Gönderen Konu: Fenerbahçe / Spor Toto Süper Lig (2018-19 Sezonu)  (Okunma sayısı 105612 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ayhan

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @ab_1907
Ynt: Fenerbahçe / Spor Toto Süper Lig (2018-19 Sezonu)
« Yanıtla #540 : 02 Mart 2019, 21:06:08 »
Galatasaray maçına kadar kayıpsız gitmek lazım.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #541 : 02 Mart 2019, 21:27:35 »
Biz mi 10 kişiydik, Rize mi, belli değil. Tabii korkunç bir hakem yönetimi olduğunu da es geçemeyeceğim. Hele Rizeli defans oyuncularının maçı voleybol müsabakasına çevirip, VAR'ın hiç devreye girmemesi... Esas skandal sanırım VAR'da yaşandı.

Yine de 10 kişilik Rize'nin bizi maçın ikinci yarısında beraberlik golünü bulana kadar fiziken ezmesi kabullenilir şey değil. Şu takıma adam gibi bir kaleci, bir de adam gibi golcü almayanlara yazıklar olsun.

Volkan'ı oynatma artık hoca! Hoş, yerine Harun???

Çevrimdışı kenz

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #542 : 02 Mart 2019, 21:43:26 »
Şu takımda 2 tane banko adam var:
1-Jailson
2-Sağ bek Dirar

Hoca, Jailson'u nasıl oynatmaz aklım almıyor.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #543 : 02 Mart 2019, 22:07:29 »
Şu takımda 2 tane banko adam var:
1-Jailson
2-Sağ bek Dirar

Hoca, Jailson'u nasıl oynatmaz aklım almıyor.

Aynen. Ezbere oyuncu değiştiriyor. Jailson girmeli, fizik gücümüz düştü, önde basmalı, kalemize yaklaştırmamalıyız derken, beraberlik golünü yedik.

Dirar sakatlanmış. O sebeple...

Çevrimdışı Bogdan Bogdanovic

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Belgrad/Sırbistan
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #544 : 03 Mart 2019, 07:51:02 »
İlhan abi kızacaktır, Hakan abi de biraz kızacaktır ama ben açıkçası takımda olumlu yönde değişimler gördüğümü söyleyebilirim. Birazdan yazacaklarım beni de üzüyor ama gerçekler de acıdır.

Ciddi anlamda düşme tehlikesi yaşayan bir takıma geldi Ersun Yanal. Yukarıda söylendiği gibi yok hükümet izin vermez, yok devlet el koyar, şu olur, bu olmaz gibi (aslında bu daha büyük hakarettir, zira düşmeyi hak ediyorsak düşelim, hak etmediğimiz halde torpille kalmayalım) şeyler hikaye. Psikolojik olarak tamamen dibe vurmuş bir takım yaratıldı resmen. Bu şartlarda keskin değişimler yapmak da zarar verebilirdi. Yanal keskin değişimden ziyade yavaş yavaş değişimi seçti, ki bence doğrusu da buydu.

15 maçta 3 galibiyet alabilmiş, 7 de mağlubiyet yaşamış ve üstüne sadece 14 gol atabilmiş küme düşme hattındaki bir takımı, kendi kariyeri de sorgulanır haldeyken almak kolay değil. Ersun Hoca'yla 9 maçta sadece 1 kez kaybettik. Bu normal şartlarda övünülecek bir durum olmasa da, mevcut şartlarda önemli bir başarıydı. 3 galibiyet son derece yetersiz ama mevcut şartlarda o psikolojik eşiği geçmekte önemli bir sayı oldu. Her şeyden önce kolay kaybetmeyen ve kazanmaya daha yakın bir Fenerbahçe çıktı ortaya. Üstüne basa basa söyleyeyim, normal şartlarda bununla övünmek ayıptır ama normal şartlarda gitmiyoruz. 15 maçta atılan 14 golü düşününce, 9 maçta atılan 15 gol de fena durmuyor.

Kupa maçlarını değerlendirme dışı bırakıyorum. Ben bu şartlarda tek bir hedefe odaklanmanın mantıklı olduğunu düşünenlerdenim.

Devre arası birçok takviye yapıldı ama bu tip bir takıma yapılan takviyelerin adaptasyonunu sağlamak da kolay değildir. Zaten dibe vurmuşsun, üstüne kısa sürede yarı revizyon yapıyorsun. Bu süreci de yavaş ama az sancılı atlattığımızı düşünüyorum. Ben eminim bizim birçok eleştirdiğimiz konuda Yanal'ın da içi rahat değildir. Normal şartlarda Volkan'ı düşünceğini sanmıyorum. Lakin psikolojik olarak havayı terse çevirmek için bir barış süreci başlattığı da kesin ve bu da son derece doğal. Kenetlenme mesajını bu şekilde verdiğini düşünüyorum takıma. Kimseyi dışlamadan, herkesi olabildiğince kucaklayarak.

