Gönderen Konu: Fenerbahçe | Genel Haberler  (Okunma sayısı 1270784 defa)

0 Üye ve 31 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cengizao

• Üye
  • Yer: İstanbul
Ynt: Fenerbahçe / Genel Haberler
« Yanıtla #1185 : 26 Eylül 2014, 22:57:09 »
Yazdığın mesajlar duruyor mu, duruyor. Yazdığın mesajların içeriğine müdahale olmuş mu, olmamış. Gayet güzel bir şekilde, herkese bir had çizgisi de belirliyorsun, tam olarak sıkıntın nedir anlamadım ?

Sen kendinde, herkesi eleştirme hakkını buluyorsun, senin eleştirene eleştiri getirilince mi rahatsız oluyorsun ?

Eleştiri değil bu. Tahrik. Ben kimseye had bildirmeye çalışmadığım halde had bildirmeye hevesli insanlar var. Kimin konuşup, kimin konuşmamasını belirliyor gibi bir halim oldu da mı tepki verildi? Elini taşın altına sokmayınca düzelmiyor bu işler. Bunu görmek lazım. Obradovic değiliz elbet ama gördüklerimizden, emin olduklarımızın da söylemekten kaçamayız. Eleştirince hain ilan edilmeme kızdığımdan yazdığım düşüncem kişiselleştirmek de nedir? Obradovic de demiyor muydu biz de insanız, hata yaparız diye. Herkes hata yapabilir. En az hata yapan ve hatasını telafi edip en farklı başarı sağlayan sistemi oluşturabilen koç olduğu için Obradovic Avrupa'nın en büyüğü zaten. Risklerin de geri dönüşü kötü olabiliyor. Obradovic de farketmiş ki hiç hoşnut değil şu anda. Bunu görüp söylemek de suç olmamalı. Basketbolun da, futbolun da herkes için değerlendirmesi subjektiftir. Obradovic en iyisi bilir, siz cahilsiniz diye kestirip atılamaz kısaca.

Eleştirinin tanımı: "Eleştiri, bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metinlerdir." Nerede doğru ve yanlışların incelenmesi, değerlendirilmesi, sonuçlarının yorumlanması?

Sizin yazdığınızın altındaki cevapta üsluptan bahsedenler ortamı germek için her türlü saygısızlığı yapıyor. Utanmadan üste çıkıyormuşum. Laflara bak.

Bir eksiği görüyor ve düzeltmeye çalışmıyorsanız zarar veriyorsunuz demektir. Bu dünyanın her yerinde böyle. Görüyorsam kimseden korkmadan söylerim. Teşekkür ederim silmediğiniz ve destek verdiğiniz için. Tepkim size değildi zaten. Konuştuğu için suçlu ilan edilmek, hain edilmek hukuka aykırı zaten. Yıllarca bu ülke konuşma özgürlüğünün en ağır şekilde katledildiği bir ülke oldu.
« Son Düzenleme: 26 Eylül 2014, 22:58:54 Gönderen: Cengizao »

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1186 : 26 Eylül 2014, 23:18:40 »
Eleştirinin ne demek olduğunu biliyorum, teşekkür ederim, tekrar hatırlattığın için.

Bunu daha önce Besim söylemişti, zaman zaman bende NBA konularında Pistons'ın eski GM'i Joe Dumars'a saranlara aynı şeyi söylüyordum. Şuan burada bulunan kimsenin basketbol bilgisi Obradovic'ten iyi değil. Bu ''Obradovic eleştirilemez'' demek değildir. Joe Dumars içinde ''bu adam guard'dan anlamıyor'' diyorlardı. Adam hayatını guard pozisyonundan kazanmış. Bu adam guard'dan anlamıyorsa kim anlayacak onu da hiç çözememiştim. Bu tip adamların belli kalıpları vardır, o kalıplara göre de seçimleri vardır. Bu oyuna bakış açısından kaynaklanan ayrımlardır. Dumars, benim guardım sadece pasa odaklanmasın, onu bir şekilde hallederiz, biraz skora da katkı yapsın diyerek Stuckey, Knight, Jennings tercihleri yaptı. Bunlar tercih meselesidir işte. Bu tercihleri yanlış bulmak farklıdır ama ''bu işi bilmiyor yaaa'' demek farklıdır.

