Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970282 defa)

0 Üye ve 73 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nemanja bjelica

• Üye
  • Yer: Ankara
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #12645 : 01 Kasım 2014, 11:18:36 »
Bogdan'ı 1 numara oynatıp Serhat'ı 3 numara oynatsak olmaz mı?

Çevrimdışı exex

• Üye
« Yanıtla #12646 : 01 Kasım 2014, 11:48:17 »
marcus williams  Solomon a  benzemiyormu biraZ ?  :)

Çevrimdışı Ereng.

• Üye
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #12647 : 01 Kasım 2014, 11:51:06 »
Takım sezonu transfersiz üst bir noktada tamamlarsa Obradovic gözümde 100 kat daha fazla büyür . Başarlı olacağımıza da güvenim oldukça fazla .
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2014, 11:51:38 Gönderen: Ereng. »

Çevrimdışı michael_jordan

• Üye
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #12648 : 01 Kasım 2014, 11:57:06 »
Bir spor kulübünün basketbol kültürü pek çok unsurdan müteşekkil. Kulüplerin basketbola bakışı, tesisleşme, altyapı ve oyuncu/teknik ekip transfer politikası, taraftarların basketbola olan ilgisi ve salon ortamı, Türk basketbolcusunun yapısı vb… Bu bağlamda, kulübümüzle ilgili olumlu öğeler; yönetimin basketbol şubesine olan olumlu bakışı, devam eden yüksek bütçeli yatırımlar, Fener seyircisinin basketbola olan yüksek rağbeti, rekor kombineler, FB Ülker Arena gibi güzide bir tesis vs… Olumsuz öğeler ise, altyapılardan henüz yankı uyandıracak ve EL de önemli katkılar verecek oyuncular yetişmemesi, yanlış transfer politikaları ve klasik Türk basketbolcu yapısı olarak sayılabilir. Türk basketbolcu yapısından kastım;  antrenmandan ve disiplinden pek haz etmeme, kendi gelişimlerine önem vermeme, sistemli, kolektif ve taktiksel oyuna olan düşük yatkınlık, oyun zekâsından ziyade salt yetenek üzerine bina edilmiş bir biçimde oynama arzusu, aşırı duygusal kişilik yapısı, zayıf ya da güçlü takımlara karşı ölçüsüz korkaklık ya da cesaret vb. negatif özellikler... Eğer takımınızda yerli oyuncular ağırlıktaysa, bu negatif basketbolcu yapısı ciddi manada takımın önünü tıkıyor. Mirsad, İbo gibi istisnai figürler az yetişiyor maalesef.
Geçmişe baktığımızda, EL de kulübümüzün 1 play-off dışında başka bir başarısı olmadığı görülüyor. Peki, basketbol kültürüyle ilgili eksikliklere ve mazimizde önemli başarılar bulunmamasına rağmen bundan sonra başarı gelir mi? İlla, üst düzey basketbol kültürü ve başarı geçmişi mi gerekiyor? Bence gerekmiyor ki bunun diğer takım sporlarında da örneklerini görüyorsunuz, mesela Mourinhonun Chelsea si Premier ligde şampiyonluklar ve CL de yarı finaller görürken, Brandt ve Ze’li Fenerbahçe bayan voleybol takımımız da 3 kere üst üste F4 yaptı. Bu takımların da mazilerinde başarı silsilesi yoktu. Ama usta koçlar, kaliteli yabancılar ve bunları destekleyen yüksek bütçe ile başarılar hemen geliverdi. Aynı yaklaşımla, günümüz basketbolunda da gerekmediği