Gönderen Konu: NBA Tarihi ve Efsaneler  (Okunma sayısı 52340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi ayhan

• Üye
  • Yer: İstanbul
    • @ab_1907
Ynt: NBA Tarihi ve Efsaneler
« Yanıtla #60 : 04 Mart 2015, 11:06:03 »
Benim nazarimda, Michael Jordan her yonuyle en tepede yer aliyor. 
Bizim yaşlarımızda olup farklı düşünen yoktur sanırım.

Gerçek midir yoksa şehir efsanesi mi bilmiyorum ama şöyle bir diyalog/röportaj hatırlıyorum; Lebron hakkında ne düşündüğünü sorup, Lebron un Bosh ve Wade i de alarak Miami ye gitmesini hatırlatanlara şöyle bir cevap vermiş, "Bence Lebron korkağın teki. Ben hiçbir zaman Bird ve Johnson a gelin beraber gidip şu takımı şampiyon yapalım demedim, hep onlara karşı oynayıp şampiyon olmak istedim"

Birde şöyle bir lafı var ki hepimizin duvarında durması lazım bence, "Herkes birgün Michael Jordan olma için çalışıyor, bense hergün Michael Jordan olmak zorundayım."

Çevrimiçi ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #61 : 04 Mart 2015, 11:19:10 »
Bu konuya nedense bakmamışım, çok güzel sohbetler dönmüş, herkesin eline sağlık.

aylar yıllar geçmiş konulara cevap yazmayacağım ama tetikte bekliyorum :)

Bu arada bence 3 pivot geldi-geçti nba den, Kareem Abdul-Jabbar, Hakeem Olajuwon ve Shaquille O'Neal :) İzlemediklerimi saymıyorum (Hoş Jabbar ı da maçtan çok filmlerde izledim ya )

Çevrimdışı akarship

• Üye
  • Yer: Mersin-İskenderun
« Yanıtla #62 : 04 Mart 2015, 13:25:04 »
Michael Jordan insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük basketbolcusu ve aynı zamanda en atletik insanıdır, konu da tartışmaya kesinlikle kapalıdır, nokta.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
  • Yer: Antalya
« Yanıtla #63 : 09 Mart 2015, 12:08:38 »
bugün basketbolun tanrısının 52. doğum günü ...

Aşkolsun Cem. Eğleniyon mu bizimle? Enes Kanter'in doğum gününe daha iki ay var yahu.

Cem Ağrak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #64 : 10 Mart 2015, 13:47:40 »
Aşkolsun Cem. Eğleniyon mu bizimle? Enes Kanter'in doğum gününe daha iki ay var yahu.
ahaha enes nedir abi yapma lütfen :) 8)
şimdi küfür etmiyelim ukan bizi forumdan atar :) 8)

Çevrimdışı Ereng.

• Üye
  • Yer: Kayseri
« Yanıtla #65 : 18 Mayıs 2015, 19:23:07 »
Şotanın Tercümanları ekibi muazzam bir çeviri yapmış gene . Okunmalı .

Dream Team: Tarihin En Büyük Seyircisiz Maçı
http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2015/05/dream-team-tarihin-en-buyuk-seyircisiz.html

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #66 : 18 Mayıs 2015, 21:56:43 »
Şotanın Tercümanları ekibi muazzam bir çeviri yapmış gene . Okunmalı .

Dream Team: Tarihin En Büyük Seyircisiz Maçı
http://sotanintercumanlari.blogspot.com.tr/2015/05/dream-team-tarihin-en-buyuk-seyircisiz.html

Bu en iyileriydi. Şu ana kadar okuduklarımın en harikası... Ününü çok duyup detaylarını bilmediğim tarihi maçı izlemiş gibi oldum. Ah keşke videosunu da yayınlasalar...

Çevrimiçi ayhan

• Üye
    • @ab_1907
« Yanıtla #67 : 27 Haziran 2015, 21:39:14 »

Kelimesi kelimesine katılıyorum. Jordan'ın hırs ve disiplinine sahip olsa bence de NBA tarihine etkisi Jordan'dan daha fazla olurdu.