Yanal döneminde zaman zaman çok iyi performanslarımız da oldu. Belli bölümlerde (maximum 30-40 dakika aralığında) Fenerbahçe'nin Fenerbahçe gibi oynadığını gördük. Bu şartlarda bunu 70-80 dakikaya yayması çok zor. Keşke yayabilsek ama eldeki mevcut yapı ve psikolojik durum buna çok net engel oluyor.

Şu da bir gerçek ki, yöneticiler, oyuncular, teknik ekip ve biz taraftarlar ilk defa böyle bir durum yaşıyoruz. Hepimiz ne tepki vereceğimizi şaşırmış haldeyiz. Benim çocukluğumda Fenerbahçe sıralamada 4. ya da 5. bitiricek gibi olduğunda yer yerinden oynardı. Başkanların, teknik adamların kellesi istenirdi. Ali Şen başkan Fenerbahçe şampiyon tezahüratları yapılırdı. Şimdi 5. bitirsek sevinçten havalara uçarız, ki 14-15 aralığında bir yerdeyiz. Hepimiz için bir daha yaşanmasını asla istemediğimiz ve yaşanmasının zor olduğu tuhaf bir sezon yaşıyoruz. Kabus gibi.

Not:

Miha Zajc'ı beğendiğimi söylemiştim. Bence net iyi topçu, bunun da sinyallerini veriyor. Önümüzdeki sezon daha derli toplu bir takım kimyasında çok iş yapacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2019, 07:53:58 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı ertuğrul

• Üye
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #545 : 03 Mart 2019, 08:56:02 »
Takıma maalesef hiç güvenemiyorum. Üretim konusunda çok yetersiziz.Fiziksel olarakta öyle.Sezon sonuna kadar kıvranacağız.Ve ne olacağımız belli değil.
Moses ilk bir iki maç iyi bir görüntü vermişti.Oda garipleşti.Alıp gidecek gücü ve hızı var.Ama denemiyor.Sıradan top  alıp verir bir hale büründü.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #546 : 03 Mart 2019, 09:00:34 »
Kemal Erdem;

Aşk olsun. Ben de olumlu yönde ciddi gelişmeler görüyorum. Slimani'nin kadro dışı bırakılması dahi takımın enerjisini iki kat arttırdı. :)

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #547 : 03 Mart 2019, 19:13:10 »
İlhan abi kızacaktır, Hakan abi de biraz kızacaktır ama ben açıkçası takımda olumlu yönde değişimler gördüğümü söyleyebilirim. Birazdan yazacaklarım beni de üzüyor ama gerçekler de acıdır.

Ciddi anlamda düşme tehlikesi yaşayan bir takıma geldi Ersun Yanal. Yukarıda söylendiği gibi yok hükümet izin vermez, yok devlet el koyar, şu olur, bu olmaz gibi (aslında bu daha büyük hakarettir, zira düşmeyi hak ediyorsak düşelim, hak etmediğimiz halde torpille kalmayalım) şeyler hikaye. Psikolojik olarak tamamen dibe vurmuş bir takım yaratıldı resmen. Bu şartlarda keskin değişimler yapmak da zarar verebilirdi. Yanal keskin değişimden ziyade yavaş yavaş değişimi seçti, ki bence doğrusu da buydu.

15 maçta 3 galibiyet alabilmiş, 7 de mağlubiyet yaşamış ve üstüne sadece 14 gol atabilmiş küme düşme hattındaki bir takımı, kendi kariyeri de sorgulanır haldeyken almak kolay değil. Ersun Hoca'yla 9 maçta sadece 1 kez kaybettik. Bu normal şartlarda övünülecek bir durum olmasa da, mevcut şartlarda önemli bir başarıydı. 3 galibiyet son derece yetersiz ama mevcut şartlarda o psikolojik eşiği geçmekte önemli bir sayı oldu. Her şeyden önce kolay kaybetmeyen ve kazanmaya daha yakın bir Fenerbahçe çıktı ortaya. Üstüne basa basa söyleyeyim, normal şartlarda bununla övünmek ayıptır ama normal şartlarda gitmiyoruz. 15 maçta atılan 14 golü düşününce, 9 maçta atılan 15 gol de fena durmuyor.

