Gönderen Konu: Fenerbahçe | Genel Haberler  (Okunma sayısı 1270645 defa)

0 Üye ve 36 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Andrew Goudelock

• Üye
  • Yer: İzmir
  • Andrew Goudelock
Ynt: Fenerbahçe / Genel Haberler
« Yanıtla #555 : 04 Haziran 2014, 18:02:39 »
Kemal abi çok güzel yazmış. Yabancı sayısı konusunda düşüncem net: Türk oyuncuların yetişmesini engellemeyecek şekilde sınırlı, garanti süre bulmasını engelleyecek kadar çok.

Neden tamamen sınırsız olmaması gerektiğini kendimce anlatmaya çalışayım:

Birisi daha önce yazmıştı, 5 yabancı sınırı olduğunda bile ben Anadolu takımlarının, özellikle de sponsor desteği olanların 5 tane Amerikalı getirip 30-35 dk oynatacağına eminim. Amaç reklam yapmak çünkü, takım o yıl (sponsorun olduğu yıl) başarılı olsun da gerisi önemli değil. Eğer yabancı tamamen sınırsız olursa kalitesiz yabancıların doldurulacağını düşünüyorum.

Federasyonun birinci önceliğinin oyuncuların ve menajerlerin baskısıyla haksız kazanç kapısının kapanmaması olduğunu düşünsem de yukarıda yazdığım olay şirketlerce bütçelendirilen ve Avrupa'da yer almayan kulüpler için olası bir senaryo. Avrupa'da yer alan kulüplere ayrıcalıklar getirmek bana göre çözüm değil çünkü haksız rekabet yaratıyor.

Peki benim önerim nedir? Takımların sezon başında 5-6-7 yabancı arasında seçim yapması gerekiyor. 7 yabancıyı ligde oynatan takımlar oluşturulan havuza 1 milyon TL, 6 yabancı oynatanlar 500 bin TL gibi (atıyorum) yüksek bir meblağda bağış yapacaklar. Bu paranın bir kısmı 5 yabancıdan AZ oyuncuyla sözleşme yapan takımlara dağıtılacak, bir kısmı da federasyonun basketbol okullarına bağış olarak ve milli takıma oyuncu yetiştirmiş altyapılara ödül olarak dağıtılacak. Son kısımda altyapıların büyük takımların altyapıları olmaması gerekebilir.

Bu sayede hem Türk oyuncuların hak etmeden bulduğu süreler azalacak. Az yabancıyla oynayıp başarılı olmaya çalışan, oyuncu yetiştiren takımlar ödüllendirilecek. Türk oyuncular kaliteli yetiştirilirse her türlü süre bulurlar, sıkıntı hak etmeden süre alıp gelişimlerinin durması ve tembelleşmeleri.

Ayrıca ligde yer alan her takımın yabancı oyuncularının maksimum 2 Amerikalı içermesi, Amerikalı olmayan oyuncularının en az ikisinin ülkesinin milli takımında oynaması... gibi kısıtlar getirilebilir. Yaş konusunda sınır olmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü yaşlı oyuncular da bu ülkenin basketbol kültürüne çok şey katabilir. Bkz: Jasikevicius ve uzunlara döve döve P&R oynatması.

Son olarak da takımların Türk oyuncularının 2'sinin kendi altyapısından gelmesi koşulu gerekiyor bence.

Bu öneriler çok naif olmuş diyebilirsiniz ama bu konuda ne kadar kafa yorulur ve Türk oyuncuların işgüzarlıkları ne kadar dillendirilirse, milli takım başarısız oldukça federasyon ve basketbol "otoriteleri" bir noktada sınırı esnetmeyi kabullenmek zorunda kalacaklar.

Türkiye için fazla zor bir sistem kurmuşsun.. Bizim büyük basketbol bilginlerimiz düşünmez bunu..

Dediğine ek olarak kendi alt yapından milli takıma gidecek oyuncular için belirli bir sistem de geliştirebilirsin..

Alt yapıdan milli takıma 1 oyuncu gönderirsen şu kadar, 2 oyuncu gönderirsen şu kadar diye..

Ligin dengesini korumak içinde bu yetiştirdiğin oyuncuları kadronda tutarsan da ekstra dan şu kadar da daha para diye..

Gerçi milli takım seçmeleri bile torpil ile olan bir ülkede ne kadar işler bu sistem bilmiyorum
Ve, Madrid’e ulaşırlarsa… Benchlerinde Avrupa’da hiçbir takımda olmayan bir avantaja sahip olacaklar.

