Gönderen Konu: Şehmus Hazer  (Okunma sayısı 11787 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Enver Tarcan

• Üye
  • Yer: İstanbul
  • İnadına Fener
Ynt: Şehmus Hazer
« Yanıtla #45 : 31 Mayıs 2022, 12:37:43 »
Bu sezon benim Şehmus'dan beklentim TBL içindi daha çok. Önemli olan gelişimi tabii... Geçen sene ile bu senenin normal sezon istatistiklerine karşılaştırmalı baktım; Onu bize getiren performansının altında görünmüyor. İlk sezon için gelişen yönlerinin olduğu (asist ortalaması, üçlük yüzdesi mesela) ortaya çıkıyor hatta.

Playoff istatistikleri kötü evet...

Ancak takımın iki yıldızının gideceği haberlerinin çıktığı, koçun durumunun belirsiz olduğu, yönetimin kafasının karmakarışık olduğu bir yapıda genç bir oyuncu için işlerin böyle kötü gitmesi anlaşılabilir bir durum. Maaş ve bonservis meselelerine girmek istemem ama bize geliş süreci de iyi yönetilemedi ve bu süreçte yaşananlar da mutlaka baskı yaratıyordur üzerinde.

Kaunas maçından sonra yere göğe koyulmamıştı... Şimdi ise yerin dibine sokuluyor. Bence ikisi de değil Şehmus. Taraftar olarak şu toksik alışkanlıklarımızdan vazgeçmiyoruz bir türlü. Biraz sabır gösterelim bakalım. Her şeyimiz çok iyi gidiyor da sorun Şehmus mu yani?

Bence TBL normal sezon performansı, tatmin edici ilk yılı için.

Bir de Kokoşkov ile çalışsaydı mutlaka gelişimine ilişkin emareleri daha çok görüyor olurduk.

Geliştirmesi gereken şeylerin başında serbest atışları geliyor. Fenerbahçe'de guard pozisyonundaki bir oyuncunun 50%-60% ile serbest atış atması pek kabul edilebilir bir şey değil.

Özet olarak; İsmet'in de Şehmus'un da takım karakterine olumlu yansıyan işler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini ve ilerideki dönemde Fenerbahçe'ye daha faydalı olacaklarını düşünüyorum...

Edit: İstatistikleri düzgün yapıştıramadım, bir türlü. Arzu eden malum linkten bakabilir.
https://www.basketball-reference.com/international/players/sehmus-hazer-1.html
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2022, 13:54:07 Gönderen: Enver Tarcan »

Çevrimdışı Oğuz Han

• Üye
  • Yer: nottingham
« Yanıtla #46 : 31 Mayıs 2022, 23:46:47 »
koçu ve yönetimi olmayan bir ortamda malesef bir gelişim gösteremedi, umarım bu yönetim gider, adam gibi bir koç gelir, düzgün bir ortamda şeyhmus çok deerli bir oyuncu olur.

Çevrimdışı BenFener46

• Üye
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #47 : 31 Ekim 2022, 21:53:17 »
Emin adımlarla Kenan Sipahi olma yolunda ilerliyor. Çok umut bağladık ama hiçbir konuda vasatın üstü diyebileceğimiz bir özelliği yok. Geliştirmeye de niyeti yok izlenimi veriyor parkede. Şut yok, müdafa eh iste, potaya drive'ları Allah'a emanet, topla ilişkisi iyi değil. Böyle devam ederse seneye devam etmeyiz. Fenerbahçe'de oynadığının farkında mı bilmiyorum ama böyle bir fırsat zor geçer eline. Şu forma altında oynamanın hayalini kuran yüzlerce sporcu var. Yazık ediyor kendine.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #48 : 31 Ekim 2022, 22:00:15 »
Bu sezon ligde 0/10 ile üçlük atıyor.

