Gönderen Konu: NBA Tarihi ve Efsaneler  (Okunma sayısı 52567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
Ynt: NBA Tarihi ve Efsaneler
« Yanıtla #45 : 12 Eylül 2014, 19:00:13 »
21. yüzyılı konuştuğumuz için Penny Hardaway kısmına girmedim. Shaq'ın oyunundaki zaaflarının minimuma inip, fiziksel ve zihinsel olarak tavan yaptığı dönem P-Jack elinde ve 21. yüzyılın ilk senelerindedir.

Fakat Shaq hangi takımda olursa olsun, Hardaway'lı Orlando'da buna dahil, o takım ligin zirve adaylarından birisi olmuştur. Dikkat: Şampiyonluk değil, zirve adayı vurgusu yaptım. Kobe'nin tek başına böyle bir etki yaratmadığı ortada... 62 ve 81 attığı sezonlarda bile tek kişi onun Lakers'ı şampiyon yapacağını düşündü mü? Oysa Shaq'ın gittiği Miami kafadan şampiyonluk adayı oldu. Ki Wade o gelene kadar "flash" olabilmiş değildi. LeBron ve Melo'nun gölgesinde, hatta Bosh'ın bile gerisinde ama yine de dikkat çekici bir çaylaktı. Shaq sonrası bütün spot ışıkları Miami'ye dönünce, onun sihriyle Wade'de bir kaç level birden atladı.

Besim'in söylediğine gelince... Sorun orada zaten. O dönemde Kobe'nin yerine Iverson'ı, Pierce'ı, Milwaukee'nin "atletik" şutörü Ray Allen'ı, Toronto'nun durdurulmaz yıldızı Carter'ı, Orlando'nun sayı kralı T-Mac'i koyabilirdin ve bunlarla Shaq arasında bir kombinasyon yapabilirdin. Yine zirve adayı olurlardı. Ama Shaq'ın yerine kimi koyabilirsin, kimi, kimi, kimi?
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2014, 19:01:49 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #46 : 12 Eylül 2014, 19:42:11 »
21. yüzyılı konuştuğumuz için Penny Hardaway kısmına girmedim. Shaq'ın oyunundaki zaaflarının minimuma inip, fiziksel ve zihinsel olarak tavan yaptığı dönem P-Jack elinde ve 21. yüzyılın ilk senelerindedir.

Fakat Shaq hangi takımda olursa olsun, Hardaway'lı Orlando'da buna dahil, o takım ligin zirve adaylarından birisi olmuştur. Dikkat: Şampiyonluk değil, zirve adayı vurgusu yaptım. Kobe'nin tek başına böyle bir etki yaratmadığı ortada... 62 ve 81 attığı sezonlarda bile tek kişi onun Lakers'ı şampiyon yapacağını düşündü mü? Oysa Shaq'ın gittiği Miami kafadan şampiyonluk adayı oldu. Ki Wade o gelene kadar "flash" olabilmiş değildi. LeBron ve Melo'nun gölgesinde, hatta Bosh'ın bile gerisinde ama yine de dikkat çekici bir çaylaktı. Shaq sonrası bütün spot ışıkları Miami'ye dönünce, onun sihriyle Wade'de bir kaç level birden atladı.

Besim'in söylediğine gelince... Sorun orada zaten. O dönemde Kobe'nin yerine Iverson'ı, Pierce'ı, Milwaukee'nin "atletik" şutörü Ray Allen'ı, Toronto'nun durdurulmaz yıldızı Carter'ı, Orlando'nun sayı kralı T-Mac'i koyabilirdin ve bunlarla Shaq arasında bir kombinasyon yapabilirdin. Yine zirve adayı olurlardı. Ama Shaq'ın yerine kimi koyabilirsin, kimi, kimi, kimi?

Roberto Duenas deyip, tum guvernirligi sifira indirirmisim :)  Abi, saka bir yana, cok isabetli bir noktaya daha parmak basmissin.  Dediklerine prensipte katiliyorum ama itiraz edecegim nokta su: Shaq'in yerine koyabilecegin oyuncular vardi ama Kobe'nin pozisyonu icin saydigin isimler kadar olmazdi.  Bu bir gercek.  Ote yandan, bu neredeyse NBA acisindan kronik bir sorun degil mi?  Pektabii bu Shaq'in degerini artiran bir mesele ama bu noktaya girince es olmayan degerlerin karsilastirmasi haline geliyor.  Birbirinden bagimsiz iki farkli dinamikten yola cikarak, yine bir tarafina adaletsiz bir avantaj sagliyor bu karsilastirmada.