düşüncesindeyim. Dediğim şartlarla, başarı daha ilk sezonda bile gelebilir. Başarıdan kastım minimum F8 ve asıl olarak F4 dür. Şampiyonluk ise ayrı bir olay; çünkü F4 de nihayetinde sadece 2 maçla şampiyon olunduğundan burada, takımların kalitesinden ziyade kazanmayı daha fazla isteme, üst düzey konsantrasyon ve mücadele ile oynama gibi unsurlar daha fazla öne çıkıyor, favori gösterilmeseniz de bu işleri yaparsanız kupayı kaldırabiliyorsunuz. Bu açılardan değerlendirirsek; kulübümüz basketbola en fazla harcama yapan organizasyonlardan biri Avrupa’da. Salonları dolduran, kombine rekorları kıran bir taraftarımız var. Avrupanın en kariyerli antrenörü bizde. Yine EL de daha az yerli oyuncu oynama fırsatı bulduğundan Türk basketbolcusunun negatif yapısından minimum derecede etkileniyorsunuz. Yabancı oyuncularımızsa zaten Avrupa’nın önde gelen yıldızları. Eurohoops un yayınladığı Top 100 listesi malum. Dolayısıyla, bu sebeplerden ötürü, başarı beklememek için bir neden yok.
Peki, neden bu kötü gidişat? Cevap, yanlış transfer politikası. Bundan kastım, oyuncuların kalitesizliği değil, oyuncuların hepsi tek tek kaliteli isimler , ama bir arkadaşımızın dediği gibi önemli olan sisteme göre oyuncu transfer etmek ve her pozisyonda yeterli sayıda oyuncu bulunması. İşte bizdeki sıkıntı bu. Peki o zaman ne yapacağız? Ya transfer yapılacak ya da eldeki oyunculara göre bir sistem geliştirilecek ki bu da bazı oyuncuların pozisyonlarının yer değiştirmesi demek.  Transfer yapılacaksa, hakkımızı 1  ve  savunmacı 3 numara için kullanmaktan yanayım, atletik 5 numara eksiği Vesely ile giderilmeli bence çünkü 4 numarada verimli değil, bu durumda 4 numarada bir boşluk olacak ki İzzet’e az da olsa Bjelica’ya yardımcı olarak görev verilmesi kanaatindeyim. Cornerman yani hem 3 hem de 4 oynayabilen biri alınırsa elbette daha iyi olur ama onun savunmasının da iyi olması şart. Benim de savunmasını ve top kayıplarını çok eleştirdiğim Zoric’in 1 numara transferi ile hücum gücünün artarak yükselen moraliyle savunmasının kalitesinin artması durumuyla da karşılaşabilmemiz mümkün. 2 transfer çok şeyi değiştirebilir, başarı henüz 2. senede de gelebilir. 2 numaralı pozisyondaki şişkinlik, bir yabancı oyuncunun gönderilmesi/takas edilmesi şeklinde de hafifletilebilir. Koçun, rotasyonu iyi ayarlayabilmesi, özellikle Semih, Melih, Kenan ve İzzet'i kısa sürelerle de olsa rotasyona dahil etmesi, adam adama değişmeli savunma sistemini oturtabilmesi, şayet bu sistemin oyuncularca tatbikinde ilerde de ciddi sıkıntılar yaşanacaksa doğru zamanda terkedip alternatif sistemler bulması, oyuncuların görev dağılımlarını netleştirmesi, ilk beş ve benchten gireceklerin kimliklerini daha istikrarlı bir hale getirmesi de önem taşıyor. Bunların hepsi de zaman istiyor. Yani bir yandan takımı, oyuncuları ve koçu iyi ve kötü yönleriyle eleştirirken diğer taraftan da takımın iyiye gidebilmesi ve düzelebilmesi için sabretmek gerekiyor.