Biz bu tip ayrımlarda keskin ayrılıklar yaşıyoruz.

Evet, bazılarının Obradovic'i aşırı dokunulmaz kılması, hiç laf söyletmemesi son derece yanlış ve itici bir durum. Lakin bir de şöyle bir durum var. Nasıl ki bu durum itici duruyorsa, tam tersi Obradovic'i eleştirmek yasak mı kisvesi altında, sanal masturbasyon yapmak da o kadar itici duruyor.

Bu inatlaşma kimseye bir fayda sağlamaz.

Ben bu forumda kimseye düşüncelerinden dolayı ''hain'' denildiğini görmedim. Görürsem ve haksızlık olduğunu sezersem, kendi çapımda buna karşı çıkarım ve haksızlık yapıldığını dile getiririm.

Ancak bir önceki sayfada dediğim gibi, bazı forumların kendine has bir duruşu ve yazılı olmayan kuralları vardır. Yazdım gerçi bunu ama Efes romantikliği (Efes olmasa basketbol olmazdı gibi) ve Ergin Ataman fanlığı bu forumun kaldıracağı bir durum değildir.

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
  • Yer: EDREMİT-BALIKESİR
  • Deniz ve Sevgi Nehirin Babası
« Yanıtla #1187 : 26 Eylül 2014, 23:20:01 »
En iyisi Obradoviç İstifa etsin..Şube kapansın..Konuşacak şey kalmaz.O kadar boş beleş konuşan varki adam akıllı eleştirenlerde onların yüzünden mağdur..Kurunun yanında yaş da yanıyor..

Geçen sene Gs maça çıksa belkide Şampiyon olamayacaktık yazan gördüm..Allah ıslah etsin..Dipten çıkıp şampiyon olduk..Hala bütçe karşılaştıran vardı..

Afedersinizde bütçesinin tepesine!!!!
HaBaBaM GüM GüM GüM

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
« Yanıtla #1188 : 26 Eylül 2014, 23:34:07 »
Önümüzdeki maç replikleri...

-Bjelica adam değil Sırp milli takımda canavar bizde fos...

-Bogdan zaten daha genç parlamadan aldık elimizde patlar..

-Vesely nin şutu yok..Oyun zekası az...

-Yerliler çöp

-Hickman zaten Maccabi sisteminden başka biyerde olmaz...

-Gou yu neden aldık..Onun gibi 10 kişi var...

Ben şimdiden yazayım eleştiri Baronlarının elleri yorulmasın...
HaBaBaM GüM GüM GüM

Çevrimdışı omerozkan90

• Üye
  • Yer: izmir
  • legends never dies
« Yanıtla #1189 : 26 Eylül 2014, 23:36:26 »
adam transfer istiyor takımına geliyor burda bunu paylaşıyor belki üç dört kere vurgulamak için bir daha yazıyor bunda bu kadar büyütecek ne var? sende transfere gerek yok takıma zaman lazım de istersen 10 kere yaz. sonuçta burda az veya çok basketbolla ilgilenen bir kitle var herkes kendi bakış açısından takımla ilgili basketbolla ilgili bir şeyler paylaşıyor.benim basketbol bilgim seninkini döver tarzı hakim forumda. ha profesyonel olan var mı bilmiyorum ama varsa da burda zaman harcamasın gitsin takım çalıştırsın. eski sporcu olabilir , hakem olabilir, antrenörlük belgesi olabilir veya sadece televizyondan takip eden basketbolsever fenerbahçeli bir arkadaş olabilir. rahatsız olduğum konu sürekli kendi bildiklerinin tek doğru olduğuna inanan bir grup var.bir arkadaş grubunun kendi aralarındaki şakalaşmalarını ve diğer üyelere laf sokmalarını içeren kısaca uff sanane be salak tutumu enterasan bir hali var forumun böyle olucaksa bu foruma üye kabul etmeye gerek yok hatta foruma gerek yok whatssup grubu olabilir bunu yapmak için. salondaki taraftarla ilgili bir şey paylaşıyorum dönüşü "bu konuyu konuşmak gereksiz" oluyor bırak da ne konuşulacak ona üye karar versin.maçın tekrarını izledim diyorum "bir arkadaş maçı idrak edemedim bir daha izledim" deyip liseli ağızıyla komikli laf sokmalar yapıyor.transfer isteğini genele yazmıs transfere yazmıs problem bu mu yani. obradovic gherardini gelip forumu okuyup takıma müdahale etmiyor zaten bu kadar büyütmenin alemi yok bu işi hele insanları kırmanın hiç alemi yok. burda yazdıklarıyla birilerinin dikkatini çekip basketbol  kariyeri hedefleyen varsa güzel hayalmiş derim sadece.

