demin biri Vakıfbank adına maçı alan kıza vasat yazmış. Allah vere ki vasatmış kız, demek iyi olsa hiç şansımız yok. Bu beğenmemişliği, doymazlığı Obradovic döneminde de görmüştüm ben. Arkasından sallanan oyuncuların hemen hemen hepsini arıyoruz artık. Karşındaki devlet destekli takım 12 yıldır aynı koçla çalışıyor. Oturmuş bir kadro var. İstikrar çok önemli artık. Bunu görmeliyiz artık. Ki henüz bir maç daha var ortada. İnsanlar orda burda şimdiden mahvolduk, 3-0 kaybederiz bilmem ne yazar ise tekrar altını çizerek belirtiyorum, kötüyü çağırmaz, kötüyü yaptırır oyuncusuna, takımına vesaire. Bunun metafizikle falan alakası da yok, tamamen insan ve kitle psikolojisi ile ilgili...

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
« Yanıtla #496 : 09 Mayıs 2022, 21:49:18 »
Ben 6-2'den 6-5'e geldiğinde bile çok karamsarlığa kapılmamıştım. O değişiklik sonrası Cansu servis için girip kaçırmasa diye düşünürken tabi ki böyle oldu. Orada loserlığımızın devreye girdiğini hissettim zaten. Ardından da gayet basit manşette Arina topu neredeyse salonun dışına çıkacak kadar içeri kaçırınca tüm momentumu yakaladılar yine.

Futbol, basketbol, voleybol demeden devam ettirdiğimiz ortalama seviyedeki bir rakip oyuncuyu yıldız yapma geleneğimiz de devam etti. Tuğba yıllarca böyle bir maç çıkaramaz herhalde.

Tuğba gayet başarılı ve önü açık bir oyuncu.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #497 : 09 Mayıs 2022, 21:49:29 »
maldonado adlı arkadaşın üyeliği iptal etse yeri forum yönetimi

Djfgd sanki benden önce kupa kazanıyordunuz - Yönetime karşı yaptığım savunma

Çevrimdışı ertugrul_solomon

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #498 : 09 Mayıs 2022, 21:51:22 »
Ben 6-2'den 6-5'e geldiğinde bile çok karamsarlığa kapılmamıştım. O değişiklik sonrası Cansu servis için girip kaçırmasa diye düşünürken tabi ki böyle oldu. Orada loserlığımızın devreye girdiğini hissettim zaten. Ardından da gayet basit manşette Arina topu neredeyse salonun dışına çıkacak kadar içeri kaçırınca tüm momentumu yakaladılar yine.

Futbol, basketbol, voleybol demeden devam ettirdiğimiz ortalama seviyedeki bir rakip oyuncuyu yıldız yapma geleneğimiz de devam etti. Tuğba yıllarca böyle bir maç çıkaramaz herhalde.

En çok üzen de bu. Gayet sıradan bir oyuncu 3 sette tek başına perişan etti bizi. Haak ilk iki set leş oynadı, ağlamaklı duruyordu. Hepsini canlandırdık.

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • İnadına Fener
« Yanıtla #499 : 09 Mayıs 2022, 21:53:56 »
Valla gerek sosyal medyada gerekse burada gördüğüm kadarıyla verem psikolojisine girmiş camiamızın iflah olma şansı yok gibi. Daha kazanılmış maçın oyuncularının teri kurumadan şöyle kaybederiz böyle olur, bizim kaderimiz felaket yazan kitle psikolojisinin ve bu kitlenin desteklediği sporcu grubunun başarılı olma şansı çok düşük. Kimseyle didişmek gibi bir derdim yok. Ama gerçek bu. Voleybol konusunda uzman falan değilim, o konularda ahkam kesmek haddime değil. Ama yıllardır olimpiyatından Dünya ve Avrupa'nın en önemli  organizasyonlarına kadar üst düzey turnuvaları takip eden birisi olarak bu işin psikolojisine vakıf olduğumu düşünüyorum. Mistisizm veya metafizik ile ilişkisi olmayan biri olarak yazıyorum, böyle bir döngü var. Her şeyin olumsuzuna odaklanmak olumsuzu çağırmaz, olumsuzu yaptırır. Yenersin yenilirsin, şampiyon olursun olmazsın ama şimdiden başlanmış son maçı da böyle veririz, biz zaten kadersiziz, acıların takımıyız bilmem ne. Yazdıklarımı bir rica olarak, samimiyetime inanıyor iseniz bir tavsiye olarak değerlendirin isterim. Bu psikoloji dahilinde bizim bu kısır döngüden çıkma ihtimalimiz yok. İnsan psikolojisini yabana atmayın, sporda başarının yarısı, belki de daha fazlası stres yönetimi becerisi ile mümkün olur. Kadın basketbol takımımız bu görüşümü kanıtlarcasına olmadık işlere imza attı defalarca. Saygılarımla, şen kalın...
Şöyle kulübüz böyle kulübüz diyenler kendilerini ilgili yaftalardan azade mi sanıyorlar ki…