Çevrimdışı Kutay

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • kutay_erkan
« Yanıtla #556 : 04 Haziran 2014, 20:09:35 »
Sen normalde,  yetenek yoksunu Turk oyunculara gidecek parayi daha sistemik bir etki yaratmasi icin daha dogru ellere yonlendirmissin.  Tebrik ediyorum.  Eger yabanci sinirlamasi ile pesinde oldugumuz hedef, sistemik olarak Turk oyuncularin gelismesi ise, bunu da ancak bahsettigin turden sistemik bir cozum yolu ile elde edebilirdik.

Türkiye için fazla zor bir sistem kurmuşsun.. Bizim büyük basketbol bilginlerimiz düşünmez bunu..

Dediğine ek olarak kendi alt yapından milli takıma gidecek oyuncular için belirli bir sistem de geliştirebilirsin..

Alt yapıdan milli takıma 1 oyuncu gönderirsen şu kadar, 2 oyuncu gönderirsen şu kadar diye..

Ligin dengesini korumak içinde bu yetiştirdiğin oyuncuları kadronda tutarsan da ekstra dan şu kadar da daha para diye..

Gerçi milli takım seçmeleri bile torpil ile olan bir ülkede ne kadar işler bu sistem bilmiyorum

Ortak cevap yazayim dedim. Amac cozum bulmak olsa federasyonun, kuluplerin... toplanip 5 yil sonra artilari eksileri degerlendirilecek bir plan yapmalari maksimum 1 aylarini alir. Oyuncular soz sahibi olmak istiyorsa onlar da hashtag kasmak yerine oyuncu birligi kurarlar. Ama herkes kendi cikarini ve kisa vadeli dusunuyor. Biz bile dogal olarak once Fenerbahce'yi sonra Turk basketbolunu dusunuyoruz.

Bunu avantaja cevirmek de medyadan geciyor. Onceden medya ve yorumcularin yabanci siniriyla bir sikintisi yoktu. Ne zaman tepki artti, yorumcular ve siteler basketbolseverlerin yaninda yer almak durumunda kaldi, ayrica sonucta aptal degiller iyi niyetli olanlar gercekten yabanci sinirin kalkmasini savundu. Ancak o zaman  federasyon adim atmak zorunda kaldi.

Bu surecin nereye gidecegi belli, federasyon adim adim siniri esnetecek. Bizim derdimiz bu surec hizlansin ki basari daha cabuk gelsin.
Burası Fenerbahçe. Burada "2010'da şampiyon olalım, 5 yıl sonra başarılı olalım." diye hedef belirlenemez. - Willie Solomon

Çevrimdışı Aaskın

• Üye
  • Yer: Bursa
  • Son sözümüz FENERBAHÇE

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
Fenerbahçe Ülker Arena
« Yanıtla #558 : 06 Haziran 2014, 17:31:36 »
yoğun istek üzerine salonla ilgili ayrı bir konu açıyorum ..

çoğu zaman tartışmaların odağında olduğunu biliyoruz, genel anlamda salonla alakalı olumlu-olumsuz her türlü düşünceyi bu konu altında dile getirir ve tartışırız, mutlaka söyleyecekleri olanlar vardır.

ki peşkeşle değil, alın teriyle yaptık bu salonu, ayrı bir konusu olmalı, imrenerek bakar bazıları ..

Çevrimdışı Aaskın

• Üye
  • Yer: Bursa
  • Son sözümüz FENERBAHÇE
Ynt: Fenerbahçe Ülker Arena
« Yanıtla #559 : 06 Haziran 2014, 17:42:05 »
Ben Bursalıyım bu sene top16 da OLY gelmek  nasip oldu muazzam bir yer. Eleştirebilceğim tek noktası girişler oldukça zaman alıyor.(görevli kaynaklı olabilir)

Çevrimdışı Tekirdağlı

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #560 : 06 Haziran 2014, 17:50:13 »
İyi salon. güzel salon, hoş salon...Yapandan Allah razı olsun ama rakip için de cennet resmen...Ne kadar bağırırsanız bağırın, tribünlerin sahaya uzak kaldığı o yapı içinde rakibe baskı kuramazsınız... 

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #561 : 06 Haziran 2014, 17:54:15 »
salon benim şirketin 500 metre ilerisinde. yapım aşamasında büyük heyecan ile takip ettim ay ay inşaatında resim çekip twitterda paylaşmıştım. açıldığından beri 2.5 sene olsu sanırım 106 J blok. 6 numara - yazı ile ALTI - numarada oturuyorum . arkamda sağımda solumda güzel insanlar güzel kardeşler var..
umarım bundan sonra güzel başarılar göreceğimiz bir mekan olur. yapanlardan sebep olanlardan Allah razı olsun

birçok sorun var tribün anlamında onları yaza konuşuruz diyerek şimdilik bir giriş yapalım
Kemal Erdem e de teşekkür edelim.