Çevrimdışı Kubilay Can

• Üye
« Yanıtla #49 : 01 Kasım 2022, 09:15:42 »
Emin adımlarla Kenan Sipahi olma yolunda ilerliyor. Çok umut bağladık ama hiçbir konuda vasatın üstü diyebileceğimiz bir özelliği yok. Geliştirmeye de niyeti yok izlenimi veriyor parkede. Şut yok, müdafa eh iste, potaya drive'ları Allah'a emanet, topla ilişkisi iyi değil. Böyle devam ederse seneye devam etmeyiz. Fenerbahçe'de oynadığının farkında mı bilmiyorum ama böyle bir fırsat zor geçer eline. Şu forma altında oynamanın hayalini kuran yüzlerce sporcu var. Yazık ediyor kendine.

Kenan Sipahi Şehmus'un yanında Chris Paul gibi kalır.

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #50 : 02 Kasım 2022, 05:14:41 »
Bu çocuk altyapıda genel olarak 3 numara oynuyordu. A takıma geçiş döneminde de 2-3 oynadı zaten. Fenerbahçe'ye gelene kadar 1 numarayla uzaktan yakından alakası yoktu. Oyunu 2'den ya da 3'ten yönlendirmek başka bir şey, doğrudan 1 numarada oyun kurucu olarak görev almak bambaşka bir şey.

Türkiye'de altyapılar felaket durumda, koçların yarısının umrunda değil bazı şeyler, maç kazanayım bana yeter kafasında. Oyuncu gelişimini umursayan koçlar bir elin parmaklarını geçmez. Keza seyirci bazında da durum değişmiyor. Şu an Şehmus'a her türlü lafı edenlere, gelin biraz altyapıları konuşalım dediğimizde oradan yavaş yavaş uzaklaşıyor, onlar da umursamıyor. Altyapı takip etmek, konuşmak zorunda mı insanlar, değil. Ancak her önümüze gelen genç oyuncuya sallarken, biraz da şöyle ülke basketboluna bakmak ve ona göre değerlendirmek lazım.

Bugün BGL'de bile boyu 1-2 cm uzun diye, normalde 2 numarada kullanıp, o yönde geliştirilmesi gereken kaç oyuncu 4 numarada kullanılıyor bilseniz ağzınız açık kalır. Çünkü yaşıtlarına göre 2 cm uzun kaldı diye, ileride bariz 2 numara olacak oyuncuyu ısrarla ve inatla sırf maç kazanmak uğruna 4'e çeken koçlar var. Ülkenin önümüzdeki 10 yılına damga vuracak bir çocuk geliyor. Çocuk safkan 3 numara ama 4'e, 5'e çekerek bütün özelliklerine kilit vuruluyor. Böyle çok örnek var, yaz yaz bitmez şimdi.

Burada Şehmus savunması yapmıyorum. Eksikleri var, bende farkındayım zaten. Ancak çocuğu yapamayacağı şeyler üzerinden eleştirmek bana hiç mantıklı gelmiyor. Bu çocuğun şutu hiçbir zaman üst seviye olmadı, olması da zor. Ki şut atsın diye almadık. Şut soktuğu zamanları ekstra olarak göreceğiz. Onun yapacağı ve üzerine işlenmesi gereken şeyler belli. Atletik özelliklerini, hızını ve enerjisini daha verimli hale getireceğiz. Hem savunmada baskısından hem hücumda hızıyla tempoyu yukarı çekmesinden faydalanacağız. Rakip savunmanın dengesini bozacak bir hızı var ve bu da alan boşaltma konusunda sana artı sağlar. Oyun kurucu gibi kullanma inadından vazgeçilmeli. Hem ona hem bize yazık.

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
« Yanıtla #51 : 02 Kasım 2022, 07:43:32 »
Bu çocuk altyapıda genel olarak 3 numara oynuyordu. A takıma geçiş döneminde de 2-3 oynadı zaten. Fenerbahçe'ye gelene kadar 1 numarayla uzaktan yakından alakası yoktu. Oyunu 2'den ya da 3'ten yönlendirmek başka bir şey, doğrudan 1 numarada oyun kurucu olarak görev almak bambaşka bir şey.

