Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970568 defa)

0 Üye ve 85 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sambaras

• Üye
  • Yer: Ankara
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #2655 : 21 Nisan 2014, 13:46:28 »
Hocam anlatmaya çalıştığım sey o zaten yani bojan isterse drewin yaptığı savunmayı yapamaz mı keza bogdan konsatre olursa iyi savunma yapamaz mı teoda istediği anda iyi savunma yapabiliyor ama bunun tum takıma yansıması önemli bizde iki yıl önce kağıt üstünde çok iyi ön alan savunucularına sahıptık ama nerdeyse her maç 100 yedik
Aynen bence Bojan ortalama savunmacı zaten ama Emir kötü savunmacı kategorisinde.
Örneğin: Pao'da 3 iyi savunmacı(Dia-Sato-Perper),2 ortalama(Spa,Drew), 1 kötü(Saras) varmış o sezonlarda bizim de önümüzdeki sezon için böyle bir denge yakalamamız lazım.
Bizde 3 tane çok iyi savunmacı diyebileceğimiz ana rotasyon kısa oyuncusu yok ki ortalama savunmacı Bojan tamamdır diyebilelim. Bu yüzden Bojan yedeğine Dragic veya Maciulis derim etti 1. Delaney 2 numaraya etti 2. Bu haliyle bile;
Teo-Kenan-Berk
Delaney-Bogdan-Melih
Bojan-Dragic
oluyor ki 2 iyi savunmcı diyebileceğimiz adam var.2 ortalama ve 1 kötü oluyor.

Çevrimdışı kalamarina

• Üye
  • Yer: Uşak/Maslak
« Yanıtla #2656 : 21 Nisan 2014, 13:51:36 »
Scout ekibi bizim gibi yüksek paralar harcayan ayrıca yerli konusunda sınırlı bir ülke için gereksiz bence.Olympiakos'ta zaten ana parçalar yerli ve belli,onlar yanına böyle düşük kalibreli liglerden adam getirip oynatabiliyor.
Şimdi biz 20 milyondan fazla para harcıyoruz ve yabancı sınırlaması da malum,böyle İtalya liginden adam alıp kumar oynayamayız.Bizde ana parçalar yabancılar olmak zorunda olduğundan,mecburen isimli oyuncuları almamız lazım.

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2657 : 21 Nisan 2014, 13:56:59 »
Özkan aynı fikirdeyim seninle

Çevrimdışı Eto

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Pendik-İstanbul
« Yanıtla #2658 : 21 Nisan 2014, 14:09:21 »
Ben savunmanın takım işi olduğuna inanıyorum bence şahısların pek önemi yok eğer oyle olsaydı geçen yıl bo-sato-ömer varken her maç 100 yemezdik bu yıl geçen yıla oranla daha az savunması güçlü oyuncu vardı ama geçen yıla oranla daha az sayı yedik konsantasyonumuz düşmediği sürece, ayrıca savunma yapmayı istediğimiz anlarda gayette iyiydi savunmamız ama iyi savunma yapmanın tek şartı takımca savaşmak mücadele etmektir koçta bu yıl en çok bundan şikayet etti zaten yendiğimizde de yenildiğimizde de savaşmıyoruz oyuncular kendilerini düşünüyorlar takım için oynamıyorlar dedi oyuncular karakterli olursa bence savunma yapmak o kadar da zor değil Zeljko panada dia-spa-jasikevicius-drew nicholas lı kısa rotasyonla euroleague şampiyonu oldu diamantidis harici hangisi çok iyi savunmacıdır veya hangisine savunmacı oyuncu gözüyle bakarız ama adamlar ellerinden geleni yaptılar mücadele ettiler hücümda da o kadar çeşitlilik vardı ki rakipler hangisine önlem alacağına şaşırdı dikkat ederseniz biz bu yıl hücüm olarak tıkandıktan sonra bocalamaya başladık çünkü bu futbol değil 90 dakika savunma yapıp maç kazanabilesin sen sayı atamazsan rakibin özgüvenini artırırsın maçın içine sokarsın o özgüvenle de yağmur gibi üçlük yersin sonra da vay anam adamlar deli gibi şut soktu dersin zaten sayı atmakta zorlandığımız anlarda savunma da düşüyor benim en çok dikkatimi çeken buydu bu yıl.Zeljko bu yıldan mutlaka gerekli dersleri çıkarmıştır seneye çok daha iyi olacağımıza inanıyorum çünkü inanmamı sağlayan bir koça sahibiz kimi transfer ederse benim kabulümdür sonuçta Zeljko dan daha bilgili değilim illa ki bizi hayal ettiğimiz yere taşıyacaktır yeter ki uzun yıllar başımızda kalsın...