Bu arada, kendime özel bir şey söyliyeyim: Shaq beni NBA'e yeniden bağlayan adamdır. Jordan'ın 1998'de Bulls'tan ayrılıp, basketbola da veda ettiğini açıklaması, araya bir de lokavt girince beni korkunç soğutmuştu NBA'den... Fakat P-Jack'le beraber Shaqullie O'Neal'ın 2000 senesindeki belki de tarihin bireysel olarak en dominat sezonlarından birisini geçirmesine, bütün ligi adeta tek başına sürklase etmesine kayıtsız kalamadım. Shaq olmasaydı belki de bu belaya müptelalığımız kalmayacaktı. O sebeple ayrıca özeldir benim için Kocaoğlan. :)

Mutlaka daha iyi hatırlayanınız vardır, shaq ın ilk all star maçlarındaki hikayesinini.

Nba de all star seçilen çaylaklara çok zorluk çıkartılırmış, daha dün geldi bugün bizim önümüze geçiyor diye. ama Shaq bunu ilk senesinde yaşamamış Jordan sayesinde. Fakat ertesi sene, yani Jordan ara verdiğinde (gene daha iyi hatırlayan vardır, düzeltirler yada varsa eksikleri tamamlarlarsa sevinirim), Pippen mvp seçilmişti ve Shaq rezalet istatistiklerle maçı tamamlamıştı 3-5 sayı ribaund, bol blok ve faul alma... Her pozisyonda karşısında Hakeem, Kemp, Robinson, Malone duvarı, zaten zor pozisyonda verilen paslar... Ancak Pippen mvp olmayı garantiledikten sonra güzel bir pas verip smaçla bitirmesini sağlamış maçın sonlarında. Fastbreak dergisinde okumuştum hikayeyi. Allstar sonrası maçlarda tek tek rövanşı almış tabi, seatle maçında 30 lu sayı, 10 lu ribaund, blok vs, karşılık olarak da Kemp in 3-5 sayısı, ribaundu...

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #68 : 27 Haziran 2015, 23:04:50 »
Mutlaka daha iyi hatırlayanınız vardır, shaq ın ilk all star maçlarındaki hikayesinini.

Nba de all star seçilen çaylaklara çok zorluk çıkartılırmış, daha dün geldi bugün bizim önümüze geçiyor diye. ama Shaq bunu ilk senesinde yaşamamış Jordan sayesinde. Fakat ertesi sene, yani Jordan ara verdiğinde (gene daha iyi hatırlayan vardır, düzeltirler yada varsa eksikleri tamamlarlarsa sevinirim), Pippen mvp seçilmişti ve Shaq rezalet istatistiklerle maçı tamamlamıştı 3-5 sayı ribaund, bol blok ve faul alma... Her pozisyonda karşısında Hakeem, Kemp, Robinson, Malone duvarı, zaten zor pozisyonda verilen paslar... Ancak Pippen mvp olmayı garantiledikten sonra güzel bir pas verip smaçla bitirmesini sağlamış maçın sonlarında. Fastbreak dergisinde okumuştum hikayeyi. Allstar sonrası maçlarda tek tek rövanşı almış tabi, seatle maçında 30 lu sayı, 10 lu ribaund, blok vs, karşılık olarak da Kemp in 3-5 sayısı, ribaundu...
1985 yılındaki ilk all-star'ında Jordan bunun çok daha beterini yaşadığı ve adeta vebalı muamelesine maruz kalıp, takım arkadaşlarından neredeyse tek düzgün pas almadığı, rakip Batı karmasının ise bütün hücumları onu rezil etmek ister gibi oynadığı ve dönemin ünlü oyuncularının el birliği ile onu resmen ezdiği hatırlanırsa 1993 all-star'ında aynı komploya maruz kaldığını gördüğü Shaq'a kol kanat germesine şaşırmamak lazım.