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
« Yanıtla #12649 : 01 Kasım 2014, 12:44:44 »
Birde Kenan Sipahi ' ye de ayrı parantez açayım.  Ey Kenan 2 senedir kendini gram geliştiremedin. Amacın ne ?

Hayır anlayamadıgım şu. Elinde imkan var heyşey var. Neden şutunu geliştirmiyorsun ? Pana maçında kenardan şut denedi. Herkes koptu orda :(

Ikinci sene yeni başladı ilk senenin 6 ayında sakatti zaten, ben suttan ziyade savunmasina takiliyorum.

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #12650 : 01 Kasım 2014, 12:57:45 »
Birde Kenan Sipahi ' ye de ayrı parantez açayım.  Ey Kenan 2 senedir kendini gram geliştiremedin. Amacın ne ?

Hayır anlayamadıgım şu. Elinde imkan var heyşey var. Neden şutunu geliştirmiyorsun ? Pana maçında kenardan şut denedi. Herkes koptu orda :(

Biraz insafsızca bir eleştiri olmuş, benim bile zoruma gitti. Geçen sene tsda aslında bizden giden Can Maxim Mutaf gibi bir gereksizin kasten yaptığı ve devam ettirdiği itme-toslama ile kolu kırıldı çocuğun ve sezonu kapattı. Hoca ona her türlü şansı veriyor ve güveniyor, şutunu geliştirmediği eleştirisini yaparken o maçta hiç olmazsa potaya bakıp cesaretle şut attığını neden es geçiyorsun. Goudlock bile potaya şut atmaktan korkarken ben bu olaya bile olumlu bakıyorum. Panathinaikosun Diamantidisle Spanoulisi şapkadan tavşan çıkarır gibi bulmadığı, bir zamanlar onlarında şimdi hunharca eleştirdiğimiz hoca tarafından yetiştirildiğini malesef halının altına süpürüp hocaya olmadık hakaretler yapmak ta ayrı bir garabet. Ben halen guard falan alınmasın gerekirse Berk-Kenan yapalım hiçbirşey kaybetmeyiz diyorum. Ne kadar sabırsız bir taraftarız ki bu sene hemen F4 olmazsa olmaz şartını koymuşuz, biraz sabır yahu, hocayla hemen 10 yıllık mukavele yapalım, altyapılara da istediği hocaları getirelim, basketbol akademileri kurduralım dememiz gerekirken adamı asmaya çalışıyoruz. Bir kısım taraftar da malesef yağlı kementi cebinde hazır taşıyor. Ben hiçbir zaman olmadığım kadar ümitliyim, herkese de biraz sabır tavsiye ediyorum. Amerikalıların dediği gibi '' COOL '' Lütfen.

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #12651 : 01 Kasım 2014, 13:22:57 »
Panathinaikosun bütçesi 5-6 M Dolar hiçbir zaman olmadı olmaz da. O mantıktan bakarsak CSKA nın bütçesi Maccabinin kaç katıydı ama Maccabinin şampiyon olmasını hiçbirşekilde açıklayamayız ki; CSKA nın guardları avrupadaki en iyi guardlardı, 5 numaraları da keza bence kağıt üzerinde öyleydi. Yatırmı kısmaya falan gerek yok ama uzun vadeli plan yapmıyoruz, Türk milleti olarak sporun her branşında en büyük eksiğimiz bu. Artık bunu yapmalıyız diyorum. Ersun hoca gibi bir değeri eften püften sebeplerle itin köpeğin önüne atıyoruz. Oysa ki en az 5 sene götürebilirdi bizi, Aykut hocaya da aynısını yaptık, Zicoya da. Neyse bu mesele çok su götürür ama ben herkese herşeye daha olumlu bakmasını tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #12652 : 01 Kasım 2014, 13:34:16 »
Fenerbahçe Ülker’de ağır Panathinaikos mağlubiyeti sonrası dün başkan Aziz Yıldırım; koç Željko Obradović ve genel menajeri Gherardini ile toplantı yaptı.

Toplantıda başkan Aziz Yıldırım’ın Obradovic’in arkasında olduğu, tam destek verdiği ve gerekirse transfer için ek bütçe çıkabileceği konuşuldu.

ZoneBasket

Volkan Abi dun belirtmisti zaten.  Demek ki dogru bir duyum imis. 

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #12653 : 01 Kasım 2014, 13:35:15 »

Ekol de ekol. Kimse ekol olmak manasının ne olduğunu bilmiyor.

Ekol dediğiniz şey aslında sistemdir. Takımın taktiği ve setleri bellidir. Sisteme uygun oyuncu transfer edilir. Transferden çok antrenör eğitilir. Antrenör de altyapıda sisteme uygun oyuncu yetiştirir. Yıldız oyuncu yetiştirmez! Rotasyona oyuncu yetiştirilir. Altyapıda büyük bütçe ayrılır. Çok daha büyük paralar ile rotasyon oyuncusu transfer edilmez. Bu harcanmadığından kalan bütçe de transfer bütçesine eklenir ve superstar oyunculara max kontrat ödenir.

Sizin ekol dediğiniz şey sürekli oyunun her yönünde belirlenmiş ve düzenli uygulanmış başarılı taktik hamleleridir. Bu hamleleri yapabilecek oyuncuları eklemek ve düzeni gereksiz hamleler ile bozmamaktır.

Bunu yapan takım kalmadı Avrupa'da. Litvanya takımları, Sırp takımları bile oyuncu çıktığı gibi satıyor. Neyin ekolünden bahsediyorsunuz siz? Onlar için ekol oyuncuyu hemen satıp başka bir oyuncuyu altyapıdan performans kaybı olmadan monte edebilmek. Euroleague şampiyonluğu'nu geçtim, F4 gibi bir başarıyı hayal bile etmiyorlar. Neden bahsediyorsunuz siz?

