Gönderen Konu: Fenerbahçe / Basketbol Transfer Dosyası (Kasım 2013 - Aralık 2015)  (Okunma sayısı 4970462 defa)

0 Üye ve 84 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
Ynt: Fenerbahçe Ülker Transfer Dosyası
« Yanıtla #13125 : 19 Kasım 2014, 01:46:48 »
Bu takım başarısız olursa sorumlusu Obradovic'dir, bunun aksini kim iddia ediyor ki, bu konu üzerinden yüklenmeye kalkıyorsun ?

Varsayımlar üzerinden Obradovic'e geçiriyorsun, alınmazsa, olmazsa, şöyle olursa, böyle olursa. Varsayımlar üzerinden gideyim bende o zaman, bu takım sezon sonunda şampiyon olursa, üstüne mevcut kadrosuyla çeyrek final ya da final four yaparsa ne olacak peki ?

Kaldı ki, Obradovic'in şuan PG isteyip istemediğini, bu konuda bir araştırma yapılıp yapılmadığını bilmenize imkan yok. Ben size kulübün mevcut tablosunu ortaya koyuyorum. Eğer transfer olmazsa para olmadığı, Ülker de ekstra para vermediği için olmayacak diyorum. Ancak olup olmayacağını zamanın göstereceğini, belki de Top-16 öncesi bir transferin olabileceğini söylüyorum.

Aziz Yıldırım şubeye karışıyor mu, karışmıyor mu, bildiklerimiz bize kalsın. Bal gibi müdahil olduğu konular var. Özellikle Emir'in kadro dışı bırakıldığı döneme sardırmayın filmi. Bunun kimseye faydası olmaz şuan.

Harcanan paralara gelince, olayı bu dönemle sınırlandırmayın, biraz geniş bakın.

Gün gelir, Simone Pianigiani döneminde onun bilgisi dahilinde gibi gözüküp, aslında tamamen bilgisi dışında alınan oyuncular için harcanan paranın da hesabı sorulur. Kulübe kan emicileri ben sokmadım. Kim sokmuşsa o da en az bu kan emiciler kadar suçludur.

Bu şube Obradovic'le beraber kurulmadı ..
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2014, 01:49:01 Gönderen: Chauncey Billups »

Damir12

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13126 : 19 Kasım 2014, 02:01:17 »
Bu takım başarısız olursa sorumlusu Obradovic'dir, bunun aksini kim iddia ediyor ki, bu konu üzerinden yüklenmeye kalkıyorsun ?

Varsayımlar üzerinden Obradovic'e geçiriyorsun, alınmazsa, olmazsa, şöyle olursa, böyle olursa. Varsayımlar üzerinden gideyim bende o zaman, bu takım sezon sonunda şampiyon olursa, üstüne mevcut kadrosuyla çeyrek final ya da final four yaparsa ne olacak peki ?

Kaldı ki, Obradovic'in şuan PG isteyip istemediğini, bu konuda bir araştırma yapılıp yapılmadığını bilmenize imkan yok. Ben size kulübün mevcut tablosunu ortaya koyuyorum. Eğer transfer olmazsa para olmadığı, Ülker de ekstra para vermediği için olmayacak diyorum. Ancak olup olmayacağını zamanın göstereceğini, belki de Top-16 öncesi bir transferin olabileceğini söylüyorum.

Aziz Yıldırım şubeye karışıyor mu, karışmıyor mu, bildiklerimiz bize kalsın. Bal gibi müdahil olduğu konular var. Özellikle Emir'in kadro dışı bırakıldığı döneme sardırmayın filmi. Bunun kimseye faydası olmaz şuan.

Harcanan paralara gelince, olayı bu dönemle sınırlandırmayın, biraz geniş bakın.

Gün gelir Simone Pianigiani döneminde onun bilgisi dahilinde gibi gözüküp aslında tamamen dışında alınan oyuncular için harcanan paranın da hesabı sorulur. Kulübe kan emicileri ben sokmadım. Kim sokmuşsa o da en az bu kan emiciler kadar suçludur.

Bu şube Obradovic'le beraber kurulmadı ..

Şu koyu renkli kısımlarda bende farklı birşey düşünmüyorum zaten. Aziz Yıldırım'ın şubeye karışmama gibi bi olayı olamaz karakteri gereği zaten, ben kadro yapılanmasına müdahale etmediğini düşünüyorum şubeye değil. Çıkıpta şu oyuncuyu alalım dediğine inanmıyorum, futbolda kendi başına diegoyu alması gibi. Emir konusuna karışmasınada şaşırmadım.

