Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970205 defa)

0 Üye ve 31 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bülent

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @blntdgn84
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #10455 : 18 Temmuz 2014, 13:31:31 »
@DerinAvrupa
Fenerbahçe Ülker Jan Vesely'le büyük ölçüde anlaştı.

Sana ve ekibinde ki diğer dostlarıma güvenim tam olsada ıslak imzayı görene kadar sevinmeyeceğim. :)
...

Çevrimdışı Vanguards of FB

• Üye
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #10456 : 18 Temmuz 2014, 13:42:14 »
Ben aksam islatacagim bodrumda..imza da atarim..isterseniz beni yazin kadroya..

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #10457 : 18 Temmuz 2014, 13:51:12 »
Sanırım şunu eklemiş arkadaş alıntının içine:

İstatistiklerle Oyuncu Yorumlamak   

Tamam, simdi gordum.  Tesekkurler.

Çevrimdışı drazan petroviç

• Üye
  • Yer: turkiye
« Yanıtla #10458 : 18 Temmuz 2014, 13:53:11 »
Tamam, simdi gordum.  Tesekkurler.

8)

• Üye
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 13:57:57 Gönderen: drazan petroviç »

Çevrimdışı ardglr

• Üye
    • ardaguler
« Yanıtla #10460 : 18 Temmuz 2014, 13:57:31 »
Maalesef ben de bugün yazılanları toptan okudum daha sezon başlamadan bu kadar negatif olunmasına anlam veremiyorum. Tamam kısa rotasyonu büyük ölçüde belli oldu ve evet düşünülen en iyi isimler Teodosic ve Calathes takımlarında kaldı. Ancak 1-2 isim yüzünden bütün bir sezon için boşa gidecekmiş gibi konuşmak bence yersiz.

Bazı şeyleri doğru şekilde tahlil etmek gerek. Öncelikle sıklıkla dile getirilen konu kurulan kadronun koyulan hedef için yetersiz olduğu. Bugüne kadar Obradovic veya Gherardini'nin ağzından hedefimiz F4 diye bir açıklama duydunuz mu? Benim bildiğim bir tek Mahmut Uslu böyle bir kelam etti, yönetici olarak da başka bir şey söylemesini bekleyemezsiniz. Koça şuan hedef nedir diye sorsanız geçen sene olduğu gibi maç maç düşünmek lazım, her maç daha iyi olmalıyız vs diyeceğinden şüphem yok. Koç tabii ki olabildiğince en yükseği hedefliyordur ama o bile kendini şartlamaktan kaçınıyor. Böyle bir durumda aşırı bir beklenti içine girmek manasız.

Biz kendi kendimize gelin güvey oluyoruz, daha makul beklentiler içine girmeliyiz. Kendimizi yüksek beklentiler içine sokmayalım. Bugüne kadar F8 bile görmedik ama bazılarımız için hedef direkt F4. Samimi olarak soruyorum, Fenerbahçe özelinde düşünmeyin, F8 bile görememiş bir takımın ben bu sene direkt F4'e kalıcam diye hedef belirlemesi ne kadar gerçekçi? Kendimizi kandırmayalım bence ve olayları uzun vadede ele alalım. F4 hedefi bana göre ayakları yere basan bir hedef değil, kimileri hedef olarak 7 senede 4 F4, 2 şampiyonluk gibisinden beklentilere giriyor yine kendince. Daha koçun önümüzdeki yıldan sonra burada olacağı bile net değil maalesef, rüya görmeyelim.

Elbette uzun vadeli düşünmek lazım ama günün şartlarını doğru değerlendirip hedefleri doğru belirlemek lazım, yoksa daha çok beklentiye kapılıp karamsarlığa sürüklenirsiniz. Bana göre hedef her sene bir önceki senenin üzerine koymak olmalı zaten böyle olursa başarı er ya da geç gelecektir.

Geçen sene özelinde düşünürsek bir önceki senenin çok daha üzerine koyduk bence takım olarak hatta EL'ye öyle bir giriş yaptık ki her yerde beklentiler tavan yaptı ancak Top16'da bu performansı sürdüremeyip F8'in ucundan döndük yinede ligi şampiyon bitirmek önemliydi ve bunu başardık. EL'de ve ligde performansımızın önceki seneden iyi olduğunu kimse inkar etmez heralde.