Savunma takım işidir evet ama bir tanımı oluşturan parçaları hiçe saymak garip olur. Barcelona çok iyi bir savunma takımı mesela, artık ayakları bitmiş Jasikevicius girince bile fark etmiyordu zamanında. Fakat tabii ki bunun kaynağı diğer oyunculardır. Kenan - Emir - Bojan - Kleiza - Zoric gibi bir beşliye dünya üzerinde iyi savunma yaptıracak bir sistem ya da alışmışlık göremiyorum ben. Sene başında da çok fazla konuştuk. Ya Emir ile Bojan seviye atlayacaktı ya da bu sonuç çıkacaktı. Bo, Bjelica ve Ömer (ki o da malum) dışında savunma yapabilen adamımız var mı mesela? Hangi sistem, hangi takım ile iyi savunma yapmayı bekliyoruz?

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #2659 : 21 Nisan 2014, 15:20:16 »
Hemen gözüme çarpan birkaç noktaya değineyim naçizane.

1-Klişe diye adlandırılan olguların en önemli özelliği doğru olmaları, bundan dolayı da sık sık kullanılıp klişe haline gelmeleridir. "Basketbolda savunma takım işidir" bir klişeyse bile doğrudur ancak şu dönemde basketbolda savunma 'spacing' üzerinden takım işidir. Bu sebeple hayatında hemen her birebirde geçilmiş olan Saras birçok kazanan takımın bünyesinde yer almıştır çünkü birebirde geçilse bile 'spacing'e olan katkısını vermiş, dengenin bozulmasına izin vermemiştir.

2-Spanoulis asla ve asla kötü savunmacı değildir. Hatta çok iyi oyuncu olmasının en önemli sebebi müthiş ofansif yeteneklerinin yanında ortalama üstü savunmacı olmasıdır. Gönül isterki Willie Solomon'un akli dengesi yerinde olanlarından takım kuralım da o tarz adam zaten Dünyada sayılı; çoğu NBA'de.

3-Obradovic transferi kendisi yapıyorsa kendisi yapmalıdır. Oyuncudan verim almayı, oyuncuyu sevieyelr üstü hale getirmeyi, oyuncuya farklı kimlik kazandırmayı ondan daha iyi kim bilebilir? Şüphesiz ki o koçlar üstü bir koçtur ve biz onu murad üzerine seçtik.

4-Orta sahaya on numara lazım...
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Eto

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Pendik-İstanbul
« Yanıtla #2660 : 21 Nisan 2014, 15:22:38 »
Hemen gözüme çarpan birkaç noktaya değineyim naçizane.

1-Klişe diye adlandırılan olguların en önemli özelliği doğru olmaları, bundan dolayı da sık sık kullanılıp klişe haline gelmeleridir. "Basketbolda savunma takım işidir" bir klişeyse bile doğrudur ancak şu dönemde basketbolda savunma 'spacing' üzerinden takım işidir. Bu sebeple hayatında hemen her birebirde geçilmiş olan Saras birçok kazanan takımın bünyesinde yer almıştır çünkü birebirde geçilse bile 'spacing'e olan katkısını vermiş, dengenin bozulmasına izin vermemiştir.

2-Spanoulis asla ve asla kötü savunmacı değildir. Hatta çok iyi oyuncu olmasının en önemli sebebi müthiş ofansif yeteneklerinin yanında ortalama üstü savunmacı olmasıdır. Gönül isterki Willie Solomon'un akli dengesi yerinde olanlarından takım kuralım da o tarz adam zaten Dünyada sayılı; çoğu NBA'de.