Çevrimdışı bohannon_1907

• Üye
  • Yer: Çekmeköy
« Yanıtla #1190 : 26 Eylül 2014, 23:37:07 »
Eleştiri değil bu. Tahrik. Ben kimseye had bildirmeye çalışmadığım halde had bildirmeye hevesli insanlar var. Kimin konuşup, kimin konuşmamasını belirliyor gibi bir halim oldu da mı tepki verildi?

Kimin takımı takip edip kimin etmemesi gerektiğini yazıyorsun, tepkiyi yiyorsun, sonra da "tepki değil bu tahrik" diye üste çıkıyorsun. Halen de anlamazlıktan geliyorsun, konuyu saptırıyorsun.

Benim nasıl bir üslubum olduğunu bilenler bilir, sadece onlardan özür diliyorum bu ton için. Ama kimse bana Fenerbahçe'yi hangi koşullarda takip edip etmeyeceğimi öğretmeye kalkamaz. Kalkan da hakettiği cevabı alır.
Kuşandık sarı laciyi

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1191 : 26 Eylül 2014, 23:41:57 »
adam transfer istiyor takımına geliyor burda bunu paylaşıyor belki üç dört kere vurgulamak için bir daha yazıyor bunda bu kadar büyütecek ne var? sende transfere gerek yok takıma zaman lazım de istersen 10 kere yaz. sonuçta burda az veya çok basketbolla ilgilenen bir kitle var herkes kendi bakış açısından takımla ilgili basketbolla ilgili bir şeyler paylaşıyor.benim basketbol bilgim seninkini döver tarzı hakim forumda. ha profesyonel olan var mı bilmiyorum ama varsa da burda zaman harcamasın gitsin takım çalıştırsın. eski sporcu olabilir , hakem olabilir, antrenörlük belgesi olabilir veya sadece televizyondan takip eden basketbolsever fenerbahçeli bir arkadaş olabilir. rahatsız olduğum konu sürekli kendi bildiklerinin tek doğru olduğuna inanan bir grup var.bir arkadaş grubunun kendi aralarındaki şakalaşmalarını ve diğer üyelere laf sokmalarını içeren kısaca uff sanane be salak tutumu enterasan bir hali var forumun böyle olucaksa bu foruma üye kabul etmeye gerek yok hatta foruma gerek yok whatssup grubu olabilir bunu yapmak için. salondaki taraftarla ilgili bir şey paylaşıyorum dönüşü "bu konuyu konuşmak gereksiz" oluyor bırak da ne konuşulacak ona üye karar versin.maçın tekrarını izledim diyorum "bir arkadaş maçı idrak edemedim bir daha izledim" deyip liseli ağızıyla komikli laf sokmalar yapıyor.transfer isteğini genele yazmıs transfere yazmıs problem bu mu yani. obradovic gherardini gelip forumu okuyup takıma müdahale etmiyor zaten bu kadar büyütmenin alemi yok bu işi hele insanları kırmanın hiç alemi yok. burda yazdıklarıyla birilerinin dikkatini çekip basketbol  kariyeri hedefleyen varsa güzel hayalmiş derim sadece.

Kim o grup, kim o insanlar, söylerseniz ona göre değerlendiririz. Buradan açık açık isim vermek istemiyorum diyorsanız eğer, hedefinizde ben dahi olsam, bana özelden mesaj atın, bileyim. Bunu bilmek de bu forumun kurucularından biri olarak benim hakkımdır. Aksi takdirde herkesi zan altında bırakmış olursunuz ki bu da etik olmaz.