Avrupa'da herkes üst düzey oyuncuları toplayıp sisteme monte etmeye çalışıyor. Ekolü mü kaldı bu işin. Bütçen varsa alırsın. Yoksa havanı alırsın. Bütçen de varken doğru oyuncuyu seçeceksin. Ona ödeme, buna ödeme kimse ödeyeceksin o paraları o zaman? Varlıkta yokluk yaşatmak sadece bize özgü. Rekabetin max seviyede olduğu yerde genç oyuncuların hatalarını kompanse edemezsiniz. Bu size düzenli maç kaybettirir.

Gayet de tek yönlü bir basketbol var. Birebire dayalı ve kendi şut pozisyonunu yaratmaya dayalı tempolu bir oyun mentalitesi var. İnkar etmeyin. Geçen seneden beri bu böyle.

Takıntılı olan sizsiniz. Düzenli başarı havadan gelmiyor. O takımlar da bir yerde para harcayarak, doğru tercihler yaparak ilk başarılarını kazandılar. Bu profesyonel sporların temelinde öncelik paradır. Çok paranın harcandığı yer, en iyi oyuncuların toplandığı ve cazibenin olduğu yerdir. Paranın harcanmadığı yerde asla başarı mümkün olamaz. Doğru tercihleri yapan ve en çok parayı harcayanlar ancak başarılı olabilirler. Fenerbahçe isterse bütün kupaları kazanabilir. Organizasyon temelinde en çok para harcayanlardan biri ve parayı max ödeyecebileceği en iyi stafflara sahip.

Bir kulüp, bir organizasyon halkın oluşturduğu bir topluluk değildir. Kulüplerin normları olmaz. Kulüplerin yönetimleri çoğunluğu oluşturmaz. Görüş birliği yoktur. Azınlığın karar mekanizası vardır. Dolayısı ile kulüp yönetimleri oligarşiktir. Taraftarın yönetim biçimi hakkındaki görüşlerinin hiç bir önemi yoktur.

Kulüplerin çıtası olmaz. Kulüplerin hedeflerini kulüpteki organizasyonun büyüklüğü ve karşılığındaki ne kadar büyük bütçe yaratılabilmesi, destek olunabilmesi belirler. Kulüpler maddi olarak büyüdükçe hedefleri de aynı oranda büyür.

Bu bir beklenti değildir, gerekliliktir. Büyük bütçeler doğrultusunda her zaman başarılar büyük olmaz zorundadır. Yoksa organizasyonun maddi dengesi bozulur. Yükselişe geçildiği gibi düşüşe de geçilebilir. Fenerbahçe'nin kazancı var, desteği var ama siz başarının uzun vadedeki riskler ile gelebileceğini varsayıp kulübün maddi olanaklarını kaybetmesi ihtimalini göze alabiliyorsunuz.

Kısaca o paraları harcıyorsanız karşılığında performansın da o ölçüde olması gerekiyor. Doğru seçimleri yapamıyorsanız karşılığında da hayalkırıklığını yaşamak zorundasınız. Yanlış seçimlerin üzerine gitmeyi beklemek olarak görüyorsunuz göz göre göre başarının bu şekilde gelmeyeceği apaçıkken. Sadece başarılı olan kulüpler her zaman başarılı olacak diye bir kaide yok, hiç bir zaman olmadı da.
Şu koyulaştırdığım yer zaten kendi kendisini yalanlıyor, devamına gerek yok. Bir dönem oynadığı basketbol ile ekol olmuş Siena, epeyce uzun süredir Panathinaikos gibi örnekler ekol olmak ile oyuncu yetiştirmek gibi unsurların birbirinden farkını ortaya koyuyor aslında. Kendinizce bir tanım yapıyor, altını dolduruyorsunuz. O kadar da net cümleler ki gören de olayın Dünya'daki tek otoritesi sizsiniz sanacak. Siena ve Panathinaikos son dönemde altyapıdan kaç oyuncu yetiştirip takıma monte etmiş, buna bir bakarsanız olay netleşecek.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #12654 : 01 Kasım 2014, 13:37:24 »
Bu arada biraz sabır 10 sene bekleyelim diyorsunuz. Tamam 10 sene bekleyelim o zaman bütçeyi kısalım. Yıllık 10 milyon Euroluk bir takım kuralım. O zaman derim hedeflerimiz nasılsa küçük Berk Kenan oynasın gard almayalım. Ama senelik 30 trilyon para harcayan takımı Kenan a Berke  emanet etmeye kımsenın hakkı yok.