3-Obradovic transferi kendisi yapıyorsa kendisi yapmalıdır. Oyuncudan verim almayı, oyuncuyu sevieyelr üstü hale getirmeyi, oyuncuya farklı kimlik kazandırmayı ondan daha iyi kim bilebilir? Şüphesiz ki o koçlar üstü bir koçtur ve biz onu murad üzerine seçtik.

4-Orta sahaya on numara lazım...

Umut Abi,

Seninle bir şey tartışmayı çok seviyorum ama çok az yazıyorsun. Aç bırakıyorsun beni resmen.

Sana şöyle söyleyeyim; bu takım sence iyi savunma yapabilir mi?

Ek olarak bence Saras kariyerinin ortalarına doğru ortalama üstü bir savunmacıydı. Sonlarına doğru tamamen düştü ama zekası falan filan derken o konuda haklısın. Dediğim gibi, bence oyuncular çok çok önemli. Takımı takım yapanlar da onlar zaten.

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2661 : 21 Nisan 2014, 16:02:21 »
ah be Eren dünya ya Umut'un gözü ile bakabilmeyi çok isterdim
bu adamı çok seviyorum ben cidden yazdığı her harf'ten kalite akıyor.
bizi yorumlarından eksik bırakıyor kendisini kınıyorum :) 8)

Çevrimdışı nemanja bjelica

• Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #2662 : 21 Nisan 2014, 16:02:59 »
Savunma takım işidir evet ama bir tanımı oluşturan parçaları hiçe saymak garip olur. Barcelona çok iyi bir savunma takımı mesela, artık ayakları bitmiş Jasikevicius girince bile fark etmiyordu zamanında. Fakat tabii ki bunun kaynağı diğer oyunculardır. Kenan - Emir - Bojan - Kleiza - Zoric gibi bir beşliye dünya üzerinde iyi savunma yaptıracak bir sistem ya da alışmışlık göremiyorum ben. Sene başında da çok fazla konuştuk. Ya Emir ile Bojan seviye atlayacaktı ya da bu sonuç çıkacaktı. Bo, Bjelica ve Ömer (ki o da malum) dışında savunma yapabilen adamımız var mı mesela? Hangi sistem, hangi takım ile iyi savunma yapmayı bekliyoruz?
Melih Mahmutoğlu savunmada artık kolay geçilmiyor,Metecan rotasyona girerse Metecan'ın da savunması iyi,hatta Emir'de daha fazla ısrar etmeyip Metecan'ın rotasyona dahil edelim.Metecan oynarsa Meija,Diebler hatta Cenk Akyol bizi çıldırtacak derece 3 sayı isabeti bulamazlar.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #2663 : 21 Nisan 2014, 16:08:04 »
Estağfurullah Eren, eskisi kadar yazmıyorum ama senin gibi kardeşlerim yazdıkça zevkle okuyorum. Arada müdahil oluyorum ama...

Gelelim soruna. Benim için mesele "bu takım iyi savunma yapabilir mi?"den çok "bu takım EL'in zirvesi için yetecek kadar savunma yapabilir mi?"dir. Ve şu an için bunun cevabı zor da olsa "evet"tir bana göre. Bu pek çoklarına makul gelmeyebilir ancak benim de kendimce sebeplerim var.

Öncelikle hep Bojan ve Emir üzerinden yürütülüyor bu savunma teşhisi ve kısmen haklılık payı da var. Fakat unutulmaması gereken şeylerden birisi savunma denilen olgunun niteliğinde oyuncunun mental yönünün baskın olması. Yoksa Diamantidis'in tipine bakan der mi "bu adam iyi savunmacı" diye? Bojan'ın takım düzeni içinde iyi savunma yapmasının önünde fiziken hiç bir engel yok. Atletizmi fazlasıyla yeterli, oyun bilgisi de bence gayet makul. Geriye kalan kısım savunma isteğinin olup olmamasıyla alakalı ve bence bu da var. Benzer şeyleri Emir için de söyleyebilirim ki onun ayakları daha çabuk ve kolları da uzun. Takımın yaşadığı çözülme bu oyuncuların kötü savunmacı olmasıyla alakalı değil. Mesele oyuncuların mental açıdan atlamaları gereken seviyenin biraz fazla gelmesi. İşin arkasında bazı olmaması gereken düşünce yapıları da mevcut, az çok biliyorsundur ama yük, bence bu senelik olmak kaydıyla, fazla geldi. Ya da gereken değişim/gelişim miktarı diyelim. Misal Emir seneye de burada olacaksa kuvvetle muhtemel çok daha güçlü olacaktır mental açıdan. Olmak zorunda ve eğer olamayacak gibiyse zaten takımda tutmayacaktır koç onu.

