Gönderen Konu: Fenerbahçe | Futbol Transfer Dosyası  (Okunma sayısı 1304751 defa)

0 Üye ve 24 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdal Soner

• Üye
  • Yer: İzmir-İstanbul
Ynt: Fenerbahçe | Futbol Transfer Dosyası
« Yanıtla #7530 : 07 Temmuz 2023, 04:35:01 »
Twitter'da falan ismi fazlasıyla geçtiği için yazayım izlediğim kadarıyla.

Hollanda'da Feyenoord'u tutarım. Özellikle son 20 yılda PSV ve Ajax'ın gerisinde kaldığımız için eskisi gibi maçlarını izlemezdim. Bu sezon şampiyon olabileceğimizi hissettikçe şubattaki PSV beraberliği sonrası hemen hemen tüm maçları izledim sayılır. Korkunç bir seri yaparak güle oynaya şampiyon olduk. Sebastian Szymanski bu seriye büyük katkı yaptı.

Szyma (Feyenoord'lular ona Szyma der) tam bir fakir Arda'sı. Yetenek olarak Arda'nın yanına bile yaklaşamaz, Arda çok başka seviye. Szyma'nın Arda'ya göre 2 konuda artısı var ama. TV'de 8 numara falan demişler ama değil. Esasen 10 numara ve Arda'ya göre artısı Szyma müthiş şekilde adam kovalar, pres yapar ve orta sahayı rahatlatır. ''top ayağımdayken show yaparım, ayağımda değilse kılımı kıpırdatmam'' diyen bir 10 numara değil. Hırslıdır, sertlikte yapar. Bu yönüyle Orkun Kökçü'nün 8 numarada işini çok kolaylaştırıyordu. Yâni Szyma takım savunmasına çok büyük katkı verir.

Arda'dan iyi olan diğer yönü de şutları. Bu yönünü Bakasetas gibi düşünün, sol ayağıyla mesâfe tanımadan çok sert vurur. Eğer bize gelirse maç başı en az 3 şut atar, çok seviyor. Zâten Türk futbolunun en büyük eksiğidir şut atmamak. Sneijder'i bu yüzden çok severdim, Szyma da kaleyi karşısına aldı mı ve önü de boşsa can yakar mutlaka.

Ama ondan Arda gibi çalımlar ve futbol iq'su beklemeyin. İyidir hoştur ama alıp şampiyonluğu getirir demem asla. Geçen sezon başarılı olmasının en büyük nedeni Feyenoord'un çok dengeli bir takım kurmasıydı. Herkes birbirine çok yardımcı olmuştu, takımda kolej havası vardı. Szyma da takım savunmasına yardım eden bir 10 numara olarak çok faydalı oldu bu yönüyle hepsi bu.

Ne bir Arda ne de bir Talisca seviyesinde yeteneği yok. Alex gibi direkt etki yapacak bir isim değil. İyi bir sol ayağı var ve Bakasetas'ın savunmaya yardım eden hâli diyebilirim.

Bonservisi var Szyma'nın. Feyenoord istese bonserviste bizi ezer geçer çünkü Orkun'u 25 milyona sattılar. Geertruida'yı da Leipzig istiyor ve 20 milyon Euro'nun üzerinde bir fiyata gidecek gibi. Dahası ManU kaleci Bijlow'a 15 verdi Feyenoord satmadı. Stoper Hancko için 25-30 milyon Euro'luk teklifler var ve Feyenoord onu da tutamayacak. Şunu demek istiyorum, Feyenoord'ta para var ama geleneklerinde çok para ödeyerek bonservisli oyuncu almak yok. Tarihin en pahalı transferi geçen sezon alınan Hancko oldu, o da 8 milyon Euro civarıydı.

Szyma konusunda planları tekrardan kiralamaktı ama Szyma ''bonservisimi alın artık'' diye mesaj vermişti. Şartlar eşit olursa Feyenoord'u seçer çünkü orayı seviyor ve seviliyor. Ayrıca CL'de oynamak gibi bir avantajı da olacak oyuncunun.