Elma ile armutu karistirmayalim.  Hep ayni seyi soyluyoruz ama sanki soylediklerimiz bosa gidiyor.  Takim, ust duzey 1 numara almak icin ciddi caba sarfetti.  Bunlar olmayinca alternatif bir modele donuldu.  Bu modelin ise yarayip yaramayacagini: (1) Maclar oynanmadan goremezsin. (2) Sezon basinda goremezsin.  Simdi burada birincisi bariz bir husus da, ikincisi hususunda ihtilaf var.  Artik herkesin belli bir fikri olmus durumda.  O yuzden, anladigim kadariyla mevcut model transfer ile modifiye etme arzusu doguyor. 

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12655 : 01 Kasım 2014, 13:40:32 »
Biz bi bok bilmiyoruz umut zaten...
bizim,Fenerbahçe taraftarının aslında  Türk halkının  ( diğer halklari bilemem çok değişik pasaportlari olan insanlar ile farklı mecralarda tanıştım ama vaktimiz kıymetli olduğu için kültürel tartışmalara girmedik :) )
genel sorunu herşeyi en çok ben biliyorum modu...
bunun içine bende dahil sende dahil cengiz de dahil herkes dahil
Çünkü bizim kafa 2x2 =4 ediyor sabiti üzerinden gidiyor. Aksi birşey doğru opma ihtimali yok.
Temcit plavi givi hep aynı şeyleri konuşuyoruz
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2014, 13:41:32 Gönderen: Cem Ağrak »

Çevrimdışı erhanay

• Üye
  • Yer: ünye
    • erhanaydd
« Yanıtla #12656 : 01 Kasım 2014, 13:50:16 »
Biraz insafsızca bir eleştiri olmuş, benim bile zoruma gitti. Geçen sene tsda aslında bizden giden Can Maxim Mutaf gibi bir gereksizin kasten yaptığı ve devam ettirdiği itme-toslama ile kolu kırıldı çocuğun ve sezonu kapattı. Hoca ona her türlü şansı veriyor ve güveniyor, şutunu geliştirmediği eleştirisini yaparken o maçta hiç olmazsa potaya bakıp cesaretle şut attığını neden es geçiyorsun. Goudlock bile potaya şut atmaktan korkarken ben bu olaya bile olumlu bakıyorum. Panathinaikosun Diamantidisle Spanoulisi şapkadan tavşan çıkarır gibi bulmadığı, bir zamanlar onlarında şimdi hunharca eleştirdiğimiz hoca tarafından yetiştirildiğini malesef halının altına süpürüp hocaya olmadık hakaretler yapmak ta ayrı bir garabet. Ben halen guard falan alınmasın gerekirse Berk-Kenan yapalım hiçbirşey kaybetmeyiz diyorum. Ne kadar sabırsız bir taraftarız ki bu sene hemen F4 olmazsa olmaz şartını koymuşuz, biraz sabır yahu, hocayla hemen 10 yıllık mukavele yapalım, altyapılara da istediği hocaları getirelim, basketbol akademileri kurduralım dememiz gerekirken adamı asmaya çalışıyoruz. Bir kısım taraftar da malesef yağlı kementi cebinde hazır taşıyor. Ben hiçbir zaman olmadığım kadar ümitliyim, herkese de biraz sabır tavsiye ediyorum. Amerikalıların dediği gibi '' COOL '' Lütfen.

Dediğiniz gibi Kenan da en azından şut atma cesareti var. Pao maçında sürekli top çeviriyoruz şut imkanı olmasına rağmen atmıyoruz. Ben de bunu anlamıyorum. Denemeden atamazsınız ki. Bazen Aziz Yıldırım'ın geçenlerde dediği söz geliyor aklıma biraz kara mizah ama, üçlük atsın basketçiler gibi bi söylemi vardı.

Perperoglu ile Kaimakoglu da Obra'nın öğrencileri. Bu adamları yıllarca oynattı benim hatırladığım Pao da. İkisi de o ne görev verdiyse yaptılar ve zamanla değerli bir parça haline geldiler. Kenan için tek eleştiri sadece kendini bu oyuna verecek. Yeri gelecek salona kilitleyecek kendini. Bu iş böyle. Ben ortaokulda okurken takım hocası beni dersten sonra eve göndermeyip akşama kadar pivot hareketi çalıştırıyordu tek başıma.