Türkiye'de altyapılar felaket durumda, koçların yarısının umrunda değil bazı şeyler, maç kazanayım bana yeter kafasında. Oyuncu gelişimini umursayan koçlar bir elin parmaklarını geçmez. Keza seyirci bazında da durum değişmiyor. Şu an Şehmus'a her türlü lafı edenlere, gelin biraz altyapıları konuşalım dediğimizde oradan yavaş yavaş uzaklaşıyor, onlar da umursamıyor. Altyapı takip etmek, konuşmak zorunda mı insanlar, değil. Ancak her önümüze gelen genç oyuncuya sallarken, biraz da şöyle ülke basketboluna bakmak ve ona göre değerlendirmek lazım.

Bugün BGL'de bile boyu 1-2 cm uzun diye, normalde 2 numarada kullanıp, o yönde geliştirilmesi gereken kaç oyuncu 4 numarada kullanılıyor bilseniz ağzınız açık kalır. Çünkü yaşıtlarına göre 2 cm uzun kaldı diye, ileride bariz 2 numara olacak oyuncuyu ısrarla ve inatla sırf maç kazanmak uğruna 4'e çeken koçlar var. Ülkenin önümüzdeki 10 yılına damga vuracak bir çocuk geliyor. Çocuk safkan 3 numara ama 4'e, 5'e çekerek bütün özelliklerine kilit vuruluyor. Böyle çok örnek var, yaz yaz bitmez şimdi.

Burada Şehmus savunması yapmıyorum. Eksikleri var, bende farkındayım zaten. Ancak çocuğu yapamayacağı şeyler üzerinden eleştirmek bana hiç mantıklı gelmiyor. Bu çocuğun şutu hiçbir zaman üst seviye olmadı, olması da zor. Ki şut atsın diye almadık. Şut soktuğu zamanları ekstra olarak göreceğiz. Onun yapacağı ve üzerine işlenmesi gereken şeyler belli. Atletik özelliklerini, hızını ve enerjisini daha verimli hale getireceğiz. Hem savunmada baskısından hem hücumda hızıyla tempoyu yukarı çekmesinden faydalanacağız. Rakip savunmanın dengesini bozacak bir hızı var ve bu da alan boşaltma konusunda sana artı sağlar. Oyun kurucu gibi kullanma inadından vazgeçilmeli. Hem ona hem bize yazık.

onumuzde var ornegi.... Metecan... Turkiye'de yetersiz altyapi ile yazik edilen bir oyuncu. Senelerce 2 ile 4 arasinda gidip geldi altyapilarda, ve goruyoruz ki iki pozisyonun fundamental ini da tam alamadi.

Ben oyun kurucu olabilecegini sanmiyorum Seyhmus dan, ancak topu yari saha gecisinde rahatlatir. Saha gecisini 8-10 sn yeye dusurebiliyor. Ama 2 numarada capraz kosulari, rebound a yardimci olmasi, atletizmi... bunlar Seyhmus u bu noktaya getiren ozellikleri. Menajerleri NBA yaz programinda oyun kurucu oynadi ve ileride NBA e gidebilsin diye, oyun kurucu oynamasinda israrci... Bence NBA i kenara birakip 2 numara ozelliklerini gelistirmeye odaklanmali.

Seyhmus oyun kurucu iken top elinde patliyor, 8-10 saniyede top yari sahaya geliyor 8-10 seniye dogru adami pozisyonu aramakla geciriyor... Ve yapacak birsey kalmiyor. Guduric sahdayken, zamaninda Vesely ve Nando sahadayken daha yararli oluyordu. Cunki topu getirip oyun kurmayi onlara birakiyor. Ve o da capraz kosulari, drive lari yapiyor, Bos sut kovaliyor, rebound a giriyor vs faydali oluyordu. Yeni duzende de benzer rolu bulmasi lazim acilen.
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimdışı jordan23

• Üye
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #52 : 02 Kasım 2022, 13:27:38 »
Şehmuz'u özellikle salonda canlı izleyince gelişeceğine sanki daha geriye gidiyormuş gibi görünüyor. Dağınık, savruk oynuyor. Özellikle pota altına dalışları çok kontrolsüz. Kapasitesi olan bir oyuncu, ancak özellikle top kontrolü, dış şutlar, saha görüşü anlamında kendisini geliştirmesi gerekiyor. Yoksa, Kenan Sipahi gibi orta sıra takımlarda dolaşır durur.