Diyorsun ki varsayımlar üzerinden obradovice geçiriyorsun. Böyle birşey yok. Otomatikman korumaya geçiyorsunuz en ufak lafta koçu ben bunu böyle algılıyorum. Olacakları yazdım ben. Gidelim salona takımdan az çok haberi olan herkese soralım ilk ne eksik diye bağırarak OYUN KURUCU der herkes. E bende diyorum ki oyun kurucu alınmazsa ve üstüne başarısız olursak herkes oyun kurucu almayana yüklenecek. Bunun neresi yanlış? Bütçe yüzünden alınamazsa zaten bütçeyi oyun kurucu almadan tüketmek komple yanlış. Varsayımlar üzerinden obraya geçirmiyorum senin yaptığın oyun kurucu almama durumunun çok olası bir sonucunu yazıyorum çünkü başarısızlık halinde taraftarın ilk aklına gelen bu olacak. Ha benim görüşümde bu takım oyun kurucu almadan hedefine ulaşamaz, ama tek tek bakıldığında cok kaliteli isimler olduğu için başarılı olma şansıda var.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #13127 : 19 Kasım 2014, 02:18:44 »
Aziz Yıldırım, şu oyuncuyu alın dedi, gibi bir ifadem yok. Lakin bir oyuncunun affedilmesini sağlaması (doğru - yanlış) kadro yapısını doğrudan etkiler.

Bunun aksini savunmak kusura bakma ama komik duruma düşmek olur.

Seninle tartışsam da aklı başında birine benziyorsun. Twitter'daki tek adam zihniyetinden bir farkın olsun. Bu ülke tabularını yıkıyor artık. Tarihiyle yüzleşiyor. Tek adam sisteminin zararlarını tartışıyor. Sadece Fenerbahçe'de bir grup var, giderek azalıyorlar, tek adama laf söyletmiyor.

Aziz Yıldırım'ın yaptığı devrimler kadar verdiği zararlar da var. Bunu tartışmak demek Aziz Yıldırım'dan nefret etmek demek değildir.

Şahsen Obradovic'e en ufak laf geldiğinde otomatik olarak korumaya geçtiğim falan yok. Obradovic'i çoğu kez eleştirdim. En son Barca maçında eleştirdim. Sezon başı değerlendirme yazısı yazdım orada da eleştirdim. İnsanları ikna etmek için sabahtan akşama kadar eleştirmiyorum sadece. Kim ne düşünürse düşünsün çok da umrumda değil açıkçası.

Siz olayı transferle sınırlandırıyorsunuz, ben sınır tanımıyorum. Aramızdaki fark ve anlaşamazlık bundan kaynaklanıyor.

Bu kulübün maaşlı elemanı, sosyal medyada Obradovic'i ağzına sakız etmeye kalkarsa, abuk subuk konuşursa, dün ak dediğine bugün kara diyecek kadar kıvırırsa, bu kulüpte hala bazı şeyler eskisi gibi demektir.

Zihniyet devrimi pat diye olmuyor.

Obradovic'in manipülasyon yaptıracağı bir sitesi, FB TV'de laf çaktıracağı bir tetikçisi, twitter'da ihale bıraktıracağı bir adamı yok. Bunlara sahip olsaydı eğer algı farklı olurdu.
« Son Düzenleme: 19 Kasım 2014, 02:19:12 Gönderen: Chauncey Billups »

Çevrimdışı Kutay

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • kutay_erkan
« Yanıtla #13128 : 19 Kasım 2014, 02:43:47 »

Şu koyu renkli kısımlarda bende farklı birşey düşünmüyorum zaten. Aziz Yıldırım'ın şubeye karışmama gibi bi olayı olamaz karakteri gereği zaten, ben kadro yapılanmasına müdahale etmediğini düşünüyorum şubeye değil. Çıkıpta şu oyuncuyu alalım dediğine inanmıyorum, futbolda kendi başına diegoyu alması gibi. Emir konusuna karışmasınada şaşırmadım.

Diyorsun ki varsayımlar üzerinden obradovice geçiriyorsun. Böyle birşey yok. Otomatikman korumaya geçiyorsunuz en ufak lafta koçu ben bunu böyle algılıyorum. Olacakları yazdım ben. Gidelim salona takımdan az çok haberi olan herkese soralım ilk ne eksik diye bağırarak OYUN KURUCU der herkes. E bende diyorum ki oyun kurucu alınmazsa ve üstüne başarısız olursak herkes oyun kurucu almayana yüklenecek. Bunun neresi yanlış? Bütçe yüzünden alınamazsa zaten bütçeyi oyun kurucu almadan tüketmek komple yanlış. Varsayımlar üzerinden obraya geçirmiyorum senin yaptığın oyun kurucu almama durumunun çok olası bir sonucunu yazıyorum çünkü başarısızlık halinde taraftarın ilk aklına gelen bu olacak. Ha benim görüşümde bu takım oyun kurucu almadan hedefine ulaşamaz, ama tek tek bakıldığında cok kaliteli isimler olduğu için başarılı olma şansıda var.