Bir Çin atasözü der ki “eleştirdiğin şeyin kendisisindir” Macar da olabilir  :P Ya da şu an sinirle ben uydurdum…

Kolektif bir bilincin unsurlarıyız. Bu kadar toksik bir taraftar kimliği elbette bağlı olduğu kolektif yapıyı olumsuz etkileyecektir.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #500 : 09 Mayıs 2022, 21:57:18 »
Konuyu çok güzel özetlemişsin. ancak bunun psikolojiyle vs bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Hadi 1 - 2 branşta olur ancak tüm branşlarda final maçlarında takımın eli ayağına dolaşabilir mi ?

Tüm branşlarda saçma sapan takım ve koçlar ile çalışırsan dolaşır. Senden daha iyi bir takıma yenilmenin nesi loser'lık anlamıyorum zaten. Adamlar bizi her yerde yeniyor son 4 senedir filan. Bizim koç son 4 yıldır her kupayı kaybetmiş. Burada loser'lık varsa halen bu koçu tutup abuk subuk transferler yapanlardır.

Maç 2 saati aşmış. Rakip rotasyon yapıyor, oyunu çevirecek oyuncular alabiliyor. Vargas filan ruhunu teslim etti son dakikalarda. 500 sayı mı alacak ne yapacak kız.

Bir işi çok iyi yaparsın, yine olmaz, dersin ki loser'ım, kadersizim filan. E sen daha işi düzgün yapmamışsın ki. Yarım yamalak iş yapmanın sonucu budur.

Loser filan boş laf. İyi olan, güçlü kalan kazanıyor.

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
« Yanıtla #501 : 09 Mayıs 2022, 21:57:27 »
Konuyu çok güzel özetlemişsin. ancak bunun psikolojiyle vs bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Hadi 1 - 2 branşta olur ancak tüm branşlarda final maçlarında takımın eli ayağına dolaşabilir mi ?

İki temel ihtimal var ağbi. Biri metafizik, diğeri insan ve kitle psikolojisi. Ben bilimi esas aldığım için ikincisiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Herkes sadece kaybettiklerimizi görüyor. Örneğin 97 senesi Trabzon şampiyonluk maçına açın bakın. Sadece 2 defa gittik kaleye, 2 gol atıp şampiyon olduk sonrasında. Veya ne bileyim bir Ezcacı maçı vardı, o da mucize gibiydi, biz almıştık. Yine basketbolada Baskonia'nın durumu, defalarca farklı isimler altında final four oynadılar, tek bir şampiyonlukları dahi yok. Biz 5 senelik bir seri bağlamında şampiyon olabildik. Ama bizim taraftar kazandığı şampiyonluğu değil kaybettiği iki finali öne çıkardı her zaman ki biri açık ve net hakem faciası idi. Galatasaray'ın 20 yıl bizi Kadıköy'de yenememesi de bununla ilgiliydi, çok kötü başladığımız ya da oynadığımız maçları bile kazanmıştık. Tekrar yazıyorum 2 maçta 50 sayı fark attığı takıma kaybeden basket takımının durumunu ne ile izah edeceğiz? Tamamen psikolojik baskı ile ilgili. Dışarıdan gelen yabancı oyuncuyu da kendine benzetiyorsun zamanla.

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
« Yanıtla #502 : 09 Mayıs 2022, 22:01:23 »
Şöyle kulübüz böyle kulübüz diyenler kendilerini ilgili yaftalardan azade mi sanıyorlar ki…

Bir Çin atasözü der ki “eleştirdiğin şeyin kendisisindir” Macar da olabilir  :P Ya da şu an sinirle ben uydurdum…

Kolektif bir bilincin unsurlarıyız. Bu kadar toksik bir taraftar kimliği elbette bağlı olduğu kolektif yapıyı olumsuz etkileyecektir.

Yazdıklarınızı daha yumuşak bir şekilde ifade etmeye çalışmıştım. Şu an dahi aynı durumdayız. Ortada sonuçlanan bir şey yok, önemli bir maç var önümüzde, hala şöyle yenilecez böyle kaybedecez. Ki kaybettiğin rakip öyle tesadüle bilmem neyle dünya şampiyonu olmadı. Başındaki koç 12 yıldır orada. Ben çok anlamam taktik teknikten ama açtım baktım Terzic'in CV'sine yok yok. Bu işi Sırplar bilmiyor, bizim millet biliyor. Benim anladığım bu.

