Gönderen Konu: Andrew "Mini-Mamba" Goudelock  (Okunma sayısı 33883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
Andrew "Mini-Mamba" Goudelock
« : 12 Mart 2015, 14:48:24 »
Takimin en olumcul silahi, Mini-Mamba'ya ait bir baslik olmamasi manidar.  O yuzden, Altinci Adam'da bugun yayinlanan bir analizi koyarak girizgahi yapalim.  Orada yazan bazi arkadaslarla tartismalarimiz olmustu.  Goudelock'a odaklanarak, pozisyon pozisyon izleyin; somut delillere gore adami yargilayin; TV'deki yorumcularin yarattigi yanlis algiya ve onlarin olumsuz ezberine gore hareket etmeyin diye diye bir hal olmustuk.  Bu analizi kim yazdi bilmiyorum ama sadece istatistikler isiginda degil, somut pozisyonlara gore yapilan harika bir analiz olmus.  Nasil elestirdigimiz noktalar oluyorsa, yeri geldiginde bunu ortaya koyanlari tebrik etmek de gerekir.  Bravo.

Ilgili videolar ve detayli analiz icin: http://www.altinciadam.com/2015/03/12/analiz-andrew-goudelock/

Sondaki genel degerlendirme icin ise:

"GENEL DEĞERLENDİRME

Top 16′daki ilk 9 maç sonunda Andrew Goudelock’un 2 sayı yüzdesi 36/77 isabetle % 46.8, 3 sayı yüzdesi ise 22/50 isabetle %44. Bir dış oyuncu için baktığımız zaman gayet iyi yüzdeler olduğunu söyleyebiliriz.

Andrew Goudelock’un düzen dışı hücumlarında ise 44/80 (%55) toplam isabet yüzdesi göze çarpıyor. Asist ve top kaybı yaptığı pozisyonları da dahil edersek 50/97 (%51.5) toplam hücum verimliliği ortaya çıkıyor.

Rakamlara baktığımızda Andrew Goudelock’un düzen dışı hücum performansının çok çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Coach Obradovic’in neden kendisine bu derece serbestlik tanıdığını rakamlar gayet iyi ortaya koyuyor.

İsabet oranı dışında Goudelock’un düzen dışı hücumlarda iyi yaptığı işlerin başında ikili sıkıştırma geldiğinde doğru pası bulmak yer alıyor. Videolarda da çok net göründüğü gibi, özellikle tepede gelen ikili sıkıştırmalar sonunda yüksek posttaki takım arkadaşına topu çok iyi aktarıyor ve çoğu zaman boş atış imkanı yaratabiliyor.

Olumlu taraflara değindiğimiz gibi, eleştirilmesi gereken bir kaç noktanın da altını çizmemiz gerekiyor. Videoları arka arkaya izlediğimizde çok daha net göreceğimiz 2 olumsuzluk var diyebiliriz;

- Bazen topu elinde çok uzun süre tutuyor, bu durum takımdaki 4 oyuncunun hareketsiz kalmasına neden olup, takımın hücum ritmini bozuyor.

- Bazen de yine topu çok uzun süre elinde tuttuğu için hücum süresinin dolmasına 5-6 saniye kala pas verip, takım arkadaşlarının eline bombayı bırakıyor.

Eksik yönlerine ise az faul almasını gösterebiliriz. Bu kadar çok bire bir oynayan bir oyuncunun kesinlikle daha çok faul alması lazım. Zamanla faul almayı öğrenmesi, kendisini çok daha büyük bir hücum tehdidine dönüştürecektir.

Toparlayacak olursak; Goudelock henüz Avrupa basketbolunu öğrenme aşamasında. Bazen yanlış tercihlerde bulunduğu oluyor. Bazen içgüdüleri onu yanlış pozisyonlarda bire bir oynamaya itiyor. Ancak Obradovic gibi bir coach ile çalışma ayrıcalığına sahip ve Obradovic’in telkinlerine kulak verdiği ölçüde başarılı olacağını söylemek yanlış olmaz. Avrupa’nın en iyilerinden olmak için her türlü basketbol yeteneği kendisinde mevcut. Ulaşacağı seviyeyi mental gelişimi ve egosuna hakim olarak geliştireceği karar verme mekanizması belirleyecek. Eğer başarılı olursa Fenerbahçe Ülker, Avrupa basketbolunun gelecekteki 7-8 yılına damga vuracak bir yıldıza sahip olabilir. Tabi buralarda kalırsa…"