Diyalogu bolmek istemedim, Kemal abiyi de sizi de keyifle okuyorum ama bir konuda fikrimi soyleyeyim. Telefondan kalin yapamadim ama sonlara dogru "...taraftarin aklina ilk bu gelecek." demissiniz oyun kurucu transferi olmamasiyla ilgili.

1) Bu biraz kendini dogrulayan onerme gibi (self-evident). Oyun kurucu transferi o kadar cok dillendiriliyor ki artik is bence taktik analizden cikti ve sosyal uyum denen olaya donustu. Eksi sozluk'te mesela, fenerbahce ulker basliginda her 3 entry'den biri oyun kurucu transferi olmazsa takimin basarili olamayacagi yonunde, ancak zerre analiz icermeyen yorumlar. Tabii ki sebeplerini siralayarak bu transferi isteyenler var ama bu forum ozelinden cikarsak bu kisim azinlik. Bir seyi yeterince cok dillendirirsen gercek olur denmis, durum buna dogru gidiyor.

2) Obradovic'in yazin Calathes ve Teodosic'i istedigi ama olmayinca farkli bir planlamaya gidildigi soyleniyor. Bu noktada Hickman hata olabilir, olmayabilir de, daha cok erken. Ancak onemli olan bence hic yanlis yapmamak degil yanlis olduguna kesin karar verince bundan donmek. Obra bence bu konuda bir karara varmadi, varir ve transfer yapilmazsa neden yapilmadigini sebebini de goz onune alarak o zaman elestiririz. Neden simdi elestirmeyelim derseniz soyle aciklayabilirim belki fikrimi:

Bir de ben kendi adima konusursam, net olarak karar verilemeyecek, ortada olan her konuda Obradovic'i savunmayi daha dogru buluyorum. Cunku birbirimizi cok cabuk gaza getiren bir milletiz ve Obradovic bir sekilde Fenerbahce'de yeterince basari kulturu olusmadan gonderilirse yerine gelecek herhangi biri "bence" bu kulturu olusturamaz. Bunu Obra'nin sadece teknik-taktik veya idari meziyetlerine bakarak degil insan iliskilerindeki becerisine de bakarak soyluyorum: Oyunculariyla ve eski yardimci koclariyla iliskisi, PAO'nun manyak baskanlariyla uzun yillar gonullerini hos tutarak beraber calisabilmesi... :)
Burası Fenerbahçe. Burada "2010'da şampiyon olalım, 5 yıl sonra başarılı olalım." diye hedef belirlenemez. - Willie Solomon

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #13129 : 19 Kasım 2014, 04:38:29 »

Diyalogu bolmek istemedim, Kemal abiyi de sizi de keyifle okuyorum ama bir konuda fikrimi soyleyeyim. Telefondan kalin yapamadim ama sonlara dogru "...taraftarin aklina ilk bu gelecek." demissiniz oyun kurucu transferi olmamasiyla ilgili.

1) Bu biraz kendini dogrulayan onerme gibi (self-evident). Oyun kurucu transferi o kadar cok dillendiriliyor ki artik is bence taktik analizden cikti ve sosyal uyum denen olaya donustu. Eksi sozluk'te mesela, fenerbahce ulker basliginda her 3 entry'den biri oyun kurucu transferi olmazsa takimin basarili olamayacagi yonunde, ancak zerre analiz icermeyen yorumlar. Tabii ki sebeplerini siralayarak bu transferi isteyenler var ama bu forum ozelinden cikarsak bu kisim azinlik. Bir seyi yeterince cok dillendirirsen gercek olur denmis, durum buna dogru gidiyor.