Ben Ali Koç olsam 10-15 milyon arası bonservis vererek almam, değmez. 5-6 milyona bonservisi alınıyorsa tamam, fazlası beklentiyi yükseltir ve o da karşılayamaz. Daha üst seviye oyuncu bakmalıyız.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2023, 04:37:02 Gönderen: Erdal Soner »

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #7531 : 07 Temmuz 2023, 07:29:54 »
Ben Ali koc olsam 2 milyon da vermem. 2.bir ostorvalde vakası. Dahasi 3.5.10. Bilmem kim vakası. Bizi hiç bir yerden alıp hiç bir yere götürecek bir isim değil. Biz bu sene şampiyon mu olmak istiyoruz yoksa bu sene de besiktas koysun bize mi diyoruz. Asıl soru bu? Sıra besiktasta ise alsınlar ne kadar saçma isim.varsa alsınlar sorun yok ama adam akıllı para da gelmişken gerçekten sampiyon olmak istiyorlarsa çok daha sağlam garanti isimlere gitmek lazım.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
  • Yer: İstanbul/Kadıköy
    • Güzel Sok, Ark Apt Daire 2
« Yanıtla #7532 : 07 Temmuz 2023, 09:06:44 »
Beşiktaş kaynıyor.Hamleler yapılmadı.Kadrolarından memnun değiiler.Çebiyi istifaya çağırıyorlar.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #7533 : 07 Temmuz 2023, 09:29:20 »
1) Alakası var.
2) Tansiyon ölçmüyor.
3) Üçte ikisi hala dönmemiş
4) Memleketin durumu hakikaten kötü. Sağlığı ve diğer işleri bir tarafa bırakalım. Mesela oynadığınız kulüp tırnağı ile kazıyarak şampiyon oluyor, bir sabah uyanıyorsunuz, tezgah kurulmuş, şike yaptığı iddia ediliyor. Mesela o kadar alakası var ki gerçeklikle yakından uzaktan alakası olmayan bu durumun gerçek olmadığını kanıtlamak bin kat daha zor, hatta imkansız. Hülasa bir ülkenin futbolu, sosyolojisinden, etik anlayışından, hukuk sisteminden, vizyonundan ve ekonomisinden bağımsız değil.
5) Saydığınız isimler Türk pasaportlu isimler değil. İstedikleri zaman giriş çıkış yapabilirler.
6) Israrla yazmamla ilgili olarak; dünyaya etno-sentrik, Türkiye-sentrik ya da Fenerbahçe-sentrik perspektifler dışından da bakılabilir, bunu vurgulamaya çalışıyorum.
7) (Tekrar) konunun (bir hayli) alakası var yazdıklarımla
8  Anlatamıyor isem benim, anlamıyor iseniz sizin sorununuz

Son olarak, yazdıklarım rahatsız ediyor ise okumadan geçiniz gitsin...

Edit: Yeni gördüm, polis koruması ile gitmiş, daha ötesi var mı? Bundan sonrasına "laf ü güzaf" der ekabir...

Editine binaen, gitmesinin nedeni Türkiye filan değil, Fenerbahçe ve Fenerbahçe'deki ortam, kariyer tercihleri filan işte. Senin dediğine bakılsa insanlar İtalya'ya da gitmez. Mafya, spor, şike bağlantıları en çok orada. Şike var denildi, sonra Juventus'tan af dilendi ve saire. İspanya... Orada oynayan herkes vergi kaçırmaktan yargılanıyor. Arda da yargılanır belki?

Sen olaylara böyle bakarsan, baştan her şeyi kabul etmişsin demektir. Her şeye bi bahanemiz var: Tayyip. Bu tavrın birilerini koruyor senin. Her hadiseye böyle bakan birisi Ali Koç'a laf söyler mi? Fenerbahçe'deki ortamın içine eden, 18 yaşında adamı bile bıktırıp kaçırtan ortamın müsebbibi ekmek fiyatlarının 10 lira olması filan değil, Ali Koç.