Kupa maçlarını değerlendirme dışı bırakıyorum. Ben bu şartlarda tek bir hedefe odaklanmanın mantıklı olduğunu düşünenlerdenim.

Devre arası birçok takviye yapıldı ama bu tip bir takıma yapılan takviyelerin adaptasyonunu sağlamak da kolay değildir. Zaten dibe vurmuşsun, üstüne kısa sürede yarı revizyon yapıyorsun. Bu süreci de yavaş ama az sancılı atlattığımızı düşünüyorum. Ben eminim bizim birçok eleştirdiğimiz konuda Yanal'ın da içi rahat değildir. Normal şartlarda Volkan'ı düşünceğini sanmıyorum. Lakin psikolojik olarak havayı terse çevirmek için bir barış süreci başlattığı da kesin ve bu da son derece doğal. Kenetlenme mesajını bu şekilde verdiğini düşünüyorum takıma. Kimseyi dışlamadan, herkesi olabildiğince kucaklayarak.

Yanal döneminde zaman zaman çok iyi performanslarımız da oldu. Belli bölümlerde (maximum 30-40 dakika aralığında) Fenerbahçe'nin Fenerbahçe gibi oynadığını gördük. Bu şartlarda bunu 70-80 dakikaya yayması çok zor. Keşke yayabilsek ama eldeki mevcut yapı ve psikolojik durum buna çok net engel oluyor.

Şu da bir gerçek ki, yöneticiler, oyuncular, teknik ekip ve biz taraftarlar ilk defa böyle bir durum yaşıyoruz. Hepimiz ne tepki vereceğimizi şaşırmış haldeyiz. Benim çocukluğumda Fenerbahçe sıralamada 4. ya da 5. bitiricek gibi olduğunda yer yerinden oynardı. Başkanların, teknik adamların kellesi istenirdi. Ali Şen başkan Fenerbahçe şampiyon tezahüratları yapılırdı. Şimdi 5. bitirsek sevinçten havalara uçarız, ki 14-15 aralığında bir yerdeyiz. Hepimiz için bir daha yaşanmasını asla istemediğimiz ve yaşanmasının zor olduğu tuhaf bir sezon yaşıyoruz. Kabus gibi.

Not:

Miha Zajc'ı beğendiğimi söylemiştim. Bence net iyi topçu, bunun da sinyallerini veriyor. Önümüzdeki sezon daha derli toplu bir takım kimyasında çok iş yapacağını düşünüyorum.

Yok niye kızayım. Kendince çok güzel izah etmişsin. Çoğu yere de katılıyorum. Benim sinirlendiğim mevzular farklı. Ali Koç geldi takım küme düşmemeye oynuyor. Ne umutlarla geldi neler yaptı. Böyle olmamalıydı. Bu camia böyle bir süreç yaşamamalıydı ki hala sene sonu ne olacağı belli değil.
Alttaki takımlar rekor puan topluyor. Tahminimce zaten rekor bir seviye olacak bu sene küme düşme sınırı.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2019, 19:13:41 Gönderen: iloturo »

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #548 : 03 Mart 2019, 20:28:51 »
Kemal Erdem;

Aşk olsun. Ben de olumlu yönde ciddi gelişmeler görüyorum. Slimani'nin kadro dışı bırakılması dahi takımın enerjisini iki kat arttırdı. :)

Hakan abi seni topa dahil etmek ve biraz da Slimani'nin kulaklarını çınlatman için öyle dedim :D Hakikaten Slimani mevzusu başlı başına bir tez konusu. Açık konuşayım geldiğinde ligin tozunu atar diyordum ama bizim tozumuzu attı adam.

Yok niye kızayım. Kendince çok güzel izah etmişsin. Çoğu yere de katılıyorum. Benim sinirlendiğim mevzular farklı. Ali Koç geldi takım küme düşmemeye oynuyor. Ne umutlarla geldi neler yaptı. Böyle olmamalıydı. Bu camia böyle bir süreç yaşamamalıydı ki hala sene sonu ne olacağı belli değil.
Alttaki takımlar rekor puan topluyor. Tahminimce zaten rekor bir seviye olacak bu sene küme düşme sınırı.

Abi, Ali Koç konusunda ben çok umutlu değildim kendime adıma. Cem Ağrak'ın her türlü hakaretine rağmen beklentileri karşılayacağını düşünmüyordum. Dışa karşı, serde Fenerbahçelilik olduğu için savunuyorum arada ama kendi içimizde konuşmaya gelince, şu an yaptıklarını savunabilecek herhangi bir kişi olacağını sanmıyorum.