Çevrimdışı Besim

• Üye
  • Yer: Londra
« Yanıtla #69 : 28 Haziran 2015, 01:49:37 »
Sevgili @Hakan Yaman daha iyi bilir ama bence Jordan'in en efsane maclarindan biri de asagidaki mac.  1985 All-Star macinda kendisine top atmamakta direnen Isiah Thomas'a karsi ciktigi ilk macta intikami alan bir Jordan.  Yorumlarda da belirtildigi uzere, sonraki yillarda Jordan'i izleyenler genelde onun post up veya fade away'lerini hatirlar.  Oysa ki, fiziksel gucunun dorugundaki Jordan, basketbol bir sanat olsa idi en buyuk ve en degerli eseri olurdu.  Hala LeBron veya bilmem ne ile karsilastiranlar varsa, bu videoya bir goz atsinlar... 

https://youtu.be/IMYzaW46a68

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
« Yanıtla #70 : 28 Haziran 2015, 12:08:21 »
Eyvallah Besim. Teşekkürler. :)

Fakat 1985 all-star'ı dikkatlice izlenirse sadece Isiah'ın değil, sahadaki diğer 9 oyuncunun da Jordan'a karşı el birliği içinde olduğu görülür. Adeta gizli bir sözleşme yapılmış gibi... Isiah oyun kurucu olunca esas suçlu gibi görülüyor ama bu organize bir iş...

**

Husumet demiş iken... Bu sene James Harden'ın ısrarla son dakika içinde topu Westbrook'tan kaçırması ve onun rekoruna engel olması da tarihe geçmiştir.
« Son Düzenleme: 28 Haziran 2015, 12:16:07 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
Doğum Günün Kutlu Olsun Magic Johnson!
« Yanıtla #71 : 14 Ağustos 2015, 20:30:50 »
Henüz 32 yaşındayken HIV tanısıyla en verimli çağında parkelere veda eden gelmiş geçmiş en büyük, en özel bir kaç oyuncudan birisi... Benim açımdan benzeri olmayan son oyuncu...

56. yaş günün kutlu olsun MAGİC JOHNSON... Dünya basketbolu sana minnettar. Bugün FIBA'nın resmi sayfasından da doğum gününün kutlanması senin zaten malûm olan evrenselliğine sadece küçük bir işaret... Nice yıllara Magic!

« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2015, 20:32:26 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
  • Yer: Azerbaycan , Bakü
« Yanıtla #72 : 23 Ağustos 2015, 15:41:58 »
bugun canli seyrettigim en buyuk sporcu'nun dogum gunu.
en az 2 sene daha oynaman dilegiyle , kutlu olsun.

Çevrimdışı Hakan Yaman

• Yönetici
  • Üye
NBA Efsanesi Moses Malone Hayatını Kaybetti
« Yanıtla #73 : 16 Eylül 2015, 12:46:38 »
Üç gün önce NBA efsanesi Moses Malone hayatını kaybetti. Online olamadığım için şöyle oturup uzun uzadıya yazamadım. Eski maçları izlerken en beğendiğim pivotlardan birisiydi. Bence pozisyonunda gelmiş geçmiş en iyi beşe girerdi. Kareem, Shaq, Wilt, Russell, Moses. Belki Hakeem onun yerine geçebilirdi, belki... Onların hemen ardından "canavar" Patrick ve "Amiral" Robinson vs gelir. Tabii bunlar işin "bence" kısmı...

Çok kimse Malone denilince ilk olarak bir başka NBA efsanesi, gelmiş geçmiş en iyi power-forvet'lerden Karl Malone'u hatırlar. Sanırım bunda esas etken, Karl Malone'un zirve yıllarının Moses'ın zirve yıllarından takriben 10 yıl kadar sonrasına rastlamasıdır. (Bu arada iki Malone arasında herhangi bir akrabalık yok.) Ama ben gibi eski maç hastaları Moses'ın 70'lerin sonu ve 80'lerin başındaki dominatlığını seyrederken aslında Malone denilince Karl ile at başı olarak Moses'ı da hatırlayacaktır. Çok büyük bir basketbol efsanesiydi.

« Son Düzenleme: 16 Eylül 2015, 12:49:50 Gönderen: Hakan Yaman »

Çevrimdışı emindesouza

• Üye
  • Yer: Azerbaycan , Bakü
« Yanıtla #74 : 29 Eylül 2015, 16:21:22 »
Kobe Bryant

A lot of players want to go to different teams or contend to win championships," Bryant told Yahoo Sports at the conclusion of the Lakers' media day on Monday. "I'm a Laker, man. I'm a Laker for better or worse."