Çevrimdışı Aykutpmkc

• Üye
  • Yer: Kars-Karabük
    • aykutpmkc
« Yanıtla #53 : 02 Kasım 2022, 13:39:03 »
Menajer yönlendirmesiyle yapamayacağı şeyleri yapmak yerine, güçlü yönlerini daha da keskinleştirip o şekilde nba kovalasa ya da Avrupa'da kalbur üstü oyuncular arasına girmeye çalışsa geleceği için daha doğru olacak. Kendini evirmeye çalıştığı oyuncu profili 14-15 yaşında o mentaliteye geliyor nba girenlerde.

Çevrimdışı Gigidatome70

• Üye
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #54 : 03 Kasım 2022, 08:03:20 »
Sehmus’un NBA yapabileceğine gerçekten inanan var mı? Tamam iyi bir atletizmi var ama onun dışında hiçbir özelliği maalesef Euroleague seviyesinde bile değil. Kaldı ki pozisyon itibariyle NBA’e girmesi bence en zor pozisyon

Bence Gerçekçi hedef Ömer Onan’ın daha iyi bir versiyonu olması

Çevrimdışı ETIRYAK

• Üye
  • Yer: Melbourne
« Yanıtla #55 : 03 Kasım 2022, 09:08:13 »
Sehmus’un NBA yapabileceğine gerçekten inanan var mı? Tamam iyi bir atletizmi var ama onun dışında hiçbir özelliği maalesef Euroleague seviyesinde bile değil. Kaldı ki pozisyon itibariyle NBA’e girmesi bence en zor pozisyon

Bence Gerçekçi hedef Ömer Onan’ın daha iyi bir versiyonu olması

Besiktastan sonra yaz kampinda basariliydi. Hatta kisa sureli bir kontratin kiyisindan dondu.
Ama 2 numara icin fiziksel olarak yetersiz bulduklarindan oyun kurucu olarak dusunmuslerdi. Sonra Djorjevic zamaninda israrla oyun kurucu oynatilmaya calisildi....

Bence olmuyor. 2-3 elit euroleague guardi olmayi hedeflese kendi adina daha iyi olur.
Pazardan pazara degil, ezele kadar ....

Çevrimiçi iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #56 : 03 Kasım 2022, 09:22:36 »
Abi bırakın Şehmuzu. Avrupada zaten süre alamaz. Ligde de aldığı dönem katkı sağlarsa kendi bilir sağlamazsa Kenan Sipahi gibi bir Anadolu takımına gider.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #57 : 29 Kasım 2022, 23:25:06 »
Bu sezon akılda kalan bir maçı yoktu, Beşiktaş maçında nihayet ses verdi ve çift haneye ulaştı.
Ligde 1/14 üçlük ile oynuyor, o tek üçlük de G.Saray'a kısmet oldu son salisede.

Çevrimdışı Kubilay Can

• Üye
« Yanıtla #58 : 14 Aralık 2022, 09:52:48 »
İzlemek çok yoruyor beni artık. Bu arkadaşı guard oynatmayın Allah rızası için. Ne oyun zekası var ne şutu.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #59 : 08 Temmuz 2023, 06:32:57 »
EL'de 13 maç ve sadece 6,9 dakika ortalama süre alabildi.
Ligde ise 15,4 dakika 7,3 sayı %50 ikilik, %30 üçlük, %65 faul istatistikleri ile oynadı.