Çevrimdışı HakeemOlajuwon

• Üye
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #47 : 12 Eylül 2014, 20:14:42 »
Roberto Duenas deyip, tum guvernirligi sifira indirirmisim :)  Abi, saka bir yana, cok isabetli bir noktaya daha parmak basmissin.  Dediklerine prensipte katiliyorum ama itiraz edecegim nokta su: Shaq'in yerine koyabilecegin oyuncular vardi ama Kobe'nin pozisyonu icin saydigin isimler kadar olmazdi.  Bu bir gercek.  Ote yandan, bu neredeyse NBA acisindan kronik bir sorun degil mi?  Pektabii bu Shaq'in degerini artiran bir mesele ama bu noktaya girince es olmayan degerlerin karsilastirmasi haline geliyor.  Birbirinden bagimsiz iki farkli dinamikten yola cikarak, yine bir tarafina adaletsiz bir avantaj sagliyor bu karsilastirmada.
Shaq benim açımdan yeteneğine belli oranda ihanet etmiş bir oyuncudur,olağanüstü fiziksel avantajıyla fark yaratmıştır ve dediğiniz gibi yerine koyulcak kimse olmadığı gibi karşışında duracak fizikte pek oyuncu yoktu,aynı olmasa da fazla biraz wilt chamberlain olayı tarzı, ancak kobe saf yetenek,inanılmaz bi zeka ve yüreğe sahip, 21. Yüzyılın en iyisi bu yüzden kobedir bence, istatistikler de bunu söyler buraya koymaya gerek yok ancak,sizin söylediklerinize de sonsuz saygım var,gayet mantıklı ve dayanaklarınız var ancak, Shaq'ın fiziksel avantajları yüzünden onu durdurmak zordu ancak kobenin fiziksel durumu, onu savunabilcek oyuncu olmaması, durdurabilecek oyuncu olmamasının nedeni saf yeteneğidir,her türlü sayı atmasıdır.
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2014, 11:44:17 Gönderen: HakeemOlajuwon »

Çevrimdışı Andrew Goudelock

• Üye
  • Andrew Goudelock
Ve, Madrid’e ulaşırlarsa… Benchlerinde Avrupa’da hiçbir takımda olmayan bir avantaja sahip olacaklar.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #49 : 19 Eylül 2014, 10:53:23 »
http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2014/09/michael-jordan-has-not-left-building.html

Çok iyi bir yazı..

Kesinlikle öyle... Sayfa koruması olmasa özellikle herkesin okumasını istediğim bazı bölümleri seçip yapıştıracaktım. Çünkü uzun olduğu için çoğu kimsenin baştan sona zaman ayıracağını sanmıyorum. Ama özellikle yazının son bölümlerinde "Sonra yedi saat boyunca ise ard arda basketbol maçları izledi" cümlesiyle başlayan parargraftan itibaren olan bölümü okumayı tavsiye ederim. LeBron'a dair analizlerin ve Amerikan futbolu efsanesi Montana ile bugünün süper-starı Tom Brady karşılaştırmalarına dair yaptığı yorumların öğreteceği çok şey olduğunu düşünüyorum.

Paylaşım için sağ ol... Bu tür yazılara tesadüf edersen kimse okumasa bile benim atlamayacağımı unutma Utkan. Devamını dileriz. :)
« Son Düzenleme: 19 Eylül 2014, 10:53:59 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Andrew Goudelock

• Üye
  • Andrew Goudelock
« Yanıtla #50 : 21 Eylül 2014, 15:00:59 »
Bilenler bilir Hakan abinin çok geniş bir NBA maç koleksiyonu vardır.

Ama o bile daha önce Chamberlain'e dair elinde maç var mı emin değilim.. Belki son yıllarına ait.

Zaten bildiğim kadarıyla sınır olarak Kareem'i aldığı için pek o zamanların NBA nı sevmez.