2) Obradovic'in yazin Calathes ve Teodosic'i istedigi ama olmayinca farkli bir planlamaya gidildigi soyleniyor. Bu noktada Hickman hata olabilir, olmayabilir de, daha cok erken. Ancak onemli olan bence hic yanlis yapmamak degil yanlis olduguna kesin karar verince bundan donmek. Obra bence bu konuda bir karara varmadi, varir ve transfer yapilmazsa neden yapilmadigini sebebini de goz onune alarak o zaman elestiririz. Neden simdi elestirmeyelim derseniz soyle aciklayabilirim belki fikrimi:

Bir de ben kendi adima konusursam, net olarak karar verilemeyecek, ortada olan her konuda Obradovic'i savunmayi daha dogru buluyorum. Cunku birbirimizi cok cabuk gaza getiren bir milletiz ve Obradovic bir sekilde Fenerbahce'de yeterince basari kulturu olusmadan gonderilirse yerine gelecek herhangi biri "bence" bu kulturu olusturamaz. Bunu Obra'nin sadece teknik-taktik veya idari meziyetlerine bakarak degil insan iliskilerindeki becerisine de bakarak soyluyorum: Oyunculariyla ve eski yardimci koclariyla iliskisi, PAO'nun manyak baskanlariyla uzun yillar gonullerini hos tutarak beraber calisabilmesi... :)

Kutay, sen de gayet guzel dile getirmissin.  Defalarca dile getirdik ama sanirim, artik daha anlasilir bir ozet yapmanin vakti geldi.  Benim meseleye bakis acim su sekilde:

(1) Herkesin gordugu BIR seyi, Obradovic BIN defa gorur.  Avrupa'nin gelmis gecmis en basarili koclarindan birinin (bu bir olgudur), oyun kurucu eksikligini sezon basinda veya simdi gormedigini iddia etmek icin ciddi ciddi aptal olmak lazim.

(2) Eee peki Obradovic bu eksikligi gorduyse neden duzeltmiyor?  Cok sukur, Obradovic'te Lesch-Nyhan Sendromu oldugunu dusunmuyorum.  Basinda oldugu takimin basarisizliginin en basta kendisine zarar verecegi acik.  Bu durumda da geriye birkac mantikli aciklama kaliyor:

(3) Obradovic, ust duzey bir oyun kurucu alamayinca, alelade bir oyun kurucu almaktansa, bu yoklugu cok yonlu oyuncularla amorti edebilecegini
dusunmus olabilir.  Kimse cikip da "ben demistim"cilik oynamasin bu noktada.  Boyle bir dusuncenin pratikte ne sekilde vuku bulacagini kestirmeye imkan yok.  Risk ile belirsizlik arasindaki fark cok muhim.  Belli bir olaya iliskin olasilik analizi yapabildigimizde riskten soz edebiliyoruz.  Oysa, herhangi bir olasilik analizi yapilamiyorsa, belirsizlik soz konusudur.  Adamakilli oyun kurucu olmadan bir takimin basarili olma olasiligi cok dusuk ise, burada ciddi riskler vardir.  Amma velakin, farkli dinamikler isiginda (bizim kadromuzdaki cok yonlu oyuncular, ne yaptigini bilen bir koc vs) bakildiginda, ayni durumun basarili mi yoksa basarisiz mi olacagini bu spesifik durumda anlama durumumuz yok.  Bu da belirsizliktir. 

(4) Peki Obradovic'in oturtmaya calistigi sistem basarisiz mi oldu?  Bunu ne sekilde belirleyebiliriz ki?  Ilk maclara bakarak mi?  Eger bu kafi ise, evet, Obradovic'in de oynanan oyundan tatmin oldugunu soyleyemeyiz.  Oyun kurucu eksikligini tam olarak amorti edemedigi dusunulebilir.  Bu durumda, Obradovic'in onunde iki secenek var: ya istedigi sistemin uzun vadede oturacagini guvenmek, ya da firsat oldugunda oyun kurucu alarak, bu eksikligi kapatmak.  Bir an icin, birinci secenegi goz ardi edelim.  Ikinci secenegi Obradovic'in istememe durumu var mi?  Oyle oldugunu sanmiyorum.  Bu durumda da akillara, subedeki mali birtakim rahatsizliklar geliyor. 

Gorunenin ardindaki gercekleri bilmeden "X, Y, Z alinmali" demek, belki isabetli gorunse de, bazen bizlere pratikte bir seyler katmaktan ziyade goturusu cok olabiliyor. 