Bence en önemlisi koçun verdiği mesaj. Gerekeni yapacağız dedi. Ben belirgin bi düzelme bekliyorum bi kaç maça kadar. En önemli unsur mücadele ve istek. Bizde eksik olan bu

Çevrimdışı sambaras

• Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #12657 : 01 Kasım 2014, 13:55:58 »
İzninizle paylaşıyorum. Eksiklerle alakalı her detaya ayrı ayrı değinilmiş, okumanızı tavsiye ederim.
By Pikenrol :)

HAYIRLI MAĞLUBİYET - ALTINCIADAM
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2014, 14:01:21 Gönderen: sambaras »

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #12658 : 01 Kasım 2014, 13:58:59 »
Teodosic,Calathes olmuyorsa bu oyunculara benzer bir gard hamlesi gerekiyordu ama. 3 tane 2 numara oyuncusunun mantıgı neydi sence ?

Geçen sene ilk turdan lider çıktık ne oldu. Hep eksiklere göz yumuldu. Havalı galibiyetler aldıgımız için. Sonuc ?

(1) Ya mantigin ne oldugunu sen kestirebiliyorsun da koskoca Fenerbahce teknik ekibi (ki Halil Uner'den mutesekkil bir ekip degil) mi kestiremiyor?  Allah askina, mantikli bir bicimde bana soyleyebilir misin?  Sence hangi SIK? (a) Obradovic ve ekibi bunu kestiremedi; (b) Obradovic ve ekibi mazosist; bile bile kendileri icin kotu bir model sectiler.  Evet, gordugun gibi cevap gayet acik.  Ikisi de degil.  26 yasinda, hayatta hocaligin h'sini yapmamis insanlar olarak (hepimizi koyuyorum), Obradovic ve ekibi bunun farkinda degildi demek icin aptal olmak lazim.  Hicbirimiz aptal degiliz.  Obradovic, mazosist de olmadigina gore...  Demek ki adamin kafasinda ise yarayacagini dusundugu bir model vardi.  Ust duzey bir guard almaz isem, diger varvasyonlarla 1 numarayi amorti ederim diye dusundu.  Risk aldi.  Gorunen tablo tam istedigimiz gibi degil.  Ya bu modelin oturmasini bekleyecek; ya da modifiye edecek.  Biraz comert olun arkadasim; bu adam ne boru ne de buradaki birinin dedigi gibi kestane.  Avrupa'nin gelmis gecmis en iyi kocu.  Risk de alacak; model de gelistirecek.  Hata da yapacak, dibi de gosterecek.  Her zaman derim (sana degil burada sozum) Fenerbahce taraftarinin Ergin Ataman'a gosterdigi comertligin ve sabirin birazi Obradovic'e gosterilse bu tartismalari yasamazdik. 

(2) Gecen sene ilk turda lider ciktik demissin.  Gecen sene alinan galibiyetler gozumuzu koreltti.  Takimin eksikliklerinin uzerini orttu.  Iyiden kotuye evrildik.  Vites dusurduk.  Simdi ise nisbeten kotu basladik.  Daha iki mac oynanmis Avrupa'da.  Kotuden iyiye evrilemez miyiz?  Hayli mumkun.  Yukarida bahsettigin transfer mesela.  Gidisat biraz daha kotu olabilir ve bunun uzerine olusturulan modelin modifiye edilmesi gundeme gelebilir.  Bunun icin de yarin, mesela, Heurtel alinabilir.  Burada hep bir etki tepki; deneme yanilma sureci var.  Hicbir zaman, dogruyu ve basariyi tekil bir oge olarak; belli bir recetesi olan bir sey olarak gormemek lazim.  Benim icin onemli olan, sene basinda alinan X, Y, Z'den ziyade, sene icinde ortaya cikan sorunlara ve krizlere ne sekilde tepki verildigi.   

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12659 : 01 Kasım 2014, 14:01:58 »
İzninizle paylaşıyorum. Eksiklerle alakalı her detaya ayrı ayrı değinilmiş, okumanızı tavsiye ederim.
By Pikenrol :)

HAYIRLI MAĞLUBİYET - ALTINCIADAM

izne ihtiyacın yok senin uğur. .