Çevrimdışı tiyofencenk

• Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #1192 : 27 Eylül 2014, 00:25:24 »
@cengizao

kendince tespitlerinde bulunmuş uzunca da açıklayarak yazmış. Katılıp katılmamak herkesln kendine kalmıştır. Şahsen okurken adam haklı beyler diye de geçirdim.Yanlışı görüp ses etmiyorsan takip etme demiş kendi özelinde bunu söylemiş ki eleştirilerinin izahatını koymuş böylece.
Ben okurken hiç takılmadım mesela o cümleye çünkü çok daha düşündürücü haklılık payı yüksek tespitleri vardı.

Forum başlıklarında bende çoğu zaman haber mi olmuş diye bakınıyorum ama ilgili başlık dışında epey konuşmalara da tanık oluyoruz.

Sıkıntı konu dışından ziyade kimin yazdığından ibaret gibi duruyor.

Koydum Sevinçleri önüme, baktım hepsi Fenerbahçem

Çevrimdışı Andrew Goudelock

• Üye
  • Yer: İzmir
  • Andrew Goudelock
« Yanıtla #1193 : 27 Eylül 2014, 00:27:11 »
Pass first tabiirini bulan kişiye dün sövmüşdüm iyiki yapmışım..

Bir kere kullandığınız tabiiri gayet net bir şekilde Türkçe açıklayabilirsiniz..

Salak saçma kişiler sırf okunmak için 3-4 tane yabancı kelime kullanıyor. Okuyan bir kaç kişide gelip gelip aynısını söylüyor..

Ha burada bizim pass first olarak kullandığımız ile asıl doğuş yeri olan NBA'nın kullandığı daha farklı haberiniz olsun.

Bugün bir kaç arkadaş Obradovic kovulsun yazmış.  Allah akıl versin.. Sizin büyük koç dediğiniz adamların hepsini bir çok kere mağlup etti bu adam..

« Son Düzenleme: 27 Eylül 2014, 00:33:01 Gönderen: Utkan Şahin »
Ve, Madrid’e ulaşırlarsa… Benchlerinde Avrupa’da hiçbir takımda olmayan bir avantaja sahip olacaklar.

Çevrimdışı murat kaya

• Üye
« Yanıtla #1194 : 27 Eylül 2014, 00:34:30 »
En çok korktuğumda Kleiza nın bizim maçta coşması..Sonra KARAKTERSİZ diye eleştirilen adam Ali Kıran Başkesen moduna girebilir.
HaBaBaM GüM GüM GüM

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1195 : 27 Eylül 2014, 00:38:41 »
@cengizao

kendince tespitlerinde bulunmuş uzunca da açıklayarak yazmış. Katılıp katılmamak herkesln kendine kalmıştır. Şahsen okurken adam haklı beyler diye de geçirdim.Yanlışı görüp ses etmiyorsan takip etme demiş kendi özelinde bunu söylemiş ki eleştirilerinin izahatını koymuş böylece.
Ben okurken hiç takılmadım mesela o cümleye çünkü çok daha düşündürücü haklılık payı yüksek tespitleri vardı.

Forum başlıklarında bende çoğu zaman haber mi olmuş diye bakınıyorum ama ilgili başlık dışında epey konuşmalara da tanık oluyoruz.

Sıkıntı konu dışından ziyade kimin yazdığından ibaret gibi duruyor.

Cenk, daha önce açıkladım ama tekrar açıklayayım, gördüğün gibi mesaj duruyor, en ufak müdahale yok. Eğer burada bir mesaj silinirse, herhangi biri o mesaja müdahale ederse, o zaman adamına göre muamele imasında bulunabilirsiniz.

Bundan önce pek aktif değildim, bundan sonra daha aktif olacağım, yönetime el koyuyorum. Her türlü ima, şikayet, eleştiri, isyan ve küfürlerinizi doğrudan bana söyleyin diye bunu yazıyorum. Forum&Anasayfa Hakkında (Soru&Şikayet) kısmına derdinizi yazın. Tek tek ilgileneceğim, çözüm bulabilmek için elimden geleni yapacağım.