Sen korkuluklarla savaşıyorsun hep. O yüzden başarısızlıkların müsebbipleri (bu kulüp özelinde) koltuklarında oturmaya devam edebiliyor, çünkü insanların ekserisi de senin gibi düşünüyor.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #7534 : 07 Temmuz 2023, 09:31:37 »
Twitter'da falan ismi fazlasıyla geçtiği için yazayım izlediğim kadarıyla.

Hollanda'da Feyenoord'u tutarım. Özellikle son 20 yılda PSV ve Ajax'ın gerisinde kaldığımız için eskisi gibi maçlarını izlemezdim. Bu sezon şampiyon olabileceğimizi hissettikçe şubattaki PSV beraberliği sonrası hemen hemen tüm maçları izledim sayılır. Korkunç bir seri yaparak güle oynaya şampiyon olduk. Sebastian Szymanski bu seriye büyük katkı yaptı.

Szyma (Feyenoord'lular ona Szyma der) tam bir fakir Arda'sı. Yetenek olarak Arda'nın yanına bile yaklaşamaz, Arda çok başka seviye. Szyma'nın Arda'ya göre 2 konuda artısı var ama. TV'de 8 numara falan demişler ama değil. Esasen 10 numara ve Arda'ya göre artısı Szyma müthiş şekilde adam kovalar, pres yapar ve orta sahayı rahatlatır. ''top ayağımdayken show yaparım, ayağımda değilse kılımı kıpırdatmam'' diyen bir 10 numara değil. Hırslıdır, sertlikte yapar. Bu yönüyle Orkun Kökçü'nün 8 numarada işini çok kolaylaştırıyordu. Yâni Szyma takım savunmasına çok büyük katkı verir.

Arda'dan iyi olan diğer yönü de şutları. Bu yönünü Bakasetas gibi düşünün, sol ayağıyla mesâfe tanımadan çok sert vurur. Eğer bize gelirse maç başı en az 3 şut atar, çok seviyor. Zâten Türk futbolunun en büyük eksiğidir şut atmamak. Sneijder'i bu yüzden çok severdim, Szyma da kaleyi karşısına aldı mı ve önü de boşsa can yakar mutlaka.

Ama ondan Arda gibi çalımlar ve futbol iq'su beklemeyin. İyidir hoştur ama alıp şampiyonluğu getirir demem asla. Geçen sezon başarılı olmasının en büyük nedeni Feyenoord'un çok dengeli bir takım kurmasıydı. Herkes birbirine çok yardımcı olmuştu, takımda kolej havası vardı. Szyma da takım savunmasına yardım eden bir 10 numara olarak çok faydalı oldu bu yönüyle hepsi bu.

Ne bir Arda ne de bir Talisca seviyesinde yeteneği yok. Alex gibi direkt etki yapacak bir isim değil. İyi bir sol ayağı var ve Bakasetas'ın savunmaya yardım eden hâli diyebilirim.

Bonservisi var Szyma'nın. Feyenoord istese bonserviste bizi ezer geçer çünkü Orkun'u 25 milyona sattılar. Geertruida'yı da Leipzig istiyor ve 20 milyon Euro'nun üzerinde bir fiyata gidecek gibi. Dahası ManU kaleci Bijlow'a 15 verdi Feyenoord satmadı. Stoper Hancko için 25-30 milyon Euro'luk teklifler var ve Feyenoord onu da tutamayacak. Şunu demek istiyorum, Feyenoord'ta para var ama geleneklerinde çok para ödeyerek bonservisli oyuncu almak yok. Tarihin en pahalı transferi geçen sezon alınan Hancko oldu, o da 8 milyon Euro civarıydı.

Szyma konusunda planları tekrardan kiralamaktı ama Szyma ''bonservisimi alın artık'' diye mesaj vermişti. Şartlar eşit olursa Feyenoord'u seçer çünkü orayı seviyor ve seviliyor. Ayrıca CL'de oynamak gibi bir avantajı da olacak oyuncunun.