Çevrimdışı Vanguards of FB

• Üye
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #13130 : 19 Kasım 2014, 08:53:35 »
Obra basketboldan anlamiyor koç değişikliği lazim..olacak is değil adam..:)

Çevrimdışı bohannon_1907

• Üye
  • Yer: Çekmeköy
« Yanıtla #13131 : 19 Kasım 2014, 09:50:44 »
Kutay, sen de gayet guzel dile getirmissin.  Defalarca dile getirdik ama sanirim, artik daha anlasilir bir ozet yapmanin vakti geldi.  Benim meseleye bakis acim su sekilde:

(1) Herkesin gordugu BIR seyi, Obradovic BIN defa gorur.  Avrupa'nin gelmis gecmis en basarili koclarindan birinin (bu bir olgudur), oyun kurucu eksikligini sezon basinda veya simdi gormedigini iddia etmek icin ciddi ciddi aptal olmak lazim.

(2) Eee peki Obradovic bu eksikligi gorduyse neden duzeltmiyor?  Cok sukur, Obradovic'te Lesch-Nyhan Sendromu oldugunu dusunmuyorum.  Basinda oldugu takimin basarisizliginin en basta kendisine zarar verecegi acik.  Bu durumda da geriye birkac mantikli aciklama kaliyor:

(3) Obradovic, ust duzey bir oyun kurucu alamayinca, alelade bir oyun kurucu almaktansa, bu yoklugu cok yonlu oyuncularla amorti edebilecegini
dusunmus olabilir.  Kimse cikip da "ben demistim"cilik oynamasin bu noktada.  Boyle bir dusuncenin pratikte ne sekilde vuku bulacagini kestirmeye imkan yok.  Risk ile belirsizlik arasindaki fark cok muhim.  Belli bir olaya iliskin olasilik analizi yapabildigimizde riskten soz edebiliyoruz.  Oysa, herhangi bir olasilik analizi yapilamiyorsa, belirsizlik soz konusudur.  Adamakilli oyun kurucu olmadan bir takimin basarili olma olasiligi cok dusuk ise, burada ciddi riskler vardir.  Amma velakin, farkli dinamikler isiginda (bizim kadromuzdaki cok yonlu oyuncular, ne yaptigini bilen bir koc vs) bakildiginda, ayni durumun basarili mi yoksa basarisiz mi olacagini bu spesifik durumda anlama durumumuz yok.  Bu da belirsizliktir. 

(4) Peki Obradovic'in oturtmaya calistigi sistem basarisiz mi oldu?  Bunu ne sekilde belirleyebiliriz ki?  Ilk maclara bakarak mi?  Eger bu kafi ise, evet, Obradovic'in de oynanan oyundan tatmin oldugunu soyleyemeyiz.  Oyun kurucu eksikligini tam olarak amorti edemedigi dusunulebilir.  Bu durumda, Obradovic'in onunde iki secenek var: ya istedigi sistemin uzun vadede oturacagini guvenmek, ya da firsat oldugunda oyun kurucu alarak, bu eksikligi kapatmak.  Bir an icin, birinci secenegi goz ardi edelim.  Ikinci secenegi Obradovic'in istememe durumu var mi?  Oyle oldugunu sanmiyorum.  Bu durumda da akillara, subedeki mali birtakim rahatsizliklar geliyor. 

Gorunenin ardindaki gercekleri bilmeden "X, Y, Z alinmali" demek, belki isabetli gorunse de, bazen bizlere pratikte bir seyler katmaktan ziyade goturusu cok olabiliyor. 

Besim'in sıraladığı ilk 3 maddeye katkı olsun diye bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Sezon açılmadan Obra'nın Ömer Koçşan'a konuk olduğu FBTV'deki programı hatırlayın. Önce orada Obra Aziz Yıldırım'a ve Ahmet Özokur'a / Ülker'e teşekkür etti, dedi ki "Çok iyi bir kadro kuruldu, bunun için teşekkür ediyorum."

Sonra Ömer Koçşan kamuoyunda takımda saf oyun kurucu olmadığı yönünde eleştiriler olduğundan bahsetti. Obra reis önce, Ömer abiyi kastederek, "Kendisinin bir önerisi var mı merak ediyorum." dedi. Sonra da saf PG olarak nitelenebilecek eldeki tek oyuncunun Mr.Sipahi olduğundan, ancak iki Amerikalı oyuncunun, Emir'in ve Bogdan'ın da o pozisyonda kullanılabilecek oyuncular olduğundan bahsetti. Her şey çok net, istenen olmadı, diğer seçenekleri de ilk etapta Obra istemedi.
Kuşandık sarı laciyi

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #13132 : 19 Kasım 2014, 15:09:17 »
Besim'in sıraladığı ilk 3 maddeye katkı olsun diye bir hatırlatma yapmak istiyorum.

Sezon açılmadan Obra'nın Ömer Koçşan'a konuk olduğu FBTV'deki programı hatırlayın. Önce orada Obra Aziz Yıldırım'a ve Ahmet Özokur'a / Ülker'e teşekkür etti, dedi ki "Çok iyi bir kadro kuruldu, bunun için teşekkür ediyorum."