Çevrimdışı Leggenda di Trieste

• Üye
  • Yer: Pendik
« Yanıtla #562 : 06 Haziran 2014, 18:22:02 »
Gerçekten akustik anlamında taraftarı hiç mi düşünmemişler.
NBA dekileri imrendirecek bi salon yaptık ama biz NBA de oynamıyoruz ki Türkiye de oynuyoruz
keşke taraftarın çok iyi bir atmosfer yaratacağı bir salon yapılsaydı
bilmiyorum yapılabilir mi ama inşallah yeni ek düzenlemeler yaparlar
konuyu açan büyüğümün dediği gibi başkaları gibi hazıra konmadığımız,alın teriyle kendimiz çizip kendimiz yaptığımız için keşke sadece daha iyi bir tribün planlaması yapılsa idi

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #563 : 06 Haziran 2014, 18:37:02 »
Blazers'ın Moda Center'a yaptığı ses sisteminin benzeri yapılarak bu iş çözülebilir.

Çevrimdışı onee

• Üye
  • Yer: İzmit-Denizli
    • orhanyet
« Yanıtla #564 : 06 Haziran 2014, 19:01:54 »
Blazers'ın Moda Center'a yaptığı ses sisteminin benzeri yapılarak bu iş çözülebilir.
ne gibi bir sistem abi bu? daha çok açıklar mısın ?

bir de şöyle bir sey gördüm dünkü maçın disiplin kurulu kararı açıklanmış şöyle bir karar var:Fenerbahçe Ülker Takımı tarafından görevlendirilen anons yetkilisinin, anons sistemini seyircileri coşturmak için kullanması nedeniyle FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ ERKEK BASKETBOL ŞUBESİ’NİN 2.000-TL PARA CEZASI
bu anons sistemi her maç içinde o işlev için her takım kullanıyor.bunun bir sınırı mı var? mustafa özben çok fazla susmuyoruz dedi diye mi bu ceza?

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #565 : 06 Haziran 2014, 19:17:07 »
kısaca özetlemek gerekirse ;

salonun belli bölümlerine akustiği ayarlamak için paneller kuruluyor, yanılmıyorsam tavan kısmına kuruluyor bunlar, bu paneller sayesinde inanılmaz bir gürültü oluyor, ki Blazers maçlarını izlediğinizde o etkiyi fark ediyorsunuz.

maliyeti 2 milyon dolar civarı olması lazım.

Çevrimdışı Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #566 : 06 Haziran 2014, 20:11:17 »
salonun akustik probleminin olduğu doğru ama herkes katılınca iyi bir gürültü oluşuyor sorun bence birazda seyirci profilinde

Çevrimdışı Samet_GFB

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #567 : 06 Haziran 2014, 21:30:21 »
@basketfaul Zeljko Obradovic'in, "Fenerbahçe'ye gelmemde etkisi büyük" dediği Mirsad Türkcan basketbolun içinde başka bir iş yapmak için Sarı-Lacivertli takımın menajerliğini sezon sonunda bırakıyor.

Bir oyuncu menajerlik şirketine ortak olan Mirsad Türkcan, play-off'ların başlamasından itibaren sadece maçlara geliyor. Öğrenildiğine göre Türkcan, İtalya ve Sırbistan'daki örnekler gibi menajerlik şirketi adına bir de kulüp kuracak ve portföyündeki oyuncularından bazılarını burada toplayacak.

Türkcan formasını çıkardıktan sonra Fenerbahçe'de öne "Dış İlişkiler Sorumlusu" olarak görev yapmış, bu sezon da Obradovic'e yardım etmek için takım menajerliği görevini yürütmüştü.

Çevrimdışı vonyc

• Üye
  • Yer: Eskişehir
  • Andrew Goudelock !!!
« Yanıtla #568 : 06 Haziran 2014, 22:28:37 »
La vivalar çıkmasın yeter  :D :D
Sevdamıza kimse engel olamaz,
Bazen hüzün vardır,bazen mutluluk,
Fener sevgisinin adı konamaz,
Ne kupa büyüklüğü,ne şampiyonluk!!!

ebony

• Ziyaretçi
« Yanıtla #569 : 06 Haziran 2014, 22:55:14 »
Yer ataşehir ve genellikle üst gelir grubunun kombine alarak rağbet gösterdiği bir salon..millet gelip ailecek maç izlemeye ve çocuklarını sportif faaliyetlere yönelmeye çalışıyor..belirli bir grup gelip tezahürat yaptığında onlara katılabiliyorlar..kombine fiyatlarının da yüksek oluşu seyirci profilini değiştiriyor..ama takım iyi olsun taraftar olayı sorun değil..daha medeni bir ortam oluşuyor