Çevrimdışı Besim

• Üye
Ynt: Andrew "Mini-Mamba" Goudelock
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2015, 14:50:20 »
Goudelock'in insiyatifi ele alip kazandirdigi bazi maclari da acik bicimde ortaya koyan, en hosuma giden derleme video asagida.  Bu arada dikkatimi cekti, Bogdanovic cogu pozisyonda sut cekmeyip, Goudelock'a aktariyor.  Bu da iki oyuncunun birbirini tamamladigina delalet eden kanitlardan biri:

https://youtu.be/3bfmysoB5Q8

« Son Düzenleme: 12 Mart 2015, 14:53:27 Gönderen: Besim »

Çevrimdışı Umut

• Genel Moderatör
  • Üye
  • Yer: Berlin
  • Обрадовић: беспрекорна командант
« Yanıtla #2 : 12 Mart 2015, 15:10:13 »
Kendisini bu forma altında izlediğim için inanılmaz mutluyum. Bu derece yetenekli olup böyle de uyumlu, tatlı bir insan olduğu için de ayrıca çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Umarım uzun yıllar bizimle olur.
Kara deryalarda bir FENERsin!

Çevrimdışı lancelot

• Üye
  • Yer: lefkoşa
« Yanıtla #3 : 12 Mart 2015, 21:05:21 »
iyi ki bizde umarım obrayla uzun yıllar kalır ve daha çok aşama kaydeder
« Son Düzenleme: 12 Mart 2015, 21:05:49 Gönderen: lancelot »

Çevrimdışı badboys

• Üye
  • Yer: İstanbul
  • Detroit Pistons-Fenerbahçe
« Yanıtla #4 : 12 Mart 2015, 21:11:31 »
avrupa için fazla umarım kaçmaz...
FENERBAHÇE

Çevrimdışı lancelot

• Üye
« Yanıtla #5 : 13 Mart 2015, 23:41:45 »
besim açtığında konuyu keşke açmasaydı diye düşündüm işin aslı o kadar çok insan bekledi ki onun hata yapmasını kötülemek için pusuya yatmışlardı resmen şimdilik gou cevabı verdi ama en ufak kötü performansında yine sesler yükselmeye başlar

Çevrimdışı bugra

• Üye
« Yanıtla #6 : 13 Mart 2015, 23:47:29 »
Kendisi hakkında gerçek görüşlerimi twitter'a yazdım ama buraya yazarsam kavga çıkar. Sevmeyeni çok :)
Çok önemli oyuncu, Avrupa tarihinin gördüğü en yetenekli ve büyük skorerlerden biri bence.

Çevrimdışı tiyofencenk

• Üye
« Yanıtla #7 : 13 Mart 2015, 23:55:14 »
avrupada daha iyisi yok. NET
Koydum Sevinçleri önüme, baktım hepsi Fenerbahçem

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #8 : 13 Mart 2015, 23:56:10 »
besim açtığında konuyu keşke açmasaydı diye düşündüm işin aslı o kadar çok insan bekledi ki onun hata yapmasını kötülemek için pusuya yatmışlardı resmen şimdilik gou cevabı verdi ama en ufak kötü performansında yine sesler yükselmeye başlar

Eyvallah, haklisin.  Gecen eski maclara goz attim.  O kadar cok mac kazandirmis ki, biz kac sene ugrassak hakkini odeyemeyiz.  23 sayi atmasina ragmen kacirdigi tek suta odaklanip, onun hakkinda yaratilan olumsuz algiya malzeme oluyoruz taraftar olarak.  Dedigin gibi, kotu oynayacagi ilk macta yine kotulenir.  Sadece onun icin degil, bu her oyuncu ve Hoca icin soz konusu. 

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2015, 23:59:09 »
Bugün attığı 24 sayının yanında hiç top kaybı yapmaması da ayrıca dikkate değer... Ve 24 sayının tamamı saha içi isabet... Penaltısız gol kralı olmak gibi... Serbest atışsız 24 sayı.