Sonra Ömer Koçşan kamuoyunda takımda saf oyun kurucu olmadığı yönünde eleştiriler olduğundan bahsetti. Obra reis önce, Ömer abiyi kastederek, "Kendisinin bir önerisi var mı merak ediyorum." dedi. Sonra da saf PG olarak nitelenebilecek eldeki tek oyuncunun Mr.Sipahi olduğundan, ancak iki Amerikalı oyuncunun, Emir'in ve Bogdan'ın da o pozisyonda kullanılabilecek oyuncular olduğundan bahsetti. Her şey çok net, istenen olmadı, diğer seçenekleri de ilk etapta Obra istemedi.

Ömer Koçsanın karın ağrısı buymuş demekki

Çevrimdışı Undisclosed Desires

• Üye
  • Yer: İstanbul-İzmir
« Yanıtla #13133 : 19 Kasım 2014, 15:47:31 »
Ergin Ataman gibi kadro mühendisliği konusunda yüksek lisans yapmış koç olsaydı şimdiye guard gelirdi bir tane.Korkusuz adam valla.Hem her sene 2 kez kadro kuruyor birini beğenmezse öbürü ile oynuyor hem de 7 yabancı hakkı varken 10 tane alıyor biz de salak gibi hala 6'dayız..

Çevrimdışı bohannon_1907

• Üye
  • Yer: Çekmeköy
« Yanıtla #13134 : 19 Kasım 2014, 16:45:51 »
Ömer Koçsanın karın ağrısı buymuş demekki

Abi o zamanlar Ömer Koçşan hep destek tam destek modundaydı. Bu aralar ne olduysa oldu.
Kuşandık sarı laciyi

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #13135 : 19 Kasım 2014, 17:33:57 »
Abi o zamanlar Ömer Koçşan hep destek tam destek modundaydı. Bu aralar ne olduysa oldu.

Aynen, ben de aradaki negatif şeyin ne olduğunu bir türlü çözememiştim. Programı da seyretmemiştim sayende öğrenmiş oldum. Teşekkürler :)

Çevrimiçi Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #13136 : 19 Kasım 2014, 18:35:36 »
Ben bu forumda pg alınmayabilir para yok diyip insanların yumuşatılmaya calışılmasını anlamıyorum. Hatta komik buluyorum. Git saf 2 hickmana ver parayı 1oyna de, cana serhata izzete semihe ver parayı hiç oynatma, zorice ver bekle dur maçı gelse de oynasa diye. Yıllardır takım ve taraftar 1numara lazım diye bağırsın para yok de. Kimse kendini kandırmasın, dahası insanları kandırmayı bıraksın. Biz zaten en tepedekine tepkiyi veriyoruz ama bu basketboldaki planlamada 1transferi yapılmaz ve kadro hiç edilirse kime tepki vereceğimizide biliyoruz
Şu "saflık" testini nasıl yapıyorsunuz, bir anlatsanıza? "Hickman saf 2" cümlesi nasıl ortaya çıkıyor? Yılların skoreri Ron Harper'dan PG olabiliyor 30'undan sonra, Myers-Meneghin ikilisiyle Avrupa şampiyonu olabiliyor İtalya (Bilen bilir, o zamanlar Pozecco ki kendisi saf(!) PG'lerin şahıdır, kadroya alınmadı diye yer yerinden oynamıştı), senin takımında her maç 10-15 asisti Bogdan-Emir ikilisinden buluyorsun, hala "saf 2'ye oyun kur demiş"... Geçin arkadaş şu ayakları artık. Bakın takım rayına oturdu. Oyun kurması beğenilmeyen takım her maç 20 asist yapıyor. Daha da oturmadı tam olarak. Az daha zaman sonra çok daha iyi olacak.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimiçi Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #13137 : 19 Kasım 2014, 18:50:50 »
Ben kimseye şube sorumlusu falan demedim zaten. Aziz Yıldırım'ıda yanındaki yöneticileride en hafif tabirle yetersiz buluyorum protestoda ediyorum. Yolda yürüse kim önde yürüyor egosunda oyuncuları takım yapıp şampiyon yapan Aydın Örs'ün gönderilişine her zaman tepki verdim, Tanjevic ise göreceli bir konudur bu kulübe yararları da dokunmuştur. Menejer ilişkileri yönetici ilişkileri sayesinde Fenerbahceye geldi diyosan o kadarını ben bilemem. Zira Tanjevic'e de gerektiği zaman tepki gösterilmştir. Neven döneminde Obra dönemine kadar olan dönemde zaten herkes hem fikir, ki ben bu operasyonlara bazı oyuncuların katıldığını da düşünüyorum.