Konu burada ;
http://parkedefener.com/forum/index.php?topic=3.0

Varsa bir sorun buradan devam edilsin, bu konuyu daha fazla temasından saptırmayalım, genel haberlere devam edilsin.
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2014, 00:43:28 Gönderen: Chauncey Billups »

Çevrimdışı narcikmazi

• Üye
  • Yer: Istanbul
    • @skayalar2
« Yanıtla #1196 : 27 Eylül 2014, 01:23:09 »
Bir soru:
X bir oyuncu bize gelmeden önce kariyeri boyunca 10 üzerinden 7 lik bir performans göstermiş diyelim.
Bize gelince max. ortalama 5.5 lik anca oynuyor. O oyuncu başka bir takıma gittiğinde eski haline dönüyor ve yine 7'lik bir oyuncu oluyor.
Bu X oyuncu için en az 50 örnek verebilirim. Futbolda da aynı sorun var.

Neden ve nasıl?

Tamam kendi dinamikleri olan bir takımız da bu nasıl bir dinamikmiş arkadaş?
Koskoca Obradovic bile gecen yıl bize geldiğinde en kötü yılını gecirdi.
Neyimiz eksik yada fazla?
Acıklarım diyen varsa canını yerim onun..

Sent from my iPhone using Tapatalk
Yıl 1998
Yer Abdi İpekçi
Fenerbahçe 99-84 Zalgiris Kaunas
Ordaydım...

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #1197 : 27 Eylül 2014, 01:50:47 »
Bir soru:
X bir oyuncu bize gelmeden önce kariyeri boyunca 10 üzerinden 7 lik bir performans göstermiş diyelim.
Bize gelince max. ortalama 5.5 lik anca oynuyor. O oyuncu başka bir takıma gittiğinde eski haline dönüyor ve yine 7'lik bir oyuncu oluyor.
Bu X oyuncu için en az 50 örnek verebilirim. Futbolda da aynı sorun var.

Neden ve nasıl?

Tamam kendi dinamikleri olan bir takımız da bu nasıl bir dinamikmiş arkadaş?
Koskoca Obradovic bile gecen yıl bize geldiğinde en kötü yılını gecirdi.
Neyimiz eksik yada fazla?
Acıklarım diyen varsa canını yerim onun..

Sent from my iPhone using Tapatalk

(1) Tesaduf: Teorik olarak, bahsi gecen tum oyuncularin kotu performans gosterdigi sezonun bize denk gelmesi mumkun.  Ornek sayisinin cok olmasi, bu olasiligin olmadigi manasina gelmez.

(2) Takimla ilgili sorunlar: Yukarida bahsettigim, isin kolay kismi idi.  Simdi ise, daha kompleks bir yapi var: bizden kaynaklanan ve oyunculari etkileyen sorunlar.  Simdi eldeki verilere bakalim.  Esas problemimiz oyuncularin bize gelince dusuk performans gostermesi.  Bu iki acidan ele alinabilir: birincisi, oynadiklari takimlarin sahip oldugu bazi ozellikler nedeniyle, performans farki olusabilir. Ikincisi ise, bizim sahip oldugumuz bazi negatif ozellikler nedeniyle performans farki olusabilir.  Ilk ornekte sanirim, akla gelen ilk husus oyuncularin geldigi takimlarin belli bir basketbol kulturunun oturdugu ulkelere ait olmasi; gelenek sahibi takimlar olmasi; takim yonetimini yalayip yutmus takimlar olmasi gibi ornekler verilebilir.  Keza nisbeten kotu takimlardan gelmis veya gitmislerse, o takimlardaki rolleri incelenebilir.  Mesela, bizde devraldiklari rol belli yetenekleri sergilemelerini orselemis veya oyuncuyu kusturmus olabilir.  Ikinci ornege gelecek olursak, bizim takim ile ilgili olumsuz ozellikler oyuncu performansini etkiler mi?  Simdi buna da etki eden hususlar var: Hoca'nin ne derece oyuncu psikolojisinden anladigi; oyuncu gelisimindeki yeteneginin ne oldugu onemli sebepler olabilir.  Ona baktigimizda, elimizde Avrupa'nin en iyisi var.  Peki o halde sorun nerede?  Ben acikcasi, takimdaki en buyuk sorunun kimlik bunalimi oldugunu dusunuyorum.  Aksini dusunen arkadaslar var ama Panathinaikos, Olympiakos, Real Madrid, CSKA ve Barcelona gibi takimlar, bir gunde bu duruma gelmediler.  Henuz Obradovic'in ikinci senesi.  Bence cok kisa bir sure.  Bu kimlik bunalimini tam manasiyla cozebilmek icin biraz daha zaman tanimak lazim.  Bu cozuldugu zaman, muphemiyetin yerini kesinlik alacak ve oyuncularin rollerine kendilerini daha cok vererek performans gostermeleri mumkun olacaktir.