Çevrimdışı lancelot

• Üye
« Yanıtla #10 : 14 Mart 2015, 00:05:30 »
Bugün attığı 24 sayının yanında hiç top kaybı yapmaması da ayrıca dikkate değer... Ve 24 sayının tamamı saha içi isabet... Penaltısız gol kralı olmak gibi... Serbest atışsız 24 sayı.
1 tane yaptı ama emire yazdılar heralde

Çevrimdışı Undisclosed Desires

• Üye
  • Yer: İstanbul-İzmir
« Yanıtla #11 : 14 Mart 2015, 00:11:06 »
Geldiği günden beri çoğunluğun beklentisinin aksinde bir transfer olmasına rağmen ben kişisel sempatimden dolayı sevinmiştim,oyununun Avrupada iş yapabileceğini de düşünüyordum ama bu kadarını kimse beklemiyordu bence,harika harika.

Keşke Avrupada kalsa efsane olur.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #12 : 14 Mart 2015, 00:14:42 »

Top kaybı yapmadan yüksek skor atmak çok ama çok zor bir şeydir. NBA'de Reggie Miller'ın 1992 senesinde bir maçta attığı 57 sayı vardır ki, senelerce bir oyuncunun top kaybı yapmadan attığı en yüksek sayı oldu. Ne Jordan, ne Kobe, ne başkası top kaybı yapmadan o skorun yakınına bile yanaşamadı. Taa ki geçen sene Carmelo Anthony hiç top kaybı yapmadan 62 sayı atana kadar... İşin ilginç yanı şu ki, 1992'de Reggie Miller'da o kadar sayıyı Charlotte potalarına atmıştı; 22 sene sonra 2014'te Carmelo'da Charlotte'a attı.

Euroleague'e dönecek olursak... Bunun bilgisine nereden ulaşırız bilmiyorum ama hiç top kaybı yapmadan 20 ve üstü sayı atan oyuncu olduğunu sanmıyorum. Goudelock bir rekor kırmış olabilir. Tamamen tahmin...
« Son Düzenleme: 14 Mart 2015, 00:20:04 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı KhaN

• Üye
« Yanıtla #13 : 14 Mart 2015, 00:44:38 »
Bugün attığı sayı vs konuşulur ancak bir konuya dikkat çekmek istiyorum.
Geldiği günden bu yana eleştirilmesinin temel argumanı savunmada "Kara Delik" olarak görülmesiydi. Bugün geldiği noktada savunmadaki gelişimi de takdire şayan. Her şeyden önemlisi çalışıp çabaladığını göstermeye başladı. Bir ara ribaund alma isteğiyle Bjelica'nın elindeki topa atladı. Her oyuncuda eleştirilebilir noktalar var önemli olan bu noktaları kapatma konusunda gösterdiği çaba, azimdir. Çok şükür çok karakterli bir oyuncu topluluğumuz var ve Gou da onların başında. Umarım böyle devam eder.

Çevrimdışı Besim

• Üye
« Yanıtla #14 : 14 Mart 2015, 00:50:59 »
Top kaybı yapmadan yüksek skor atmak çok ama çok zor bir şeydir. NBA'de Reggie Miller'ın 1992 senesinde bir maçta attığı 57 sayı vardır ki, senelerce bir oyuncunun top kaybı yapmadan attığı en yüksek sayı oldu. Ne Jordan, ne Kobe, ne başkası top kaybı yapmadan o skorun yakınına bile yanaşamadı. Taa ki geçen sene Carmelo Anthony hiç top kaybı yapmadan 62 sayı atana kadar... İşin ilginç yanı şu ki, 1992'de Reggie Miller'da o kadar sayıyı Charlotte potalarına atmıştı; 22 sene sonra 2014'te Carmelo'da Charlotte'a attı.

Euroleague'e dönecek olursak... Bunun bilgisine nereden ulaşırız bilmiyorum ama hiç top kaybı yapmadan 20 ve üstü sayı atan oyuncu olduğunu sanmıyorum. Goudelock bir rekor kırmış olabilir. Tamamen tahmin...

Cok guzel anekdotlar, Hakan Abi.