Şu buluşma işini önümüzdeki haftalarda organize edersek, yüzyüze rahat rahat, geniş geniş konuşuruz.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2019, 20:29:35 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı iloturo

• Üye
  • Yer: KADIKÖY
« Yanıtla #549 : 03 Mart 2019, 20:33:34 »
Hakan abi seni topa dahil etmek ve biraz da Slimani'nin kulaklarını çınlatman için öyle dedim :D Hakikaten Slimani mevzusu başlı başına bir tez konusu. Açık konuşayım geldiğinde ligin tozunu atar diyordum ama bizim tozumuzu attı adam.

Abi, Ali Koç konusunda ben çok umutlu değildim kendime adıma. Cem Ağrak'ın her türlü hakaretine rağmen beklentileri karşılayacağını düşünmüyordum. Dışa karşı, serde Fenerbahçelilik olduğu için savunuyorum arada ama kendi içimizde konuşmaya gelince, şu an yaptıklarını savunabilecek herhangi bir kişi olacağını sanmıyorum.

Şu buluşma işini önümüzdeki haftalarda organize edersek, yüzyüze rahat rahat, geniş geniş konuşuruz.

Aynen onu bir an önce yapmak lazım. Aslında beli dönemlerle alışkanlık haline getirip yapsak çok güzel olur

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #550 : 05 Mart 2019, 07:53:35 »

Bu kısmı ben açıklayamıyorum. Josef, Guliano, Fernadao gitti sadece ve yerlerine iyi kötü gelenler oldu, Jailson, Ayew, Slimani, Frey, Benzia.. Bu bu değişiklikleri, şampiyonluğu son haftalarda kaçıran (ki Galatasaray maçında golümüz verilse mesela farklı olabilirdi) takımdan, küme düşme potasına, hemde en kötü futbolu oynayan takım olarak gerilmenin sebebi olarak yeterli göremiyorum. Üstüne Aykut/Cocu değişikliğini ekliyorum (ki Aykut un bize aşıladığı sistemden ve oynattığı futboldan tiksinmeme rağmen bu değişimin negatif etkisi olduğunu kabul ediyorum) gene olmuyor.

Ersun hoca ile birlikte, ikinci yarının da başlamasıyla (çünkü ilkyarı sonundaki Erzurum, Antalya ve kupa maçları da pek ışık veren cinsten değillerdi ki olmasını beklemek de adil değildi) biraz daha fazla enerji ve daha derli toplu oyun görmeye başladık ama bence psikolojik eşiği aştığımız maç Beşiktaş maçı oldu. Bundan sonra yavaş yavaş yokuş aşağı moda geçeceğimizi düşünüyorum. Takımın kondisyonunda bir artış görülüyor (tabi bunda bizdekilerden daha iyi durumda olan Sadık, Serdar, Moses, Zajc gibi isimlerin gelmesinin ve takımdan ayrı çalışmış olan Dirar ın etkisi büyük ama Valbuena daki ilerleme de diğer oyuncuların bile 1-2 adım ileriye gittiğini gösteriyor).

Uğur Meleke hafta sonunda bir yazı yazmış, şu andaki durumumuzun sebeplerinden birini gösteriyor açıkça (http://www.hurriyet.com.tr/sporarena/yazarlar/ugur-meleke/fenerbahce-comolliyi-yenmeye-calisiyor-41135861)

Burası çok doğru ve önemli. Rize, Ankaragücü gibi takımlar son haftalara düşme hattında girdiklerinde nasıl mücadele ediyorlar, savaşıyorlar biliyoruz, çünkü bildikleri bir ortam. Ancak terinin son damlasına kadar savaşarak çıkabilirsin bu durumdan. Ama biz ilk kez yaşıyoruz bunları, ne tepki vereceğimizi şaşırdık. Galatasaray ve Beşiktaş deplasmanlarına bakın, büyük maçlar, alışık olduğumuz ortam ve maçları bir şekilde çevirdik ama 10 kişi kalan Konyadan gol yedik ve beraberliği zor yakaladık. Ama dediğim gibi Beşiktaş maçını çevirip üstüne de Rizeyi zor da olsa (önce geri düştük, öne geçtikten sonra, rakip 10 kişiyken beraberlik golünü yedik) yenince artık takımın kafasındaki "ne oluyor ???" sorusunun yerine "biz Fenerbahçeyiz" düşüncesinin geldi, seyirci tekrar kıpırdanmaya başladı.