Ben Ali Koç olsam 10-15 milyon arası bonservis vererek almam, değmez. 5-6 milyona bonservisi alınıyorsa tamam, fazlası beklentiyi yükseltir ve o da karşılayamaz. Daha üst seviye oyuncu bakmalıyız.

Giuliano'nun uzaktan şut atabilen hali gibi sanki. Giuliano da inanılmaz estetiksiz, yeteneksiz bir adamdı ama çok büyük katkı yaptı ikinci forvet pozisyonunda.

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #7535 : 07 Temmuz 2023, 11:01:48 »
Giuliano'nun uzaktan şut atabilen hali gibi sanki. Giuliano da inanılmaz estetiksiz, yeteneksiz bir adamdı ama çok büyük katkı yaptı ikinci forvet pozisyonunda.
Attığı goller ya boş kaleye ya penaltıdan, gittiğine çok sevinmiştim hem de 7,5'e falan satmıştık çapsızı.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7536 : 07 Temmuz 2023, 11:31:04 »
Real 1 seneliğine Leverkusene kiralıyor Ardayı.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7537 : 07 Temmuz 2023, 11:41:56 »
Biz Balicide Reale satmıştık yanılmıyorsam.Ali Şenbaya iyi rakama.

Çevrimiçi Ertan Ürkmez

• Üye
  • Yer: Macaristan
« Yanıtla #7538 : 07 Temmuz 2023, 11:57:03 »
Editine binaen, gitmesinin nedeni Türkiye filan değil, Fenerbahçe ve Fenerbahçe'deki ortam, kariyer tercihleri filan işte. Senin dediğine bakılsa insanlar İtalya'ya da gitmez. Mafya, spor, şike bağlantıları en çok orada. Şike var denildi, sonra Juventus'tan af dilendi ve saire. İspanya... Orada oynayan herkes vergi kaçırmaktan yargılanıyor. Arda da yargılanır belki?

Sen olaylara böyle bakarsan, baştan her şeyi kabul etmişsin demektir. Her şeye bi bahanemiz var: Tayyip. Bu tavrın birilerini koruyor senin. Her hadiseye böyle bakan birisi Ali Koç'a laf söyler mi? Fenerbahçe'deki ortamın içine eden, 18 yaşında adamı bile bıktırıp kaçırtan ortamın müsebbibi ekmek fiyatlarının 10 lira olması filan değil, Ali Koç.

Sen korkuluklarla savaşıyorsun hep. O yüzden başarısızlıkların müsebbipleri (bu kulüp özelinde) koltuklarında oturmaya devam edebiliyor, çünkü insanların ekserisi de senin gibi düşünüyor.

Öncelikle ben size "siz" diye hitap ettim, siz bana "sen" diye. Bu yaklaşımınız hiç hoş değil. Üslup önemli bir husustur.

Daha önce yazdım muhalif bir micazım var ama bu mizaç sizin anladığınız türden bir muhaliflik değil, muhalefete de muhalifim. İnsanlık tarihi bugünlere geldiyse birilerinin ezberlere karşı çıkması ile geldi. Bugünkü gider başkası gelir, aynı şekilde devam ederim. Particilikle partizanlıkla bir işim olmadığı için memleketi terk etmek zorunda kaldım zaten.  Açıkça sorayım,  "Kimi koruyormuşum" bunu da açıktan açığa ifade edebilir misiniz? Kimciymişim ben, onu bir öğreneyim önce de meramımı anlatmaya çalışayım.

Üslupla ilgili bir diğer husus: "Korkuluklarla savaşıyorsun" iması muhatabına "delisin" demek anlamına gelir. Ben size herhangi bir hakarette bulundum mu ya da bu türden imalara giriştim mi?

Koç'a gelince. Yahu olan bilen ortada, adam ağzına yüzüne bulaştırdı her şeyi. Evet haklısınız Arda'nın erken gitme sebeplerinden biri de kulübün tutarsız yönetimi, Ali Koç'un yetersizliği ve beceriksizliği. Yazdık ya yukarıda ülke futbolu diğer olgulardan bağımsız değil, Ali koç da ülke futbolundaki vizyonsuzluğu gösteren bir ayna. Yani muhalif olduğum için Koç'u desteklediğimi falan mı düşünüyorsunuz? Kulübün İstanbul sözleşmesinden yana olmasını doğru bulduğum için Koççu mu oldum? Şu mevzuyu açar mısınız biraz daha lütfen.