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #1198 : 27 Eylül 2014, 02:31:15 »
Besim, senin ikinci dediğini takım değil de, organizasyon yapalım, konuyu biraz daha açalım.

Obradovic'in henüz ikinci yılında olması bir yana, onunla birlikte gelişmekte olan yapının ikinci yılında bile olmadığını söylemek lazım. Gherardini geleli ne kadar oldu şunun şurasında. Obradovic'den önce bu şubenin aşiret mantığıyla yönetildiğini unutuyoruz. Hala onun izlerinin taşındığını da çabuk unutuyoruz. Bir ara Fenerbahçe'de 15 oyuncu 30 sorumlu vardı. Genel, özel, sözel, idari, mahalli bir çok sorumlusu vardı takımın. Birini görüyorduk, bu kim diyorduk, şundan sorumlu. 2 adım atıyorduk, peki bu kim diyorduk, o da bundan sorumlu deniyordu.

Sorumlu çoktu da sorumluluk alan yoktu.

Bir kültür oluşturacaksan, üzgünüm ama bu kültür 2 yılda oluşmaz. Bazı şeyler sadece saha içinde bitmiyor. Bazı şeyler çizilen setlerle kazanılmıyor. Saha dışında ne kadar organize ve sağlam bir kimya oluşturursan, bu saha içine bir o kadar olumlu yansır. Gün gelir öyle bir organizasyon oluşturursun ki, senin dışarıya lanse ettiğin o kültür, gelen oyuncunun kanına işler ve başarı kendiliğinden gelir.

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #1199 : 27 Eylül 2014, 02:40:10 »
Besim, senin ikinci dediğini takım değil de, organizasyon yapalım, konuyu biraz daha açalım.

Obradovic'in henüz ikinci yılında olması bir yana, onunla birlikte gelişmekte olan yapının ikinci yılında bile olmadığını söylemek lazım. Gherardini geleli ne kadar oldu şunun şurasında. Obradovic'den önce bu şubenin aşiret mantığıyla yönetildiğini unutuyoruz. Hala onun izlerinin taşındığını da çabuk unutuyoruz. Bir ara Fenerbahçe'de 15 oyuncu 30 sorumlu vardı. Genel, özel, sözel, idari, mahalli bir çok sorumlusu vardı takımın. Birini görüyorduk, bu kim diyorduk, şundan sorumlu. 2 adım atıyorduk, peki bu kim diyorduk, o da bundan sorumlu deniyordu.

Sorumlu çoktu da sorumluluk alan yoktu.

Bir kültür oluşturacaksan, üzgünüm ama bu kültür 2 yılda oluşmaz. Bazı şeyler sadece saha içinde bitmiyor. Bazı şeyler çizilen setlerle kazanılmıyor. Saha dışında ne kadar organize ve sağlam bir kimya oluşturursan, bu saha içine bir o kadar olumlu yansır. Gün gelir öyle bir organizasyon oluşturursun ki, senin dışarıya lanse ettiğin o kültür, gelen oyuncunun kanına işler ve başarı kendiliğinden gelir.

Kemal, haklisin.  Aslinda acacak o kadar sey var ki.  Ben sikilip, yarida kestim.  Her kelime bile acilip, basli basina tez yazilir.  Bu da aslinda sosyal hayattaki iliskiler silsilesinin ne kadar kompleks oldugunu acikca gosteriyor.