Daha önce defalarca da yazdım, tekrar edeyim fikrimi: Pota altında bir bekçi bulundurmak, dışarıda savunmacı kimlikli oyuncuya sahip olmak bana işin kolayına kaçmak gibi geliyor hep. Murat Bulut yukarıda yazmış. Kağıt üzerinde Bo-Ömer-Sato üçlüsünden daha iyi savunmacı kaç tane EL tecrübeli arka alan bulabiliriz? Peki sonucu ne oldu geçen sene? Bizim koç koçluk serüveninin hiç bir aşamasında 'savunma takımı' hüvviyetinde ekipler oluşturmamış. Yetecek kadar savunma yapan ama hücumda tabiri caizse sinekteki yağı bile hesaplayan, saat gibi işleyen takımlar oluşturmuş hep. Bana göre de bu mantık doğru. Neden diye sorarsan alan oyununu etkili oynayabilen hücumu kuvvetli takımlar zaten turlar ilerledikçe gayret için gereken motivasyona ulaşıyorlar. Ve ofansif olarak yetenekli oldukları için de başarı ihtimali artıyor. Fakat savunma nitelikleri ön planda olan oyuncularla ilerleyen takımlar bir süre sonra hücumda yaşanan tıkanmaları çözmekte çok zorlanıyorlar çünkü yetenekleri kısıtlı oyuncu sayısı daha fazla oluyor. Üstelik bir takım için hücumda boş dönülen her top savunma motivasyonunun da düşmesi anlamına gelir ki ilk söylediğim takım tipi yeri gelir atarak da kazanabilir ama ikincisi savunma yapamazsa hiç şansı yok.

Olimpiakos bu söylediklerimle çelişiyor gibi görünse de aslında öyle değil yine bana göre. Hücum planları tıkır tıkır işleyen, bütçe icabı buna uygun oyuncular bulan, savunmada da sırıtmayacak bir ekip Oli. Tabii Sakallı Tavernacı çok ayrı bir oyuncu. Ayrıca Barcelona örneği de buna paralel. Sahaya çıkan takıma bakarsan neredeyse hiç iyi savunmacısı yok ama yeri gelince ne derece etkili oldukları da ortada.

Velhasıl ben koçun bildiğini okuyacağını ve arkasında sağlam durulursa da yine kazanacağını/kazandıracağını düşünüyorum. Çünkü istediği sistem gayet makul ve ulaşılabilir.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #2664 : 21 Nisan 2014, 16:15:45 »
Umut guzel yazmissin da, katilmadigim bir husus var.  Fiziksel olarak savunma yapmaya engel bir durumu yok demek, mantiken iyi bir savunmaci olabilme ihtimaline tekabul etmiyor.  Savunma zekasi, yetenegi de farkli bir sey bence. 
Kesinlikle haklısın. Eğer doğrudan söylediğim şey "fiziksel olarak sorun yoksa iyi savunmacı olunur" olarak anlaşıldıysa düzelteyim: Fiziksel olarak sorun yoksa takımiçin bir asgari müşterekte buluşmaya yetecek kadar savunmayı motivasyonla yapabilir bir oyuncu demek istedim, Bojan özelinden...

Çevrimdışı Bukefalos

• Üye
  • Yer: İstanbul
  • RWB0 & SC30
« Yanıtla #2665 : 21 Nisan 2014, 16:22:12 »
Miraç i çağırın buraya harris diyorlar :)

bu adam bizim yıllardır aradıgımız 2 numara.
NBA yapmayı düşünmüyorsa eurocup falan beklememek lazım. Sonra uzun kontrat yapar bir takımla sıkıntı.