Çevrimiçi Murat

• Üye
« Yanıtla #7539 : 07 Temmuz 2023, 12:30:17 »
Beşiktaş kaynıyor.Hamleler yapılmadı.Kadrolarından memnun değiiler.Çebiyi istifaya çağırıyorlar.

Biz ne?

Çevrimiçi Murat

• Üye
« Yanıtla #7540 : 07 Temmuz 2023, 12:31:30 »
Biz Balicide Reale satmıştık yanılmıyorsam.Ali Şenbaya iyi rakama.
Ali değil veli yani Aziz Yıldırım sattı. Hem Baliç Hem de okocha Aziz Yıldırım zamanında satıldı.

Çevrimdışı Tom Hanks

• Üye
« Yanıtla #7541 : 07 Temmuz 2023, 12:34:41 »
Biz ne?
Beşiktaş şampiyonluk şansından bahsediliyor ama bende okuduğum gelişmeleri aktardım.

Çevrimdışı Erdal Soner

• Üye
  • Yer: İzmir-İstanbul
« Yanıtla #7542 : 07 Temmuz 2023, 13:54:47 »

Yok yok, öyle bir beklentiye sakın gitme. Giuliano ve Alex gibi oyuncular 9 numara pivot santraforun yanındaki tamamlayıcı forvet gibi oynadılar hep, kaleye yakın oynamaları hasebiyle Sergen ve Hagi gibi 10 numaralardan fazla gol attılar. Szyma yardımcı forvet değil, bildiğin 10 numara ama yapacağı katkı maksimum Bakasetas kadar olur Türkiye'de.

Bak meselâ Wijnaldum da kariyerine 10 numara olarak başlamıştı Feyenoord'ta. Newcastle'da 10 numarada etkisi olmayınca yavaş yavaş 8 numaraya evrildi. Liverpool'da 8 numarada çok başarılı oldu. Szyma da 8 numarada, orta sahanın göbeğinde denenebilir. Mevcut bir tekniği var neticede. Bunu 8 numarada kullanırsa Zajc'tan daha etkili olabilir.

Boşta olsa neyse, bonservis ödeyerek almam ben olsam.

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #7543 : 07 Temmuz 2023, 15:00:14 »
Öncelikle ben size "siz" diye hitap ettim, siz bana "sen" diye. Bu yaklaşımınız hiç hoş değil. Üslup önemli bir husustur.

Daha önce yazdım muhalif bir micazım var ama bu mizaç sizin anladığınız türden bir muhaliflik değil, muhalefete de muhalifim. İnsanlık tarihi bugünlere geldiyse birilerinin ezberlere karşı çıkması ile geldi. Bugünkü gider başkası gelir, aynı şekilde devam ederim. Particilikle partizanlıkla bir işim olmadığı için memleketi terk etmek zorunda kaldım zaten.  Açıkça sorayım,  "Kimi koruyormuşum" bunu da açıktan açığa ifade edebilir misiniz? Kimciymişim ben, onu bir öğreneyim önce de meramımı anlatmaya çalışayım.

Üslupla ilgili bir diğer husus: "Korkuluklarla savaşıyorsun" iması muhatabına "delisin" demek anlamına gelir. Ben size herhangi bir hakarette bulundum mu ya da bu türden imalara giriştim mi?

Koç'a gelince. Yahu olan bilen ortada, adam ağzına yüzüne bulaştırdı her şeyi. Evet haklısınız Arda'nın erken gitme sebeplerinden biri de kulübün tutarsız yönetimi, Ali Koç'un yetersizliği ve beceriksizliği. Yazdık ya yukarıda ülke futbolu diğer olgulardan bağımsız değil, Ali koç da ülke futbolundaki vizyonsuzluğu gösteren bir ayna. Yani muhalif olduğum için Koç'u desteklediğimi falan mı düşünüyorsunuz? Kulübün İstanbul sözleşmesinden yana olmasını doğru bulduğum için Koççu mu oldum? Şu mevzuyu açar mısınız biraz daha lütfen.