Chamberlain meşhur bir maçta en çok sayı atan oyuncu.. Kendisi hakkında bir çok şehir efsanesi olmakla beraber ben ilk defa kendisi bu kadar genç iken izledim.

Chamberlain'in 17 yaşındaki hali; (Atletizmi o yıllara göre korkunç bir seviyede)

17 year old Wilt Chamberlain CATCHES a shot and runs the fast break
« Son Düzenleme: 21 Eylül 2014, 15:04:43 Gönderen: Utkan Şahin »
Ve, Madrid’e ulaşırlarsa… Benchlerinde Avrupa’da hiçbir takımda olmayan bir avantaja sahip olacaklar.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #51 : 21 Eylül 2014, 15:08:27 »
Son dönemlerinde (1970'li yılların başı) Milwaukee'li Kareem'e karşı oynadığı iki maçı var Utkan. Yine aynı dönemde Lakers formasıyla Willis Red'li New York'a karşı oynadığı finalden de bir maç var. Ayrıca 1967 senesinde Russel'a karşı oynadığı Doğu Finali maçı da... Ve yine 70'lerin ilk senelerinden (yani Wilt'in son zamanları) bir kaç all-star... Hepsi bu. :)

Çevrimdışı Ereng.

• Üye
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #52 : 07 Ekim 2014, 14:33:48 »
Michael Jordan'dan sonra aynı ekipten müthiş bir çeviri daha . Bu sefer Kobe .

http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2014/10/kobe-bryant-alacakaranlk-kusag.html

Çevrimdışı Stojakoviç

• Üye
  • Yer: Ankara/İzmir
  • It ain't over till it's over!
    • dincerorc
« Yanıtla #53 : 12 Ocak 2015, 01:20:00 »
Shaq bu kadar kötü faul atıp maçların sonunda oyunda kalabilen, tutulan ve hatta üzerinden hücum edilen yegane oyuncudur. Sizler bahsetmişsiniz zaten; Sabonis ve Amiral ile Duncan'ı çiğ çiğ yemiştir.

Lakers yönetimi Kobe'yi Shaq'a sadece yaşı nedeniyle tercih etmedi. Shaq'ın iş disiplini konusunda zayıf olması da bunda etken olmuştu. Yazları ya rap albümü ya da Hollywood filmi çekip, 10 tane faul atmıyordu! Sonra hazırlık kampı başlayacağı zaman ameliyat olurdu. Bu kadar rahat bir adamın o cüsseyle formda kalması imkansızdı. Zaten Heat'taki şampiyonlukta katkıda bulunabilmesi de Riley'nin (daha sonra kendisini göndermesine neden olacak) fiziksel ve kardiyo ölçülerine ve sınırlarına uyması sayesinde olmuştur.

Bence de en baskın oyuncu Shaq'tır. Hatta Jordan'ın disiplinine sahip olsa, Jordan'ı bile geçmiş olması beni şaşırtmazdı doğrusu.

Saygılar, sevgiler.
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2015, 01:21:07 Gönderen: Stojakoviç »
Hoops and rap

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #54 : 12 Ocak 2015, 07:32:15 »
Shaq bu kadar kötü faul atıp maçların sonunda oyunda kalabilen, tutulan ve hatta üzerinden hücum edilen yegane oyuncudur. Sizler bahsetmişsiniz zaten; Sabonis ve Amiral ile Duncan'ı çiğ çiğ yemiştir.

Lakers yönetimi Kobe'yi Shaq'a sadece yaşı nedeniyle tercih etmedi. Shaq'ın iş disiplini konusunda zayıf olması da bunda etken olmuştu. Yazları ya rap albümü ya da Hollywood filmi çekip, 10 tane faul atmıyordu! Sonra hazırlık kampı başlayacağı zaman ameliyat olurdu. Bu kadar rahat bir adamın o cüsseyle formda kalması imkansızdı. Zaten Heat'taki şampiyonlukta katkıda bulunabilmesi de Riley'nin (daha sonra kendisini göndermesine neden olacak) fiziksel ve kardiyo ölçülerine ve sınırlarına uyması sayesinde olmuştur.