Peki bu sene gerçek hedefimiz ne olmalı? Bana kalırsa ligi tekrar şampiyon bitirip, ucundan döndüğümüz F8'e kalmak yeterli bir ilerleme olur. F8'in ötesini ise koçun dediği gibi maç maç değerlendirmek gerekiyor, F4 olsa tabii ki güzel olur ama olmazsa da niye olmadı diyemeyiz.

Özetle enerjinizi kadronun koyulan hedefler için neden yetersiz olduğu konusunda argümanlar üretmeye harcayana kadar gerçekçi düşünüp daha makul, gerçekleşebilecek hedefler koymaya harcarsanız hem karamsarlığa kapılmazsınız hem de vaktinizi daha iyi değerlendirmiş olursunuz.

Son olarak da kadro konusuna değineyim.

İlk olarak sık sık Kenan'ın Top16 istatistiklerinin dile getiriliyor. Evet mükemmel bir istatistiği yok ancak Kenan genç ve gelişmekte olan bir oyuncu. Sanırım hepiniz katılırsınız ki bu sene Kenan'a yine aynı şans tanınsa çalışmaya devam ettiği sürece ki çalıştığını biliyoruz, geçen seneden daha iyi bir performans ortaya koyacaktır.

Kısa rotasyonuna gelince geçen seneden daha iyi bir rotasyonumuz olduğu bir gerçek, yaratıcılık anlamında da bu böyle. Geçen sene mecburiyetten Bojan'ın defalarca top getirdiğine şahit olduk hatta Melih bile PG pozisyonunda oynadı zaman zaman.
Bu sene taraftar olarak icat ettiğimiz safkan ya da pass-first point guard  terimleri aslında oyunu iyi bir şekilde kurabilecek bir PG ihtiyacındandı. Bakalım gerçekten de "safkan" point guard ihtiyacımız var mı.
Geçen sene F4'e kalan takımlar maç başına 17-18 asist yapmışlar, Fenerbahçe'miz ise maç başına ortalama 14 asist yapmış. Yani ortalama olarak 3-4 asist eksiğimiz var maç başına.
Bizde yaratıcılık yükünü ortalama 2.5 asist yapan Bo ve ortalama 4.7 asist yapan Emir, 1.9 asistle Bojan ve 2.2 asistle Nemanja çekmiş. Yeni tabirle pass-first denilebilecek guardlar ortalama 7-8 asistle oynamışlar geçen sene. Emir'in bu sene de takımda kalacağını düşünecek olursak, Kenan'ın geçen seneki 1.1 asist ortalamasının üzerine koyacaktır.
Burdan yola çıkarak bu sene maç başına ortalama olarak Emir 4 asist yapsa, Nemanja 2 asist, Kenan 2 asist, Bogdan 3, Hickman 3, Goudlock 2 asist yapsa diğer oyuncularımız da 1-2 asist yapsa ortalama 17-18 asist yapabilecek potansiyelimiz oluyor. Yani demek istediğim yaratıcılık yükünü tek bir oyuncuya vermeden topu paylaşarak da üretken bir takım olabiliriz, çünkü buna yatkın isimler var takımımızda. Oyun sıkıştığında dış şut kullanıp oyunu açabilecek potansiyelimiz de var. Safkan PG diye şartlanmak yerine elimizdekileri kullanmaya yoğunlaşsak da olur bu nedenle.
Ayrıca Can, Serhat ve Melih'in etkisiz elemanmış gibi değerlendirilmesine de katılmıyorum, koç bu isimlere siz doğru bulmasınız da süre vermeye devam edecektir ve eminim ki çalışırlarsa başarılı olabilecek isimler bunlar.

Elinize sağlık, son zamanlarda okuduğum en iyi yazılardan. Ben de tamamen böyle düşünüyorum.

Çevrimdışı Bukefalos

• Üye
  • RWB0 & SC30
« Yanıtla #10461 : 18 Temmuz 2014, 14:00:53 »
Hickman-kenan
Bogdan-goudelock-melih

guard rotasyonunda, bir oyun kurucu daha alınırsa kim kac dakika oynayacak peki.
Oyun kurucu almıs olmak icin almaktansa gider iyi bir 3 numara alırım daha çok işime yarar diye düşünüyorum.