Çevrimdışı franz392

• Üye
« Yanıtla #503 : 09 Mayıs 2022, 22:02:57 »

En çok üzen de bu. Gayet sıradan bir oyuncu 3 sette tek başına perişan etti bizi. Haak ilk iki set leş oynadı, ağlamaklı duruyordu. Hepsini canlandırdık.

3. setin ortalarından sonra tamamen çaresiz durumdalardı. Yıllardır o kadar pes etmiş hâle büründükleri bir an olmamıştır. Şampiyonluğun gittiğini kabullenmeleri için 2-3 sayı kalmıştı....

Çevrimdışı Ertan Ürkmez

• Üye
« Yanıtla #504 : 09 Mayıs 2022, 22:05:36 »

Kastettiğim şey tam olarak da bu. Lütfen şahsınıza algılamayın. Olimpiyat görmüş, çatır çatır oynamış milli bir sporcuya sıradan diyebilen bir bakış açımız var ve bu çok yaygın maalesef. Kız sahada sıradan olmadığını gösterdi. Biz bunu görmüyoruz, hala sıradan bir oyuncuya maç verdik diyoruz. Obradovic döneminde de Real Madrid'e sıradan takım muamelesi yapan yorumlar okumuştum. Örnekleri çoğaltabilirim. Temel sorunlarımızdan biri de bu.

Çevrimdışı ertugrul_solomon

• Üye
« Yanıtla #505 : 09 Mayıs 2022, 22:15:28 »
Kastettiğim şey tam olarak da bu. Lütfen şahsınıza algılamayın. Olimpiyat görmüş, çatır çatır oynamış milli bir sporcuya sıradan diyebilen bir bakış açımız var ve bu çok yaygın maalesef. Kız sahada sıradan olmadığını gösterdi. Biz bunu görmüyoruz, hala sıradan bir oyuncuya maç verdik diyoruz. Obradovic döneminde de Real Madrid'e sıradan takım muamelesi yapan yorumlar okumuştum. Örnekleri çoğaltabilirim. Temel sorunlarımızdan biri de bu.

Abi Tuğba Senoglu bu performansı 10 senede 1 kere yapar.  O da bize denk geldi. Ya da biz fırsat verdik her neyse. Son maçta 2 0 öne geçsek kızların aklında hep yine kaybeder miyiz düşüncesi olacak. Bunu da kendileri yaptı. Son bir umut son maçı da kazanmaya çalışacağız ama hayaller hevesler kırıldı.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2022, 22:16:05 Gönderen: ertugrul_solomon »

Çevrimdışı franz392

• Üye
« Yanıtla #506 : 09 Mayıs 2022, 22:15:34 »
Daha güçlü olmaları bu ve bunun gibi birçok kalp kırıcı yenilgiyi hafifleştirmiyor. 18-15'ten karşılıklı sayılarla geçecek birkaç dakika bile onları bitirecekti.

Taraftara yönelik sert eleştiriler de bana tuhaf geldi.

Keşke domine edip 0-3 alsalardı da böyle üzülmeseydik. Yıllardır bunu diyoruz zaten.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #507 : 09 Mayıs 2022, 22:18:48 »
Yazdıklarınızı daha yumuşak bir şekilde ifade etmeye çalışmıştım. Şu an dahi aynı durumdayız. Ortada sonuçlanan bir şey yok, önemli bir maç var önümüzde, hala şöyle yenilecez böyle kaybedecez. Ki kaybettiğin rakip öyle tesadüle bilmem neyle dünya şampiyonu olmadı. Başındaki koç 12 yıldır orada. Ben çok anlamam taktik teknikten ama açtım baktım Terzic'in CV'sine yok yok. Bu işi Sırplar bilmiyor, bizim millet biliyor. Benim anladığım bu.

Bu elemanın kulüp kariyeri pek iyi değil. Bundan iyi 15 hoca sayarız voleybolda. Say lan deme, sayamam. Ama öyle.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #508 : 09 Mayıs 2022, 22:23:08 »
Çok sağlam atmosfer vardı ama 17-13'ken "oley oley oley oley şampiyon Fener" tezahüratı kırılma anı oldu. Uzun zaman sonra ilk kez voleybol maçına gitmiştim, çok acı bir son oldu.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #509 : 09 Mayıs 2022, 22:24:14 »
Vâkıf istediği zaman istedği yerde yener bizi.Vites yükseltiler aldılar.2 maç almak bile başarı.Güç farkı çok.Voleybolde kahrolmayın gerçekler var.