Bence de en baskın oyuncu Shaq'tır. Hatta Jordan'ın disiplinine sahip olsa, Jordan'ı bile geçmiş olması beni şaşırtmazdı doğrusu.

Saygılar, sevgiler.
Kelimesi kelimesine katılıyorum. Jordan'ın hırs ve disiplinine sahip olsa bence de NBA tarihine etkisi Jordan'dan daha fazla olurdu.

Bu arada, kendime özel bir şey söyliyeyim: Shaq beni NBA'e yeniden bağlayan adamdır. Jordan'ın 1998'de Bulls'tan ayrılıp, basketbola da veda ettiğini açıklaması, araya bir de lokavt girince beni korkunç soğutmuştu NBA'den... Fakat P-Jack'le beraber Shaqullie O'Neal'ın 2000 senesindeki belki de tarihin bireysel olarak en dominat sezonlarından birisini geçirmesine, bütün ligi adeta tek başına sürklase etmesine kayıtsız kalamadım. Shaq olmasaydı belki de bu belaya müptelalığımız kalmayacaktı. O sebeple ayrıca özeldir benim için Kocaoğlan. :)

« Son Düzenleme: 12 Ocak 2015, 07:34:33 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
9 Sene Önce Bugün Kobe Bryant 81 Sayı Atmıştı
« Yanıtla #55 : 22 Ocak 2015, 18:39:27 »
KOBE BRYANT'ın Toronto potalarına 81 sayı attığı gecenin üstünden tam 9 sene geçmiş. Vay bee... Hakikaten dün gibiydi denilen şey bu işte... NBA Tv'nin kabloda olduğu zamanlardı; ancak televizyoncu Bahri sağ olsun, onun Gold Master cihazına attığı şifre kırıcı versiyonla sıkıntı yaşamazdık. NBA Tv için az kahrımı çekmedi. Link işleri henüz yaygınlaşmamıştı. Torrentler yeni yeni giriyordu dünyamıza. League Pass bilmezdik. YouTube'da filan tek part full maç bulmak için daha 3-4 sene gerekecekti. Her gece en az bir maç izlemek için NBA Tv'ye muhtaçtık kısacası.

O gece çok fazla maç vardı ama NBA Tv o kadar maç içinden Lakers-Toronto maçını seçmişti. Maçın başlarında hiç de öyle olağanüstü bir şeyler olacakmış havası yoktu. Hatta ilk devre bittiğinde... Ne olduysa 3. periyotta başladı. İnanılmazdı, maç bitti ve ben dünya üzerindeki milyonlarca NBA sever gibi hâlen şoktaydım. Bir oyuncu şu devirde bir maçta nasıl tek başına 81 sayı atardı. Sonradan NBA'in bir başka muhteşem skoreri Tracy McGrady şu açıklamayı yaparak benzer şaşkınlığı ifade edecekti: "Ben atari oyununda bile 81 atamıyorum."

Kobe 36 yaşına gelmiş. Benim Antalya'ya yerleşeli 9 sene olmuş. İlave: O zamanlar en az 10 kilo zayıftım ve saçlarım henüz dökülmemişti. Sanırım beyaz da yoktu. Ama Kobe hala basketbol oynuyor. Yeter gariiiiii... Lan benden topu topuna 3 yaş küçüksün be adam! :)))

Aynı gün muhteşem bir maç daha oynanmıştı: Seattle Supersonics-Phoenix Suns. O maç iki uzatmaya gitmiş ve üçüncü uzatmaya ramak kala Ray Allen'ın son saniye üçlüğü ile Seattle kazanmıştı. Sanırım 151-148 bitmişti ki, üçüncü uzatma olsa rakam 160'ları aşacaktı.

O maçın şanssızlığı Kobe'nin 81 attığı geceye denk gelmesiydi.

Geriye bakmaya korkar olduğum yıllar... Orta yaş sendromu... :(
« Son Düzenleme: 22 Ocak 2015, 18:39:49 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
Michael Jordan'ı Yetiştiren Koç Bugün Hayata Gözlerini Yumdu
« Yanıtla #56 : 08 Şubat 2015, 21:56:58 »

Michael Jordan'ı yetiştiren ve NBA'e hazırlayan North Coralina kolejinin efsanevi koçu Dean Smith bugün hayatını kaybetti.