Fiziksel teması seven bir adam. potaya gidişler falan inanılmaz kuvvetli.
Basket faul bitirişleri falan baya fazla.

sutu da cok iyi. Skorerim diye aglıyor bu adam.
kacırmamak lazım.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2014, 16:22:31 Gönderen: Bukefalos »
Ver Lester'e, yaz deftere

Çevrimdışı Bukefalos

• Üye
  • RWB0 & SC30
« Yanıtla #2666 : 21 Nisan 2014, 16:23:46 »
onu ben çok istiyorum. Sorumluluk alan ve çoğu zaman bunu başaran birisi.  LA Lakers'tayken dalgasına kendisi için küçük Kobe diyorlardı Harris'e göre o kendini Eurocup'ta kanıtladı. Ki Kazan şampiyon olursa büyük ihtimal MVP o olacak.. Ruslar bırakır mı bilmiyorum ama Goudelock hamlesi enfes bir hamle olabilir.

eurocupı alırlarsa,
euroleague katılacaklar, o vakit imkanı yok burakmaz Rus takımı.

min. 1 sene daha orda kalır

Lakin ben valencianın o uzunlarla eurocupı bırakacagını sanmıyorum
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2014, 16:24:32 Gönderen: Bukefalos »

Çevrimdışı Bukefalos

• Üye
  • RWB0 & SC30
« Yanıtla #2667 : 21 Nisan 2014, 16:36:00 »
@umut
Sana emir konusunda katılmıyorum acıkcası.

Bir kere ayakları kesinlikle hızlı degil. Ayakları hızlı olan adam 36lık tsartsarisi birebirde gecer. Emir onu bile yapamadı gecen sene.
cok cok kötü savunmacı bence.

Aynı sekilde bojan.
NBa takip edenler bilir, klay thompson gibi bir adam bojan. cabalıyor ediyor atlıyor zıplıyor ama bir sekilde el üstünden sayıya engel olamıyor, hep bir sn geç kalıyor
10 pozisyonun 7-8inde bu oluyor.

gayretli mi evet ama perimeter olarak kötü bir savunmacı. Takım savunmasıyla kompanse edilebilir.
Yalnız sahadaki 5te bu tarz adamların sayısı arttıkca bu da mümkün görünmüyor.

Ben olsam bojanı kenardan getirirdim. Drew nicholas gibi.
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2014, 16:36:55 Gönderen: Bukefalos »

Çevrimdışı Bukefalos

• Üye
  • RWB0 & SC30
« Yanıtla #2668 : 21 Nisan 2014, 16:44:48 »
milano muhabbeti dönmüş,
Bence milano cok iyi takım ve cok iyi basketbol oynuyorlar.

1) cok iyi savunma yapıyorlar
2) cok iyi ribaund alıyorlar. Melli de samuels de lawal da bu anlamda cok iyi. Artık olarak kısaları da cok yardım ediyor
3) cok iyi birerbir oynuyorlar
4) cok iyi sut atıyorlar

son olarak sahayı cok iyi parselliyorlar. Bir şekilde bos adamı buluyorlar. Zaten 3lük isabetleri yüzdeleri de bunu gösteriyor.

Maccabi serisini de gececekler bence.
İlk macı aptallıkları yüzünden kaybettiler. Yoksa seri 2-0dı zaten.

Gentile de yok ayrıca milanoda.

Ben f4 yaparlarsa sampiyon olabileceklerini bile düşünüyorum :)
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2014, 16:54:53 Gönderen: Bukefalos »

Çevrimdışı fb_balkay

• Üye
    • twitter.com/paulgeorge__13
« Yanıtla #2669 : 21 Nisan 2014, 16:49:15 »
Teodosic - Kenan - Berk
Bogdan - Delaney - Melih
Bojan - Serhat
Bjelica - Datome
Tomic - Furkan - Oğuz

Son kararım...
Bjelica - Datome çok yumuşak kalırlar abi.
Aşkınla olduk derbeder
Senin sevgin bir ömre bedel
Fenerbahçeli olmanın
Gururu bizlere yeter