Artık bu kara günler kışla beraber geride kaldı, ilk yılında hayal kırıklığı ile başlamış olsa da Ali Koç un gelecek sene bize çok farklı bir sezon yaşatacağını düşünüyorum.

• Yönetici
  • Üye
  • Winner
    • KE_Billz
« Yanıtla #551 : 05 Mart 2019, 08:15:28 »
Bu kısmı ben açıklayamıyorum.

Abi işin o kısmını bence açıklayabilecek herhangi biri yoktur :D

Cocu'nun genel felsefe anlamında Aykut Hoca'dan çok farklı diyeceğimiz bir durumu yoktu. İlk maçlardan bahsediyorum zira daha sonra farklı varyasyonlar denedi ama olmadı. Sistem olarak formatı korumasına rağmen takımın saha içi performansı 180 derece değişti. Bu sadece teknik adam değişikliğiyle izah edilemez. Hoca değişimi sonrası olumsuz bir etkilenme olacağını hesaplasak bile hiçbirimiz bu kadarını hesaplayamazdık.

Şu da bir gerçek ki Aziz Yıldırım faktörü de vardı. Bu noktada keşke başkan kalsaydı falan demiyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Ama hepimiz Aziz Yıldırım olsaydı bu derece kötü bir tablonun olmayacağını da biliyoruz. Ki onun en kötü dönemlerinde bile böyle rezil bir takım, böyle bir durum yaşamamıştık.

Ali Koç'un en büyük hatası, bir şeyleri yavaş yavaş değiştirmek yerine her şeyi bir anda değiştirmek istemesi oldu. Sadece olaya teknik ekip, oyuncu bazında bakmayalım. Kulübün tüm işleyişi anlamında genel pencereden bakalım. 20 yıllık bir düzeni 20 günde değiştiremezsiniz. Bazen içinize sinmeyen durumlar olsa bile, sindirip, ileri bir tarihe atmak gerekir olası planlamaları.

İlhan abinin bir üst mesajında söylediği önemli bir noktada var. Sezon sonu ne olacağı halen belirsiz. Ben açıkçası Ali Koç'un bir anda kafasına eserse, Ersun Yanal'ın ipini çekip, başka bir hocayla anlaşabileceği, yine yeniden farklı bir planlama yapabileceği ihtimalini de es geçmiyorum. Başkan'ın durumu bir kenara, bence yönetim çok zayıf ve Semih Özsoy'a haddinden fazla güvenildiğini düşünüyorum. Bu benim düşüncem  tabii. Geçmişini düşününce bana Semih Özsoy çok güven vermiyor ve şu anki durumu da çok parlak sayılmaz.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2019, 08:17:00 Gönderen: Bogdan Bogdanovic »

Çevrimdışı ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #552 : 05 Mart 2019, 08:49:10 »
Çok doğru. Üstelik, o 20 yıllık düzeni değiştirmek için 3 kuruşun bile yokken...
Ben bu saatten sonra Ersun Yanal ı göndereceğini çok düşünmüyorum, büyük tepki alır, altından kalkamaz.
Bu arada Ersun Yanal da şapkadan tavşan falan çıkarmış değil, direk 11 e yazılabilecek 5-6 transfer (Dirar ı ve Isla yı da sayıyorum) artı futbolun temel doğruları (Frey, Slimani gibileri oynatmamak vs) ile anlaşılmaz serbest düşüşü kesti sadece.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #553 : 13 Mart 2019, 01:19:09 »
Ne derece doğru bilmiyorum... Hoca, Eljif denilen futbolcunun bir cacık olmayacağını fark etmiş nihayet... Ama biz bunu çok önceden demiştik hocam. Hatta sen gelmeden... Slimani'den sonraki en zararlı kişi dedik...

https://www.sporx.com/ersun-yanal-fenerbahcede-el-frenini-buldu-SXHBQ768386SXQ?utm_referrer=https%3A%2F%2Fzen.yandex.com

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #554 : 15 Mart 2019, 11:43:53 »
Semazen hocamın asıl serzeniş etmesi, hatta ağzına geleni sayıp dökmesi gereken maç saati, bugün Sivas maçı... Barcelona ile oynanacak iç sahadaki Euroleague maçı ile iç sahadaki Sivas maçını nasıl aynı saate koyarlar... TFF eğer Euroleague basketboluna bir düşmanlık beslemiyorsa, bunun tek izahı, Fenerbahçe taraftarına düşmanlıktır. Üçüncü şık yok.