3 numara alınırsa, emir 1 numarada daha rahat kullanılır hem de

« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 14:04:55 Gönderen: Bukefalos »
Ver Lester'e, yaz deftere

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10462 : 18 Temmuz 2014, 14:10:57 »
Aleyhine olan bir yorumu, hicbir ekleme yapmadan direkt olarak alintilamanin manasi nedir?  Cem, izah edebilir misin?  Forum kulturunde ne anlama geliyor?  Simdi denk gelince, sormak istedim. 

yok orda yorum yapmış ama alıntının içinde kalmış yorum
'' maç istatistiğinden oyuncu yorumlamak '' diye eklemiş..
bende uzatmadım zaten gerginim yorgunum
kimseden çıkartmayayım hıncımı
sonuçta tartışıyoruz işte :)

Çevrimdışı Tolga Gümüş

• Üye
    • tolgagumus_
« Yanıtla #10463 : 18 Temmuz 2014, 14:14:00 »
Vesely'nin Partizan formasıyla çıktığı son maç.. Taraftarın sevgisi inanılmaz. Partizan taraftarı bu derecede seviyorsa o oyuncuda iş vardır :D Ayrıca 2011 Partizan kadrosunda ne kadar çok tanıdık isim varmış öyle. Gist, Jerrells, Bogdan da bu kadronun oyuncularından olması lazım ama pek ayırt edemedim videoda :D

Jan Vesely, goodbye Pionir
"Ben Fenerbahçe'ye ikinci olmak için gelmedim." - Zeljko Obradovic

Çevrimdışı cembut

• Üye
« Yanıtla #10464 : 18 Temmuz 2014, 14:14:19 »
Hickman-kenan
Bogdan-goudelock-melih

guard rotasyonunda, bir oyun kurucu daha alınırsa kim kac dakika oynayacak peki.
Oyun kurucu almıs olmak icin almaktansa gider iyi bir 3 numara alırım daha çok işime yarar diye düşünüyorum.

3 numara alınırsa, emir 1 numarada daha rahat kullanılır hem de

Emirin katkısı ve özellikleri sorumluluğu azaltıldıgında daha cok ortaya cıkıcak. Emir ve zoric fiziksel olarak kolay yıpranan oyuncular , kadro derinliği bizim için önemli. SF transferi bence de çok iyi olur..

• Üye
« Yanıtla #10465 : 18 Temmuz 2014, 14:17:08 »
Emirin katkısı ve özellikleri sorumluluğu azaltıldıgında daha cok ortaya cıkıcak. Emir ve zoric fiziksel olarak kolay yıpranan oyuncular , kadro derinliği bizim için önemli. SF transferi bence de çok iyi olur..

Bojan gitti mi ki?

Çevrimdışı cembut

• Üye
« Yanıtla #10466 : 18 Temmuz 2014, 14:20:29 »
Bojan gitmesse zaten 3 numara transferine gerek olmaz.Ama ben gideceğini tahmin ediyorum.

Çevrimdışı Tolga Gümüş

• Üye
    • tolgagumus_
« Yanıtla #10467 : 18 Temmuz 2014, 14:21:49 »
Bojan gitti mi ki?

Henüz resmi açıklama yapılmadı ancak Bojan'ın ismi takımın Euroleague kadrosundan da çıkartılmış. Bu gittiğine bir işaret olsa gerek.
"Ben Fenerbahçe'ye ikinci olmak için gelmedim." - Zeljko Obradovic

Çevrimdışı Rufat Sharafli

• Üye
« Yanıtla #10468 : 18 Temmuz 2014, 14:23:23 »
Vesely umarim netlesir ve hayirli olur takimimiza.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Üye
« Yanıtla #10469 : 18 Temmuz 2014, 14:24:08 »
Bojan gitmesse zaten 3 numara transferine gerek olmaz.Ama ben gideceğini tahmin ediyorum.

Devin Smithe ne dersiniz?
Şutu ve savunması çok iyi

Fakat hala 5 numara  pozisyonu için yabancı hakkını orda kullanmak gerekliliğine inanıyorum
3 numarayı idare ederiz 2den takviyelerle çözeriz
« Son Düzenleme: 18 Temmuz 2014, 14:27:40 Gönderen: drazan petroviç »