Jordan lisedeyken Amerika'nın en iyi basketbol oynayan lise öğrencileri arasında adı geçen birisi değilmiş. Hatta bir derginin hazırladığı en iyi 300 liseli arasına dahi girememiş. Böyleyken ondaki ışığı görüp North Coralina gibi NCAA liginin en önemli üniversitelerinden birisi adına burs verip takıma almayı göze alan... Ve daha ilk maçından itibaren Jordan'a ilk beşte yer veren... Daha o ilk senesinde NCAA şampiyonluğuna erişen ve final maçında bitime 16 saniye kala şampiyonluğu getiren şutu Jordan'a kullandıran... 3 sene içinde Michael Jordan'ı NCAA liginin en gözde yıldızlarından birisine dönüştüren ve onu bir süper-star adayı olarak NBA'e hazırlayan... Böyleyken, "Jordan'ı en iyi savunan kişi Dean Smith'dir" nüktesiyle özdeşleşecek kadar onun kontrolünü elden bırakmayan ve düzen dışına çıktığı anda kenara alarak pişiren, kolejde hiç bir maçta 40 sayıya erişmesine izin vermeyen ve yanmaya başladığı anda kenara alan (Jordan'ın kolej kariyerinde bir maçta en fazla attığı sayı 39'dur) ve NBA'e aç ve hırslı gitmesini sağlayan efsanevi koç...

Basketbolu basketbol yapan gerçek efsanelerden birisi... Bugün hayata gözlerini yumdu.
« Son Düzenleme: 08 Şubat 2015, 21:58:16 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Civa

• Üye
  • Yer: Usa
  • Arif
    • twitter.com/arifcakir13
« Yanıtla #57 : 09 Şubat 2015, 00:50:13 »

Michael Jordan'ı yetiştiren ve NBA'e hazırlayan North Coralina kolejinin efsanevi koçu Dean Smith bugün hayatını kaybetti.

Jordan lisedeyken Amerika'nın en iyi basketbol oynayan lise öğrencileri arasında adı geçen birisi değilmiş. Hatta bir derginin hazırladığı en iyi 300 liseli arasına dahi girememiş. Böyleyken ondaki ışığı görüp North Coralina gibi NCAA liginin en önemli üniversitelerinden birisi adına burs verip takıma almayı göze alan... Ve daha ilk maçından itibaren Jordan'a ilk beşte yer veren... Daha o ilk senesinde NCAA şampiyonluğuna erişen ve final maçında bitime 16 saniye kala şampiyonluğu getiren şutu Jordan'a kullandıran... 3 sene içinde Michael Jordan'ı NCAA liginin en gözde yıldızlarından birisine dönüştüren ve onu bir süper-star adayı olarak NBA'e hazırlayan... Böyleyken, "Jordan'ı en iyi savunan kişi Dean Smith'dir" nüktesiyle özdeşleşecek kadar onun kontrolünü elden bırakmayan ve düzen dışına çıktığı anda kenara alarak pişiren, kolejde hiç bir maçta 40 sayıya erişmesine izin vermeyen ve yanmaya başladığı anda kenara alan (Jordan'ın kolej kariyerinde bir maçta en fazla attığı sayı 39'dur) ve NBA'e aç ve hırslı gitmesini sağlayan efsanevi koç...

Basketbolu basketbol yapan gerçek efsanelerden birisi... Bugün hayata gözlerini yumdu.

Bir anektod gibi anlatmışsın bilmediğim bir konuyu sayende öğrendim teşekkürler.

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 17 Şubat 2015, 13:27:22 »
17 ŞUBAT 1963..
bugün basketbolun tanrısının 52. doğum günü ...

ben bu yazıyı okumamıştım
muhteşem bir yazı

http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2014/09/michael-jordan-has-not-left-building.html

Çevrimdışı Ereng.

• Üye
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #59 : 17 Şubat 2015, 16:12:57 »
17 ŞUBAT 1963..
bugün basketbolun tanrısının 52. doğum günü ...

ben bu yazıyı okumamıştım
muhteşem bir yazı

Abi aynı ekibin çevirdiği Kobe yazısı var bir de . Onu da şiddetle öneririm .

http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2014/10/kobe-bryant-alacakaranlk-kusag.html