Gel gelelim konu bu değil. Bu takım tamamen Obradovic'in takımı ve pg alınmazsa ve beklenilen basarının altında kalınırsa elestrilerden aslan payını Obradovic alacaktır. Kimsenin bunun için pusuda beklediği yok herkes başarılı olmamızı bekliyor.

Ama burada basarısızlık durumunda Obradovic'e yüklenilmemesi için şu andan yazılıp çiziliyor ve bende buna asla katılmıyorum. Yazımın amacıda budur. İçeride Obradovicin altını oymak isteyenler vardır bu leş yöneticilerden kurtulmamızda lazım buna ses çıkarmam ancak bu taraftarın tepki vermemesi için geçerli bir neden de değildir.

En ufak ters düşmede özellikle sizin niçin bu kadar garipçe cevaplar verdiğinizi anlamak inanın imkansız. Kimse 1000er avro aldığınızı iddaa etmiyor. Ya da birisinin adamı olduğunuzu.

Ben asıl düşüncemi zaten yukarıda yazdım. Başarısızlık durumunda Obradovic'in eleştirilmemesi için yazılıp çizilmesine anlam veremiyorum. Ki 1bucuk yıldır bir kez eleştirmedim Obradovici. En çok ufak bazı yanlışlarını belirtmişimdir Hickman Zoric gibi transferler için ama onlara da gitsin sokakta oynasın nerden bulmuş demedim hiçbir zaman. Şu anki takımdan çıok ümitliyim ama bir pg alınmazsa ve başarısız olursa Obradovic'indir bu başarısızlık kimse kusura bakmasın

Hickman konusuna gelince evet 1-2 sene takip ettim Hickmanı ne italyada ne Finlandiyada izlemedim. Finlandiyada izleyenide duymadım. Ama bu adam hep 2 oynadı. EL kupasını kaldırırken 2 oynadı. Bize transfer olmasını sağlayacak performansını 2 numarada gösterdi. Dahası Obradovic'in sisteminde 1 numarada zorlanmıyor, hiçbir sistemde 1 numara oynayacak özellikleri yok veya şu an için fiziki bir düşüş içinde. Yarı sahamıza top taşırken ecel terleri döküyor adam bunun 2 açıklaması vardır ya 1 oynayamıyordur yada bir sebepten dolayı fizik olarak bitik haldedir. 2.seçenekse daha iyi toparlar da izleriz o zaman.

Hickman free agent geldi bende biliyorum bunu. Bu adam maaş almıyor mu? İmza parası menejer vs yok mu? Hepsini geçtim bugün Laboral'e gitse adamın maaşının yarısını falan ödeyecekler. Sonuç olarak bütçeden gidiyor maaşı free agent olması biraz daha uyguna maliyetini düşürüyor sadece.

Verilen parayı harcayan kim? Aziz Yıldırım'mı oynamayan adamları aldırttı kadroya ya da şu an için yanlış transfer gözüken adamları. Aziz Yıldırım'ı savunuyor pozisyonuna geçmek istemiyorumda asla bu şubede Aziz Yıldırım'ın kadro planlamasında bir etkisi olduğunu düşnümüyorum.
Ya, kardeşim, zahmet olmazsa şu başarısızlık durumunda Obradovic eleştirilmesin diye çalışanları bir ifşa edebilir misin? Mesajları alıntılayarak da yapabilirsin, altını doldurmadan itham da edebilirsin, sorun yok. Ben, o isimleri merak ediyorum.

Çevrimiçi Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #13138 : 19 Kasım 2014, 19:26:55 »

Kitap yazsan ya sen? Okusak biz de...  8)

Çevrimiçi Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
« Yanıtla #13139 : 19 Kasım 2014, 19:54:11 »
Birkaç noktaya da tekrar değinmek isterim kendimce.

İlk olarak Obradovic'in Teo ve Calathes olmadığı için PG alınmasını istememesinin sebebini diğer adayların, onların seviyesinde olmadıklarını düşünmesine bağlıyorum. Yani burada da sıkça ifade edildiği üzre Heurtel "first-class", "top-level", "süper, ultra, mega, hiper PG" değil Obradovic'e göre. Öyle olsaydı adaylar arasına alınırdı. Ha, olası bir transferinde bu yazdıklarımı tekrar düşünürüm. Sonuçta işin tamamen Obradovic'e bırakılması, o isterse istediği oyuncunun alınması gerektiğini düşünen bir insanım, sülalem rahat.