Ama üstad, böyle yazmadın? Sağlık çalışanı filan bir şeyler söyledin. Kulüpler, futbolcular, ülkelerden azade yaşarlar genelde. Suudi Arabistan'da bir sürü yabancı futbolcu oynuyor, şer'î hukukla ne kadar muhatap oluyor? Ataşehir'in lüks sitelerinde yaşarken bu sorunların çoğunu hissetmezler bile. Sen ülke yaşanmaz olduğu topçular kalmıyor, gidiyor bak demeye getiriyorsun. Bunu sadece burada da yapmıyorsun. Ne bileyim Vargas bugün İtalya'ya gitse, işte KDV zammı geldi ne bekliyordunuz gibi şeyler yazacak gibisin üstadım.

Bunlarla, Fenerbahçe'nin durumu ve sorunları arasında direkt bir bağ göremiyorum ben. Ve Fenerbahçe'nin direkt sorunları dururken böyle şeyler söylemek, bana göre hedef saptırmaktır, bu da Ali Koç'u bilinçsiz olarak da olsa korumak anlamına geliyor.

Biz senin siyasi gündemin ile pek ilgili değiliz ama ben sana şunu söyleyeyim: İstanbul Sözleşmesi ile Fenerbahçe'nin filan bir alakası yok. Ben zamanında sana bunu söylerken, kulübün belirli bir görüşe angaje olduğunu eleştirmek için söyledim. Kulüp böyle şeylerle uğraştığı kadar sporla, takımla ilgilenmiyor dedim. GS'nin sözcüsü geçen sene çıkıp Taylan LGBT tişörtü giydi diye eleştirilince çıkıp bir sürü şeyler söyledi. O sene Galatasaray kaçıncı oldu? O adam aynı zamanda mason üstadıydı Türkiye'de mesela. Uğur Dündar'ın da geçmişi belli bu anlamda. Demek istediğimi anlıyor musun? Derdim senin siyasi görüşünle filan değil. İstanbul Sözleşmesinin iptali gerçekten ahmakça bir şeydi. Ama kulüpler işleri olmayan şeylere burunlarını sokarlarsa ya da siyaseten taraf haline gelirlerse, o burunları boktan çıkmaz. Fenerbahçe toplumsal muhalefet için yok, kupa kazanmak için var.

Benim söylediğim bu sadece benim üstad. Gerginlik çıksın diye söylemiyorum. Arda gitti diye üzülüyoruz, e gidecek tabii ülkenin hali ortada filan diyorsun. Ülkeden dolayı mı gitti, Ali Koç Jesus'a lafını geçiremediği için ve Jesus buna komplo kurup hazır değil falan filan diye oynatmadı diye hevesi mi kırıldı? Yeterli para mı verilmedi? Onu iki sene evvel oynatmayan hoca geldiği için mi istemedi?

Ortada bu çok somut ve net sıkıntılar varken bir futbolcu için son derece dolaylı şeyleri söyleyip e bu çok normal, gidecek tabii demek mantıklı değil.

Sen diye hitap etmem seni üzüyorsa kusuruma bakma ama öyle. Bana da sen diyebilirsin, mesele değil benim için. Forum ortamında insanlara siz diye hitap edemiyorum.
« Son Düzenleme: 07 Temmuz 2023, 15:03:04 Gönderen: Maldonado »

Çevrimdışı Maldonado

• Üye
« Yanıtla #7544 : 07 Temmuz 2023, 15:02:21 »
Attığı goller ya boş kaleye ya penaltıdan, gittiğine çok sevinmiştim hem de 7,5'e falan satmıştık çapsızı.

Öyle deme, ikinci forvet olarak çok iş yaptı. Ben çok severdim Giuliano'yu. Aykut'un sisteminde deli iş yaptı.