Gönderen Konu: 2017 FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası  (Okunma sayısı 15775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
Ynt: 2017 FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası
« Yanıtla #60 : 18 Eylül 2017, 22:09:10 »
Şöyle bir maçta Marjanovic'ten faydalanamamak ahmaklıktır...
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #61 : 01 Ekim 2017, 14:20:03 »
NBA oyuncularının yer almadığı, geliştirme ligi oyuncularından kurulu Amerika takımı 2017 FIBA Kıta Kupasında namağlup şampiyon olmuş. Final maçında da, 20 sayı geriden gelip Arjantin'i yenmişler.

2019 Dünya Kupası ön elemelerinde de bu takım yarışacak, NBA'den oyuncu alınmayacakmış. Onların yerinde olsam, "ön elemeleri ben geçtim; turnuvayı da ben oynamalıyım" derdim. :)

Tabii sadece oyuncular değil, hoca da değişecek Dünya Kupasında.

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #62 : 01 Ekim 2017, 14:31:48 »
NBA oyuncularının yer almadığı, geliştirme ligi oyuncularından kurulu Amerika takımı 2017 FIBA Kıta Kupasında namağlup şampiyon olmuş. Final maçında da, 20 sayı geriden gelip Arjantin'i yenmişler.

2019 Dünya Kupası ön elemelerinde de bu takım yarışacak, NBA'den oyuncu alınmayacakmış. Onların yerinde olsam, "ön elemeleri ben geçtim; turnuvayı da ben oynamalıyım" derdim. :)

Tabii sadece oyuncular değil, hoca da değişecek Dünya Kupasında.
Abi NBA oyuncuları gevşeklik yaptığında neyle sonuçlandığını gördüler son 10-15 yıllık süreçte. Bundan dolayı mümkün mertebe sağlam kadrolarla geleceklerdir büyük turnuvalara. Bir daha LeBron'lu, Carmelo'lu takımlarının tokatlandığı gibi bir deneyim yaşamak istemezler sanki.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #63 : 01 Ekim 2017, 18:27:37 »
Abi NBA oyuncuları gevşeklik yaptığında neyle sonuçlandığını gördüler son 10-15 yıllık süreçte. Bundan dolayı mümkün mertebe sağlam kadrolarla geleceklerdir büyük turnuvalara. Bir daha LeBron'lu, Carmelo'lu takımlarının tokatlandığı gibi bir deneyim yaşamak istemezler sanki.

Ama benim şaştığım, NBA oyuncuları olmadan da, Arjantin ve Brezilya gibi ülkelerin arasından sıyrılıp kıta şampiyonu olabilmeleri... Bu oyuncular, NBA takımlarında 15 kişilik kadroda kendisine yer bulamayıp, GELİŞTİRME LİGİ'ne gönderilenler... Şaşırtıcı olan bu... Nasıl bir basketbolcu fabrikasıdır ve niçin Amerika'nın 2006 tarihindeki Yunanistan mağlubiyeti (ki 100 defa oynasalar sadece bir defa olacak sonuç o gün oldu), üstünden 11 sene geçmesine rağmen unutulmuyor; sanırım cevabı burada saklı...

Hatırlarsan, 1998 yılındaki Dünya Kupasına'da NBA'deki lokavt sebebiyle NBA yıldızlarından mahrum katılmışlardı. Avrupa'da oynayan bazı isimlerle kolej öğrencilerinden karma yapıp çıkmışlar; onlar da üçüncü olmuştu. 2006'daki takım da... (2002'nin izahı yok. Başlı başına ibretlik bir hikâyedir. George Karl gibi sürekli yıldızlarla çatışan iki yüzlü ve dedikoducu koçların da, NBA'de senelerce iş bulabilmesinin izahı yok...)

Çevrimdışı ozgurr

• Üye
  • Yer: izmir/kuşadası
    • @ozgurr2002
« Yanıtla #64 : 01 Ekim 2017, 19:57:41 »
ama olimpiyatlarda hiç riske girmiyor amerikalılar. bu kadroyu hayatta göndermezlerdi oraya.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #65 : 03 Ekim 2017, 22:14:44 »
ama olimpiyatlarda hiç riske girmiyor amerikalılar. bu kadroyu hayatta göndermezlerdi oraya.

2004 senesinde hiç istemedikleri bir kadroyla gelmişlerdi abi. Şimdi bakınca kadroya, süper duruyor; ama o günün şartlarında gelmesi planlanan kadro ile gelen isimleri tartıya koyunca korkunç fark vardı. Son anda o sezonun çaylakları ve henüz 18 yaşında olan Carmelo ile LeBron'u ve yine çaylak olan 20 yaşındaki Wade'i de eklemişler, ki zaten bunlardan Wade dışında diğer ikisi doğru dürüst süre almamış, o sene drafta giren kolejden Emeka Okafor takviyesi yapmışlar (düşünün saçmalığı)...

Başta açıklanan hatta sanırım THY'nin reklam filmine de konu olup bolca izlediğimiz 12 kişilik kadrodan sadece üçü katılmıştı: Iverson, Duncan, Marbury... Üstelik turnuvanın başlamasına az bir zaman kala bunların bir çoğu affını istemişti. Hatta hazırlık kampı başladığında mazeret gönderenler filan... (Billups mesela... "Baba oluyorum, üzgünüm" gibi bir şeydi.)

Tek üçlükçüsü olmadan turnuvaya katılmışlardı. Bir de üstüne üstlük böyle atletik bir kadroyu Larry Brown gibi (ne ilginçtir ki, Avrupalı koçları hatırlatan) "24 saniyeyi sonuna kadar kullanmadan topu çembere atmayacağız" zihniyetinde birisine teslim edince... Yandı gülüm keten helva...

Bütün tarihleri boyunca, yaklaşık 80 senedir Olimpiyatlarda toplam 5 yenilgi alan Amerika, bu 5 yenilginin üçünü bu turnuvada almıştı. Zaten maç kaybettikleri son Olimpiyat o oldu.

(1972'de kazandıkları maçta kutlama yaparken süre bitmedi diye soyunma odasından geri çağrılıp, basket yiyerek kaybettikleri ve bunu kabul etmeyip gümüş madalyayı hala almadıkları maç ilk yenilgileri... Bir de 1988 Seul'de Divac ve Drazen'li Yugoslavya'ya kaybeden kolej oyuncularından kurulu ekip var.)

Evet, Olimpiyat Şampiyonluğunu Dünya Kupasından çok daha değerli gördükleri, hatta kıyaslanmayacak kadar daha çok değerli kabul ettikleri kesin... Hoş, doğrusu da o... Adı üstünde: Olimpiyat... Sporun kalbi...