İkincisi, yoğunlaşan kanılardan birisi, kağıt üzerinde genel olarak kabul gören kadro yapısının mümkün olan en üst seviye oyuncularla tamamlanması durumunda başarının geleceği fikri. Bu, tam anlamıyla ezbercilikten başka birşey değil. Buradaki temel unsurlar da şunlar: Safkan PG, ona yardımcı skorer "combo-guard", savunmacı 3 numara, uçanı kaçanı tavalayan Dallas Comegys türevi vs. Bunlar denklemin sabitleri ve bir tanesi olmadı mı olmaz gibi geliyor. Peki başarının formülü bu kadar basit mi? Olabilir mi? Ortada şöyle bir sorun da var: Seviye yükseldikce istenen ayarda oyuncu bulmak zorlaşır çünkü havuz çok daralır. Dolayısıyla elit savunmacı denilebilecek kaç tane 3 numara vardır mesela? Çünkü o 3 numaranın en iyi seviyede savunma yapmasının yanında ceza şutu da kesmesi gerekir. Buna benzer daha bir sürü niteliği de taşıması şarttır. Bunlardan birisi olmadı mı sırıtır. Ama aslında öyle midir?

Üçüncüsü, Obradovic'in yanlış kadro kurduğunu iddia etmeden önce hemen her tür bütçeyle EL şampiyonu olabildiğini, çok sıradan gibi görünen oyunculara seviye atlatırken hem onlara hem takıma büyük faydalar sağladığını unutmamak gerekir. Yani halihazırdaki koçumuz sadece çok iyi bir koç değil aynı zamanda bir uyum sağlama ustasıdır. Dolayısıyla yapmak istediği şeyi denemesi için süre talep etmemiz kayıtsız şartsız kendisini savunduğumuz anlamına gelmemektedir.

Dördüncüsü de şu para meselesi olsun. Bu meselenin birkaç açık ucu var. İlki, verilen bütçe kusursuz kadro kurmaya elverişli olmayabilir. Para 20M Euro ise her istediğimizi sağlayacak diye bir kaide yok. 20M bütçenin 4M'unu misal Teo'ya vermek gerekecekti, illa alınsaydı. Olur mu? Bir diğer uç ise yerli oyuncu meselesi. Maalesef bizim coğrafyanın insanı iş ahlakı bakımından Dünya genelinin epey gerisinde. Ve biz gerçekten iyi bir kadro yapabilmek için iyi yerli oyuncuya ihtiyaç duymaktayız. Dolayısıyla kadroya adapte edebileceğimiz yeterli nitelikte yerli oyuncuyu bulmak biraz deneme yanılma işi de olmak zorunda. Yani o ekstra parayı oyuncu mentalitesi zehabıyla her türlü harcayacağız çünkü iddialarımız gereği geniş bir kadro kurmak durumundayız ve Obradovic işler istediği seviyeye gelsin diye şu an dar rotasyonla oynuyor demek temelde bunu hedefliyor demek değil zira öyle olsa Can'ı, Serhat'ı neden aldırsın diye sorulur. İlla ki bu oyuncuları rotasyona katmak istiyor ama istediği seviyeye gelmeden de yapmak istemiyor bence. Dolayısıyla Can ve Serhat'a harcanan parayla iyi bir PG alınmasına katkı sağlanabileceğini iddia etmek olası bir sakatlıkta dımdızlak kalmayı da göze almak demek olabilirdi.

Ben, tekrar söyleyeyim, kendi adıma biraz zamandan fazlasını istemiyorum. Bir sıkıntı giderilemeyecek ve olası en iyi senaryo transfer olacaksa koç bunu muhakkak sağlayacaktır. Ama daha sene başında, en ufak teklemede transfer istemek kolaycılık ve koçun seviyesini aşağılamak oluyor bana göre. Top16 için epeyce bir avantajımız varken ve takım da bir ritm tutturmak üzereyken en azından normal sezonun sonuna kadar bir kredisi olsun transfersiz. Zaten olmayacağına kanaat getirirse ve çözüm Heurtel olacaksa bir şekilde o bütçe ayarlanabilir gibi geliyor bana.

Çok yazdım, en altı okuyanlar için özet geçeyim: Yeni Türkiye'de Obradovic gibilere yer yok. O kafa eskidi artık. Ömer koç olsun. 8)

Yeni Türkiye'nin Ankara şubesinden selamlar...